GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Αγγελίες > Ζήτηση

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 11-01-2011, 00:09
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: Αναζητώ 650 GS ή scarver

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pomolo Εμφάνιση μηνυμάτων
συγνώμη ρε παιδιά, αλλά όταν κάτι έχει καινούργιο με τα έξτρα του 6000 ευρώ (άντε 6290 τιμή μαρκέ), δεν μπορεί να πωλείται ηλικίας 3 ή 4 ή 5 ετών, με το ζόρι 1.000 ευρώ πιο κάτω της αρχικής. Γνώμη μου. Έχουν μεταπωλητική αξία η BMW, αλλά το θεωρώ εξωπραγματικό. Βέβαια, καθ' ενός ιδιοκτησία είναι και όσο θέλει την αξιολογεί. Εγώ δεν ψάχνω κάτι τέτοιο. Θεωρώ ότι τα οχήματα απαξιώνονται με το χρόνο.
Ο καθένας ζητάει για την περιουσία του, ότι θέλει, και η αγορά κρίνει και αποφασίζει...

Και πέρα από τις τωρινές εποχές της κρίσης, όπου όλα είναι δύσκολο να πουληθούν, τις παλιότερες καλές εποχές, υπήρχαν μοτοσυκλέτες που φεύγαν άμεσα, και άλλες που κάθονταν επί μήνες...

Τυχαίο??? Δε νομίζω...

Τώρα όσον αφορά τη μηχανή του szygo την ξέρω και γω...

Είναι super...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 11-01-2011, 08:45
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: Αναζητώ 650 GS ή scarver

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pomolo Εμφάνιση μηνυμάτων
συγνώμη ρε παιδιά, αλλά όταν κάτι έχει καινούργιο με τα έξτρα του 6000 ευρώ (άντε 6290 τιμή μαρκέ), δεν μπορεί να πωλείται ηλικίας 3 ή 4 ή 5 ετών, με το ζόρι 1.000 ευρώ πιο κάτω της αρχικής. Γνώμη μου. Έχουν μεταπωλητική αξία η BMW, αλλά το θεωρώ εξωπραγματικό. Βέβαια, καθ' ενός ιδιοκτησία είναι και όσο θέλει την αξιολογεί. Εγώ δεν ψάχνω κάτι τέτοιο. Θεωρώ ότι τα οχήματα απαξιώνονται με το χρόνο.
Σίγουρα, όπως είπε κι ένας φίλος πιο πάνω, υπάρχουν δυο πλευρές, του πωλητή και του αγοραστή. Τώρα, το κατά πόσο απαξιώνονται οι μοτο με το χρόνο, ίσως παίζουν ρόλο πολλά. Αλλά βασικά πιστεύω απ' τη πλευρά του πωλητή, τρία είναι τα βασικα που μετράνε στη τιμή που θα ζητήσει: η γενική κατάσταση, τα χιλιόμετρα, και η ανάγκη του να το δώσει. Από 'κει κι έπειτα, η αξιοπιστία του μοντέλου, το έτος κατασκευής, η ύπαρξη νεότερου μοντέλου. Το αν απαξιώνονται απλά με τον χρόνο, θα κάνω δυο υποθέσεις:

1. έχω την F650GS, που την αγόρασα ολοκαίνουρια το 2001. Έχει έναν νορμάλ αριθμό χλμ, πες 50.000 χλμ, και είναι καλοσυντηρημένη. Με δεδομένο πως κάθε χρόνο η αξία της πέφτει κατά 1.000 ευρώ, σήμερα θα πρέπει να τη χαρίσω;

2. έχω την ίδια μοτό, που την πήρα πάλι καινούυρια το 2001, και έκτοτε, την έχω στο τεράααστιο σαλόνι μου, με 0 χλμ, όπως την αγόρασα, έτσι γιατί γουστάρω να τη βλέπω. Θέλω σήμερα να τη δώσω, ποιά θα είναι η τιμή της;

Άρα, γνώμη μου, υπάρχει ένας μέσος όρος τιμής, που ισχύει για ένα μοντέλο, κι από 'κει και πέρα, θα παίξουν το ρόλο τους οι τρεις πρώτοι παράγοντες, που θα διαμορφώσουν την τιμή. Και είθισται, οι ακραίες να μας προβληματίζουν ... "γιατί το σκοτώνει έτσι, λέμε π.χ, έχει κάποιο πρόβλημα και θέλει να το σπρώξει;"

Ξεκίνα εσύ σαν αγοραστής με βασικό γνώμονα, τα χρήματα που έχεις σκοπό να δώσεις, και μ' αυτό το στάνταρ, αγοράζεις ότι μπορείς στη καλύτερη σχέση χρήματα - κατάσταση μοτό.
Μη ψάχνουμε οι αγοραστές να κατεβάζουμε τιμή και να απαξιώνουμε όταν κάτι αξίζει, ούτε οι πωλητές, να ζητάμε τον ουρανό με τ' άστρα για κάτι που δεν ...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 11-01-2011, 13:16
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Αναζητώ 650 GS ή scarver

-Βάζεις σε ένα ecxeλάκι, το μοντέλο, χρονολογία, χλμ, αξεσσουάρ...
-Κοιτάς ποιό είναι κοντά στα χρήματα που θέλεις να δώσεις.
-Ραντεβού με κάθε έναν ιδιοκτήτη ξεχωριστά...
-Check στα book service, να επιβεβαιώσεις τα χλμ...

όλα τα σχόλια στο excel.....
Να ξέρεις ότι για κάθε κόκκαλο υπάρχει πάντα ένας σκύλος
Σίγουρα κάπου έξω υπάρχει κάτι και για σένα, κάτι που θα σου κάνει click

και ο βασικός παράγων είναι ο γνωστός (παλαιός ) ΠΥΡΕΤΟΣ..

Αν δεις κάτι και το ερωτευτείς θα δώσεις τον ουρανό με τα άστρα να το αποκτήσεις.....και ποια excel και κουραφέξαλα...
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 11-01-2011, 13:55
petergs Ο/Η petergs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ATHINA
Μoto: 1200BMW
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Απάντηση: Αναζητώ 650 GS ή scarver

Αυτή την εποχή είναι καλή περίοδος για αγορά μοτό.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 12-01-2011, 23:51
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: Αναζητώ 650 GS ή scarver

Γενικά είναι καλά για αγορές, για πώληση δεν είναι ... τα 'πιασες τα λεφτά σου!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW F 650 CS Scarver πρόβλημα με ιμάντα skippybi Τεχνικά θέματα διάφορα 18 11-02-2010 16:26
SCARVER CS 650 HEADLIGHTS ΓΙΑ DAKAR coa00kt Τεχνικά θέματα διάφορα 0 05-01-2010 18:13
BMW Scarver gelasios Γενικά - Αναβάτης 5 28-05-2009 18:12


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!