GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 30-11-2013, 10:49
MIHALIS TZIMAS Ο/Η MIHALIS TZIMAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW R1150 GS ADV BMW R100GS PD
Μηνύματα: 841
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Δεν νομίζω ότι δημιουργεί πρόβλημα ο συγκεκριμένος ξενοδόχος.
Δεν πιστεύω ότι κάποιος θα παει να δουλέψει για φαγητό και διαμονή...ή μήπως θα παει;
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 30-11-2013, 14:36
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Γιώργο, αυτό που λες εντάξει, πας να δουλέψεις κ ανάλογα με την ανάγκη που έχεις δέχεσαι κάποιους όρους,
αλλά περιμένεις τέλος του μήνα το μισθό που έχεις συμφωνήσει.
Αυτό που μας μεταφέρει το παρόν νήμα, μιλάει για μια σύγχρονη μορφη Δουλείας. Πάνω σε αυτό πρέπει να τοποθετηθούμε, στηλιτευοντας την διοίκηση
κ την Κυβέρνηση γιατί δεν μπόρεσε να κρατήσει
έστω μία βασική μορφή ελέγχου τέτοιων πρακτικών ...
Επίσης δεν μπόρεσε να κρατήσει μια μορφή κοινωνικού κράτους. .,,,

Το ότι έχει κάποιος ανάγκη ένα πιάτο φαί,
κάποιος ανελέητα το εκμεταλλεύεται και κανείς δεν τον ελέγχει.


R1200GlamorusSpecial
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 30-11-2013, 14:56
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Κι άλλες αποκαλύψεις χτες στον Σκάϊ. Εταιρείες καθαριότητας υπογράφουν σύμβαση με νοσοκομεία για 100 άτομα και προσλαμβάνουν μόνο 50 και καρπώνονται την διαφορά.
Και μετά καλύπτουν τις ελλείψεις τού προσωπικού βάζοντας τις γυναίκες να δουλεύουν σε 3-4 πόστα. Φυσικά, δεν υπάρχει κανείς να τους ελέγξει.

Και το πράγμα δεν σταματάει εδώ, έχει και συνέχεια. Εκβιαστικά, τους ζητούν πίσω 200 ή 300 ευρώ (δεν συγκράτησα το νούμερο) από τον μισθό τους. Μισθό που έχουν υπογράψει οι εργαζόμενοι ότι έχουν πάρει και φορολογούνται για ποσά τα οποία δεν έχουν λάβει ενώ παράλληλα η εταιρεία εμφανίζει να έχει πληρώσει έξοδα που επιστρέφουν μαύρα πίσω στα ταμεία της.
Και κανείς δεν τολμά να μιλήσει υπό την απειλή ότι θα χάσει την δουλειά του. Θυμηθείτε την γυναίκα που τής έριξαν βιτριόλι πριν μερικά χρόνια.

Σάς είπα ότι τώρα μόλις αρχίζει το ματς. Θα ακούσουμε πολλάααααα από 'δω και 'μπρος.




Για τις παραπάνω αγγελίες, τώρα, που προσφέρουν φαΐ και στέγη αντί λεφτά. Ναι, υπάρχουν και απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό: στους άστεγους. Ξέρουν αυτοί που χτυπούν.
Ο άστεγος τι θα κάνει? Καλύτερα είναι να κοιμάται σε παγκάκι? Θα πάει! Τουλάχιστον εκεί, σού λέει, θα έχω ένα πιάτο φαΐ και ένα δωμάτιο.

Αυτή είναι η νέα Ελλάδα που έχουν δημιουργήσει. Καλή λευτεριά Έλληνες!

Last edited by Al Bandy; 30-11-2013 at 15:00.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 30-11-2013, 15:01
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Να εδώ μερικά στοιχεία:

Πόστα-βιτριόλι και στη μετά Κούνεβα εποχή | Άρθρα | Ελευθεροτυπία
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 30-11-2013, 16:05
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, αυτό που λες εντάξει, πας να δουλέψεις κ ανάλογα με την ανάγκη που έχεις δέχεσαι κάποιους όρους,
αλλά περιμένεις τέλος του μήνα το μισθό που έχεις συμφωνήσει.
Αυτό που μας μεταφέρει το παρόν νήμα, μιλάει για μια σύγχρονη μορφη Δουλείας. Πάνω σε αυτό πρέπει να τοποθετηθούμε, στηλιτευοντας την διοίκηση
κ την Κυβέρνηση γιατί δεν μπόρεσε να κρατήσει
έστω μία βασική μορφή ελέγχου τέτοιων πρακτικών ...
Επίσης δεν μπόρεσε να κρατήσει μια μορφή κοινωνικού κράτους. .,,,

Το ότι έχει κάποιος ανάγκη ένα πιάτο φαί,
κάποιος ανελέητα το εκμεταλλεύεται και κανείς δεν τον ελέγχει.


R1200GlamorusSpecial
Xαρη,

το ειπα και πιο πριν και το σιγουρευω με ολα μου τα ποστ στο νημα αυτο.
Τα ιδ. συμφωνητικα ειναι νομιμα χαρτια με τα οποια δεσμευονται οι συμβαλλομενοι σε αυτα.
Αν ο εργοδοτης θελει να βαλει ''πληρωμη σε 3 μηνες ¨η σε 6'' ειναι δικαιωμα του ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ, το θεμα ειναι αν ο εταιρος συμβαλλομενος το δεχθει......ετσι αν το αποδεχθει δεν θα περιμενει πληρωμη τελος του μηνα αλλα στο τελος των 90 ημερων οπου θα πληρωθει 3 μηνιατικα μαζεμενα....
Ειναι σωστο? τα παντα ειναι σωστα εφοσον ειναι απ΄ολα τα συμβαλλομενα μερη αποδεκτα.
Ειναι ηθικο? τιποτα δεν ειναι ηθικο σε αυτον τον κοσμο.....οταν ομως γινονται απο ολους αποδεκτα τοτε ειναι και ηθικα!!
Σκεψου το απλα, για μας ειναι αδιανοητον να μας απατησει η συζυγος μας χωρις να υποστει συνεπειες, το ιδιο φυσικα συμβαινει και αναποδα.......καποιοι ομως συζυγοι αλληλοδανειζονται δεξια κι αριστερα με την εγκριση αμφοτερων, τους αρεσει κι ολας......ειναι σωστο? ειναι ηθικο? για μας οχι, για εκεινους ομως ουδεν φυσικοτερον.....

Θα μου πεις οτι το πιο πανω παραδειγμα ειναι ασχετο, οχι τελειως θα σου πω εγω, διοτι εστιαζει στο ηθικον και σωστον που για τον καθενα ειναι διαφορετικο....
Αλαλ αν το παραπανω παρδειγμα ειναι ασχετο για μερικους τι θα ελεγες να αναφεραμε τους μαθητευομενους δικηγορους? Ξερεις πως δουλευουν και ποσο αμοιβονται τον χρονο της πρακτικης τους εξασκησης σαν ασκουμενοι? Ενα χρονο ειναι η πρακτικη τους και δουλευουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ αμισθι αν δεν απατωμαι!!! Ναι ΝΟΜΙΜΩΣ αμισθι!!! αν θελει ο μεγαλοδικηγορος τους δινει ενα χαρτζηλικι......γιαυτους ομως δεν λεει κανεις κουβεντα......ειναι παιδια ενος κατωτερου θεου αυτοι? δεν εχουν δικαιωματα σαν ολους τους εργαζομενους?

Η εργασια σημερα Χαρη υποκειται στον κανονα προσφορα και ζητηση....η ζητηση τεραστια και η προσφορα ελαχιστη αρα........

Last edited by GeorgeP; 30-11-2013 at 16:43.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 30-11-2013, 16:43
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Xαρη,

το ειπα και πιο πριν και το σιγουρευω με ολα μου τα ποστ στο νημα αυτο.
Τα ιδ. συμφωνητικα ειναι νομιμα χαρτια με τα οποια δεσμευονται οι συμβαλλομενοι σε αυτα.
Αν ο εργοδοτης θελει να βαλει ''πληρωμη σε 3 μηνες ¨η σε 6'' ειναι δικαιωμα του ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ, το θεμα ειναι αν ο εταιρος συμβαλλομενος το δεχθει......ετσι αν το αποδεχθει δεν θα περιμενει πληρωμη τελος του μηνα αλλα στο τελος των 90 ημερων οπου θα πληρωθει 3 μηνιατικα μαζεμενα....
Ειναι σωστο? τα παντα ειναι σωστα εφοσον ειναι απ΄ολα τα συμβαλλομενα μερη αποδεκτα.
Ειναι ηθικο? τιποτα δεν ειναι ηθικο σε αυτον τον κοσμο.....οταν ομως γινονται απο ολους αποδεκτα τοτε ειναι και ηθικα!!
Σκεψου το απλα, για μας ειναι αδιανοητον να μας απατησει η συζυγος μας χωρις να υποστει συνεπειες, το ιδιο φυσικα συμβαινει και αναποδα.......καποιοι ομως συζυγοι αλληλοδανειζονται δεξια κι αριστερα με την εγκριση αμφοτερων, τους αρεσει κι ολας......ειναι σωστο? ειναι ηθικο? για μας οχι, για εκεινους ομως ουδεν φυσικοτερον.....


Πολύ νταβραντομένο σε βρίσκω τελευταία!

Δεν έχει σημασία αν δεν είναι παράνομο, αυτό που έχει σημασία είναι ότι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την ανάγκη. Δεν έχουν καμία διαφορά από τους μαυραγορίτες στην κατοχή. Και γνωρίζουμε ότι πολλούς από αυτούς τους έφαγε το μαύρο φίδι.


Οσο για τον τουρισμό και τα έσοδα από αυτόν ακόμα περιμένουν οι τοπικές κοινωνίες τουριστικών προορισμών να δουν το μέρισμα στην αγορά.

Ευτυχώς που έχουμε την Ολγα που προτάσσοντας τα στήθη της προσελκύει τουρίστες από την Τουρκία!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 30-11-2013, 16:50
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ νταβραντομένο σε βρίσκω τελευταία!

Δεν έχει σημασία αν δεν είναι παράνομο, αυτό που έχει σημασία είναι ότι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την ανάγκη. Δεν έχουν καμία διαφορά από τους μαυραγορίτες στην κατοχή. Και γνωρίζουμε ότι πολλούς από αυτούς τους έφαγε το μαύρο φίδι.


Οσο για τον τουρισμό και τα έσοδα από αυτόν ακόμα περιμένουν οι τοπικές κοινωνίες τουριστικών προορισμών να δουν το μέρισμα στην αγορά.

Ευτυχώς που έχουμε την Ολγα που προτάσσοντας τα στήθη της προσελκύει τουρίστες από την Τουρκία!
Κατ αρχην εχει γινει edit στο μηνυμα μου......
Κατα δευτερον ποιος σου ειπε οτι οι τοπικες κοινωνιες δεν βλεπουν το μερισμα στην αγορα?
Για πανε Κατακολο, Ροδο, νησια, Κρητη.....κι ελα πες μου!!!

γιαννη εγω μοναχα, μονον απο τα δικα μου βαπορια (150 το συνολο αφιξεις) υπογραφτηκαν απο τα κατα τοπους τελωνεια επιστροφες ΦΠΑ (υπηκοοι τριτης χωρας) σε ειδη αξιας 25εκ ευρο!!!!!!! Δλδ στην Κρητη, στην Μυκονο, Σαντορινι, Ροδο, Κατακολο, Λημνο, Μυτιληνη κ.α. οπου προσεγγιζουν τα δικα μου Κ/Ζπλοια αγοραστηκαν ειδη (χρυσος, σουβενιρ και ρουχα) αξιας 25εκ ευρο.......μην ακους τον καθε πικραμενο που κλαιγεται.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 30-11-2013, 15:01
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Τωρα που βρηκαμε παπα θα θαψουμε κ τους ζωντανους...

Δεν ειδα να σχολιαζεται το γεγονος,οτι την συγκεκριμενη αγγελια την εχει ανεβασει ξενοδοχος!!Αν θυμαμαι καλα ο τουρισμος ειχε αυξηση φετος κ πολυ μαλιστα,ενω ειναι κ η "βαρια μας βιομηχανια",κατ ομολογιαν ολων!!!

Αν λοιπον αυτα συμβαινουν σε αυτον τον κλαδο που πανε καλα,η "ΑΝΑΠΤΥΞΗ" συνεχιζεται στον δρομο που εχει χαραχθει...

Εγω τα ξερω κ τα βλεπω καθε μερα,απλα για να μην παραμυθιαζομαστε μεταξυ μας...

Reply With Quote
  #9  
Παλιό 30-11-2013, 15:11
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Α, καλά! Άσε, ας μην μιλήσουμε τώρα για το τι συμβαίνει στον τουρισμό, που τυγχάνει να τα ξέρω κι εγώ από πρώτο χέρι, γιατί είναι μεγααααάλο θέμα. Και βρωμερό!
Ξενοδόχος, βέβαια, την έβαλε την αγγελία. Ποιος ήθελες να την βάλει? Βρίσκουν και τα κάνουν. Και δεν είναι το μόνο, είναι πολλάαααααα!

Να δω αν θα βρεθεί κανείς ποτέ να καθαρίσει αυτόν τον τόπο.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 30-11-2013, 16:56
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Το edit ανεμοδαρμένε το έκανες όσο έγραφα! και κακώς το άλλαξες, εμένα μου άρεσε αυτός ο σέξυ τόνος σε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ!


Στα σοβαρά τώρα, ξέρω Γιώργο ότι κλαίγονται, κι ότι έχουν βγάλει χρήμα, προς το παρόν όμως δεν έχει κυκλοφορήσει. Μία με δύο φορές το μήνα είμαι στα Χανιά ρε συ, ξέρω τι λέω.




PS. μη βγάλετε τα μάτια σας χωρίς εμένα, πάω να παίξω με τον Κωνσταντίνο κι επανέρχομαι!

Last edited by ortho; 30-11-2013 at 16:58.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!