GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 17-05-2010, 21:41
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Benjamako Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω με την σειρα μου θα πω οτι η απλη βενζινη με την υψηλων οκτανιων εχει και μεγαλη διαφορα στην αποδοση.Αν εβαλες απλη και ο φιλος σου 100αρα τοτε ακουγεται λογικο.
Το πρόβλημα δεν ήταν στο πόσα χιλιόμετρα βγάζαμε. Το γεγονός οτι εγώ έμενα - ενώ αυτός είχε καμποσα χλμ ακόμα - αλλά γεμίζαμε με την ίδια ποσότητα καυσίμου, με έβαλε σε σκέψεις....


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
΄
Εμένα είναι ακόμα στην εγγύηση αλλά δεν με βλέπω να τον πείθω το μάστορα στο εξουσιοδοτημένο
Να φέρνω γύρω γύρω το συνεργείο μέχρι να μείνω από βενζίνη;; πόσο κάνει η ρημάδα η βοηθητική αντλία;
Κοστίζει κοντά στα 170 ευρώ

Για να πω την αλήθεια εμένα δε θα με είχε ενοχλήσει που δεν καταναλώνει όλη την βένζινη. Έτσι κι αλλιώς στα ταξίδια που κάνουμε στον πολιτισμένο κόσμο, τα βενζινάδικα είναι πολλά και ούτως ή άλλως μια στάση ανα 200 - 250 χλμ την κάνω. Το θέμα παρουσιάστηκε στα 2 τελευταία μου ταξίδια σε πιο "αφιλόξενα" μέρη με μειωμένο αριθμό πρατηρίων.... Στο Μαρόκο κουβαλούσα ένα 4λιτρο επιπλέον μπιτόνι στις αποσκευές και στην Συρία-Ιορδανία έμεινα μια φόρα... ευτυχώς είχαμε 2 adve μαζί και είχα καλή καβάτζα....
Αν ήταν να σκάσω τα 170 για να αποκτήσω άλλα 50 χλμ αυτονομία, μπορεί να μην το έκανα.... Ασε που, πλέον, ξέρω πως αν δω τα σκούρα, ξαπλώνοντας την μηχανή προς τα αριστερά θα μεταφερθούν τα "κρυμμένα" λίτρα στο αριστερό μάγουλο που βρίσκεται η αντλία και θα μπορώ να συνεχίσω..........
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 18-05-2010, 08:48
Alfa7 Ο/Η Alfa7 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Μoto: BMW R? - DRZ Motard-YP400
Μηνύματα: 643
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Το προβληματάκι αυτό το έχω αντιμετωπίσει σε ένα GS 07 όπου μετά από ψάξιμο είδαμε ότι φταίει η aditional pump, όπως σου είχα γράψει σε παραπάνω post μου.
Αντιμετωπίστηκε, και τότε, με αλλαγή σωληνωσεων και επανατοποθέτηση όλων (λίγο) πιό βαθειά στο δεξί μάγουλο...
Βέβαια η άμεση αντίδραση, όπως πολύ σωστά επισημαίνεις, αν μείνεις στο πουθενά είναι να γύρεις τη μοτό και θα πάρεις οπωσδήποτε 2-3 ξεχασμένα λιτράκια...
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 17-06-2010, 21:07
Skyhigh Ο/Η Skyhigh βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Καλησπερα εχω παρατηρησει και γω στα 1000 χλμ που εχει το μοτορι μεχρι στιγμης, οτι απο φουλ γεματο μεχρι λαμπακι και υπολοιπο 50 χλμ, maximum να παρει 14 Ltr με αυτονομια πολης στα 220 χλμ.... Εχω αρχισει και σκαω.... και οχι απ τη ζεστη.....
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 19-06-2010, 15:25
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Ενα μεγαλο μπραβο για την επιμονη σου φιλε μας βοηθησες αφανταστα...
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 09-10-2010, 07:08
manousos Ο/Η manousos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 449
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου και εγω με την σειρα μου για τις πληροφοριες σου που τις μοιραστικες με μας.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 09-10-2010, 09:04
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ThanDim Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόσφατα μου μπήκαν τέτοιες ιδέες για την μηχανή μου.....

...................................μπας και μου έρθει κάποια ιδέα....

...μέχρι τότε κανείς άλλος;;;;


Κατ' αρχήν φίλε μου επέτρεψέ μου να σου πω ένα μεγάλο μπράβο για τον τρόπο σκέψης σου. Είδες το πρόβλημα και ασχολήθηκες μαζί του και δεν το άφησες λέγοντας " έτσι είναι τι να κάνουμε τώρα". Επίσης μπράβο σου που μοιράστηκες μαζί μας την λύση που έδωσες καθώς και την εξήγηση για τα "χαμένα - κρυμμένα λίτρα".

Ο τρόπος που προσέγγισες το πρόβλημα είναι απολύτως σωστός. Έβαλες κι εμάς στην πρίζα να δούμε τι συμβαίνει με τα δικά μας μηχανάκι.



Τώρα θα ήθελα να σου πω ένα κολπάκι που έχω κατά νου για να εξασφαλίσεις το ότι το σωληνάκι της κάθε αντλίας "κάθεται" στο πιο χαμηλό σημείο του ρεζερβουάρ. Το κόλπο αυτό το χρησιμοποιούσα για όσα χρόνια ασχολήθηκα με τον τηλεκ/νο μοντελισμό και μάλιστα με ναυτομοντελισμό (πάρα πολύ γρήγορα τηλ/να σκάφη με θερμικούς κινητήρες. Πάντα στα τεπόζιτα καυσίμου βάζαμε σωληνάκια σιλικόνης. Πάρα πολύ ανθεκτικά στο καύσιμο και την άκρη τους προσαρμόζαμε ένα βαρύ μεταλλικό αντικείμενο (φαντάσου μια μεταλλική προσθήκη που είχε τη διάμετρο του σωλήνα την οποία στερεώναμε στην άκρη του σωλήνα. Έτσι προσθέτεις λίγο βάρος στην άκρη του σωλήνα και τον αναγκάζεις να είναι πάντα στραμμένος προς το κατώτερο σημείο του τεποζίτου. Το λέγαμε "βοσκό" γιατί ακριβώς αυτή ήταν η δουλειά του, να βόσκει δηλ καύσιμο. Πατέντα εγγυημένη και πάντα έδινε αποτελέσματα.


Καλούς δρόμους να έχεις και πάντα όρθιος.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 09-10-2010, 20:29
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα θα ήθελα να σου πω ένα κολπάκι που έχω κατά νου για να εξασφαλίσεις το ότι το σωληνάκι της κάθε αντλίας "κάθεται" στο πιο χαμηλό σημείο του ρεζερβουάρ. Το κόλπο αυτό το χρησιμοποιούσα για όσα χρόνια ασχολήθηκα με τον τηλεκ/νο μοντελισμό και μάλιστα με ναυτομοντελισμό (πάρα πολύ γρήγορα τηλ/να σκάφη με θερμικούς κινητήρες. Πάντα στα τεπόζιτα καυσίμου βάζαμε σωληνάκια σιλικόνης. Πάρα πολύ ανθεκτικά στο καύσιμο και την άκρη τους προσαρμόζαμε ένα βαρύ μεταλλικό αντικείμενο (φαντάσου μια μεταλλική προσθήκη που είχε τη διάμετρο του σωλήνα την οποία στερεώναμε στην άκρη του σωλήνα. Έτσι προσθέτεις λίγο βάρος στην άκρη του σωλήνα και τον αναγκάζεις να είναι πάντα στραμμένος προς το κατώτερο σημείο του τεποζίτου. Το λέγαμε "βοσκό" γιατί ακριβώς αυτή ήταν η δουλειά του, να βόσκει δηλ καύσιμο. Πατέντα εγγυημένη και πάντα έδινε αποτελέσματα.


Καλούς δρόμους να έχεις και πάντα όρθιος.
Να'στε καλά για τα ευγενικά σας λόγια!

Το σκέφτηκα αυτό με το βάρος αλλά φοβόμουν την συμπεριφορά του σε εκτός δρόμου διαδρομές.... ξέρεις, "γκάπα, γκούπα" κτλ
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 09-10-2010, 21:04
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ThanDim Εμφάνιση μηνυμάτων
Να'στε καλά για τα ευγενικά σας λόγια!

Το σκέφτηκα αυτό με το βάρος αλλά φοβόμουν την συμπεριφορά του σε εκτός δρόμου διαδρομές.... ξέρεις, "γκάπα, γκούπα" κτλ
Περισσότερο γκάπα γκούπα από r/c σκάφος που κοπανιέται στο νερό με 120 km/h αποκλείεται να έχεις στη μηχανή και μη φανταστείς ότι μιλάμε για πάνω από 5 - 6 grams. Πάντως μου έβαλες ιδέες και αύριο μπιτονάκι στη βαλίτσα και πάμε για μέτρημα.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 12-10-2010, 08:29
cbak Ο/Η cbak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS (10/2008)
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

γεια σε ολους...

η αληθεια είναι (πικρή) αλλά το είχα διαπιστώσει απο την πρώτη στιγμή (1200gs '08 με 30 χλμ ένδειξη γεμίζει με 16 ltr) αλλά ποτε δε πήγε ο νους σ'αυτό γιατι έλεγα δεν είναι δυνατό.... μέχρι που διάβασα αυτό το post!!!! αν είναι ποτε δυνατό! (.. 17000 ευρω και το σωληνάκι δε πίανει πάτο!!!!)

.. μερικά ερωτήματα...

αν κατάλαβα καλά ένα σωληνάκι αλλάζουμε, έτσι δεν είναι? το καλύπτει η εγγύηση ? πόσο κοστίζει η αλλαγή στο συνεργείο? υπάρχει κάποιο πιθανό θέμα με αντλία?
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 19-10-2010, 13:10
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από cbak Εμφάνιση μηνυμάτων
.. μερικά ερωτήματα...

αν κατάλαβα καλά ένα σωληνάκι αλλάζουμε, έτσι δεν είναι? το καλύπτει η εγγύηση ? πόσο κοστίζει η αλλαγή στο συνεργείο? υπάρχει κάποιο πιθανό θέμα με αντλία?
Το σωληνάκι, απλώς, έχει μετακινειθεί από την θέση του. Τώρα, αυτή η βλάβη, δεν είναι ακριβώς βλάβη..... Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με την εγγύση. Πάντως η αντλία δεν έχει κανένα πρόβλημα και δεν κινδυνεύει να πάθει κάτι από αυτό το "θέμα"!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Cool Βρείτε την πιο φθηνή βενζίνη στην περιοχή σας xurxes Γενικά - Μοτοσυκλέτα 5 26-03-2010 13:12
Πωλείται ντεπόζιτο ADV 2008 KOSTASB Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 0 24-02-2010 21:07
Φτηνή βενζίνη ;;; ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Χρήσιμα 5 04-10-2009 22:27
Έκλεβαν βενζίνη από δίκυκλα !!!! arisxios Γενικά - Μοτοσυκλέτα 10 13-06-2009 23:26
Έγκλημα από «ανία» στην Ιταλία, νεαροί πυρπόλησαν με βενζίνη Ινδό μετανάστη mvlad78 Κόσμος 10 22-02-2009 21:09


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:17.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!