GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Χωμάτινες εξορμήσεις

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 08-11-2010, 09:52
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή Απάντηση: Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
Αυτα ειναι τα ωραια
Τρομερη παρουσιαση!!
Και φυσικα τα λογια ειναι λιγα για την κυρια στο 800!!! respect!!!!!!

Παντα τετοια ευχομαι απο καρδιας!!!
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 08-11-2010, 12:18
gelasios Ο/Η gelasios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μoto: BMW R1200 GS
Μηνύματα: 1,698
Προεπιλογή Απάντηση: Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

:sm5::sm5: πολύ ωραία βόλτα αλλά και παρουσίαση!!!!
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 08-11-2010, 12:33
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

Μπράβο παιδιά πάντα τέτοια...
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 08-11-2010, 16:21
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

Κάνουμε μερικά μέτρα στην άσφαλτο και βγαίνουμε πάλι στο χωματόδρομο με κατεύθυνση βόρεια και στόχο το οροπέδιο του Καθαρού. Και εκεί που είχα περάσει τα μύρια όσα, σε μια απλή φαινομενικά χωμάτινη-τσιμεντένια ανηφόρα, κάπου φαίνεται βρίσκει εμπόδιο ο μπροστινός τροχός και συγχρόνως πέφτει σε τσαϊλι με χαμηλή πρόσφυση ο πίσω! Αποτέλεσμα; Ένα ξαφνικό παντιλίκι δεξιά και πτώση! Δείτε πως βρέθηκε η μηχανή κάθετα στο δρόμο με 25 χλμ!



Πρόβλημα; Κανένα! Οι χούφτες και τα σαμάρια προστάτεψαν τη μηχανή και δε δημιουργήθηκε καμία ζημιά αισθητική και μη! Οπότε συνεχίζουμε κανονικά με το ηθικό ακμαίο!


Το ξέρατε ότι είχαμε τέτοια τοπία στην Κρήτη και μάλιστα στο Λασίθι;




Μέσα στο δάσος του Σελάκανου κάνουμε μια στάση στο κλασικό δέντρο της Έβγα (Έβγα, από το βγαίνω! Διάφορα μηχανάκια έχουν βγει από το δρόμο, στουκάρανε εκεί και έχουν αφήσει τα συντρίμμια τους) όπου ο ΜοτοΜοτο βγάζει τα περισσευούμενα από χτες παϊδάκια τα οποία τα χτυπάμε στο πόδι. Η ώρα άλλωστε έχει πάει 13:10 και τα στομάχια μας έχουν αρχίσει να γουργουρίζουν.


Με το στομάχι ελαφρά ικανοποιημένο παίρνουμε πάλι το δρόμο. Αποφασίζουμε να μη σταματήσουμε για κανονικό φαγητό σε ταβέρνα αλλά να συνεχίσουμε μέχρι το Σκαλάνι. Τα τοπία εναλλάσσονται γρήγορα αλλά παραμένουν πάντα όμορφα…


Στο βάθος το Ίστρο


Οροπέδιο Καθαρού




Οροπέδιο Λασιθίου


Κατεβαίνουμε μέχρι τον πάτο του οροπεδίου όπου πάλι παίρνουμε την ευθεία οδό στη μέση του.


Βόρεια του Χώνου ξεκινάει ο δρόμος για Κασταμονίτσα. Ένας χωματόδρομος σε κακό χάλι αρχικά, με πολλές φυτευτές πέτρες, που βελτιώνεται όμως σταδιακά όταν αρχίσει να κατηφορίζει πάλι.


Η θέα προς τη νήσο Ντία και το Ηράκλειο από το ψηλότερο σημείο του δρόμου. Αυτό που φαίνεται κοντά είναι ένα μινωικό μονοπάτι που χρησιμοποιείτε μέχρι και σήμερα από τους πεζοπόρους!








Reply With Quote
  #35  
Παλιό 08-11-2010, 16:35
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

Μπράβο ρε παίδες... ωραία εκδρομή... άψογο φωτορεπορτάζ !!!

Πάντα τέτοια...

Reply With Quote
  #36  
Παλιό 08-11-2010, 16:37
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

Aψογοι!
Ωριαο λιτο χωματινο οχτακοσαρι!
Και ορθα χρησιμοποιουμενο!
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 08-11-2010, 23:52
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)







Reply With Quote
  #38  
Παλιό 09-11-2010, 00:38
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

:sm5::sm5::sm4::sm5:
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 09-11-2010, 16:14
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

Η ώρα 15:00, η κούραση μεγάλη αλλά η όρεξη δε μας αφήνει (ακόμα). Τα τοπία μας αποχαυνώνουν και μας κρατάνε. Στο βάθος το Καστέλι με το ομώνυμο αεροδρόμιό του.


Στο Καστέλι ξαναβάζουν βενζίνη τα δύο καθαρόαιμα και συνεχίζουμε πηγαίνοντας προς Ηράκλειο. Από άσφαλτο; Μπααα! Ο Αρχηγός, όπου βρει έξοδο χώνεται και μας πάει σε λασπουριές και κακοχωματόδρομους όσο περισσότερο γίνεται. Ξέρετε τι είναι να βλέπεις επί 3 χιλιόμετρα στα 5 μέτρα από εσένα παράλληλα τα αυτοκίνητα να κινούνται άνετα στην άσφαλτο; Και εμείς; Εμείς μπαινοβγαίναμε στις λασπολακούβες και κοπανιόμασταν στις πέτρες. Ο ΜοτοΜοτο δεν άντεξε το πόνο στα χέρια και βγήκε στην άσφαλτο όταν δεν έβλεπε κανείς (ή έτσι νόμιζε…). Ό Αρχηγός από την άλλη, όρθιος, κοιτούσε συνεχώς δεξιά και αριστερά όποτε ήταν σε άσφαλτο ψάχνοντας για την επόμενη μαζοχιστική διαδρομή μας. Extreme, η συνεπιβάτης μου: Νίκο, δεν πας εσύ μπροστά να σε κυνηγάει αυτός στην άσφαλτο, γιατί όσο τον αφήνεις τόσο θα μας χώνει στις λάσπες και δε θα φτάσουμε ούτε αύριο! Δυστυχώς, πάνω που ετοιμαζόμουν να κάνω κίνηση, στρίβει δεξιά και βγαίνει σε άλλο χωματόδρομο που πάλι έχει χαθεί στο πράσινο!
Αρχηγός: Νίκοοο! Αριστερά ρε, πιο αριστερά!
Διπλός: Ρε Νεκτάριε, που να πάω, εδώ δε χωράω καλά καλά ούτε δεξιά, τι αριστερά μου λες;
Αρχηγός: Ρε Μακάκα έχει μια πέτρα τεράστια….
Διπλός: Στα φρύδια μου η πέτρα, ποδιά έχω από κάτω, πιο αριστερά εγώ δεν πάω.


Εκείνη τη στιγμή ακούγεται ΧΓΡΑΠ! Πράγματι, ακουμπάει η ποδιά αλλά καμία ζημιά, στο κάτω κάτω της γραφής, για αυτό την είχα πάρει.
Αρχηγός: Εγώ στα έλεγα. Άντε τώρα προχώρα, τι, το μοντέλο κάνεις;


Επιτέλους αρχίζουμε να βλέπουμε γνωστά τοπία! Στο βάθος το Σκαλάνι.




Καθόμαστε φανερά ικανοποιημένοι και κουρασμένοι στην καφετέρια Endo του Φασαρία και ανακεφαλαιώνουμε τα πεπραγμένα της εκδρομής! Ολικά χιλιόμετρα 277. Μέση κατανάλωση για το BMW μου, 5,3 lt/100km. Μέση ταχύτητα της εκδρομής, 28km/hr.


Πτώσεις; Δύο. Ζημιές; Μια μικρή γρατσουνιά στο αριστερό πλαστικό από κλαδί πιθανότατα. Από τις πτώσεις πρακτικά τίποτα!


Αν και ένα πλυσιματάκι πρέπει να γίνει και μάλιστα σύντομα!


Εδώ θέλω να ξεκαθαρίσω πως όλοι προσέχαμε ο ένας τον άλλο, κανένας δεν πέταξε στον πίσω λάσπες επίτηδες, πάντα είχαμε οπτική επαφή με τον μπροστά αλλά και τον πίσω και γενικά η συμπεριφορά όλων των παιδιών ήταν άψογη! Το όλο ταξιδιωτικό φτιάχτηκε με χιουμοριστική διάθεση αλλά μερικές σκηνές που περιγράφονται, αν και αστείες, έγιναν πραγματικά όσο και αν κάποιοι σας πούνε διαφορετικά… . Θα ξαναπήγαινα; Εννοείται! Θα ξαναπήγαινε η γυναίκα μου; Χαλαρά! Οπότε, τα συμπεράσματα δικά σας…



Και στην άλλη βόλτα με το καλό!



Reply With Quote
  #40  
Παλιό 09-11-2010, 16:38
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

Στην επόμενη θα είμαι κι εγώ μέσα!!! Σου ξαναδίνω τα συγχαρητήριά μου γιατί αποδεικνύεις πως το μηχανάκι πάει (σχεδόν) παντού (και διπλός παρακαλώ) και πως πολλοί τα αγοράζουν όντως για να τα ξεζουμίσουν!

Μπράβο Νικολή για το εγχείρημα και για τον απίθανο τρόπο που μας το παρουσίασες (λες κι ήμουν εκεί), μπράβο Κική, μπράβο σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Κυριακάτικη βόλτα με ποδήλατα στο Τατόι! gandreas Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 7 12-05-2010 08:29
R 1200 RT, πρώτη βόλτα, από το ΜCN! Arkas Νέα μοντέλα BMW 14 12-02-2010 17:03
Αλλαγή χρώματος...ΟΧΙ με το συνηθισμένο βάψιμο άλλα με μεμβράνες... xurxes Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 17 25-12-2009 13:50
Λίστα με το ποιο απαραίτητο αξεσουάρ για το αναβάτη arisxios Κράνη 7 16-06-2009 14:08
Αγαπημένος μήνας για ταξίδι,βόλτα,απόδραση με moto !!!!! riko46 Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 7 09-04-2009 23:56


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:42.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!