GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 20-11-2011, 21:02
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Κλασικό τζάκι σε ενεργειακό

Καλούς κ ζεστούς χειμώνες να 'χετε φιλαράκι!





Jefe
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 20-11-2011, 21:04
panagiotis.farmer Ο/Η panagiotis.farmer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Ανω Διμηνιο Κορινθιας
Μoto: R1150GS(02) DRZ400S(04) DT175(80)
Μηνύματα: 4,764
Προεπιλογή Απάντηση: Κλασικό τζάκι σε ενεργειακό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από megalopsyxos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δίπλα από την εξώπορτα ξεκινά αγωγός ο οποίος υπόγεια καταλήγει στο τζάκι. Νόμιζα ότι όλα τα τζάκια τόχουν αυτό.
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 20-11-2011, 21:27
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Κλασικό τζάκι σε ενεργειακό

Λοιπόν ,
α. το σωστό για το τζάκι είναι να έχει αεραγωγό από την πίσω μεριά του και να τροφοδοτείται η εστία με φρέσκο αέρα. Το ιδανικό είναι από κάτω, αλλά βουλώνει με τις στάχτες, οπότε πρέπει να είναι λίγο πιο πάνω. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν υπάρχει τέτοια τροφοδοσία, οπότε έχουμε το φαινόμενο "του ανοικτού παραθύρου"...
β. Το ύψος της καμινάδας πρέπει να είναι ανάλογο του ύψους της εστίας (ο συντελεστής είναι Χ7 ή Χ6, δεν θυμάμαι καλά. Με χαμηλότερη καμινάδα, θα καπνίζει (δεν δημιουργείται φαινόμενο bernouli) , με ψηλότερη επίσης Γιατί αυτό;;; Απλά , λόγω θερμοκρασίας των καυσαερίων!!! Και στις 2 περιπτώσεις είναι, είτε πολύ πιο ζεστά ή πολύ κοντά στη θερμοκρασία περιβάλλοντος και "χαλάει " εκεί ψηλά το φαινόμενο, το οποίο εξαρτάται και από το σχήμα της καμινάδας (για αυτό βάζουμε τα περιστρεφόμενα καπέλα τύπου "κόκορα") που τα κατευθύνει ο επικρατών άνεμος προς την ευνοϊκότερη κατεύθυνση.
Επειδή το ύψος της καμινάδας σε κάθε σπίτι είναι σχεδόν δεδομένο (ειδικά σε πόλεις, πολυκατοικίες κλπ), ποιος έφτιαξε το τζάκι του με διαστάσεις ανάλογες της -δεδομένης για αυτόν - καμινάδας;;;;; ΚΑΝΕΙΣ!!!! Σας λέει κάτι το γεγονός ότι τα ρετιρέ διαθέτουν συνήθως τζάκια, και όταν διαθέτουν και οι κάτω όροφοι, συνήθως τα έχουν με .... κεράκια εντός;;; Γι αυτό και φτιάχτηκαν τα ενεργειακά, για να αντισταθμίσουν τις κατασκευαστικές ατέλειες που κάνουν το κλασσικό να μη δουλεύει.....
Σε μεμονωμένη εξοχική κατοικία στο Καρπενήσι, ένας κουμπάρος μου έφτιαξε ΣΩΣΤΟ κλασσικό τζάκι, με αεραγωγούς για όλα τα δωμάτια και έχει άριστη απόδοση, ζέστη παντού, ΚΑΙ ΨΗΝΕΙ (χωρίς να μυρίζει τίποτα)!!!!!! Εννοείται ότι ποτέ δεν κάπνισε, ούτε καπνίζει, με θεόκλειστα τα πάντα!

Last edited by forester; 20-11-2011 at 21:30.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 21-11-2011, 16:29
nanoshophellas Ο/Η nanoshophellas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: ΠΟΛΥΔΕΝΔΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: R 1200 GSA 08
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή Απάντηση: Κλασικό τζάκι σε ενεργειακό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από SenseiG Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν ζεσταινει και το σπιτι παει ψηλα το κοστολογιο?
Για 90 τετραγωνικα ποσο παει ?Ξερει κανεις πανω κατω?
Εχω ενα γνωστο που πουλαει ενεργιακα-pelet κ.α. Εαν θελεις μπορω να σου δωσω το τηλ του και να τον ρωτησεις τα παντα
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 21-11-2011, 16:42
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Κλασικό τζάκι σε ενεργειακό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nanoshophellas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω ενα γνωστο που πουλαει ενεργιακα-pelet κ.α. Εαν θελεις μπορω να σου δωσω το τηλ του και να τον ρωτησεις τα παντα

Σε ευχαριστω Ηλια θα σε παρω τηλ με το που ξελασκαρω λιγο...
Γιατι περιμενω να τελειωσω με καποιους μαστορους στο Πατρικο μου

Last edited by SenseiG; 21-11-2011 at 16:45.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 21-11-2011, 18:00
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Κλασικό τζάκι σε ενεργειακό

Και εμένα κάπνιζε το τζάκι και φέτος μετά από 5 χρόνια του καθάρισα την καμινάδα (40€), η διαφορά χαοτική, από εκεί που κάπνιζε και με κεράκι τώρα δεν καπνίζει ούτε με τον αποροφητήρα ανοιχτό. Σπάνια θα καπνίσει και αυτό θα το διορθώσω βάζοντας σωλήνα που θα επικοινωνεί με τον έξω χώρο και θα μπαίνει κάτω από το τζάκι, τροφοδοτώντας το με αέρα. Πανέμορφο Ανδρέα, καλορίζικο. το σκεφτόμουνα και εγώ να βάλω αλλά δεν θέλω να χάσω την ζεστασιά που δίνει με την πόρτα ανοιχτεί το κλασικό, μια και από ότι κατάλαβα έχεις δει την διαφορά με το κλασικό, αν εξαιρέσεις την απόδοση σου δίνει την ίδια χαρά το νέο?
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 21-11-2011, 20:44
angpass Ο/Η angpass βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: Είχα 1200gs - τώρα τίποτα - σε λίγο θα έχω ......
Μηνύματα: 558
Προεπιλογή Απάντηση: Κλασικό τζάκι σε ενεργειακό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμένα κάπνιζε το τζάκι και φέτος μετά από 5 χρόνια του καθάρισα την καμινάδα (40€), η διαφορά χαοτική, από εκεί που κάπνιζε και με κεράκι τώρα δεν καπνίζει ούτε με τον αποροφητήρα ανοιχτό. Σπάνια θα καπνίσει και αυτό θα το διορθώσω βάζοντας σωλήνα που θα επικοινωνεί με τον έξω χώρο και θα μπαίνει κάτω από το τζάκι, τροφοδοτώντας το με αέρα. Πανέμορφο Ανδρέα, καλορίζικο. το σκεφτόμουνα και εγώ να βάλω αλλά δεν θέλω να χάσω την ζεστασιά που δίνει με την πόρτα ανοιχτεί το κλασικό, μια και από ότι κατάλαβα έχεις δει την διαφορά με το κλασικό, αν εξαιρέσεις την απόδοση σου δίνει την ίδια χαρά το νέο?
Ευχαριστώ συνονόματε,
έχω μετανιώσει που δεν το είχα κάνει νωρίτερα ή από την αρχή που είχα φτιάξει το σπίτι.
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 23-11-2011, 23:01
megalopsyxos Ο/Η megalopsyxos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Deactivated Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Μoto: SUZUKI GSXF 750 YAMAHA CRYPTON SPECIAL X 135
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή Απάντηση: Κλασικό τζάκι σε ενεργειακό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπάνια θα καπνίσει και αυτό θα το διορθώσω βάζοντας σωλήνα που θα επικοινωνεί με τον έξω χώρο και θα μπαίνει κάτω από το τζάκι, τροφοδοτώντας το με αέρα.
Λοιπόν, μετά από έλεγχο που έκανα σήμερα, διαπίστωσα ότι ο αεραγωγός δεν καταλήγει κάτω από την εστία -προφανώς για να μην είναι στο κέντρο της θράκας και σώνονται γρήγορα τα ξύλα ή βουλώνει από τη στάχτη- αλλά στο μπροστινό τμήμα εκεί που πάει να ενωθεί η μεταλλική εστία με το μάρμαρο, όπου υπάρχει μια διαμήκης λεπτή σχισμή.
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 02-12-2011, 17:05
andkoyki Ο/Η andkoyki βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Λιβαδεια
Μoto: BMW adventure 2010
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή Απάντηση: Κλασικό τζάκι σε ενεργειακό

http://www.youtube.com/watch?feature...v=FNdu4nFEysI#!

Aυτο ειναι πατεντα ενος φιλου απο τα μερη μου,που ομως εργαζεται το παιδι στην Αθηνα...το εβαλε στο σπιτι του,στο μαγαζι του,σε φιλους...στοιχιζει κατω απο 500 ευρω και εχει απο οτι καταλαβα-αλλα δεν ειδα ακομα-εχει μεγαλη αποδοση..
Αξιζει να το ερευνησουμε.Εγω μολις κατεβω Αθηνα θα παω να το δω.
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 02-12-2011, 21:04
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Κλασικό τζάκι σε ενεργειακό

θα έκανα μια κατασκευή ενεργειακού τζακιού, έχω όμως "θέμα" με τη καμινάδα, θέλω άνθρωπο που να του "κόβει" και να παράγει έξυπνες και αξιόπιστες λύσεις....
έχετε να μου προτείνετε κάποιον ?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ένα ρεφενεδάκι να πάρω αυτό; NLS Ζήτηση 21 18-10-2011 19:17
Υποχρεωτική από τη Δευτέρα η έκδοση ενεργειακού πιστοποιητικού ortho Επικαιρότητα 6 10-01-2011 02:19
Ενεργειακό τζάκι, πετρέλαιο τέλος.. Capitain Διάφορα 51 04-01-2011 13:03
Ενεργειακό σπίτι - Ηλιοτρόπιο! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Περιβάλλον 7 28-08-2010 10:43
Νεες μοντέρνες και ενεργειακά αυτόνομες στάσεις.. ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ελλάδα 5 30-11-2009 13:08


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!