GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 28-06-2013, 19:59
kosta12gs Ο/Η kosta12gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: R 1200 GS ?
Μηνύματα: 1,402
Προεπιλογή Απάντηση: Transalpina-Transfagarasan με το σταυρο στο χερι

Reply With Quote
  #42  
Παλιό 28-06-2013, 20:31
kosta12gs Ο/Η kosta12gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: R 1200 GS ?
Μηνύματα: 1,402
Προεπιλογή Απάντηση: Transalpina-Transfagarasan με το σταυρο στο χερι

Ξύπνησε Ξύπνησε Ξύπνησε
το είδα.... γράφει σε άλλο θέμα.
Θα ερθει και απο εδω....
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 28-06-2013, 20:49
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Transalpina-Transfagarasan με το σταυρο στο χερι

πως δεν σε εφαγαν οι λυκοι!τα μυγακια ηθελα να πω!!
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 29-06-2013, 00:21
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Transalpina-Transfagarasan με το σταυρο στο χερι



Reply With Quote
  #45  
Παλιό 30-06-2013, 14:55
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Transalpina-Transfagarasan με το σταυρο στο χερι

Τελικά η πλατφόρμα ήρθε και η επιβίβαση δεν άργησε να ολοκληρωθεί μιας και τα οχήματα που περιμέναμε ήμασταν 5-6 στο σύνολο.
Περνώντας στη Ρουμανία η διάφορα της ποιότητας δρόμων και ανθρώπων είναι αισθητή πλέων αφού οι λακκούβες ξαφνικά εξαφανίστηκαν και ΟΛΟΙ οι άνθρωποι σε χαιρετούσαν με μια χαρά ,μικροί μεγάλοι λες και με ήξεραν χρόνια δημιουργώντας μια επιπλέον οικειότητα και σιγουριά για το ταξίδι μέσα σαυτην τη χώρα ..









Στην επόμενη ώρα δυστυχώς αυτή η σιγουριά εξαφανίστηκε μιας και ένας ιπτάμενος και επιθετικός λαθρεπιβάτης είχε την δική του άποψη για τους φιλοξενούμενους και έτσι μπουκάροντας λαθραία στο αριστερο μου μανηκι, με ένα δυνατό τσίμπημα με επανέφερε στην ωμή πραγματικότητα της ανασφάλειας ξανά..Βγάζοντας το αριστερό μου μανίκι με λύπη διαπιστώνω πως αυτό που με τσίμπησε ήταν μέλισσα μιας και άφησε το κεντρί της πάνω μου θυμίζοντας μου ότι είμαι αλλεργικός στη μέλισσα..






Last edited by jtnakos; 30-06-2013 at 17:02.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 30-06-2013, 16:04
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Transalpina-Transfagarasan με το σταυρο στο χερι

Δίχως να χάνω χρόνο και με νευρικές κινήσεις του γκαζιού φτάνω στο πρώτο χωριό και στο πρώτο φαρμακείο που συναντάω , μπουκάρω σαν τον Μπίλι δε Κιντ ζητώντας χαπάκια αέριους για την αλλεργία μου ,με παρατεταμένο το αριστερό χέρι μου δείχνοντας το λες και κρατούσα 6σφαιρο...
Κουβαλάω πάντα μαζί μου 2 χαπάκια για παν ενδεχόμενο ΑΛΛΑ στην κατανάλωση του ενός είπα να προμηθευτώ κάτι της ακόμα και ας είναι άχρηστα μιας και κατά μήκος του δρόμου υπήρχαν κυψέλες σε αφθονία.. ...
Η απογοήτευση της ανύπαρκτης Αγγλικής γλώσσας δυστυχώς ΚΑΙ στη Ρουμανία και μάλιστα σε μια φαρμακοποιό 25 χρόνων περίπου ,υποτίθεται σπουδαγμένη.
Και ξανά στο τρέξιμο για διερμηνέα και ξανά στο τρέξιμο για αλλαγή χρήματος ΑΛΛΑ ευτυχώς πάνω από το φαρμακείο υπήρχε άνθρωπος να με εξυπηρετήσει με ελάχιστα κέρδη για αυτόν στην αλλαγή του ευρώ ,,1 ευρώ έναντι 4 Λει ,σε αντιστοιχία 1-4,35 που πήρα σε ανταλλακτήριο..

Με την απογοήτευση σκιά γραμμένη στο πρόσωπο μου και τον Ήλιο πλέων σε ικανοποιητικό επίπεδο να σου ιδρώνει τα απαυτα για πλάκα ,ξανά ξεκινάω σαν τα μοσχάρια σε σφαγή...
Ευτυχώς η φύση και η θέα ενήργησαν πάλι σαν μυοχαλαρωτικο και το ταξιδάκι πήρε πάλι το δρόμο της ανεμελιάς ξεχνώντας με από τσιμπήματα και ιδρώτα..


















Last edited by jtnakos; 30-06-2013 at 17:03.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 30-06-2013, 16:15
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Transalpina-Transfagarasan με το σταυρο στο χερι

Φτάνοντας στην Κράιοβα και λίγο πριν την Slatina στην πόλη Bals βάζω βενζίνη ,κάνοντας και τις κατάλληλες προμήθειες σε σοκολάτες και νερά και ρίχνοντας μια κλέφτη ματιά γύρο μου πέφτει το μάτι μου σε ένα μικρό ψυγείακι θυμίζοντας με πως δεν έχω φάει όλη μέρα και η ώρα κόντευε μεσημέρι.Έτσι τα 2 σαντουιτσακια στο αριστερό μου χέρι ήταν πλέων γεγονός και αγοράζοντας και έναν πλαστικοποιημένο χάρτη το γλυκό ήρθε και έδεσε μιας και ταξίδευα μόνο με gps..
Αφού βγήκα από τον γκισέ αριστερά μου είχε πρασιά και ομπρελίτσα και την έπεσα στο χορτάρι για να φάω και να μελετήσω παρέα με έναν σκύλο..
Από Slatina στρίβω αριστερά και οδεύω για Τρανσαλπινα.Το πέρασμα της Τρανσαλπινας όπως ΟΛΑ έδειχναν θα πραγματοποιηθεί στο επόμενο κομμάτι ώρας , μια τελευταία στάση στην πόλη Dragasani και είσοδος προς τον Παράδεισο, έτσι είχα ακούσει για αυτήν την Κυρία.












Last edited by jtnakos; 30-06-2013 at 17:01.
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 30-06-2013, 16:38
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Transalpina-Transfagarasan με το σταυρο στο χερι

Τα πρώτα χιλιόμετρα Α Π Ο Η Τ Ε Υ Τ Ι Κ Α , με πολλές λακκούβες , πολλά χώματα και ΠΑΡΑ πολλά χαλάσματα ο δρόμος εντάσσοντας με στους απογοητευμένος της Τρανσαλπινας μιας και ήταν ένας από τους ταξιδιωτικούς μου σκοπούς..
Αν είναι έτσι και το Τρανσφαγκαρασαν σκέφτομαι άνθρακας η απόδραση..μη ΦΌΒΟΥ λέω και συνεχίζω με τα δόντια αρκετά σφιγμένα..

Στη μέση της διαδρομής όμως τα βλέφαρα μου είχαν άλλη άποψη μιας και κατέβαζαν κουρτίνες με το παραμικρό, γιαυτό χωρίς δεύτερη σκέψη στο πρώτο φυσικό κιόσκι κάνω αριστερά









το παγκάκι που με αγκάλιασε



και η θέα που είχα όταν ξύπνησα






Βάζω την μπουμπού στον στάντ και αρχίζω και συμμετέχω και εγώ ενεργά στην συναυλία που δίνουν τα πουλάκια με το γλυκό θρόισμα των φύλλων, όμως εγώ κρατάω το ίσο .
Κάποια στιγμή μέσα στο λήθαργο μου, ξυπνάω από το δικό μου ροχαλητό και καμία 10ρια βήματα ποιο δίπλα 3 φίλοι να γελάνε..Δεν πτοούμαι και σε κλάσματα δευτερολέπτου τους ξανά προσφέρω απλόχερα το γέλιο..





Last edited by jtnakos; 30-06-2013 at 17:04.
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 30-06-2013, 16:41
ilias vara Ο/Η ilias vara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: θεσσαλονικη-ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: varadero mk3
Μηνύματα: 3,514
Προεπιλογή Απάντηση: Transalpina-Transfagarasan με το σταυρο στο χερι

ωχ ξανα κοιμηθηκε.,.,.,.,



τα λεμε σε μερικες μερεσ!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 30-06-2013, 16:56
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Transalpina-Transfagarasan με το σταυρο στο χερι

Μετά από καμιά ωρίτσα ύπνο και επαναφόρτισης της μπαταρίες , τώρα ξεκούραστος βάζω το κράνος και ξεχύνομαι στο καλό ποια κομμάτι της Τρανσαλπινας καταπίνοντας τα χιλιόμετρα και απορροφώντας τις εικόνες ..

Φτάνω προς το τέλος της πρώτης διαδρομής και ρίχνοντας μια φευγαλέα ματιά στο ρολόι βλέπω πως η ώρα είναι καλή για χιλιόμετρα ΑΛΛΑ ο ήλιος κατακόρυφα και θέλοντας να προλάβω και το Τρανσφαγγαρασαν ,αποφεύγω το τελείωμα της πρώτης και με μια παράκαμψη από το χωριό Jina αρχίζω να ανηφορίζω για να κόψω δρόμο..

Διαδρομη Απο Slatina μεχρι Sibiu


Last edited by jtnakos; 30-06-2013 at 17:04.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!