GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 11-12-2011, 22:17
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευή Μεταλλικών Βαλιτσών

Για όποιον ενδιαφέρεται, για κάγκελα στυλ Adventure η κατασκευή θα πρέπει να είναι κάπως έτσι.

Όσον αφορά τις κλειδαριές μην υιοθετήσετε τον τρόπο του 1150ADV (μεντεσέδες από την μία και κλειδαριά από την άλλη). Μπορεί να είναι πιο οικονομικό αλλά αν έχεις φορτωμένο σάκο στη σέλα και θες να βγάλεις το καπάκι της βαλίτσας, απλά δεν μπορείς. Ενώ με 2 κλειδαριές είναι εύκολο.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vagelis Gar Εμφάνιση μηνυμάτων
Top-Case θα φτιάξεις?
Top-case έχω της SW Motech και για αυτό θέλω να φτιάξω το ίδιο στυλ στις πλαϊνές.
  #52  
Παλιό 11-12-2011, 23:41
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευή Μεταλλικών Βαλιτσών

Οπωδηποτε τα θυληκια στο καπακι καθε βαλιτσας ωστε να δενοντε με ιμαντες διαφορα πραγματα, ειτε ιμαντες χειρολαβης. Θεωρω οτι θα ηταν καλυτερο να ειναι οπου και οι μαμα ωστε να μπαινουν για οποιον θελει και οι μαμα ιμαντες. (Μιλαω για BMW)

Οπως και οι zega pro s αξεσουαρ ωστε να γινονται τραπεζακια και καθισματα!!!
  #53  
Παλιό 11-12-2011, 23:58
zandesiro Ο/Η zandesiro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Πολυγυρος Χαλκιδικης
Μηνύματα: 1,560
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευή Μεταλλικών Βαλιτσών

Ποσο θα κοστισει ρε παιδια η κατασκευη περιπου?

Εδω εχουν περιπου 100 και κατι ευρα η μια 36λιτρα χωρις βασεις με 1,2mm παχος....
Alpos Aluminium Cases (Individual) - 36 Litre
Συμφερει ολο το project?
  #54  
Παλιό 12-12-2011, 10:16
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευή Μεταλλικών Βαλιτσών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από zandesiro Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσο θα κοστισει ρε παιδια η κατασκευη περιπου?

Εδω εχουν περιπου 100 και κατι ευρα η μια 36λιτρα χωρις βασεις με 1,2mm παχος....
Alpos Aluminium Cases (Individual) - 36 Litre
Συμφερει ολο το project?
Όσους ξένους που φοράνε Alpos έχω ρωτήσει μου λένε "μακρυά".. Λες και είναι τσίγκινες..
  #55  
Παλιό 12-12-2011, 10:19
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευή Μεταλλικών Βαλιτσών

Πωπωπωωω!!!!!

τι projectαρα είναι αυτή

ανναμένουμε την Συνέχεια
  #56  
Παλιό 12-12-2011, 10:47
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευή Μεταλλικών Βαλιτσών

Καλημερα παιδια,

Συγχαρητηρια για την κατασκευη σας. Πραγματικα αξιζουν τετοιες ενεργειες και καλη συνεχεια.

Γωνιες,δυστυχως, σαν αυτες της touratech δεν προκειται να βρειτε, γιατι αυτες κατασκευαζονται αποκλειστικα για τις μπαγκαζιερες της εταιρειας αυτης. Εκτος αν τ αγορασετε απο την ιδια την touratech.

Εχοντας κατασκευασει σχεδον 15 σετ μπαγκαζιερων (για μενα και για φιλους) εχω μερικες αποριες:

1) Τις ενωσεις τις κανετε με αργκον κολληση ή με πιρτσινια;
2) Αν τις κανετε με αργκον, προχωρηστε στην ερωτηση 3!!!!
3) Την στεγανοποιηση πως την κανετε αν τις ενωσεις τις κανετε με πιρτσινια;
4) Η ασφαλιση πανω στα καγκελα πως θα γινει; Με δικη σας πατεντα ή με τα στηριγματα της touratech;
5) Το αλουμινιο των 1,5 ή 2mm ειναι "καθαρο" ή εχει σημαδακια και χρειαζεται ηλεκτροστατικη βαφη μετα; (Στις δικες μου που ηταν 1,5mm ειχε σημαδακια, το ελεγα σ οποιον ηθελε να τις αγορασει και δεν τους ενοχλουσε. Δεν ηταν ενοχλητικα σημαδια, αλλα ειχαν κατι μικρα).
6) Πως εξασφαλιζετε την αντοχη τους απο πτωση; Τουλαχιστον απο ακινητη θεση, γιατι με ταχυτητα δεν γλιτωνει καμια μπαγκαζιερα.Βαζετε νευρα στο εσωτερικο τους;

Κλειδαριες υπαρχουν πολλες στο εμποριο. Σιγουρα θα βρειτε καποιες.
Εγω αγοραζα συνηθως απ αυτο το site, που ειναι στην Θεσσαλονικη:

FLIGHT CASES & 19" RACKS - artsound.gr e-shop

(Σας πηγα κατευθειαν στην κατηγορια για υλικα βαλιτσων)

Καλη επιτυχια κυριοι και μπραβο και παλι.

Last edited by emix; 12-12-2011 at 11:12.
  #57  
Παλιό 12-12-2011, 11:15
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευή Μεταλλικών Βαλιτσών

Σας βαζω και δυο φωτογραφιες απ αυτες που ειχα φτιαξει εγω.

Η πρωτη ειναι για τον τροπο με τον οποιο τις στηριζα στα καγκελα και η δευτερη μια γενικη αποψη, οπου φαινονται οι πλαστικες μαυρες γωνιες, η κλειδαριες ασφαλισης του καπακιου και η οι λαβες απο πανω.

Καλη συνεχεια.
Attached Images
File Type: jpg P5200005.jpg (88.1 KB, 329 views)
File Type: jpg DSC01150.jpg (91.2 KB, 355 views)
  #58  
Παλιό 12-12-2011, 11:23
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευή Μεταλλικών Βαλιτσών

Μπράβο ρε παίδες !! Ωραίο project !!
  #59  
Παλιό 12-12-2011, 11:45
sid2011 Ο/Η sid2011 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: trikala
Μoto: transalp xlv 650
Μηνύματα: 1,312
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευή Μεταλλικών Βαλιτσών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα παιδια,

Συγχαρητηρια για την κατασκευη σας. Πραγματικα αξιζουν τετοιες ενεργειες και καλη συνεχεια.

Γωνιες,δυστυχως, σαν αυτες της touratech δεν προκειται να βρειτε, γιατι αυτες κατασκευαζονται αποκλειστικα για τις μπαγκαζιερες της εταιρειας αυτης. Εκτος αν τ αγορασετε απο την ιδια την touratech.

Εχοντας κατασκευασει σχεδον 15 σετ μπαγκαζιερων (για μενα και για φιλους) εχω μερικες αποριες:

1) Τις ενωσεις τις κανετε με αργκον κολληση ή με πιρτσινια;
2) Αν τις κανετε με αργκον, προχωρηστε στην ερωτηση 3!!!!
3) Την στεγανοποιηση πως την κανετε αν τις ενωσεις τις κανετε με πιρτσινια;
4) Η ασφαλιση πανω στα καγκελα πως θα γινει; Με δικη σας πατεντα ή με τα στηριγματα της touratech;
5) Το αλουμινιο των 1,5 ή 2mm ειναι "καθαρο" ή εχει σημαδακια και χρειαζεται ηλεκτροστατικη βαφη μετα; (Στις δικες μου που ηταν 1,5mm ειχε σημαδακια, το ελεγα σ οποιον ηθελε να τις αγορασει και δεν τους ενοχλουσε. Δεν ηταν ενοχλητικα σημαδια, αλλα ειχαν κατι μικρα).
6) Πως εξασφαλιζετε την αντοχη τους απο πτωση; Τουλαχιστον απο ακινητη θεση, γιατι με ταχυτητα δεν γλιτωνει καμια μπαγκαζιερα.Βαζετε νευρα στο εσωτερικο τους;

Κλειδαριες υπαρχουν πολλες στο εμποριο. Σιγουρα θα βρειτε καποιες.
Εγω αγοραζα συνηθως απ αυτο το site, που ειναι στην Θεσσαλονικη:

FLIGHT CASES & 19" RACKS - artsound.gr e-shop

(Σας πηγα κατευθειαν στην κατηγορια για υλικα βαλιτσων)

Καλη επιτυχια κυριοι και μπραβο και παλι.
Στη δικη σου κατασκευη δουλεψες στατζα και πριτσινι ενω εμεις ειναι ολα κολητα με αργκον ! και ειναι ολα κολημενα μεσα και εξω για νευρωσει και να στενοπηιθει ! απο γρατσουνιες που ρωτας θα τις λειανουμε στο τελος για να βγει το τελικο αποτελεσμα! τωρα για τα στηριγματα δεν καταληξαμε ακομα !
εκεινο που θελω να μου πεις ειναι που θα βρω την κλειδαρια που εχεις για τη βαση απο διπλα που ειναι (η μαυρη ) !
  #60  
Παλιό 12-12-2011, 11:51
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευή Μεταλλικών Βαλιτσών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sid2011 Εμφάνιση μηνυμάτων

εκεινο που θελω να μου πεις ειναι που θα βρω την κλειδαρια που εχεις για τη βαση απο διπλα που ειναι (η μαυρη ) !
Αυτη την κλειδαρια την ειχα βρει μετα κοπων και βασανων σ ενα μαγαζι στην οδο Αθηνας. Το συγκεκριμενο καταστημα ομως σταματησε να τις φερνει την τελευταια φορα που πηγα να παρω και αγορασα απο ενα αλλο μαγαζι στην Σπυρου Πατση (παλι εδω Αθηνα). Ηταν ομως αρκετα μεγαλυτερη και κλειδωνε με λουκετο και οχι με κλειδι. Απο τοτε σταματησα να φτιαχνω αλλες και δεν το εψαξα περισσοτερο. Οταν ξαναφτιαξω για μενα θα το κυνηγησω παλι.

Το μεγαλο πλεονεκτημα αυτων των μαυρων κλειδαριων ηταν οτι μπορουσα να τις βρω ν ανοιγουν με το ιδιο κλειδι και οχι με διαφορετικο η καθε μια. Κριμα που τις καταργησανε.
Κλειστό θέμα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερώτηση για χούφτες και βάσεις βαλιτσών.... Aggelos-Syros Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 5 16-05-2011 08:19
ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ: Μετρήσαμε τις συσκευές που συνήθως χρησιμοποιούμε σε μια ημέρα SenseiG Υγεία 23 12-03-2011 15:40
ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ: Μετρήσαμε τις συσκευές που συνήθως χρησιμοποιούμε σε μια ημέρα MARK Υγεία 2 09-03-2011 19:09
βασεις πλαστικών βαλιτσών 850-1100-1150 kostas-patra Διαδικτυακές αγορές - Ευκαιρίες 0 29-04-2010 08:50
Δείτε τον τρόπο κατασκευής των ελαστικών skippybi Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 9 04-12-2009 11:18


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!