GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 11-01-2010, 21:59
antoine Ο/Η antoine βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: BMW F650GS (Twin)
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή Λειτουργία ABS σε F650GS (Twin)

Λοιπόν, ερώτηση...!

Έχω παρατηρήσει ότι όποτε βρεθώ σε σημείο που θα έχει κάποια ανωμαλία η οποία θα διογκώνει την άσφαλτο (κοινώς το αντίθετο της λακούβας!!), κάτι σαν σαμαράκι ένα πράγμα, και πατάω λοιπόν ελάχιστα το φρένο για να ελαττώσω ταχύτητα, με το που περάσω την ανωμαλία αυτή χάνω το φρένο. Η μανέτα σκληραίνει και σαν να οπιθοχωρεί προς τα έξω, στην φυσιολογική της δηλαδή κατάσταση όπου δεν πατάω φρένο. Επειδή στην άλλη μηχανή που είχα ένα Tiger 1050 με ABS δεν το έκανε αυτό ποτέ, μου κίνησε την περιέργεια και ήθελα να σας ρωτήσω αν αυτή είναι μια φυσιολογική λειτουργία του ABS.

Παρόλα αυτά μου κάνει εντύπωση γιατί ο τροχός δεν χάνει την επαφή του με την άσφαλτο, κοινώς δεν σηκώνεται στον αέρα, οπότε δεν θα έπρεπε ο αισθητήρας να βγάζει ABS σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ευχαριστώ..!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 11-01-2010, 23:22
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: Λειτουργία ABS σε F650GS (Twin)

Αν εννοείς ότι πατώντας τη μανέτα αυτή συμπεριφερεται σαν να την εμποδιζει κατι να πατηθεί τότε το κανει και σε μενα .Μου ειπαν οτι ειναι το ABS.Δεν το καταλαβαινω ομως πως ενεργοποιειται τοσο γρηγορα.Σε μενα γινεται και με παρα πολυ μικρη ταχυτητα.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 11-01-2010, 23:25
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Λειτουργία ABS σε F650GS (Twin)

Φυσιολογικό είναι, αλλά για περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες...

ακούει ο Γιώργος;;;
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 11-01-2010, 23:46
platon Ο/Η platon βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αγρίνιο
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή Απάντηση: Λειτουργία ABS σε F650GS (Twin)

Συνήθως όταν ενεργοποιείται το abs, το φρένο θέλει λίγο περισσότερη δύναμη για να μείνει στην θέση που υπολογίζεις όταν το πατάς φυσιολογικά. Σου δίνει δηλαδή την αίσθηση ότι στο κλωτσάει προς τα πίσω σαν να σε αναγκάσει να το αφήσεις.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 12-01-2010, 00:05
antoine Ο/Η antoine βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: BMW F650GS (Twin)
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή Απάντηση: Λειτουργία ABS σε F650GS (Twin)

Έχω καταλάβει ότι είναι το ABS.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν θα έπρεπε να ενεργοποιούταν σε τέτοιες συνθήκες. Το άλλο που σκέφτομαι είναι μήπως έχει να κάνει κ η ανάρτηση κ ο τρόπος που αντιδρά σε τέτοιες ανωμαλίες, κυρίως όχι σε λακούβες όσο στις κούρμπες, και δεν βοηθάει στη λειτουργία του αισθητήρα. Δεν ξέρω αν παίζει τόσο ρόλο που δεν είναι USD.

Απλά ξαναλέω μου κάνει εντύπωση γιατί στο Tiger δεν το έκανε καθόλου.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 12-01-2010, 03:02
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Λειτουργία ABS σε F650GS (Twin)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από antoine Εμφάνιση μηνυμάτων

...Απλά ξαναλέω μου κάνει εντύπωση γιατί στο Tiger δεν το έκανε καθόλου.
Κι έδωσες το Tiger για να πάρεις F650 βρε Αντώνη..;
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 12-01-2010, 10:22
antoine Ο/Η antoine βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: BMW F650GS (Twin)
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή Απάντηση: Λειτουργία ABS σε F650GS (Twin)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από syan Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι έδωσες το Tiger για να πάρεις F650 βρε Αντώνη..;
[Spam]



Έπαιξαν πολλά ρόλο.

Αρχικά, δεν πήγαινα τις βόλτες που ήθελα λόγω περιορισμένου χρόνου, οπότε δεν το εκμεταλλευόμουν τόσο όσο θα ήθελα..
Έπειτα, επειδή το γκάζι είναι γλυκό και στην Αθήνα γίνεται επικίνδυνο έπιασα τον εαυτό μου ότι θα μπορούσα να βρίσκομαι αλλού τώρα και να μιλάμε... πνευματικά πλέον!
Μετά λυπόμουν να το βάλώ μέσα στις παραλίες και στα χώματα στις διακοπές μου στα νησιά.... Στην τελική ψηλό street είναι, όχι on-off...!!

Τέλος, είχα αρκετά προβλήματα με το εργαλείο, όπως με την πίσω ανάρτηση που είναι για πέταμα...!! Μέχρι και του F650 συμπεριφέρεται καλύτερα! Όσο και αν προσπάθησα να ρυθμίσω την ανάρτηση του τίγρη. Αλλά να ήταν μόνο αυτό καλά θα ήταν, είχα και κάτι μικρά, παιδικές ασθένειες που λες οκ, πάει στο διάολο, αλλά είχα και για αποκορύφωμα και το σπάσιμο ενός κομματιού από το ένα πιστόνι(στα 15.000 χλμ όλα αυτά!!) με αποτέλεσμα το μηχανάκι να μείνει 2 μήνες μέσα γιατί εγώ και (να 'ναι καλά!) ο μηχανικός μου να παζαρευόμαστε τα πόσα πιστόνια/χυτόνια/ελατήρια θα μας αλλάξουν. Με τα πολλά τα άλλαξαν όλα...
Οι συγκυρίες και τα κυκλώματα με έφαγαν λοιπόν!

Έτσι το έδωσα και κατέληξα σε ένα F650GS μεταχειρισμένο, σε πολύ καλή τιμή και άριστη κατάσταση, εξοικονομώντας κάποια χρήματα, πέρνωντας καινούργια κράνη κ εξοπλισμό για μένα κ το μωρό (οέο!) και επενδύωντας σε ένα μηχανάκι που κάνει πολλά από αυτά που θέλω. Αρχικά δεν σκάνε όλοι οι καυλόγκαζοι δίπλα μου να με παρασύρουν! Έπειτα μπορώ να το πάρω στο εκάστοτε νησάκι μου και να πάω παντού (λέμε τώρα!), δεν καίει μία (το ξέχασα αυτό!). Εν γένει τα κάνει όλα πιο εύκολα.

Κάποια στιγμή που θα έχω κάποια έξτρα χρήματα θα πάω σε ένα mega (ant-1) on-off αλλά για την ώρα είπα να κινηθώ έτσι.

Πάντως αν είχα την ευκαιρία θα τσιμπούσα το F800GS αλλά την εποχή που πήρα αυτό δεν βρήκα κάποιο, που να μου γεμίσει το μάτι, να πουλιέται. Το USD, τα διπλά δισκόφρενο και το γεγονός ότι έχει ψηλότερη θέση (είμαι και 1.85 τρομάρα μου!) είναι τα παραπάνω πράγματα που θα ήθελα από το 650άρι και τα οποία έχει το 800άρι. Κάννας κοντός που ψήνεται για ανταλλαγή;;;

[/Spam]


Βγαίνω από το σπαμ λοιπόν και την μικρή(!!) αυτή παρένθεση και ρωτώ, τελικά είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά του ABS; Και αν ναι, που οφείλεται;;
Είναι θέμα του συστήματος και έχουν όλα τα μοντέλα αυτή τη συμπεριφορά;;; Τα 800άρια την έχουν;;;
Είναι θέμα της ανάρτησης που δεν συμπεριφέρεται σωστά και δεν επαναφέρει τόσο γρήγορα τον τροχό μετά από ανωμαλία με αποτέλεσμα να λειτουργει το ABS;;;
Είναι πρόβλημα που απλά έχει το δικό μου;; (μπα είπατε!)

Ευχαριστωωωωωώ!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 12-01-2010, 11:53
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Λειτουργία ABS σε F650GS (Twin)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από antoine Εμφάνιση μηνυμάτων
[Τα 800άρια την έχουν;;;
Την έχουν
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 12-01-2010, 12:28
platon Ο/Η platon βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αγρίνιο
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή Απάντηση: Λειτουργία ABS σε F650GS (Twin)

...και τα υπόλοιπα 650αρια
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 12-01-2010, 15:24
Kwstas_kef Ο/Η Kwstas_kef βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθηνα και Κεφαλονια...
Μoto: BMW F 800 GS!!!!!!
Μηνύματα: 1,103
Προεπιλογή Απάντηση: Λειτουργία ABS σε F650GS (Twin)

Φιλε μου antoine εχεις σκεφτει το γεγονος να ρυθμισεις λιγο την μανετα του φρενου αν πιανει πολυ χαμηλα?
Εννοω απο τον ρυθμιστει που εχει η μανετα αριστερα της..
Προσωπικα επειδη επιανε πολυ κατω σχεδον ακουμπουσε το γκριπ οταν την πατουσα δυνατα την εσφιξα λιγο-πολυ και οι κραδασμοι απο λακουβες του ABS εξαφανιστηκαν..οχι τελειως αλλα οχι οπως πριν..
Και κατι αλλο οταν στο κανει αυτο στις λακουβες ή τα σαμαραια προσπαθησε να μην την αφηνεις την μανετα αλλα να την πατας περισσοτερο...

Γνωμη μου ετσι δεν παει να πει οτι ειναι και σωστη...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ζητείται ψηλή σέλα για F650GS (Twin) antoine Ζήτηση 1 20-12-2009 18:40
ΠΩΛΗΣΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑΣ F650GS TWIN geolag Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 0 17-12-2009 00:57
Ζητείται ψηλή ζελατίνα για F650GS (Twin) komvot Ζήτηση 1 15-12-2009 00:59
[ΠΩΛΕΙΤΑΙ] F650GS TWIN platon Πωλήσεις μοτοσυκλετών 8 30-06-2009 01:42
ΧΑΜΗΛΗ ΣΕΛΑ ΓΙΑ F650GS TWIN 2009 aeras69 Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 2 07-05-2009 17:02


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!