GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 22-04-2010, 00:27
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Πρόσφατα μου μπήκαν τέτοιες ιδέες για την μηχανή μου.....

Έκανα ένα ταξίδι με κάποιους φίλους και στην παρέα είχα το δίδυμο αδελφάκι της μηχανής μου - άλλο ένα 1200GS του 2005. Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν παρατηρήσαμε οτι εμένα άναβε το λαμπάκι της ρεζέρβας, έφτανα οριακά στο να μείνω και ΤΟΤΕ μόνο άναβε το λαμπάκι του φίλου μου!! Έπεσε βέβαια το αναμενόμενο δούλεμα αλλά μετά που τα βάλαμε κάτω είδαμε οτι γεμίζαμε όλοι μαζί, οδηγούσαμε με τους ίδιους μέτριους ρυθμούς - 110-130χλμ/ώρα - και ήμουν βαρύτερα φορτωμένος αλλά όχι τόσο τραγικά. Σκέφτηκα πως μπορεί να ΄ήταν κάποιο λάθος του εγκεφάλου και αφού φουλάραμε είπαμε να έχουμε σαν βάση τον δικό του δείκτη. Φυσικά ....έμεινα από καύσιμο!!! Όταν έγραψε "υπόλοιπο μηδέν" εγώ έμεινα και αυτός είχα άλλα 60χλμ περίπου!!

Μετά μου μπήκε άλλη ιδέα.... πόσο φουλάρει ο καθένας μας; Μετρήσαμε πόσο γεμίζαμε σε κάθε βενζινάδικο και διαπιστώσαμε 2 πράγματα:
1ον, οτι βάζαμε ίδια ποσότητα - άντε 1 λίτρο παραπάνω εγω, δικαιολογημένα λόγω βάρους - και
2ον, ποτέ δεν κατάφερα να βάλω πάνω από 16-17 λίτρα και ας είχα υπόλοιπο μονοψήφιο αριθμό χιλιομέτρων.

Οι συγκρίσεις έγιναν σε ταξίδι 5.500 χλμ οπότε έχουμε αποδεκτά στατιστικά στοιχεία! Επίσης, γενικά ποτέ δεν έδινα σημασία πόσο έκαιγε η μηχανή, πόση βενζίνη έβαλα κτλ κτλ. Δεν είχε τύχει να έχω μέτρο σύγκρισης για τόσα πολλά γεμίσματα, ξέροντας οτι είχαμε και τον ίδιο τρόπο οδήγησης!

Μίλησα με τον μηχανικό μου αλλά απέρριψε την θεωρία μου οτι "κρύβονται" 2-4 λίτρα μέχρι να μηδενίσει. Παρόλα αυτά όμως επειδή είμαι και άπιστος Θωμάς, θα κάτσω το ΣΚ να ξεμείνω από βενζίνη, να λύσω το ντεπόζιτο, να δω την υπάρχουσα βενζίνη μέσα και μετά να το φουλάρω - αφού το έχω στραγγίσει ΟΛΟ - για να δω πόσο τελικά παίρνει μέσα!!

Επίσης αυριο - μεθαύριο θα έχω το CD των επισκευών για να δω πως λειτουργεί το σύστημα καυσίμου μπας και μου έρθει κάποια ιδέα....

...μέχρι τότε κανείς άλλος;;;;
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 22-04-2010, 07:57
HAWK_46 Ο/Η HAWK_46 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ATHENS
Μoto: HONDA STX1300 Paneuropean
Μηνύματα: 2,603
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Φίλε εφόσον ξέρεις τι δείχνει το όργανο και πόσα χιλιόμετρα έκανες περίπου πριν μείνεις, κάνε σχδόν το ίδιο λίγο πριν, αλλά μην αφήνεις το μηχανάκι να στραγγίζει όλες τις ακαθαρσίες της βενζίνης μέχρι την τελευταία σταγόνα. Κι εγώ αυτό θα έκανα.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 22-04-2010, 08:29
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Γενικά υπάρχει ένα θέμα με το ντεπόζιτο και τις ενδείξεις του ...

και εγώ είχα τις ίδιες απορίες τελικά βαρέθηκα και εχω το δείκτη μόνο για να μου θυμίζει να βάλω βενζίνη ...

παντος 2-4 λίτρα διαφορά είναι αρκετά
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 22-04-2010, 08:37
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ThanDim Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόσφατα μου μπήκαν τέτοιες ιδέες για την μηχανή μου.....

Έκανα ένα ταξίδι με κάποιους φίλους και στην παρέα είχα το δίδυμο αδελφάκι της μηχανής μου - άλλο ένα 1200GS του 2005. Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν παρατηρήσαμε οτι εμένα άναβε το λαμπάκι της ρεζέρβας, έφτανα οριακά στο να μείνω και ΤΟΤΕ μόνο άναβε το λαμπάκι του φίλου μου!! Έπεσε βέβαια το αναμενόμενο δούλεμα αλλά μετά που τα βάλαμε κάτω είδαμε οτι γεμίζαμε όλοι μαζί, οδηγούσαμε με τους ίδιους μέτριους ρυθμούς - 110-130χλμ/ώρα - και ήμουν βαρύτερα φορτωμένος αλλά όχι τόσο τραγικά. Σκέφτηκα πως μπορεί να ΄ήταν κάποιο λάθος του εγκεφάλου και αφού φουλάραμε είπαμε να έχουμε σαν βάση τον δικό του δείκτη. Φυσικά ....έμεινα από καύσιμο!!! Όταν έγραψε "υπόλοιπο μηδέν" εγώ έμεινα και αυτός είχα άλλα 60χλμ περίπου!!

Μετά μου μπήκε άλλη ιδέα.... πόσο φουλάρει ο καθένας μας; Μετρήσαμε πόσο γεμίζαμε σε κάθε βενζινάδικο και διαπιστώσαμε 2 πράγματα:
1ον, οτι βάζαμε ίδια ποσότητα - άντε 1 λίτρο παραπάνω εγω, δικαιολογημένα λόγω βάρους - και
2ον, ποτέ δεν κατάφερα να βάλω πάνω από 16-17 λίτρα και ας είχα υπόλοιπο μονοψήφιο αριθμό χιλιομέτρων.

Οι συγκρίσεις έγιναν σε ταξίδι 5.500 χλμ οπότε έχουμε αποδεκτά στατιστικά στοιχεία! Επίσης, γενικά ποτέ δεν έδινα σημασία πόσο έκαιγε η μηχανή, πόση βενζίνη έβαλα κτλ κτλ. Δεν είχε τύχει να έχω μέτρο σύγκρισης για τόσα πολλά γεμίσματα, ξέροντας οτι είχαμε και τον ίδιο τρόπο οδήγησης!

Μίλησα με τον μηχανικό μου αλλά απέρριψε την θεωρία μου οτι "κρύβονται" 2-4 λίτρα μέχρι να μηδενίσει. Παρόλα αυτά όμως επειδή είμαι και άπιστος Θωμάς, θα κάτσω το ΣΚ να ξεμείνω από βενζίνη, να λύσω το ντεπόζιτο, να δω την υπάρχουσα βενζίνη μέσα και μετά να το φουλάρω - αφού το έχω στραγγίσει ΟΛΟ - για να δω πόσο τελικά παίρνει μέσα!!

Επίσης αυριο - μεθαύριο θα έχω το CD των επισκευών για να δω πως λειτουργεί το σύστημα καυσίμου μπας και μου έρθει κάποια ιδέα....

...μέχρι τότε κανείς άλλος;;;;
Στο Βαραντερο (αλλα και σε ολα τα γιαπωνεζικα) το λαμπακι ενεργοποιειται μεσω αισθητηρα σταθμης μεσα στο τεποζιτο!! Αν δηλαδη ο αισθητηρας δεν ''αντιλαμβανεται'' υγρό τοτε δινει σημα στον εγκεφαλο να ενεργοποιησει το συστημα εναπομειναντων χιλιομετρων ΚΑΙ το λαμπακι!! αν ο αισθητηρας αυτο χαλασει τοτε δεν αναβει τιποτε και η ενδειξη για τα εναπομεινανατα κμ παραμενη ανενεργη! Αν παρεπιπτοντως ξαφνικα αναψει το λαμπακι γιατι ετσι του ηρθε, αν και χαλασμενο(συμβαινουν αυτο το μια λειτουργω και μια οχι στα ηλεκτρονικα/ηλεκτρικα συστηματα), και εν τω μεταξυ εχει κανει η μοτο καποια κμ τοτε το πιανει απο εκει που ειναι....το οποιο μπορει να ειναι ''εχω 20κμ ακομη'' ¨η ''μενω/εμεινα''!!!

Μηπως λοιπόν ειναι ο αισθητηρας που σιγουρα εχει και η GS σγο τεποζιτο της???
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 22-04-2010, 08:57
Alfa7 Ο/Η Alfa7 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Μoto: BMW R? - DRZ Motard-YP400
Μηνύματα: 643
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Για ρίξε μια ματιά αν δουλευει (σωστά) η δεξιά επιπρόσθετη αντλία (aditional pump)... γιατί το 2-4 λίτρα συνηγορεί στο να μένει καύσιμο στο δεξί μάγουλο του ντεπόζιτου....
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 22-04-2010, 08:59
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

δίδυμο αδερφάκι ναι, σωστή προυπόθεση για σύγκριση
ίδιο βενζινάδικο, ίδια ποιότητα βενζίνης, επίσης
ίδια οδηγητική συμπεριφορά, το πας πολύ καλά
αρκετά χιλιόμετρα παρατήρησης, αρκετά γεμίσματα, τα υμπεράσματα που θα βγάλεις θα είναι σίγουρα βάσιμα

εφόσον του φίλου σου ουσιαστικά καταναλώνει λιγότερο εγώ θα κοίταζα δύο πράγματα
1.την κατάσταση των μπουζί, για να δώ αν καίω πλούσιο μίγμα και θα το επιβεβαίωνα με μια καυσοανάλυση
2. με ένα συμπιεσόμετρο θα μετρούσα την συμπίεση των θαλάμων καύσης σε κανα τεσσάρι κύκλους μηχανής και θα επαναλάμβανα αν ήμουν εκτός ορίων με μερικές σταγόνες λάδι, ώστε να προσανατολιστώ σε ελατήρια-δαχτυλίδια πιστονιών, παρόλο που είναι εντελώς νέο το μοντέλο

πολλά μπορείς να κοιτάξεις, αν και γνώμη μου είναι να τσεκάρεις το πρώτο

το να πειραματίζεσαι με το να ξεμένεις από καύσιμο είναι σαν να ρισκάρεις για συντομότερη αντικατάσταση αντλίας
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 22-04-2010, 14:39
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Το πρόβλημα δεν είναι οτι καίει περισσότερο από την άλλη! Αυτό θα ήταν καθαρά μηχανολογικό και θα το διορθωνα κάποια στιγμή....
Το πρόβλημα είναι πως η μηχανή χρησιμοποιεί το 75-80% της συνολικής ποσότητας της βενζίνης στο ρεζερβουάρ! Εγώ σχεδόν μένω, ο άλλος έχει υπόλοιπο 3-4 λίτρα και όταν φτάσουμε στο βενζινάδικο φουλάρουμε με τα ίδια λίτρα!!!
Σαν γεγονός δε θα με απασχολούσε από την στιγμή που ο δείκτης και ο αντίστροφος μετρητής δουλεύουν με ΑΠΟΛΥΤΗ ακρίβεια και έχω ακριβή εικόνα. Το ίδιο έκανε και το transalp.. έμενες αλλά είχε 1-2 λίτρα μέσα.
ΑΛΛΑ!!!! Με απασχολεί γιατί δεν το κάνουν όλα τα GS τελικά!!!! Μόνο το δικό μου... Αυτή η αποκάλυψη με στεναχωρεί..... μετά από 5 χρόνια ανακαλύπτω πως έχει μυστικά από εμένα......


Το ΣΚ θα λύσω και όλο το σύστημα καυσίμου για να δω πως είναι οι αντλίες βενζίνης - βαφτιζόμενες, αναρροφητικές, κάποιο κομμένο ή κουνημένο σωληνάκι...

Last edited by ThanDim; 22-04-2010 at 14:51. Λόγος: .
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 24-04-2010, 22:06
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Σήμερα έφτασα τον αντίστροφο χλμμετρητή στο μηδέν!! Έλυσα λοιπόν το ντεπόζιτο και άνοιξα και τις 2 "εισόδους" της, αριστερα πάνω (αντλία και φλοτέρ) και δεξιά στο πλάι (επιστροφη καυσίμου και υπερχειλίσεις). Μέσα είχε κανα 4άρι λίτρα καύσιμο.
Μίλησα με το συνεργείο μου αλλά δε με σιγούρεψαν οι απαντήσεις που έλαβα. Θέλω την βοήθεια σας λοιπόν..... αν έχει μπει κάποιος βαθιά σε αυτό το κομμάτι ή απλά αν έχει πάρει το μάτι του....



Το παραπάνω είναι το ντεπόζιτο της 1200gs. Τα πορτοκαλί είναι τα σωληνάκια που υπάρχουν μέσα σε αυτό. Τα δυο μικρά που ανεβαίνουν προς την τάπα είναι της υπερχείλισης και το τρίτο, το πιο ....χοντρό, (μαρκαρισμένο με μαύρες γραμμες) ενώνει τα δύο "μάγουλα" του ντεπόζιτου. Σκοπός του είναι να παίρνει το καύσιμο από τα δεξιά και να το μεταφέρει αριστερά που είναι και η αντλία.

στην παρακάτω φωτογραφία διακρίνεται τραβηγμένο έξω από την αριστερή οπή το ντεπόζιτου



Αυτό που δεν μπόρεσα να ξεκαθαρίσω είναι αν η μεταφορά γίνεται με την αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων ή με "σπρώξιμο" του καυσίμου της δεξιάς πλευράς. Τι με μπερδεύει;
1ον: Στην δεξιά πλευρά ο σωλήνας καταλήγει σε ένα περίεργο "φίλτρο" που είναι ενωμένο με το σωληνάκι των επιστρεφόμενων από το injection. Φαίνεται σαν απλό φίλτρο-σίτα με περίεργη όμως κατασκευή. Δεν μπορώ να διακρίνω αν υπάρχει κάτι παραπάνω εκεί μέσα....
2ον: Ο εν λόγω σωλήνας στην αριστερή πλευρά είναι ανοιχτός και βρέθηκε να είναι "καθισμένος" όμορφα όμορφα στο πάνω μέρος του τεπόζιτου, δίπλα από την τάπα, όπως δείχνει η φωτογραφία



Ο μηχανικός μου απάντησε πως κανονικά πρέπει να είναι στον πάτο - λογικό, για να ισχύει και η αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων - αλλά δεν τον άκουσα και πολύ σίγουρο.... Δοκίμασα να το τιθασεύσω και να το σφηνώσω στον πάτο αλλά αδύνατον. Είχε τέλεια μορφή για την θέση που είχε ήδη και οποιαδήποτε μεταβολή του θα έβαζε εμπόδιο στην ελεύθερη κίνηση του φλοτέρ. Βέβαια, η μορφή που έχει τώρα μπορεί να προήλθε και από την αλλοίωση του λόγω του καύσιμου.

Η ερώτηση: ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟ ΣΩΛΗΝΑΚΙ;;

Όπου κι αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω σίγουρη πληροφορία.... Επόμενη κίνηση, να πάρω το ανοιχτό τεπόζιτο και να το περιφέρω στα συνεργεία....
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 24-04-2010, 23:11
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Και μένα, πάντα, μα πάντα, όταν δείχνει 0 χλμ υπόλοιπο γεμίζω με 16 λίτρα, που σημαίνει ότι έχει άλλα 4 μέσα.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 24-04-2010, 23:33
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Εγώ δεν έχω σχέση με τα μηχανολογικά, αλλά ..μ αρέσει να μαθαίνω:
Για ρίξε μια ματιά έδώ Motorcycle Info Pages - R1200GS DIY Mods > Fuel Tank Filler Modifications σε έναν εγγλέζο φίλο σου μηχανόσαυρο και ίσως βγάλεις άκρη!
r1200gs_fuel_filler2.jpg

r1200gs_fuel_tank_mod13.jpg
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Cool Βρείτε την πιο φθηνή βενζίνη στην περιοχή σας xurxes Γενικά - Μοτοσυκλέτα 5 26-03-2010 13:12
Πωλείται ντεπόζιτο ADV 2008 KOSTASB Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 0 24-02-2010 21:07
Φτηνή βενζίνη ;;; ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Χρήσιμα 5 04-10-2009 22:27
Έκλεβαν βενζίνη από δίκυκλα !!!! arisxios Γενικά - Μοτοσυκλέτα 10 13-06-2009 23:26
Έγκλημα από «ανία» στην Ιταλία, νεαροί πυρπόλησαν με βενζίνη Ινδό μετανάστη mvlad78 Κόσμος 10 22-02-2009 21:09


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:43.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!