GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιό 06-01-2011, 18:41
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Μάλλον πρέπει να κάνουμε όλοι επανάληψη τους κανόνες συμπεριφοράς για τη συμμετοχή στο φόρουμ. Με το 3000+ μέλη εννοούσα ότι είμαστε κάθε καρυδιάς καρύδι, γι'αυτό μιλάω για μίνιμουμ απαιτήσεις συνύπαρξης.
Reply With Quote
  #142  
Παλιό 06-01-2011, 19:03
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλά δεν είναι αμαρτία αυτό που γίνεται , εγώ για παράδειγμα θέλω ανανεβάσω ένα πρόβλημα που μου παρουσίασε η μηχανή μου. Το σκέφτομαι και γιατί ? Γιατί δεν θέλω να βάλω σε τέτοιο μπελά οοολο το forum... σε προιγουμενο θέμα ένας συντοπίτης έπαθε ζημία στον άξονα και αφού εχουν αρχίσει τα ίδια γυρναει και λέει το παλικάρι {μακάρι να μην το ανέβαζα πότε } . Και τώρα σε προιγουμενο ποστ τα ίδια ανάφερε και ο kimwnas...... Δεν είναι άδικο λοιπών να να νιωθω και τύψης στο φινάλε ?????
Έλα βρε Θεολόγε και σε μένα τα ίδια είπε ο Κίμωνας στον καφέ, αλλά νομίζω πως στο τέλος θα το... ξεπεράσει!!!!!
Ακούστε παιδιά (ή αν ενοχλεί... Κύριοι), σε κανέναν δεν αρέσει να του "ορίζουν" πως θα φερθεί. Είπαμε "οι απόψεις είναι σαν τις κωλ######δες. Όλοι έχουν από μία"!!!! Ευκαιρία λοιπόν για προβληματισμό. Σε αντιστοιχία με την κοινωνία που ζούμε, πως, ποιοι και γιατί θα είναι οι κανόνες?!?!?!!? Αν νομίζετε πως οι απαντήσεις είναι τόσο απλές, γιατί δεν βρίσκουν εφαρμογή και στο φόρουμ?? Στο φινάλε οι περισσότεροι εδώ είναι κάτοχοι BMW, δηλαδή οικονομικά αποκαταστημένοι, κατ' επέκταση επαγγελματικά, γιατί όχι και κοινωνικά!!! Άρα και άνθρωποι με "πηγμένο" μυαλό. Συνεπώς ή δεν είναι έτσι απλοϊκά τα πράματα ή δεν έχουμε μυαλό!!!
Λοιπόν, θα μπορούσαμε να αλλάξουμε την ονομασία του θέματος σε κάτι πιο φιλοσοφικό και γιατί όχι ανάλογα με τις θέσεις του καθ' ενός και τα ψευδώνυμα. Κάτι σαν "Πρωταγόρας", "Σωκράτης", "Παρμενίδης" και πάει λέγοντας αναλόγως των θέσεων που θα υποστηρίζει ο καθένας. Αφού η πλειοψηφία επιμένει πως είμαστε κατ' ευθείαν και άξιοι απόγονοι των αρχαίων αυτών φιλοσόφων... ας το αποδείξει!!!!!!
Reply With Quote
  #143  
Παλιό 06-01-2011, 19:05
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον πρέπει να κάνουμε όλοι επανάληψη τους κανόνες συμπεριφοράς για τη συμμετοχή στο φόρουμ. Με το 3000+ μέλη εννοούσα ότι είμαστε κάθε καρυδιάς καρύδι, γι'αυτό μιλάω για μίνιμουμ απαιτήσεις συνύπαρξης.

Mάλλον χρειάζεται αυτοσυγκράτηση κ σεβασμός (προς τον συνφορουμίτη)από όλους μας, γιά να υπάρχει το επίπεδο που θέλουμε όλοι μας!
Μήπως όμως υπάρχουν κάποιοι που δεν θέλουν να υπάρχει επίπεδο, γιατί είτε δεν γνωρίζουν τι είναι επίπεδο ή είτε θέλουν να γκρεμίσουν συθέμελα αυτό που υπάρχει?
Όποιο από τα δύο παραπάνω συμβαίνει, τι πρέπει να κάνουμε οι υπόλοιποι???



Jefe
Reply With Quote
  #144  
Παλιό 06-01-2011, 19:20
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον πρέπει να κάνουμε όλοι επανάληψη τους κανόνες συμπεριφοράς για τη συμμετοχή στο φόρουμ. Με το 3000+ μέλη εννοούσα ότι είμαστε κάθε καρυδιάς καρύδι, γι'αυτό μιλάω για μίνιμουμ απαιτήσεις συνύπαρξης.


Συμφωνώ απόλυτα, οφείλουμε να αυτοσυγκρατηθούμε και να δίνουμε τόπο στην οργή στις προκλήσεις των φαιδρών και ανεγκέφαλων (ω ναι υπάρχουν και αυτοί) που δηλητηριάζουν τη καθημερινότητά μας.
Μία μόνο μικρή επισήμανση θα κάνω λέγοντας ότι η συμμετοχή στα γραφόμενα αφορά (εκτιμώ) περίπου max 100-150 άτομα απο τους 3000+.
Οι υπόλοιποι μόνο διαβάζουν και ..θαυμάζουν....
Η ανεκτικότητα που ευαγγελιζόμαστε ισχυει φαίνεται κατά περίπτωση και σχεδόν κανείς δεν αφήνει μια πρόκληση να πέσει κάτω. Συμφωνώ επίσης με την άνω παρατήρηση ότι το κλίμα αυτό έχει απομακρύνει αξιόλογους ανθρώπους και προσωπικά αυτό με θλίβει. Άνθρωποι που λόγω επαγγέλματος ή προσωπικής ενασχόλησης με πολλά διαφορετικά πράγματα μπορούσαν να δίνουν έναν τόνο διαφορετικότητας από τα τετριμμένα και προσέδιδαν κύρος και γνώσεις στη παρέα.
Εν κατακλείδι, επειδή υπονοήθηκε ότι και εγώ συνέβαλα στην όξυνση των πνευμάτων τις τελευταίες μέρες απλά ζητάω συγγνώμη, κυρίως όμως απο αυτούς που διάβασαν το thread των 2.500 cliks από την αρχή και προσεκτικά .
Νομίζω ότι αυτό επιβάλει η αναζήτηση για μίνιμουμ απαιτήσεις συνύπαρξης
Reply With Quote
  #145  
Παλιό 06-01-2011, 19:20
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Jefe Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως όμως υπάρχουν κάποιοι που δεν θέλουν να υπάρχει επίπεδο, γιατί είτε δεν γνωρίζουν τι είναι επίπεδο ή είτε θέλουν να γκρεμίσουν συθέμελα αυτό που υπάρχει?
Όποιο από τα δύο παραπάνω συμβαίνει, τι πρέπει να κάνουμε οι υπόλοιποι???



Jefe

Nα τους αγνοησεις ? δεν είναι σωστό .
Να τους την μπεις ? πάλι θα μπεις σε ένα σιφόνι χωρίς επιστροφή.
Να κλείδωσης το θέμα {όσοι μπορούνε }??? Θα σου χρεώσουνε ότι αχρέωτο ύπαρχει.


Ειλικρινά δεν μπορώ να δώσω απάντηση φιλέ Θανάση……
Reply With Quote
  #146  
Παλιό 06-01-2011, 19:36
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων

Συμφωνώ απόλυτα, οφείλουμε να αυτοσυγκρατηθούμε και να δίνουμε τόπο στην οργή στις προκλήσεις των φαιδρών και ανεγκέφαλων (ω ναι υπάρχουν και αυτοί) που δηλητηριάζουν τη καθημερινότητά μας.
Μία μόνο μικρή επισήμανση θα κάνω λέγοντας ότι η συμμετοχή στα γραφόμενα αφορά (εκτιμώ) περίπου max 100-150 άτομα απο τους 3000+.
Οι υπόλοιποι μόνο διαβάζουν και ..θαυμάζουν....
Η ανεκτικότητα που ευαγγελιζόμαστε ισχυει φαίνεται κατά περίπτωση και σχεδόν κανείς δεν αφήνει μια πρόκληση να πέσει κάτω. Συμφωνώ επίσης με την άνω παρατήρηση ότι το κλίμα αυτό έχει απομακρύνει αξιόλογους ανθρώπους και προσωπικά αυτό με θλίβει. Άνθρωποι που λόγω επαγγέλματος ή προσωπικής ενασχόλησης με πολλά διαφορετικά πράγματα μπορούσαν να δίνουν έναν τόνο διαφορετικότητας από τα τετριμμένα και προσέδιδαν κύρος και γνώσεις στη παρέα.
Εν κατακλείδι, επειδή υπονοήθηκε ότι και εγώ συνέβαλα στην όξυνση των πνευμάτων τις τελευταίες μέρες απλά ζητάω συγγνώμη, κυρίως όμως απο αυτούς που διάβασαν το thread των 2.500 cliks από την αρχή και προσεκτικά .
Νομίζω ότι αυτό επιβάλει η αναζήτηση για μίνιμουμ απαιτήσεις συνύπαρξης

Φίλε γνώμη μου είναι οτι παραφέρθηκες, αλλά εφόσον το αναγνωρίζεις, ψωμί κι αλάτι!
Επειδή έχω υποστεί στο πετσί μου γενικεύσεις και για τη χώρα που σπούδασα και για το επάγγελμά μου, είμαι ιδιαίτερα ευαίσθητος σε αυτό. Διότι απλά δεν κατατάσσω τον εαυτό μου στο σωρό.
Reply With Quote
  #147  
Παλιό 06-01-2011, 20:01
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων

Φίλε γνώμη μου είναι οτι παραφέρθηκες, αλλά εφόσον το αναγνωρίζεις, ψωμί κι αλάτι!
Επειδή έχω υποστεί στο πετσί μου γενικεύσεις και για τη χώρα που σπούδασα και για το επάγγελμά μου, είμαι ιδιαίτερα ευαίσθητος σε αυτό. Διότι απλά δεν κατατάσσω τον εαυτό μου στο σωρό.
φίλε ortho,
μόνο μια πρόταση, αν μου επιτρέπεις, καλοπροαίρετα θα σου κάνω. Σημείωσε στο πίσω μέρος του μυαλού σου όσους ενεπλάκησαν σε διαξιφισμούς σε αυτό το thread και παρακολούθησε αν έχεις χρόνο και διάθεση τη πορεία τους από αύριο και μετά. Κάποιους ίσως δεν θα έχεις τη τύχη να τους ξαναδιαβάσεις (GeorgeP) ποτέ, και κάποιοι ίσως σε εκπλήξουν δυσάρεστα επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια έναντι τρίτων....πίστεψέ με θα έχει ενδιαφέρον
και μη κολλάς στα χαρτιά και τον τόπο προέλευσής τους...αν είσαι σωστός στο επάγγελμά σου φαίνεται, και είσαι προτιμητέος έναντι άλλων με "κοινωνικά" αποδεκτούς τίτλους σπουδών.

Reply With Quote
  #148  
Παλιό 06-01-2011, 20:12
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Οταν καποιος στη παρεα δεν μου αρεσει, απλα ρυθμιζω τη συμπεριφορα μου απεναντι του....

Αν κανουν ολοι το ιδιο, η παρεα λειτουργει αρμονικα!
Reply With Quote
  #149  
Παλιό 06-01-2011, 20:16
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Jefe Εμφάνιση μηνυμάτων
Mάλλον χρειάζεται αυτοσυγκράτηση κ σεβασμός (προς τον συνφορουμίτη)από όλους μας, γιά να υπάρχει το επίπεδο που θέλουμε όλοι μας!
Μήπως όμως υπάρχουν κάποιοι που δεν θέλουν να υπάρχει επίπεδο, γιατί είτε δεν γνωρίζουν τι είναι επίπεδο ή είτε θέλουν να γκρεμίσουν συθέμελα αυτό που υπάρχει?
Όποιο από τα δύο παραπάνω συμβαίνει, τι πρέπει να κάνουμε οι υπόλοιποι??? Να συνεχίσουμε αταλάντευτα την ευγενική μας, και με καλή προαίρεση, πορεία.

Jefe
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων

Nα τους αγνοησεις ? δεν είναι σωστό .


Να τους την μπεις ? πάλι θα μπεις σε ένα σιφόνι χωρίς επιστροφή.


Να κλείδωσης το θέμα {όσοι μπορούνε }??? Θα σου χρεώσουνε ότι αχρέωτο ύπαρχει.




Ειλικρινά δεν μπορώ να δώσω απάντηση φιλέ Θανάση……
Να συνεχίσουμε αταλάντευτα την ευγενική μας, και με καλή προαίρεση, πορεία.
Πιστεύω ότι όταν τα πράγματα είναι έτσι, δηλαδή δεν δίνεις συνέχεια σε αγένειες και προκλητικά ποσταρίσματα, έμμεσα επιβάλεις / υποβάλεις ένα άλλο επίπεδο, που αναγκαστικά θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι. Παράδειγμα, μόλις πριν από μερικά ποσταρίσματα, πάλι ο Teoss ζωγράφισε και με είπε χυδαίο. Έ τι να κάνω εγώ τώρα?
Να του πω τα αντίστοιχα ή χειρότερα? Να του πω αν ξέρει τι σημαίνει η λέξη χυδαία και πώς την χρησιμοποιεί? Να του πω τίποτα άγριο? Τον αφήνω, με την ελπίδα να πάψει να ασχολείται μαζί μου. Και άμα αποφασίσει να συρθεί στο χυδαίο επίπεδό μου, τότε θα αρχίσω να τον καταλαβαίνω καλύτερα και να αναπτύξουμε και μια περαιτέρω επικοινωνία.
Reply With Quote
  #150  
Παλιό 06-01-2011, 20:19
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων

Συμφωνώ απόλυτα, οφείλουμε να αυτοσυγκρατηθούμε και να δίνουμε ..............................................................θηκε ότι και εγώ συνέβαλα στην όξυνση των πνευμάτων τις τελευταίες μέρες απλά ζητάω συγγνώμη, κυρίως όμως απο αυτούς που διάβασαν το thread των 2.500 cliks από την αρχή και προσεκτικά .
Νομίζω ότι αυτό επιβάλει η αναζήτηση για μίνιμουμ απαιτήσεις συνύπαρξης
Μπράβο σου Βασίλη.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
R1150GS - Λάδια στο φίλτρο αέρα alekni Τεχνικά θέματα διάφορα 32 29-05-2010 20:57
Λάδια από κινητήρα katsanakis Τεχνικά θέματα διάφορα 37 12-04-2010 23:03
Καθαρισμός κινητήρα cm246 Φροντίδα 8 29-11-2009 00:57
Ανατομία ενός κινητήρα... !!!!!!!!!!!!!!!!!!! ( no2 ) Hondakias Τεχνικά θέματα διάφορα 8 30-07-2009 10:40
Λάδια kifinas Τεχνικά θέματα διάφορα 12 14-03-2009 11:59


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:20.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!