GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Αγγελίες > Πωλήσεις μοτοσυκλετών

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 01-08-2012, 15:08
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: YAMAHA TTR - 600

Δεν νομίζω ότι το κόστος του σέρβις περνά στην τιμή, απλά είναι ενδεικτικό της συντήρησης της μηχανής. Ωραίο εργαλείο πάντως...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 01-08-2012, 15:25
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: YAMAHA TTR - 600

480 ευρώ είναι πολλά για σέρβις

480 ευρώ μπορεί να είναι κάποια επισκευή - οπότε το καλό ξαφνικά δεν θεωρείται τόσο καλό

την αξία κανείς μας δεν μπορεί να την εκτιμήσει από μακριά

εγώ ΔΕΝ κάνω εκτίμηση, δεν εκτιμώ δηλαδή ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μηχανάκι, απλά λέω ότι ένα TTR600, ΕΝΤΕΚΑ ετών και με αμφίβολο (συγνώμη αλλά αμφίβολο το βλέπω τι να κάνω) αριθμό χιλιομέτρων, δεν μπορεί να δοθεί τόσα λεφτά

τώρα αν για κάποιο λόγο ο ιδιοκτήτης πιστεύει ότι ΤΟΣΟ ΚΑΝΕΙ (γιατί το ξέρει, το έχει "χαρτί" κλπ.) καλά κάνει και το πιστεύει και εύχομαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να το δώσει

α, επίσης εγώ δεν είπα ότι τα πλαστικά είναι βαμμένα - αν και 1-2 τουλάχιστον φαίνονται αλλαγμένα, δεν έχουν και τα αυτοκόλλητα που έπρεπε νομίζω να είχαν

από εκεί και πέρα ΤΕΤΟΙΑ πράγματα γίνονται σε μια μηχανή 11 ετών, δεν είναι κακό - απλώς συμβάλλουν στην συζήτηση για την τιμή, σε άλλους θετικά (γιατί δεν θα ξοδευτούν να το κάνουν οι ίδιοι), σε άλλους αρνητικά ("και γιατί τα άλλαξες μεγάλε; είχε μεγάλη σαβούρδα;")...

Last edited by NLS; 01-08-2012 at 15:29.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 01-08-2012, 15:31
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: YAMAHA TTR - 600

και για να μη μπερδευόμαστε, δεν κρίνουμε αρνητικά αυτή τη μηχανή, ούτε από κοντά την είδαμε και οι φωτό δείχνουν καλή και προσεγμένη εικόνα, αλλά σε ΚΑΛΗ κατάσταση ένα TTR600 του '01 δεν μου πάει για 2100, ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ γνώμη... αν ήταν και σαν σαράβαλο δεν θα συζήταγα ούτε για 1500

(είδα σε τι τιμές παίζουν τα TTR600 αυτής της ηλικίας - τα περισσότερα είναι σε αυτή την τιμή ~2100... ΠΡΟ παζαριού προφανώς - άρα τα ίδια λέμε)

Last edited by NLS; 01-08-2012 at 15:34.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 01-08-2012, 16:13
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: YAMAHA TTR - 600

Το πρώτο σέρβις των 1000 χιλιομέτρων, το έκανα την επόμενη ημέρα από την αγορά της μοτοσυκλέτας.
Προς το τέλος της ίδιας εβδομάδας πήγα πρωί-πρωί να κάνω το σέρβις των 5000 χιλιομέτρων.
Εκεί περίμενε κι ένα παλικάρι με ένα καλογυαλισμένο CB400, σε κατάσταση καλύτερη από αυτά της βιτρίνας.
Το μηχανάκι, ήταν τότε 13 ετών και με 11000 πραγματικά χιλιόμετρα.

Καλοπούλητο
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 01-08-2012, 16:28
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: YAMAHA TTR - 600

τι να πω εντυπωσιακό
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 01-08-2012, 17:27
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: YAMAHA TTR - 600

Παιδιά, τα σχόλιά σας είναι ευπρόσδεκτα, και αναμενόμενα - άλλωστε σε φόρουμ την ανέβασα και είναι επόμενο να σχολιαστεί. Μπορώ να απαντήσω έως ενός σημείου, απ' όσο γνωρίζω.
Η μηχανή περιήλθε στα χέρια του φίλου πριν κανα τρίμηνο. Το πως και γιατί, θα το πληροφορηθεί κάποιος απ' τον ίδιο. Αυτό που ξέρω εγώ, είναι πως στα χέρια του ζήτημα να έχει κάνει πάνω από 500 χλμ. Για τα πραγματικά της χλμ, ο μόνος που γνωρίζει είναι ο τέως ιδιοκτήτης. Άλλωστε, τα χλμ πάντα είναι ρώσικη ρουλέτα, και έχουμε ακούσει να πειράζουν άνετα και ψηφιακά κοντέρ. Φαντάσου τα αναλογικά. Πιστεύω πως η κατάσταση του κινητήρα, και ένα προσεκτικό ψάξιμο, θα δώσουν την πραγματική εικόνα.
Όσο για την τιμή, είδε μια μέση τιμή που επωλούντο στο car τα αντίστοιχα μοτο, και την έβαλε. Ο άνθρωπος λογικά θα έχει περιθώρια παζαριού. Όσον αφορά για το σέρβις, ο ίδιος μου ζήτησε να αναφέρω την τιμή, για να δείξει ότι πρόσεξε το μηχανάκι, διότι αρχικά σκεφτόταν να το κρατήσει. Όμως οι ανάγκες άλλαξαν την διάθεση. Το τι εργασίες έγιναν στο σέρβις, είναι το μόνο εύκολο να αποδείξει, μιας και έχει το τιμολόγιο.

Και ξαναλέω πως, αν και τον άνθρωπο τον ξέρω πολύ καλά, για το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν έχω άποψη, γιατί ήρθε πρόσφατα στα χέρια του. Αν με ρωτάγατε για το Dakar του που το ξέρω απ' το 2004 και το αγόρασε καινούριο, θα ήξερα να σας απαντήσω σε πολύ περισσότερα.

Α, και όσον αφορά τα χλμ, το δικό μου Dakar το αγόρασα τον 8ο του 2006, και έχει περίπου 13.000 χλμ. Λόγω επαγγέλματος και οικογενειακών υποχρεώσεων, το κυκλοφορώ μόνο καλοκαίρι. Με μια αναγωγή, σε 12 χρόνια θα έχω κατά προσέγγιση 26.000 χλμ. Άλλωστε, για να ξαναγυρίσω στην αγγελία, το TTR δεν θεωρείται μοτό που θα την πάρεις για να ταξιδέψεις και να γράψεις χιλιόμετρα. Είναι για άλλη χρήση.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 01-08-2012, 18:08
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Παιδια αυτα τα μηχανάκια απευθεινονται σε συγκεκριμένο κοινο.
Επίσης επειδη είναι 11 ετών αποκλείεται να μην έχει φαει έστω κ μια τούμπα.
Η χρήση που τους γίνεται συνήθως δεν είναι "με το γάντι" κ αλλα πολλα τα οποία συνήθως αυτός που ψάχνει για τα συγκεκριμένα μηχανάκια τα έχει υπ´οψιν του.
Εγω θεωρω τα 2000 Ευρω πολυ φυσιολογική εώς πολυ καλη τιμη εάν είναι "καθαρό" το μηχανάκι.
Διευκρινίζω ότι το "καθαρό" διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο.
Εγω ας πούμε που θα το επερνα για καννιβαλισμους το μόνο που θα με ένοιαζε είναι τα εξής:
1) να πηγαίνει ίσια στο δρόμο
2) να μη του λείπουν πλαστικα (για να μη ψάχνω να το βρω αργότερα)
3) να μη κουδουναει το μοτερ
4) να έχει σωστα φρένα-λάστιχα-αλυσιδογραναζα.

Αυτα είναι τα βασικά για ένα μηχανάκι 11 ετών που κοιτάξω εγω.
Απο εκει κ πέρα τίθενται θέματα γουστου αξεσουάρ κλπ.

Όλα τα παραπάνω μπορει να μην είναι ούτε κατα διάνοια αρκετα για κάποιον άλλο που θα θέλει κ μπουκ σέρβις κ εγγύηση κ το ένα κ το άλλο κ αυτοκόλλητα κ εργοστασιακα αυθαρτα απο τον ήλιο χρώματα κλπ.
Σε αυτήν την περίπτωση, υπάρχει κ η αντιπρωσωπια που μπορει να το πάρει καινούργιο. Δεν υπάρχει λόγος ούτε καν να το κοιτάξει αυτο το μηχανάκι.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 01-08-2012, 19:37
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: YAMAHA TTR - 600

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια αυτα τα μηχανάκια απευθεινονται σε συγκεκριμένο κοινο.
Επίσης επειδη είναι 11 ετών αποκλείεται να μην έχει φαει έστω κ μια τούμπα.
Η χρήση που τους γίνεται συνήθως δεν είναι "με το γάντι" κ αλλα πολλα τα οποία συνήθως αυτός που ψάχνει για τα συγκεκριμένα μηχανάκια τα έχει υπ´οψιν του.
Εγω θεωρω τα 2000 Ευρω πολυ φυσιολογική εώς πολυ καλη τιμη εάν είναι "καθαρό" το μηχανάκι.
Διευκρινίζω ότι το "καθαρό" διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο.
Εγω ας πούμε που θα το επερνα για καννιβαλισμους το μόνο που θα με ένοιαζε είναι τα εξής:
1) να πηγαίνει ίσια στο δρόμο
2) να μη του λείπουν πλαστικα (για να μη ψάχνω να το βρω αργότερα)
3) να μη κουδουναει το μοτερ
4) να έχει σωστα φρένα-λάστιχα-αλυσιδογραναζα.

Αυτα είναι τα βασικά για ένα μηχανάκι 11 ετών που κοιτάξω εγω.
Απο εκει κ πέρα τίθενται θέματα γουστου αξεσουάρ κλπ.

Όλα τα παραπάνω μπορει να μην είναι ούτε κατα διάνοια αρκετα για κάποιον άλλο που θα θέλει κ μπουκ σέρβις κ εγγύηση κ το ένα κ το άλλο κ αυτοκόλλητα κ εργοστασιακα αυθαρτα απο τον ήλιο χρώματα κλπ.
Σε αυτήν την περίπτωση, υπάρχει κ η αντιπρωσωπια που μπορει να το πάρει καινούργιο. Δεν υπάρχει λόγος ούτε καν να το κοιτάξει αυτο το μηχανάκι.

Reply With Quote
  #19  
Παλιό 01-08-2012, 21:29
Major_Goose Ο/Η Major_Goose βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: AGIA PARASKEYH - ATHENS - GREECE
Μoto: R 1150 GS ADVE
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Απάντηση: YAMAHA TTR - 600

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης επειδη είναι 11 ετών αποκλείεται να μην έχει φαει έστω κ μια τούμπα.

Φίλε Αλκίνοε και αυτό ακόμα σχετικό είναι. Οδηγώ 30 χρόνια , άλλαξα πολλές μηχανές και πτώση έχω μόνο μια φορά με μηχανή που δεν ήταν δική μου και που δεν έπαθε τίποτα ..μόνο εγώ έπαθα !!! Το προηγούμενο Varadero μου το χα μια δεκαετία και είχε μονο 28.000 χιλιόμετρα , γιατί παράλληλα είχα και άλλες 2 μηχανές και αμάξι . Οπότε είναι όλα δυνατά και εφικτά. Αν κόβει λίγο το μάτι σου δεν την πατάς έυκολα πιστευω και αν έχεις και εμπειρία , έχοντας αγοράσει κάποιες μηχανές μεταχειρισμένες ξέρεις τι να δεις , και με μια βόλτα καταλαβαίνεις πολλλά !!!! Πάντα υπάρχει η πιθανότητα να την πατήσεις βέβαια.........
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 01-08-2012, 22:33
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Βέβαια, συμφωνώ μαζι σου, υπάρχουν κ μερικά κομμάτια τα οποία είναι απίστευτα καλα συντηρημενα.

Στο τέλος τέλος ο άνθρωπος πουλάει συγκεκριμένο μηχανάκι.
Οποίος το γουστάρει, παει κ το βλέπει.
Αν του κάνει το παίρνει.
Τα σχόλια τύπου "το δίνεις ακριβά, λείπουν τα αυτοκόλλητα, αποκλείεται να έχει πραγματικα χιλιόμετρα" τα θεωρω απο κακοπροαιρετα εώς κατινιστικα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:46.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!