GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 05-11-2009, 23:57
hercu Ο/Η hercu βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Αγαπητοί Φίλοι γειά σας.
Το περιστατικό αξίζει την προσοχή σας...είναι σημαντικό.
Είμαι κάτοχος ενός R1200GS,οπως επίσης εδώ και πάνω από μια 15ετία όλης σχεδόν της γκάμας εξέλιξης της GS.
Είμαι Μηχανικός Εκπαιδευτής-Επιθεωρητής Αεροσκαφών για περισσότερα από 25 χρόνια στην Ολυμπιακή Αεροπορία, όπου τα τελευταία 13 είμαι αποσπασμένος στο Αεροδρόμιο Μακεδονία της Θεσ/νίκης.
Τον Ιανουάριο του 2007 κατά την διάρκεια TEST RIDE με ένα R1200GS από μέλος του Επίσημου Δικτύου Εμπόρων BMW HELLAS Α.Ε. που μου παραχωρήθηκε χωρίς κάλυψη ''ΜΙΚΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ'' είχα το ακόλουθο περιστατικό.
Κατά την διάρκεια οδήγησης σε επαρχιακό δρόμο μετά από επαναλαμβανόμενη ένδειξη προειδοποιητικής λυχνίας ABS και αφού ενημερώθηκε η αντιπροσωπεία, μου συνέστησαν να επιστρέψω χωρίς κανένα φόβο, εκτιμώντας την ένδειξη ως πιθανή ηλεκτρονική βλάβη.
Με αφορμή όμως την είσοδο αυτοκινήτου από αγροτικό παράδρομο προσπάθησα να επιβραδύνω χωρίς αποτέλεσμα, με συνέπεια να αναγκαστώ να βγω από την πορεία μου, σε ένα χωράφι με σαθρό έδαφος και με χαμηλή ταχύτητα. Διαπιστώνοντας ταυτόχρονα ότι είναι αδύνατο να ακινητοποιήσω την μοτό καθώς δεν είχα έλεγχο των φρένων (σπογγώδης αίσθηση στην μπροστινή μανέτα).
Αποτέλεσμα ήταν πτώση προς στην αριστερή πλευρά με μικρές υλικές ζημιές, στα πλαστικά και την μανέτα κυρίως και χωρίς να υποστώ ιδιαίτερα σοβαρό τραυματισμό.
Είναι σημαντικό να αναφερθεί όπως διαφαίνεται από φωτό ότι δεν προηγήθηκε σύγκρουση, αφού δεν υπήρξε κάποιο ογκώδες αντικείμενο στο χωράφι, παρά μόνο απλή πτώση.

Στη συνέχεια παρουσία και αυτόπτη μάρτυρα, διαπιστώθηκε ρωγμή στο πίσω μέρος της κάτω γέφυρας των καλαμιών-αμορτισέρ του μπροστινού τροχού, που σημειωτέον είναι κούφια και διέρχεται μέσα από αυτή το υδραυλικό υγρό προς τα μπροστινά φρένα, με συνέπεια την διαρροή αυτού.
Την ίδια ημέρα και αφού η μοτό μεταφέρθηκε στις εγκαταστάσεις του Επίσημου Εμπόρου BMW Hellas Α.Ε. περιγράφοντας την χρονική ακολουθία του περιστατικού, για την ένδειξη δυσλειτουργίας του ABS μου επιβεβαιώθηκε και από τεχνικός τους η προαναφερόμενη διαρροή στην κάτω γέφυρα.


Μετά την πάροδο 30 ημερών περίπου απο το συμβάν αποφάσισα να στείλω εξώδικο διαμαρτυρόμενος για την στάση τους. Εκείνοι οχι μόνο αρνήθηκαν να με ενημερώσουν για τα προβλήματα και τις ζημιές της μοτό, δλδ να μου παράσχουν οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά, με την διαρροή και την αιτία της, αλλά και, μου απαγόρευσαν προκλητικά την διάθεση της μηχανής, προκειμένου να αναθέσω και εγώ την σύνταξη πραγματογνωμοσύνης σε δικό μου πραγματογνώμονα.
Κυριολεκτικά η μηχανή ήταν κρυμμένη και δε μου επιτράπηκε ούτε να την φωτογραφίσω.
Και ενώ η Επίσημη Αντιπροσωπεία θα έπρεπε να διακρινόταν από στοιχειώδη ανταπόκριση επαγγελματισμού, ουδέποτε απάντησε στη εξώδικη δηλωσή μου... παρά μόνο 6 μήνες αργότερα άσκησε αγωγή σε βάρος μου απαιτώντας αφενός χρηματικά ποσά που καμία σχέση έχουν με την πραγματική ζημιά, αφετέρου ηθική βλάβη και διαφυγόντα κέρδη από την στέρηση της μοτό.
Περίπου 1 χρόνο μετά το συμβάν εκδικάζεται η υπόθεση ενώπιον του Ειρηνοδικείου Θεσ/νίκης.
Κατάπληξη μας δημιούργησε η δήλωση του μάρτυρα της Επίσημης Αντιπροσωπείας ότι σε περίπτωση που τελικά προέβαινα σε αγορά μοτό από την εν λόγω επιχείρηση, δεν θα διεκδικούσε την ζημιά και ότι με αυτόν τον τρόπο, θα ρυθμιζόταν η μεταξύ μας διαφορά δλδ << ή συμβιβάζεσαι και αγοράζεις μια νέα μοτό σήμερα ή στρεφόμαστε εναντίον σου δικαστικά >>. Εάν αυτό δεν αποτελεί ωμό εκβιασμό, αφού μια ζημιά όπως ισχυρίζονταν της τάξης των 6.500 ευρώ θα συμψηφιζόταν με την προμήθεια κέρδους από την πώληση μοτό που είναι περίπου 1000 ευρώ, τότε αυτό τι μπορεί αλήθεια να σημαίνει ;!
Μάλλον η μεγιστοποίηση του ποσού ενισχύει την άποψη ότι αυτό το συμβάν κακόβουλα και καταχρηστικά εκμεταλλεύεται σαν επιχείρηση πλουτισμού από τον εν λόγω Επίσημο Εμπορο του Δικτύου BMW Hellas A.E.
Επίσης χωρίς τις απαιτούμενες τεχνικές γνώσεις ο ίδιος κατέθεσε ότι σε μια τέτοια πτώση χωρίς πρόσκρουση είναι δυνατόν να δημιουργηθεί ρωγμή στην κάτω γέφυρα, ενώ λίγο μετά ισχυρίστηκε ότι οι μηχανές τέτοιου τύπου, προορίζονται για πολύ σκληρή χρήση και συνεπώς είναι αδύνατον να συμβεί τέτοια ζημιά από πτώση σε μαλακό έδαφος, ισχυρισμοί που είναι πέρα για πέρα αντιφατικοί.
Επιπρόσθετα η δικηγόρος της Επίσημης Αντιπροσωπείας ισχυρίστηκε ότι σε μια τέτοια περίπτωση ένδειξης προειδοποιητικής λυχνίας ABS θα έπρεπε να ακινητοποιήσω την μηχανή, κάτι το οποίο έρχεται σε αντίφαση με το βιβλίο του κατασκευαστή που προσκόμισα, στο οποίο αναφέρεται επί λέξη ότι <<μπορείτε να συνεχίσετε την οδήγηση>>.
Ο αυτόπτης μάρτυρας βλέποντας όλο το συμβάν, κατέθεσε με σαφήνει ότι δεν υπήρξε σύγκρουση και ότι οι ζημιές περιορίζονταν σε λίγες γρατζουνιές . Ταυτόχρονα όμως ανησύχησε έντονα όταν εντόπισε την διαρροή του υδραυλικού υγρού στην κάτω γέφυρα (προς τα μπροστινά φρένα) όπου η ρωγμή ήταν εμφανέστατη.
Επίσης αξιοσημείωτο είναι, ότι στα τιμολόγια των ανταλλακτικών που επικαλείται και εμφανίζει η Επίσημη Αντιπροσωπεία, δεν αναφέρεται καν η ημερομηνία επισκευής του οχήματος όπως επίσης ο αριθμός της μοτοσικλέτας είτε ο αριθμός πλαισίου αυτής.
Συνυπέβαλα δε δήλωση εκτίμησης από τεχνικό τμήμα αντίστοιχου μέλους του Επίσημου Δικτύου Εμπόρων BMW HELLAS Α.Ε., ότι ρωγμή στην κάτω γέφυρα (κωδ.31427664956) δεν μπορεί να προκληθεί από μια πτώση με χαμηλή ταχύτητα και μάλιστα σε μαλακό/σαθρό έδαφος, παρά μόνον στην περίπτωση αστοχίας υλικού πριν την πτώση.
Toλμώ να δηλώσω, ακόμη ότι πληροφορίες από τα σπλάχνα του συνεργείου του εν λόγω μέλους του Επίσημου Δικτύου Εμπόρων BMW HELLAS Α.Ε., εξαρτήματα υψηλής αξίας που χρεώθηκαν, είτε δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, όπως η εξάτμιση, η σχάρα, μπροστινό αμορτισέρ κ.α.. είτε προστέθηκαν εκ των υστέρων και μετά την αποστολή της Εξώδικης Διαμαρτυρίας από τη μεριά μου.
Σε ακολουθία αυτών των γεγονότων υποβάλλαμε το αίτημα προς το Πρωτόδικο Δικαστήριο να υποχρεωθεί η Επίσημη Αντιπροσωπεία, να προσκομίσει και να μας επιδείξει τα ανταλλακτικά που αντικαταστάθηκαν και ειδικότερα την κάτω γέφυρα, όπου εντοπίστηκε η σχετική ρωγμή από την οποία διερχόταν το υδραυλικό υγρό, αίτημα το οποίο επιμελώς αγνοήθηκε τελείως ! Προφανώς εσκεμμένα…
Στο σημείο αυτό πρέπει να επισημανθεί ότι όπως προκύπτει από έγγραφα που ενδεικτικά προσκόμισα, διαθέσιμα στο διαδίκτυο, σε ένα μεγάλο αριθμό συγκεκριμένου τύπου R 1200 GS εντοπίστηκε πρόβλημα στο σύστημα φρένων όπου τονίζεται ότι υπάρχει πιθανότητα προσωρινής απώλειας του ABS και πρόκληση διαρροής υγρού, με συνέπεια την πιθανότητα ο αναβάτης να χάσει τη δυνατότητα ελέγχου της μοτοσικλέτας και να συμβεί σύγκρουση ή πτώση. Για τους παραπάνω λόγους επέβαλλε η εταιρεία ανάκληση του μοντέλου 2004-2005-2006.
Η Επίσημη Αντιπροσωπεία δε, παρουσίασε ως μόνα στοιχεία, το έγγραφο όρων παραχώρησης οχήματος το οποίο πάσχει από αοριστία, διότι δεν περιέλαβαν σε αυτό περιγραφή της Σύμβασης των όρων αυτής, καθώς και την ελλιπή πραγματογνωμοσύνη !
Το Πρωτόδικο Δικαστήριο δέχτηκε κατά ένα μέρος την Αγωγή και με υποχρεώνει να καταβάλλω το ποσό των 6.500 ευρώ (!), για την επισκευή, χωρίς όμως να είναι προσωρινά εκτελεστή, απορρίπτοντας μόνο το αίτημά τους για διαφυγόντα κέρδη και ηθική βλάβη.
Αναρωτιέμαι αλήθεια για μια μοτοσικλέτα που χρειάστηκε 6 μήνες να επισκευαστεί όπως αντίστοιχα προκύπτει από μια Επίσημη Αντιπροσωπεία μέλος του δικτύου BMW Hellas A.E., τι ζημιές θα μπορούσε να είχε υποστεί και βεβαίως αντίστοιχα σε ποιό βαθμό θα έπρεπε να είχα τραυματιστεί εγώ σαν αναβάτης ; !
Φυσικά ασκήσαμε Έφεση και περιμένουμε με αγωνία την σεβαστή ετυμηγορία από το Πολυμελές Πρωτοδικείο Θεσ/νίκης.
Με αυτή μου την αναφορά θα ήθελα να απευθυνθώ ταυτόχρονα σε κάθε Υπεύθυνη Προϊσταμένη Αρχή της Επίσημης Αντιπροσωπείας BMW Hellas A.E. να διερευνήσει σε βάθος το περιστατικό και να αξιολογήσει ανάλογα την υπόθεση.
Τέλος, όπως σας προανέφερα, ασχολούμαι για περισσότερα απο 25 χρόνια με την ασφάλεια των πτήσεων, κάτι που με κάνει να λυπάμαι ειλικρινά που τέτοιες συμπεριφορές από μέλη του Επίσημου Δικτύου Εμπόρων της BMW Hellas A.E. δεν συνάδουν με την επαγγελματική ανταπόκριση, όπως απαιτείται, κάτι το οποίο μειώνει παρελκόμενα και το κύρος μιας τέτοιας εταιρείας όπως είναι η ΒMW.
Σύμφωνα όμως με την γνωστή ρήση, μπορεί να χάθηκε μια μάχη αλλά όχι ο πόλεμος...
Φιλικά,
ΗΡΑΚΛΗΣ ΒΥΡΛΑΣ
Μηχανικός Αεροσκαφών
Τηλ.6977209450
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 06-11-2009, 00:05
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Ευχαριστούμε Ηρακλή για την ενημέρωση...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 06-11-2009, 00:09
S.T Ο/Η S.T βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: A
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Μάλιστα.Αρκετά ενδιαφέρον ,εύχομαι καλό κουράγιο.Περιμένω μ'αγωνία αν θα απαντήσει η BMW HELLAS και τι θα απαντήσει.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 06-11-2009, 01:28
LEADER Ο/Η LEADER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΤΟΥΜΠΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Δοξα το Θεο να λες που δεν χτυπησες και δεν τρακαρες με αλλο οχημα,
φανταζεσαι να πληρωνες και το αλλο οχημα σε μια ενδεχωμενος πιο στενη επαφη.








Εαν καταλαβα καλα μιλας για το 1 και μοναδικο επισημο μαγαζι στη Θεσσαλονικη????
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 06-11-2009, 11:37
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Ρε παιδια, ΜΟΝΟΝ ΕΥΧΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ? Εγω καλα, ειμαι για πολλους ''πολέμιος'' των GS αλλα εσεις για ενα τοσο σοβαρό προβλημα το οποίο μπορει να συμβει στον καθενα σας (ακου τρυπια γεφυρα για να περναει το λαδι, και μαλιστα αλουμινενια) δεν εχετα να πειτε τιποτε άλλο? Μια παρόλα, μια ''βρισια'', ενα κατι τις τελος παντων...............!!!

Ξερετε τι σημαινει κουφιο αλουμινιο στις γεφυρες του τιμονιου? ξερετε οτι το πρωτο ''γκαπ'' και το 80% της δυναμης που εξασκειται σε όλο το συστημα απο λακουβα, σαμαρακι και δεν ξερω κι εγω τι άλλο το τραβαει η κατω πλακα?
Ο φίλος και δικός μου συναδελφος μηχανικος αεροσκαφων (ασχετα αν δεν εξασκω το επάγγελμα αυτο) δεν μπαινει σε λεπτομερειες περι αντοχης υλικων και ειδικα αλουμινιου το οποιο ειναι και κουφιο(!!!!) στην περιπτωση μας - σε μια τοσο ευαισθητη περιοχη - και περιοριζεται στο νομικο σκελος και της συμπεριφορας της εταιρείας!!!! Καλα κανει!!!!
Αλλα αν η BMW εξικονομησε 30 κιλα στην 1200 - απο την 1150 - με αυτον τον τρόπο τοτε χαιρομαι για μια ακομη φορα που δεν ειμαι κατοχος GS!!!!!


Σημ. Καπου εχω την φωτογραφια ενος σπασμενου πλαισιου απο Aprilia Caponord το οποιο ειναι αλουμινενιο και το οποιο εσπασε περνωντας απο ενα Σαμαρακι εξαιτιας μιας και μοναδικης φουσκαλας αερα στο σημειο εκεινο!! Να την βρω να την ποστάρω!!!!

Last edited by GeorgeP; 06-11-2009 at 11:43.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 06-11-2009, 11:42
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από hercu Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί Φίλοι γειά σας.
Το περιστατικό αξίζει την προσοχή σας...είναι σημαντικό.
Είμαι κάτοχος ενός R1200GS,οπως επίσης εδώ και πάνω από μια 15ετία όλης σχεδόν της γκάμας εξέλιξης της GS.
Είμαι Μηχανικός Εκπαιδευτής-Επιθεωρητής Αεροσκαφών για περισσότερα από 25 χρόνια στην Ολυμπιακή Αεροπορία, όπου τα τελευταία 13 είμαι αποσπασμένος στο Αεροδρόμιο Μακεδονία της Θεσ/νίκης.
................................................................................................
Σύμφωνα όμως με την γνωστή ρήση, μπορεί να χάθηκε μια μάχη αλλά όχι ο πόλεμος...
Φιλικά,
ΗΡΑΚΛΗΣ ΒΥΡΛΑΣ
Μηχανικός Αεροσκαφών
Τηλ.6977209450
αγαπητε συνάδελφε, ενα λαθος εκανες σε όλη αυτην την διαδυκασία! Αμεσως μετα το συμβαν επρέπε να απευθυνθεις στην αστυνομια για καταγραφη του γεγονοτος και μηνυση στην εταιρεια ζητωντας παράλληλα την εξεταση της μοτοσυκλετας απο Μηχανολογο Μηχανικο πραγματογνωμονα εντεταλμενο του ΕΜΠ (Εθνικο Μετσοβιο Πολυτεχνειο). Σε αυτην την περιπτωση η μοτο φυλαγεται ΟΧΙ στην Εταιρεια αλλα σε δημόσιο φυλαγμενο χωρο όπου θα λαβει χωρα η πραγματογνωμοσυνη και με το χαρτι αυτης πας στο δικαστηριο!! Περιττο να πω οτι οτι γραφει το χαρτι αυτου του πραγματογνωμονα ειναι νομος και δεν αμφισβητειται απο κανεναν!!!!!!

Τωρα όμως εμπλεξες ασχημα!!!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 06-11-2009, 11:59
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

και κερατάς και δερμένος;
δεν λέει
απαράδεκτοι ρε φίλε
πάρε τους τα σ@βρακα και μετά στείλε μεηλ στην εταιρία για ξήλωμα γάζωμα

καλά κουράγια πάντως
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 06-11-2009, 12:35
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Φίλε και συνάδελφε Ηρακλή, έαν έχεις δίκιο και εσύ το ξέρεις πολύ καλά αυτό, θα το βρεις.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 06-11-2009, 12:37
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
αγαπητε συνάδελφε, ενα λαθος εκανες σε όλη αυτην την διαδυκασία! ....

Τωρα όμως εμπλεξες ασχημα!!!!!
Δεν βοηθάς καθόλου έτσι, ιδιαίτερα όταν καθήμενος μπροστά από ένα πληκτρολόγιο λες σε κάποιον ότι έχει κάνει λάθος και έμπλεξε...
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 06-11-2009, 13:51
vp_68 Ο/Η vp_68 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Βριλήσσια - Άρτα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,148
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Με το καλό να ξεμπερδέψεις και να χαίρεσε που δεν έπαθες κάτι άσχημο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW and Connect Ride essel Τεχνικά θέματα διάφορα 7 16-08-2009 08:55
BMW Megamoto με ABS!!!!! riko46 Νέα μοντέλα BMW 3 29-06-2009 01:17
TEST RIDE nsepsas Γενικά - Αναβάτης 21 03-06-2009 20:12
R1200GS με τεπόζιτο από Adventure! Arkas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 14 23-04-2009 00:04
BMW Connected Ride. arisxios Γενικά - Μοτοσυκλέτα 1 11-04-2009 01:12


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:47.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!