GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιό 29-05-2012, 20:43
kotsorider Ο/Η kotsorider βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: KTM SMT 990
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....

καλησπερα.εγω με τα τα λαδια αυτα της motorex αλλα τα boxer 15w-50 εχω καταενθουσιαστει.καταναλωση μηδενικη θα ελεγα.και ο κινιτηρας ακουγεται πολυ καλυτερα.και εχω κανει γυρω στα 5000χλμ.
Reply With Quote
  #122  
Παλιό 30-05-2012, 11:04
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχω διαπιστωσει ο ιδιος αφου εχω περασει ο ιδιος την διαδυκασια, κατα την διαρκεια της οποιας νομισα οτι οι κινητρες των βαραντερο ειχαν προβλημα......
Συγκεκριμενα, τα δοκιμασα στΑ βαραντερο (3 τον αριθμο) μου σε ιξωδη 10/60 και 10/40 και καθε 1000κμ εβαζα απο 700ml (10/60) μεχρι και 500ml (10/40). Μετα πηγα στα συνηθισμενα ΜΟΤΟΥΛ 5100 (ημισυνθετικο) και αμσοιλ 10/40 (100% συνθετικο) οπου η καταναλωση λαδιου ηταν μηδενικη με αλλαγες στα 6000κμ ¨η 150μλ καταναλωση με αλλαγες στα 12000κμ. Και αυτο σε βαραντερο το οποιο σαν υδροψυκτο εχει τις μισες ανοχες στα μεταλλα απο τον αεροψυκτο μποξερ.

Η μειωση της καταναλωσης πετρελαιου εγκειται σε αυτο ακριβως το ''ελαττωμα'' τους....δλδ τα ειδικα προσθετα που περιεχουν μειωνουν τις τριβες αρα και το ζορι του κινητρα, αρα και την καταναλωση (παντα θεωρητικα) αλλα εινια και υπαιτια για την καταναλωση του λαδιου αφου το φιλμ το οποιο δημιουργουν στις επιφανειες των κυλινδρων ειναι λεπτο και συνεχες προσφεροντας εξαιρετικη λιπανση αλλα λογω λεπτοτητας και συνεχειας διαρρεει στον θαλαμο καυσης. Προσεξε, αυτο το ''λεπτο και συνεχες'' που αναφερω δενε χει σχεση με το ιξωδες του λαδιου αλλα με την συμπεριφορα του ως 10/40 εναντι αλλων 10/40 λογω των διαφορετικων ¨η περισσοτερων προσθετων που περιεχει.
Γιώργο μιλάμε για τα BOXER 4T 15W/50 ,εσυ εβαλες τα αλλα..motorex.
Reply With Quote
  #123  
Παλιό 30-05-2012, 13:50
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stelth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο μιλάμε για τα BOXER 4T 15W/50 ,εσυ εβαλες τα αλλα..motorex.
Στυλιανε,
  1. θεωρεις οτι το BOXER 15/50 ειναι διαφορετικο απο το ''για ολους'' 10/40? και σε ποιο σημειο?
  2. Θεωρεις οτι το ''για ΒΟΧΕΡ'' ειναι διαφορετικο απο το ''για κινητηρες εσωτερικης καυσης-μοτοσυκλετες'' και σε ποιο σημειο?
  3. Θεωρεις οτι η χημικη συσταση του ''για ΒΟΧΕΡ'' ειναι διαφορετικο απο το ''για κινητηρες εσωτερικης καυσης-μοτοσυκλετες'' και σε ποιο σημειο?
Θα ηθελα μια απαντηση σε ολα αυτα κι εγω, προεξοφλωντας τις απαντησεις σου, εχω ετοιμες τις χημικες συστασεις-ιδιοτητες οπως τις δινει η ιδια η μοτορεξ.......θα παθεις πλακα απο το ποσο ομοια ειναι χωρις καμια μα καμια διαφορα στις χημικες τους ιδιοτητες οι οποιες δινουν και την καταναλωση λαδιου.

Μην διαβαζεις-τε ετικετες και τρελλαινεσαι-τε..........ειναι σκετο μαρκετινγκ.........
Οπως μαρκετινγκ ειναι και η διαφορα λαδιου αυτοκινητου-μοτοσυκλετας (μυθος).........
Οπως μαρκετινγκ ειναι και η ονομασια π.χ της Bel ray ''Thumper'', λαδι το οποιο προοριζεται για μεγαλους μονοκυλινδρους κινητηρες....λεει......γιατι? τι διαφορετικο εχουν οι μεγαλοι ''Thumper'' (μονοκυλινδροι) κινητηρες απο τους πολυκυλινδρους?

Last edited by GeorgeP; 30-05-2012 at 13:52.
Reply With Quote
  #124  
Παλιό 30-05-2012, 14:01
kosta12gs Ο/Η kosta12gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: R 1200 GS ?
Μηνύματα: 1,402
Προεπιλογή Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Στυλιανε,

Μην διαβαζεις-τε ετικετες και τρελλαινεσαι-τε..........ειναι σκετο μαρκετινγκ.........
Οπως μαρκετινγκ ειναι και η διαφορα λαδιου αυτοκινητου-μοτοσυκλετας (μυθος).........

?
Aντε μπραβο....
γιατι ειχα αρχισει να τρελαινομαι.
Διαβαζεις ενα λαδι 10-40 με SAE ταδε και API ταδε για αυτοκινητο (ετικετα με ενα αμαξι) σε τιμη 7Ε/λιτρο
και η ιδια μαρκα 10-40 με τα ιδια SAE και API για μηχανη (ετικετα 4Τ ή μια μηχανη) τιμη 14/λιτρο.

Ρωταω εναν εμπορο ποια η διαφορα; Δε ξερω μου λεει...

Ρωταω εσενα αναγνωστη....

Πως γινεται ρε φιλε;

Last edited by kosta12gs; 30-05-2012 at 14:02.
Reply With Quote
  #125  
Παλιό 30-05-2012, 17:05
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Στυλιανε,
  1. θεωρεις οτι το BOXER 15/50 ειναι διαφορετικο απο το ''για ολους'' 10/40? και σε ποιο σημειο?
  2. Θεωρεις οτι το ''για ΒΟΧΕΡ'' ειναι διαφορετικο απο το ''για κινητηρες εσωτερικης καυσης-μοτοσυκλετες'' και σε ποιο σημειο?
  3. Θεωρεις οτι η χημικη συσταση του ''για ΒΟΧΕΡ'' ειναι διαφορετικο απο το ''για κινητηρες εσωτερικης καυσης-μοτοσυκλετες'' και σε ποιο σημειο?
Θα ηθελα μια απαντηση σε ολα αυτα κι εγω, προεξοφλωντας τις απαντησεις σου, εχω ετοιμες τις χημικες συστασεις-ιδιοτητες οπως τις δινει η ιδια η μοτορεξ.......θα παθεις πλακα απο το ποσο ομοια ειναι χωρις καμια μα καμια διαφορα στις χημικες τους ιδιοτητες οι οποιες δινουν και την καταναλωση λαδιου.

Μην διαβαζεις-τε ετικετες και τρελλαινεσαι-τε..........ειναι σκετο μαρκετινγκ.........
Οπως μαρκετινγκ ειναι και η διαφορα λαδιου αυτοκινητου-μοτοσυκλετας (μυθος).........
Οπως μαρκετινγκ ειναι και η ονομασια π.χ της Bel ray ''Thumper'', λαδι το οποιο προοριζεται για μεγαλους μονοκυλινδρους κινητηρες....λεει......γιατι? τι διαφορετικο εχουν οι μεγαλοι ''Thumper'' (μονοκυλινδροι) κινητηρες απο τους πολυκυλινδρους?
Γιωργο για αυτο σε ρωταω ,για να μαθω κ να καταλαβω τι γινεται.
Εγραψα τι λεει η motorex ,η οποια υποστηριζει μειωση της καταναλωσης
πετρελαιου κλπ.Ο kotsorider αυτο εχει διαπιστωσει.Απλα αναρωτιέμαι...
Reply With Quote
  #126  
Παλιό 30-05-2012, 23:55
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kosta12gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Aντε μπραβο....
γιατι ειχα αρχισει να τρελαινομαι.
Διαβαζεις ενα λαδι 10-40 με SAE ταδε και API ταδε για αυτοκινητο (ετικετα με ενα αμαξι) σε τιμη 7Ε/λιτρο
και η ιδια μαρκα 10-40 με τα ιδια SAE και API για μηχανη (ετικετα 4Τ ή μια μηχανη) τιμη 14/λιτρο.

Ρωταω εναν εμπορο ποια η διαφορα; Δε ξερω μου λεει...

Ρωταω εσενα αναγνωστη....

Πως γινεται ρε φιλε;
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stelth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο για αυτο σε ρωταω ,για να μαθω κ να καταλαβω τι γινεται.
Εγραψα τι λεει η motorex ,η οποια υποστηριζει μειωση της καταναλωσης
πετρελαιου κλπ.Ο kotsorider αυτο εχει διαπιστωσει.Απλα αναρωτιέμαι...
Στελιο, καποτε ειχα δημοσιευσει ενα αρθρο οπου ενα CBR900 FIREBLADE ειχε κανει 100,000 μιλια με αυτοκινητιστικο λαδι ανευ προβληματος κανενος, στο ξαναβαζω εδω. Διαβασε το ολο...ειναι χρησιμο ακομα κι αν δεν συμφωνησεις μαζι τους.
Αν κατεχεις την αγγλικην διαβασε κι αυτο εδω, very useful mate.......

τωρα παμε στην motorex, μου ειπες για δυο λαδια, το boxer 15/50 και το κοινο 10/40...ποιες οι διαφορες τους? αν εξαιρεσεις οτι το 10/40 λογω καλυτερης ρευστοτητας (λεπτοτερο) δινει καλυτερη λιπανση στα πρωτα 10 λεπτα της ωρας, οταν δλδ ο κινητηρας ειναι κρυος, στα υπολοιπα χημικως ειναι πανομοιοτυπα. Και λεω χημικως διοτι η χημεια του καθε λαδιου το καθιστα καταναλωσιμο ¨η οχι, λιγοτερο ¨η περισσοτερο το ενα απο το αλλο, απο τον ΙΔΙΟ κινητηρα.

Εδω θα βρεις το MSDS (Material Safety Data Sheet) του απλου 10/40 της μοτορεξ κι εδω θα βρεις του boxer 10/40 της ιδιας εταιρειας. Μην σε απασχολει το οτι δεν ειανι το 15/50 ειναι το ιδιο προιον ακριβως με λιγο καλυτερη κινηματικοτητα το 10/40 στα πρωτα 10 λεπτα της ωρας και μεχρι να ζεσταθει ο κινητηρας....οτνα ζεσταθει και βαλβολινη να εχεις βαλει θα ρεει μια χαρα.

θα παρατηρησεις διαφορα στο υλικο κατασκευης, parafin oil with additives το απλο 10/40 δλδ ορυκτελαιο και Polyolefins δλδ συνθετικο το boxer. Αν και το ενα ορυκτελαιο και το αλλο συνθετικο εχουν ιδια, με απειροελαχιστη διαφορα, πυκνοτητα (density) 0,857 εναντι 0,862, ιξωδες (viscosity) με ροη 93mm/sec στους 40 βαθμους το ενα και 98mm/sec το αλλο........διαφορες αμελητεες που δεν αξιζουν την διαφορα χρηματων και ουτε σου προσφερει κατι καλυτερο το ενα απο το αλλο.

Το αν θα καταναλωσει ο κινητηρας λαδι εξαρταται απο τον κινητηρα τον ιδιο, αν ειναι αεροψυκτος θα καψει απο λιγο εως αρκετο, αν ειναι υδροψυκτος απο ελαχιστο μεχρι λιγο. Εμενα το απλο μοτορεξ μου εκαψε πολυ, αδικαιολογητα πολυ. Το συνθετικο θα καιγοταν ακομη περισσοτερο λογω ελαχιστα καλλυτερης.
Αν παω τωρα στον αεροψυκτο όγικα θα καψει περισσοτερο απο εναν υδροψυκτο ειδικα στην πολη μεσα και στο ταξιδι με τις υψηλες ταχυτητες.

Γιαυτο ειπα στον φιλο πιο πανω να προσεχει την καταναλωση του.....

Reply With Quote
  #127  
Παλιό 31-05-2012, 09:12
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Στελιο, καποτε ειχα δημοσιευσει ενα αρθρο οπου ενα CBR900 FIREBLADE ειχε κανει 100,000 μιλια με αυτοκινητιστικο λαδι ανευ προβληματος κανενος, στο ξαναβαζω εδω. Διαβασε το ολο...ειναι χρησιμο ακομα κι αν δεν συμφωνησεις μαζι τους.
Αν κατεχεις την αγγλικην διαβασε κι αυτο εδω, very useful mate.......

τωρα παμε στην motorex, μου ειπες για δυο λαδια, το boxer 15/50 και το κοινο 10/40...ποιες οι διαφορες τους? αν εξαιρεσεις οτι το 10/40 λογω καλυτερης ρευστοτητας (λεπτοτερο) δινει καλυτερη λιπανση στα πρωτα 10 λεπτα της ωρας, οταν δλδ ο κινητηρας ειναι κρυος, στα υπολοιπα χημικως ειναι πανομοιοτυπα. Και λεω χημικως διοτι η χημεια του καθε λαδιου το καθιστα καταναλωσιμο ¨η οχι, λιγοτερο ¨η περισσοτερο το ενα απο το αλλο, απο τον ΙΔΙΟ κινητηρα.

Εδω θα βρεις το MSDS (Material Safety Data Sheet) του απλου 10/40 της μοτορεξ κι εδω θα βρεις του boxer 10/40 της ιδιας εταιρειας. Μην σε απασχολει το οτι δεν ειανι το 15/50 ειναι το ιδιο προιον ακριβως με λιγο καλυτερη κινηματικοτητα το 10/40 στα πρωτα 10 λεπτα της ωρας και μεχρι να ζεσταθει ο κινητηρας....οτνα ζεσταθει και βαλβολινη να εχεις βαλει θα ρεει μια χαρα.

θα παρατηρησεις διαφορα στο υλικο κατασκευης, parafin oil with additives το απλο 10/40 δλδ ορυκτελαιο και Polyolefins δλδ συνθετικο το boxer. Αν και το ενα ορυκτελαιο και το αλλο συνθετικο εχουν ιδια, με απειροελαχιστη διαφορα, πυκνοτητα (density) 0,857 εναντι 0,862, ιξωδες (viscosity) με ροη 93mm/sec στους 40 βαθμους το ενα και 98mm/sec το αλλο........διαφορες αμελητεες που δεν αξιζουν την διαφορα χρηματων και ουτε σου προσφερει κατι καλυτερο το ενα απο το αλλο.

Το αν θα καταναλωσει ο κινητηρας λαδι εξαρταται απο τον κινητηρα τον ιδιο, αν ειναι αεροψυκτος θα καψει απο λιγο εως αρκετο, αν ειναι υδροψυκτος απο ελαχιστο μεχρι λιγο. Εμενα το απλο μοτορεξ μου εκαψε πολυ, αδικαιολογητα πολυ. Το συνθετικο θα καιγοταν ακομη περισσοτερο λογω ελαχιστα καλλυτερης.
Αν παω τωρα στον αεροψυκτο όγικα θα καψει περισσοτερο απο εναν υδροψυκτο ειδικα στην πολη μεσα και στο ταξιδι με τις υψηλες ταχυτητες.

Γιαυτο ειπα στον φιλο πιο πανω να προσεχει την καταναλωση του.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Καθε Ποτε να αλλαζω τα λαδια στο bmw r1100gs ?? sansiro.sugata Τεχνικά θέματα διάφορα 6 10-04-2010 22:29
Γ...μω τα κινητα σας.! stukas Μου τη δίνει που ..... 10 18-01-2010 11:01
Η κρίση και τα αποτελέσματα... kostasvar Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 3 25-10-2009 08:56
ATS και τέρμα τα «καπάκια»!!!!!!!!!! riko46 Επικαιρότητα 21 07-08-2009 12:54
Ο Τοτός και τα χρήματα kostas_366 Ανέκδοτα 12 20-01-2009 20:35


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!