GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Κράνη

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 14-02-2010, 22:01
Blackstaf Ο/Η Blackstaf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: GS1200 (09)
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro?

Μάγκες ακόμα βρίσκομαι στην αναζήτηση καινούργιου κράνους...Έχω το GS 1200 και ψάχνω ένα κράνος για τα ταξίδια μου στο εξωτερικό ίσως αλλά και για μέσα στην πόλη...Γι ' αυτό τον λόγο θα ήθελα να είναι αρκετά ελαφρύ και όσο πιο αθόρυβο γίνεται!!! Ήμουν στην αρχή ανάμεσα στο Arai Viper Gt και στο Shoei XR 1100 αλλά κάποιος φίλος από εδώ μέσα μου είπε για το Schuberth S1 Pro και ψάχνωντάς το ανακάλυψα και το Schuberth C3...Έχω μπερδευτεί αρκετά και σας παρακαλώ βοηθήστε!!!
Δεν ξέρω τι να κάνω...
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 15-02-2010, 00:35
batman Ο/Η batman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ktm 640lc4-bmw r 1150gs adventure
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Απάντηση: Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro?

φίλε,έχω να πω το εξής.Το schubert s1 μου έχει σώσει τη ζωή κυριολεκτικά,πρίν 2,5 χρόνια περίπου,σε μια φοβερή τούμπα κατρακύλα στη κηφησίας με 140 περίπου.Νόμιζα οτι κεφάλι ήταν το μόνο που δεν ακούμπησε ασφαλτο,μέχρι που είδα τα ραγίσματα σπασίματα στις 3 πίσω και πλαινές πλευρές του κράνους.Εκτός απο αυτό,είχε βρεθεί τότε,το πιο ήσυχο της αγοράς,κράνος(τώρα δεν ξέρω).Ετσι,ξαναπήρα το ίδιο και αν πρόκειται για αμιγώς full face,θα το ξαναπάρω.Συν τοις άλλοις,στο δικό μου κεφάλι τουλάχιστον,έχει άριστη εφαρμογή.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 15-02-2010, 09:09
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro?

Προσωπικα ειμαι εντελως "κατα" των ανοιγομενων κρανων.
Αλλα μη ζητας γνωμες, γιατι ο καθενας θα σου πει την δικη του ιστορια και αντι να σε διευκολυνει θα σε μπερδεψει περισσοτερο.
Παρε αυτο που ταιριαζει στο κεφαλι σου, στην τσεπη σου και στο τι σ αρεσει τελικα.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 15-02-2010, 10:50
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro?

Γνώμη....Schuberth R1 Full Face...!
Σταύροοοο.. (frits)...μίλα εσύ που το πήρες; Δεν είναι όπως σου τάλεγα;
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 16-02-2010, 13:11
batman Ο/Η batman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ktm 640lc4-bmw r 1150gs adventure
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Απάντηση: Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro?

ο φίλος emix έχει απόλυτο δίκιο.μην ρωτάς κανέναν,παρά το προσωπικό σου γούστο και τη τσέπη σου.Και γω δεν ήθελα να σε μπερδέψω η κατευθύνω.όλα τα κράνη αν έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές EU είναι μια χαρά.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 16-02-2010, 14:44
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro?

Φίλε Κωνσταντίνε καταρχήν πρέπει να σου πώ πως έχω και εγώ την ίδια μηχανή και έχω κατασταλάξει σε Schuberth και μάλιστα μεταξύ των 2 που αναφέρεις. Μάλον κλείνω προς το S1 για πολλούς λόγους. Πρώτον πήγα στην αντιπροσωπεία και τα δοκίμασα και τα 2 και μπορω να πώ πως με το S1 αισθάνθηκα πιο άνετα παρ'οτι ειναι full face σε σχέση πάντα με το C3. Δευτερον τα full face πάντα προσφέρουν καλύτερη ασφάλεια απο οτι ενα flip up. Είχα ενα ενδοιασμό όσον αφορά πως κυρίως το θέλω για τουριστική χρήση (προηγούμενο κράνος BMW System 5) αλλά πιστευω πως με το S1 που έχει αρκετά μεγάλη ορατότητα δεν θα έχουμε πρόβλημα. Και τα 2 κράνη είναι ότι πιο αθόρυβο κυκλοφορεί σε κράνος και τέλος είναι πολλοί εκείνοι που μου εχουν πει πως όταν φορέσεις schuberth δεν θα κάτσεις να ασχοληθείς με καμιά άλλη εταιρία. Ενα μείον του S1 σε σχέση με το C3 είναι πως για το πρώτο δεν εχει βγει ακόμη σύστημα ενδοεπικοινωνίας της μαμας αλλά στην αντιπροσωπεία μου είπαν πως εντος ολίγου θα βγει. Παρολα αυτα μπορείς παντα να προσαρμόσεις κάποιο σύστημα αλλης εταιριας πχ Midland

Last edited by evanslam; 16-02-2010 at 15:03.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 18-02-2010, 15:28
Blackstaf Ο/Η Blackstaf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: GS1200 (09)
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Απάντηση: Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro?

Παιδιά ειλικρινά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας...Απλά απ'ότι κατάλαβα όλοι αποκλείετε το Arai και Shoei που είχα προαναφέρει...Οπότε είμαι πολύ κοντά στο S1 Pro αν και πολοί λένε ότι το C3 είναι πιο μαζεμένο κράνος και πιο ήσυχο...Αν κάποιος έχει κάποια άλλη γνώμη ας μας την πει...Τα πάντα βοηθάνε...Σας ευχαριστώ πολύ...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 18-02-2010, 18:25
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro?

Τα ARAI από όσα ακούω είναι "θορυβώδη"!!!!
Είμαι και εγώ μεταξύ SHOEI 1100 και SCHUBERTH S1 PRO. Για το Shoei θα αναγκαστώ να αγοράσω έξτρα ζελατίνα φιμέ και whisper kit, ενώ στο S1 ειναι στάνταρντ, οπότε μάλλον συμφέρει. Μένει να τα δοκιμάσω στο δικό μου κεφάλι, για την τελική απόφαση. Από τα μέχρι τώρα κράνη που έχω, έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το Shoei xr1000 (3 κράνη) και το 1100 είναι καλύτερο στον αερισμό και στην αφαιρούμενη επένδυση.
Για επικοινωνία, έχω Midland BT2 (2 κομμάτια). Αρκετά ευχαριστημένος, αν και θα προτιμούσα καλύτερα βύσματα. Όμως και τα 400κάτι που κάνει το 1 της Schuberth (για την ώρα μόνο στο C3) είναι ένα θέμα!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 18-02-2010, 18:45
miltosb Ο/Η miltosb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κατω Πετράλωνα
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Απάντηση: Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro?

Καλησπέρα, έχω δοκιμάσει S1 για δυο χρόνια, είναι μακράν το καλύτερο κράνος που υπάρχει στην αγορά ( από πλευράς ηχομόνωσης τουλάχιστον)... και επειδή τα έφαγε τα ψωμιά του την προηγούμενη εβδομάδα απόκτησα το S1 pro.
Μιλάμε οτι με τους νέους αεραγωγούς το κράνος είναι όλα τα λεφτά + οτι έχει καλύτερο καλούπι από το παλιό S1 και κάθεται καλύτερα.
Ανεπιφύλακτα το συνιστώ.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 18-02-2010, 19:07
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro?

Το ARAI που αναφέρεις δεν είναι για τη μηχανή σου, είναι για άλλη στάση σώματος και άλλου τύπου μηχανή. Το ARAI Chaser που φοράω εγώ με ικανοποιεί σε όλους τους τομείς, ησυχία, βάρος, δροσιά το καλοκαίρι. Για ανοιγόμενο, καλό θα ήταν να το ξέχναγες.
Το βασικότερο είναι όμως να δοκιμάσεις στο κεφάλι σου οποιοδήποτε κράνος πάρεις, γιατί μπορεί από μάρκα σε μάρκα και στο ίδιο μέγεθος, αλλιώς να κάθονται στο δικό σου κεφάλι, αλλιώς σε κάποιου άλλου.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ομαδική Αγορά ;;; Schuberth C3. Arkas Κράνη 23 12-04-2010 00:25
Schuberth Rider Communication System - C3 emix Κράνη 13 18-03-2010 11:44
Πωλείται κράνος Schuberth καινούργιο kotskofi Πωλήσεις εξοπλισμού αναβάτου 7 12-01-2010 12:42
Schuberth C2 Small 54/55 Καινούριο Ionlab Πωλήσεις εξοπλισμού αναβάτου 7 30-05-2009 12:15


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:07.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!