GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Κράνη

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 17-02-2010, 03:45
Γιώργος Σαββίδης Ο/Η Γιώργος Σαββίδης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: Πολλές - των φίλων μου ....
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορία του κράνους..

Φίλε Γιώργο (gemara) χαίρομε που παρακολουθείς το θέμα γιατί πολλές φορές έχεις κάτι να πεις με τις γενικότερες γνώσεις σου ……….και προσωπικά χαίρομε να διαβάζω τα ποστ σου όταν γράφεις πως είναι τα πράγματα στην κεντρική Ευρώπη που έχεις ζήσει και σε άλλες χώρες που έχεις επισκεφθεί

Τους Αμερικανούς τους θαυμάζω σε πολλά ! Αλλά κολλάω λίγο στο από πού βρήκαν τα χρήματα για την ωραία χώρα που έχουν……. και δεν μπορώ να δεχτώ την πολιτική τους υποκρισία και τα περί κράνους ………..

Φίλε Γιώργο έχω μια απορία και θα ήθελα να το ξέρω αν γνωρίζεις …….στις πολιτείες που δεν είναι υποχρεωτική η χρήση του κράνους η ζώνη του αυτοκινήτου είναι υποχρεωτική ?


Φίλε Νότη τους Άγγλους τους θαυμάζω για το ποδόσφαιρο που παίζουν, την κερκίδα των φιλάθλων ,τα μηχανήματα αναπαραγωγής ήχου (hi fi κλαση Α < gemara δεν πιστεύω να τα ξέχασες>) για τα πρώτα μεταλλικά τακάκια που έφεραν στην αγορά με την DUNLOPAD και άλλα πολλά

Όμως δεν μπορώ να ξεχάσω τα λόγια του δασκάλου μου στο δημοτικό (δικτατορία τότε) παιδιά μου δεν υπηρξε κανείς από τους μεγάλους που να μην φοβήθηκε την απέραντη έκταση της Ρωσίας και την πολιτική των Άγγλων .

Τότε δεν το μπορούσα να καταλάβω πολλά από αυτά που έλεγε και ο δάσκαλος δεν μπορούσε να πει περισσότερα …………..μετά από 40 χρόνια έμαθα τι ήθελε να πει και ευτυχώς για μένα που δεν ξέχασα ποτέ τις λίγες λέξεις κλειδιά που μας έλεγε για την μόρφωση μας

Φίλε σε πάρα πολλά συμφωνώ μαζί σου αλλά για το θέμα κράνος και UK δεν μπορώ
Ομολογώ ότι πάντα ήμουν επιφυλακτικός με τα κράνη από UK και τις προσπάθειες τους ……….
Ώσπου κάποιο μέλος από το V STROM FORUM πριν από ενάμισι χρόνο με ρώτησε ποια είναι η άποψη μου για την αξιολόγηση SHARP …….τότε δεν γνώριζα ούτε την ύπαρξη του …….μου έδωσε ένα λινκ και έκανα μια μικρή έρευνα

ΚΡΑΝΟΣ. Ολα οσα πρέπει να ξέρουμε
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 17-02-2010, 03:51
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορία του κράνους..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Σαββίδης Εμφάνιση μηνυμάτων


Φίλε Γιώργο,

το Link που έβαλες δεν ανοίγει .....

Βάλε το θέμα αυτούσιο, σαν απάντηση ....

Ευχαριστούμε ...
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 17-02-2010, 09:24
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορία του κράνους..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Σαββίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Γιώργο (gemara) χαίρομε που παρακολουθείς το θέμα γιατί πολλές φορές έχεις κάτι να πεις με τις γενικότερες γνώσεις σου ……….και προσωπικά χαίρομε να διαβάζω τα ποστ σου όταν γράφεις πως είναι τα πράγματα στην κεντρική Ευρώπη που έχεις ζήσει και σε άλλες χώρες που έχεις επισκεφθεί

Τους Αμερικανούς τους θαυμάζω σε πολλά ! Αλλά κολλάω λίγο στο από πού βρήκαν τα χρήματα για την ωραία χώρα που έχουν……. και δεν μπορώ να δεχτώ την πολιτική τους υποκρισία και τα περί κράνους ………..

Φίλε Γιώργο έχω μια απορία και θα ήθελα να το ξέρω αν γνωρίζεις …….στις πολιτείες που δεν είναι υποχρεωτική η χρήση του κράνους η ζώνη του αυτοκινήτου είναι υποχρεωτική ?


Φίλε Νότη τους Άγγλους τους θαυμάζω για το ποδόσφαιρο που παίζουν, την κερκίδα των φιλάθλων ,τα μηχανήματα αναπαραγωγής ήχου (hi fi κλαση Α < gemara δεν πιστεύω να τα ξέχασες>) για τα πρώτα μεταλλικά τακάκια που έφεραν στην αγορά με την DUNLOPAD και άλλα πολλά

Όμως δεν μπορώ να ξεχάσω τα λόγια του δασκάλου μου στο δημοτικό (δικτατορία τότε) παιδιά μου δεν υπηρξε κανείς από τους μεγάλους που να μην φοβήθηκε την απέραντη έκταση της Ρωσίας και την πολιτική των Άγγλων .

Τότε δεν το μπορούσα να καταλάβω πολλά από αυτά που έλεγε και ο δάσκαλος δεν μπορούσε να πει περισσότερα …………..μετά από 40 χρόνια έμαθα τι ήθελε να πει και ευτυχώς για μένα που δεν ξέχασα ποτέ τις λίγες λέξεις κλειδιά που μας έλεγε για την μόρφωση μας

Φίλε σε πάρα πολλά συμφωνώ μαζί σου αλλά για το θέμα κράνος και UK δεν μπορώ
Ομολογώ ότι πάντα ήμουν επιφυλακτικός με τα κράνη από UK και τις προσπάθειες τους ……….
Ώσπου κάποιο μέλος από το V STROM FORUM πριν από ενάμισι χρόνο με ρώτησε ποια είναι η άποψη μου για την αξιολόγηση SHARP …….τότε δεν γνώριζα ούτε την ύπαρξη του …….μου έδωσε ένα λινκ και έκανα μια μικρή έρευνα

ΚΡΑΝΟΣ. Ολα οσα πρέπει να ξέρουμε
Φίλε Γιώργο Σαββίδη, ευχαριστώ, αμοιβαία και γω διάβαζα και διαβάζω αυτά που γράφεις γιατί φαίνεται ότι είναι γραμμένα μετά από χρονοβόρα επεξεργασία, γνώσεις και κόπο.

Τους Αμερικάνους στην Ελλάδα τους κρίνουμε συνήθως από τις ταινίες που βλέπουμε και το τι μας πουλάνε οι δημοσιογράφοι, τι άλλο και καλά κάνουμε.
Έχω ταξιδέψει κάμποσες φορές εκεί και έχω ζήσει 2 χρόνια περίπου. Η διαφορά στην ζωή με την Ελλάδα είναι τόσο μεγάλη που την χαρακτηρίζω απερίγραπτη. Η ευγένεια των ανθρώπων και ο σεβασμός του πολίτη είναι κάτι το αδιανόητο για μας. Η εξυπηρέτηση του Δημοσίου και η προστασία των δικαιωμάτων του καθενός, κινούνται στη σφαίρα της φαντασίας για τα ελληνικά δεδομένα.

Όλα αυτά δεν τους έχουν χαριστεί. Είναι πάρα πολύ καλά οργανωμένοι και εργάζονται σκληρά. Το πως και το πόσο εργάζονται κινείται και αυτό στη σφαίρα της φαντασίας για μας. Είναι ένας λαός που ζει και στηρίζεται από το εμπόριο και την ειλικρίνεια στις συναλλαγές. Ειλικρίνεια που και αυτή κινείται στην προαναφερθείσα σφαίρα.

Αυτή η οργάνωση και η εργασία τούς τους έχει δώσει πάρα πολύ μεγάλη δύναμη και - τι περίεργο - την εκμεταλλεύονται για το δικό τους συμφέρον! Είναι ειλικρινείς και ευθείς. Στο λένε ξεκάθαρα σε όλες τις εκφάνσεις της εξωτερικής πολιτικής τους και δεν είναι καθόλου υποκριτές: "Αυτό που κάνεις είναι ενάντια στα οικονομικά συμφέροντά μου, έχω την ισχύ και την δυνατότητα και αν το κάνεις θα σε χτυπήσω". Και το κάνουν με συνέπεια τα τελευταία 100 χρόνια. Πιστεύει κανείς ότι αν οι Έλληνες είχαμε τέτοια ισχύ, δεν θα κάναμε το ίδιο; Την τελευταία φορά που είμασταν "πλανητάρχες" και μας μπήκε ένας λαός στη μύτη, η Μήλος που αρνιόταν να προσχωρήσει στην Αθηναϊκή Συμμαχία (και να πληρώνει αδρά), στείλαμε τον Στόλο μας να τους "πείσει" και αφού δεν πείθονταν τους ξεκοιλιάσαμε όλους...

Στο θέμα μας τώρα , από τις 50 πολιτείες, οι 4 δεν επιβάλουν καμία υποχρέωση για το κράνος (Of the fifty states, only 4 are 100% helmet law free! :Colorado, Illinois, Iowa and New Hampshire) άλλες 20 επιβάλουν την πλήρη εφαρμογή και οι υπόλοιπες το επιβάλουν μόνο στους ανήλικους. 50 State Helmet Law Review

Τώρα το New Hampshire απ' ότι βλέπω επιβάλει σε όλους την χρήση κράνους, αλλά είναι η μόνη πολιτεία που δεν επιβάλει τη ζώνη ασφαλείας! Safety belt use laws

Την class A στα Hi-Fi δεν την ξεχνάω όπως και τα άλλα ραδιοερασιτεχνικά που έχουμε συζητήσει από κοντά!

Όσο γι αυτό που έλεγε ο δάσκαλός σου,
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Σαββίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως δεν μπορώ να ξεχάσω τα λόγια του δασκάλου μου στο δημοτικό (δικτατορία τότε) παιδιά μου δεν υπηρξε κανείς από τους μεγάλους που να μην φοβήθηκε την απέραντη έκταση της Ρωσίας και την πολιτική των Άγγλων .
είχε απόλυτο δίκιο. Όσον αφορά την απέραντη έκταση της Ρωσσίας (Παγκόσμια Νήσος όπως την χαρακτηρίζουν οι Αμερικάνοι) και την μοναδική δυνατότητα που τους προσδίδει αυτό για να γίνουν πραγματικοί πλανητάρχες, είναι το μόνο που φοβούνται οι Αμερικάνοι και όλη η εξωτερική τους πολιτική είναι βασισμένη πάνω σε αυτό από το 1904, ήτοι η θεωρία του Mackinder,

Mackinder's Heartland Theory Sir Halford John Mackinder was a British geographer who wrote a paper in 1904 called "The Geographical Pivot of History." Mackinder's paper suggested that the control of Eastern Europe was vital to control of the world. He formulated his hypothesis as:
Who rules East Europe commands the Heartland
Who rules the Heartland commands the World-Island
Who rules the World-Island commands the world



ΥΓ. Τίποτε εκ των παραπάνω δεν είναι δικό μου και τις περισσότερες γνώσεις μου τις έχω αντλήσει από ένα κορυφαίο καθηγήτη Διεθνών Σχέσεων που είχα την τύχη να παρακολουθήσω πολλά μαθήματά του, �������� �. Ifestos P index main

Και για την πλάκα μας,

Reply With Quote
  #24  
Παλιό 17-02-2010, 15:57
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορία του κράνους..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ αναρωτιέμαι γιατί να πρέπει να ρωτάω σε φόρα, μαγαζιά, φιλους και γνωστούς για τα περί κράνους, όταν το ρημάδι το κράτος θα έπρεπε να το έχει αναλάβει! Μαζί με κάθε μοτο που πουλιέται ή βγάζει νούμερα από το υπουργείο ας έδιναν ένα φυλλάδιο με πληροφορίες για τα κράνη! (ποιό είναι το σωστό κράνος, ποιές προδιαγραφές να πληρεί, πως το δοκιμάζουμε, γιατί πρέπει να το φοράμε κλπ. ) ή αν πρόκειται για την πρώτη άδεια οδήγησης δικύκλου να την παραλαμβάνεις αφού εμφανίσεις πχ το κράνος σου ή απόδειξη αγοράς του και να σου επιδοτούν και ένα μέρος της τιμής του. Τόσο δύσκολο είναι ρε γαμώτο? πρέπει να επιτρέπουμε σε νέα παιδιά να περάσουν από τη δαμόκλειο σπάθη της εμπειρίας ενός τροχαιου για να συνειδητοποιήσουν επώδυνα πόσο απαραίτητο είναι ένα σωστό κράνος??? και σε μια χώρα όπου η μοτοσυκλέτα μπορεί να είναι εκτός από χόμπυ ή απόλαυση και λύση στο ρημάδι το κυκλοφοριακό!
μην αναρωτιεσαι νωτη μου.......
οπως στα περισσοτερα σημαντικα το κρατος απουσιαζει,ετσι συμβαινει και στο θεμα της μοτοκινησης γενικα
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 18-02-2010, 04:30
Γιώργος Σαββίδης Ο/Η Γιώργος Σαββίδης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: Πολλές - των φίλων μου ....
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορία του κράνους..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Γιώργο,

το Link που έβαλες δεν ανοίγει .....

Βάλε το θέμα αυτούσιο, σαν απάντηση ....

Ευχαριστούμε ...
Φίλε Νίκο εμένα μου ανοίγει κανονικά και δεν καταλαβενω τι εννοείς να βάλω το θέμα σαν απάντηση ….

Αν εννοείς ότι δεν ανοίγουν τα τρία πρώτα λινκ με τα άρθρα μου για το κράνος δεν είναι αυτή η απάντηση για την αξιολόγηση SHARP η συζήτηση παρακάτω είναι …..και για τα άρθρα τα έχω δημοσιεύσει και εδω, αλλά δεν είχαν ανταπόκριση και χάθηκαν προς τα πίσω

και αν δεν ήταν ο γιατρός ! Πολύ φοβάμαι ούτε αυτά που έγραψα τώρα τελευταία θα είχαν ανταπόκριση ………σε αυτό φίλε Νίκο δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι ούτε εγώ ούτε εσύ ……μόνο ο Νοτης μπόρεσε να κρατήσει σε ενδιαφέρον το θέμα κράνος ………
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 19-02-2010, 01:26
Γιώργος Σαββίδης Ο/Η Γιώργος Σαββίδης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: Πολλές - των φίλων μου ....
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορία του κράνους..

Φίλε gemara στην Αμερική δεν μπορώ να ξέρω πως είναι οι άνθρωποι και οι νόμοι τους ………αλλά εμπιστεύομαι εσένα που τα περιγράφεις ……..και σε ευχαριστώ !

Όμως έχω μερικές επιφυλάξεις για το πώς θέλουν να δείχνουν τα πράγματα ( πάντα στο θέμα της μοτο και την ασφάλεια του αναβάτη ) για παράδειγμα αναφέρομαι στην φωτογραφία με την ουρά των μοτοσικλετιστών που φορούν κάτι ταπερ με ιμάντα συγκράτησης χωρίς καμία προδιαγραφή …….και στην ίδια φωτογραφία βλέπουμε δυο αυτοκίνητα που πιστεύω ότι τους υποχρεώνουν να φορούν την ζώνη τους ……..σε αυτό τι μπορεί να πει κάποιος ότι αυτοί με τις μοτοσικλέτες δεν κινδυνεύουν για τους λόγους που ανέφερες……αλλά οι επιβάτες των αυτοκινήτων κινδυνεύουν και πρέπει να φορούν ζώνη




παραπάνω έγραψες ότι είναι ένας λαός που ζει και στηρίζεται από το εμπόριο και την ειλικρίνεια στις συναλλαγές.
Στις δικές μου εμπειρίες αυτό δεν ισχύει τις περισσότερες φορές και για να μην παρεξηγηθώ εννοώ στον χώρο της μοτοσικλέτας , για παράδειγμα θα αναφερθώ στις κλειδαριές kryptonite οι Αμερικανοί τις παρουσίαζαν ως μέγιστη ασφάλεια ….!!! Μας έλεγαν η εταιρεία είναι αμερικάνικη και χρησιμοποιεί τα καλλίτερα μέταλλα και μηχανισμούς κλειδαριάς με τους περισσότερους συνδυασμούς κλειδιών από οποιονδήποτε άλλο κατασκευαστή ……..οι Ισπανοί και Γερμανοί έλεγαν ότι είναι μπουρδες ……και η κατασκευή τους είναι made in china και δεν υπάρχει κανένας ποιοτικός έλεγχος …….
Και μια μέρα μάθαμε ότι όλες οι κλειδαριές της εταιρείας kryptonite άνοιγαν με ένα μαρκαδόρο !

Μετά από πίεση πολλών δημοσιογράφων Ο πρόεδρος της εταιρείας βγήκε στα Μ.Μ.Ε και το παραδέχτηκε και εγγυήθηκε την αντικατάσταση όλων των κλειδαριών της εταιρείας με νέες ασφαλείς κλειδαριές μέσο των ντιλερ σε κάθε χώρα !! Μέχρι εδώ όλα καλά έδειξε ειλικρίνεια και σωστός ……..γρήγορα ηρθαν οι οδηγίες στο τι έπρεπε να κάνουμε , προσωρινή απόσυρση με πλήρη καταγραφή των στοιχείων του κατόχου για να σταλούν οι νέες κλειδαριές …….στη συνέχεια, αρχικά αντικατασταθηκαν μόνο οι κλειδαριές των εμπόρων (για να τα έχουν καλά με τους εμπόρους ……..) ομως στους περισσότερους ιδιώτες αυτό δεν έγινε ……..και οι έμποροι μείναμε εκτεθειμένοι στους περισσότερους να μας ρωτούν για μήνες αν ηρθε η αντικατάσταση της κλειδαριάς τους ……..
Αυτά στην Ελλάδα στην Αμερική είμαι βέβαιος ότι αντικατασταθηκαν όλες οι κλειδαριές και πιστεύω ότι παραδόθηκαν σε χρόνο φαντασίας με επιστολή συγνώμης από την εταιρεία ……

Φίλε Γιώργο παραδείγματα που δείχνουν τους Αμερικανούς ότι άλλα λένε και άλλα κάνουν μπορώ να αναφέρω πολλά, αλλά θα κουράσω και θα κουραστώ χωρίς λόγω, εξάλλου είμαι πλέον πεπεισμένος ότι το κομμάτι κλειδαριά δεν το έχουν με τα made in china
Ερευνώ το θέμα αρκετά χρόνια και έχω επισκεφθεί γνωστό εργοστάσιο στην Ισπανία…….αλλά δυστυχώς δεν μου επέτρεπαν να φωτογραφίσω τι είδα και πως ……….αλλά στης 21-23 με έχουν καλέσει σε γνωστό γερμανικό εργοστάσιο με κλειδαριές για ξενάγηση , ενημέρωση και άλλα πολλά και με βεβαίωσαν ότι επιτρέπουν να φωτογραφήσω …………με το καλό όταν επιστρέψω θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω τι είδα και τότε θα καταλάβετε τη θα πει made in Europe ………..


Φίλε Γιώργο τώρα τελευταία έχω την επιθυμία να βγάλω από την αποθήκη τον προ και τελικό ΥΑΜΑΗΑ Μ2 και το κασετόφωνο B.I.C (made in use ) αλλά το Thorens το πούλησα …..έχεις ακούσει για καμια αγγελία αν παίζει κανένα πικαπ ?

Reply With Quote
  #27  
Παλιό 19-02-2010, 03:58
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορία του κράνους..

Ενα από τα καλύτερα νομίζω και πιό εμπεριστατωμένα άρθρα για το κράνος. Αξίζει να το διαβάσει κανείς!
Motorcycle Helmet Design, Helmet Standards and Head Protection - Gear Box - Motorcyclist Online
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 27-02-2010, 21:11
VARAKO Ο/Η VARAKO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: VARADERO mk2
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορία του κράνους..

Πολύ ωραίο νήμα.Μπράβο παιδιά!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι πρέπει να γνωρίζω για την ασφάλεια του κράνους Γιώργος Σαββίδης Κράνη 11 12-07-2010 09:12
Ιστορία του Ελληνικού μοτοσυκλετισμού frits Παλαιά μοντέλα - Classic 7 06-11-2009 13:48
Περί του κράνους ο λόγος...Ας δούμε το βίντεο... riko46 Κράνη 10 11-10-2009 20:50
Η Ιστορία του Tango skippybi Πολιτισμός 6 30-01-2009 11:59
Η λειτουργία του κράνους leonidas Κράνη 10 16-01-2009 12:00


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!