GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Χρήσιμα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 14-01-2013, 02:18
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Πως να αγοράζετε καυσόξυλα χωρίς να σας κλέβουν

Mιας και μιλήσατε για πελλετ
Υπάρχουν και μικρές μηχανες παραγωγής πέλλετ. Οικιακές ας πούμε με κόστος 2,500-3,000ε.
Αν είσαι επαρχία, και κλαδεύεις π.χ. δέντρα μπορείς να κάνεις πέλλετ. Ίσως δεν είναι 1ης ποιότητας (έχει να κάνει με υγρασία) αλλά κάνει δουλειά, θέλει κάποιο καθάρισμα παραπάνω. Μήπως και της αγοράς είναι όλα 1ης ποιότητας?
Αν 3 άτομα π.χ. δώσουν από 1,000ε την πήραν και κάνουν μόνοι πέλλετ.
Το τζακι δεν ζεσταίνει όλο το σπίτι. Και με σώματα και με αέρα ακόμα, θέλει πολύ ξύλο.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 14-01-2013, 12:54
Giof Ο/Η Giof βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: BMW R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Το βάρος είναι ο πιο εύκολος τρόπος. Άντε άμα τα βρεξουν να σε κλέψουν και λίγο. Οσα χρόνια θυμάμαι όλοι με βάρος αγόραζαν.
Το άσχημο είναι ότι αφου μπήκαν στη διαδικασία να προστατέψουν τον πολίτη είναι τα προεορτια. Ερχεται και ο φόρος.
Ερε στιγμές που θα ζήσουμε , λαθρεμπόριο βλέπω να κάνουμε.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 14-01-2013, 13:16
transporter Ο/Η transporter βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: ath
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: Πως να αγοράζετε καυσόξυλα χωρίς να σας κλέβουν

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giof Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βάρος είναι ο πιο εύκολος τρόπος. Άντε άμα τα βρεξουν να σε κλέψουν και λίγο.
Για το βάρος που πολλοί το λένε λύση θα τους πω το δικό μου παράδειγμα. Επειδή για το εξοχικό μου παίρνω κάθε ΣΚ ξύλα πηγαίνοντας στο σπίτι. Παίρνω λοιπόν 2,3 σακία τα οπόια τα γεμίζω μόνος μου. Την ώρα που φορτώνεις τα ξύλα, άλλα είναι ασήκωτα και άλλα είναι πούπουλα. Πάντα για τα ίδια ξύλα λέω. Ένα σακί ελιά και ένα σακί πεύκο. Και τυχαίνει φορά που το σακί το βάζω μόνος μου στο πορτ μπαγκάζ στο αμάξι και τυχαίνει φορά που το σηκώνουμε με τον Αλβανό και πάλι δεν σηκώνεται για να το φορτώσουμε. ΑΣΗΚΩΤΟ.(δηλαδή ίδιος όγκος-διπλάσια κιλά) Και μιλάμε πάντα για τα ίδια γκρι σακιά που είναι δικά μου. Οι κρίσεις δικές σας.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 14-01-2013, 13:19
transporter Ο/Η transporter βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: ath
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: Πως να αγοράζετε καυσόξυλα χωρίς να σας κλέβουν

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από transporter Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το βάρος που πολλοί το λένε λύση θα τους πω το δικό μου παράδειγμα. Επειδή για το εξοχικό μου παίρνω κάθε ΣΚ ξύλα πηγαίνοντας στο σπίτι. Παίρνω λοιπόν 2,3 σακία τα οπόια τα γεμίζω μόνος μου. Την ώρα που φορτώνεις τα ξύλα, άλλα είναι ασήκωτα και άλλα είναι πούπουλα. Πάντα για τα ίδια ξύλα λέω. Ένα σακί ελιά και ένα σακί πεύκο. Και τυχαίνει φορά που το σακί το βάζω μόνος μου στο πορτ μπαγκάζ στο αμάξι και τυχαίνει φορά που το σηκώνουμε με τον Αλβανό και πάλι δεν σηκώνεται για να το φορτώσουμε. ΑΣΗΚΩΤΟ.(δηλαδή ίδιος όγκος-διπλάσια κιλά) Και μιλάμε πάντα για τα ίδια γκρι σακιά που είναι δικά μου. Οι κρίσεις δικές σας.
υ.γ. για βρεγμένα δεν παίζει γιατί είναι σκεπασμένα μέσα σε τολ. Και όσα είναι στις άκρες που βρέχονται φαίνονται ποιά είναι τα βρεγμένα
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 14-01-2013, 14:31
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Πως να αγοράζετε καυσόξυλα χωρίς να σας κλέβουν

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από transporter Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το βάρος που πολλοί το λένε λύση θα τους πω το δικό μου παράδειγμα. Επειδή για το εξοχικό μου παίρνω κάθε ΣΚ ξύλα πηγαίνοντας στο σπίτι. Παίρνω λοιπόν 2,3 σακία τα οπόια τα γεμίζω μόνος μου. Την ώρα που φορτώνεις τα ξύλα, άλλα είναι ασήκωτα και άλλα είναι πούπουλα. Πάντα για τα ίδια ξύλα λέω. Ένα σακί ελιά και ένα σακί πεύκο. Και τυχαίνει φορά που το σακί το βάζω μόνος μου στο πορτ μπαγκάζ στο αμάξι και τυχαίνει φορά που το σηκώνουμε με τον Αλβανό και πάλι δεν σηκώνεται για να το φορτώσουμε. ΑΣΗΚΩΤΟ.(δηλαδή ίδιος όγκος-διπλάσια κιλά) Και μιλάμε πάντα για τα ίδια γκρι σακιά που είναι δικά μου. Οι κρίσεις δικές σας.


Mιλάς για το πεύκο (ένα σακί πεύκο) ή την ελιά?
Κυρίως το πεύκο, όταν ξεραθεί (πέφτει η φλούδα του στα 2 χρόνια περίπου και τότε είναι κατάλληλο για καύση) είναι σαφώς πιο ελαφρύ. Γενικά συμβαίνει αυτό, αλλά στο πεύκο είναι πιο εμφανές.
Σε κάθε περίπτωση, το βαρύτερο (εφόσον είναι στεγνό και ξερό) είναι καλύτερο για καύση. Μεγαλύτερη διάρκεια , πιο πολύ θερμότητα.
Αν τα έπαιρνες με τον όγκο, θα πλήρωνες το ίδιο και με το ελαφρύ θα είχες "φρύγανα" κι όχι ξύλο.
Με το βάρος θα έπαιρνες άλλο όγκο, αλλά ότι πλήρωνες, αυτό θα έπαιρνες
Γι αυτό επιμένω στο βάρος, εφόσον το ξύλο είναι στεγνό και ξερό , πράγμα που φαίνεται!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 14-01-2013, 21:18
katsab Ο/Η katsab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 R
Μηνύματα: 812
Προεπιλογή Απάντηση: Πως να αγοράζετε καυσόξυλα χωρίς να σας κλέβουν

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΤΑΞΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΦΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ.ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΕΞΤΡΑ ΦΟΡΟΣ ΣΤΗΝ ΞΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΣΟΥΝ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΡΥΠΑΝΣΗ.ΓΙΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΣΟΣ ΛΟΓΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΕΡΕΦΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΘΑΛΟΜΙΧΛΗ.ΒΛΕΠΕΤΕ Η ΧΑΣΟΥΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ.ΟΥΤΕ Η ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΑΝ ΜΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΣΤΟ ΖΥΓΙ.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 14-01-2013, 23:24
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Πως να αγοράζετε καυσόξυλα χωρίς να σας κλέβουν

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από transporter Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το βάρος που πολλοί το λένε λύση θα τους πω το δικό μου παράδειγμα. Επειδή για το εξοχικό μου παίρνω κάθε ΣΚ ξύλα πηγαίνοντας στο σπίτι. Παίρνω λοιπόν 2,3 σακία τα οπόια τα γεμίζω μόνος μου. Την ώρα που φορτώνεις τα ξύλα, άλλα είναι ασήκωτα και άλλα είναι πούπουλα. Πάντα για τα ίδια ξύλα λέω. Ένα σακί ελιά και ένα σακί πεύκο. Και τυχαίνει φορά που το σακί το βάζω μόνος μου στο πορτ μπαγκάζ στο αμάξι και τυχαίνει φορά που το σηκώνουμε με τον Αλβανό και πάλι δεν σηκώνεται για να το φορτώσουμε. ΑΣΗΚΩΤΟ.(δηλαδή ίδιος όγκος-διπλάσια κιλά) Και μιλάμε πάντα για τα ίδια γκρι σακιά που είναι δικά μου. Οι κρίσεις δικές σας.
Αυτά που είναι ασήκωτα, είναι χλωρά, δηλ κομένα πριν 1 μήνα π.χ.
Έχουν όλα τα υγρά μέσα. Γι αυτό και βράζουν στο τζάκι. Και φυσικά δεν καίγονται αν δεν σου βγάλουν την ψυχή. Όσο και να το βρέξεις δεν τραβά τόσο. Αν μπορείς πάρε τα ελαφριά, τα καταλαβαίνεις αμέσως.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 14-01-2013, 23:50
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Πως να αγοράζετε καυσόξυλα χωρίς να σας κλέβουν

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά που είναι ασήκωτα, είναι χλωρά, δηλ κομένα πριν 1 μήνα π.χ.
Έχουν όλα τα υγρά μέσα. Γι αυτό και βράζουν στο τζάκι. Και φυσικά δεν καίγονται αν δεν σου βγάλουν την ψυχή. Όσο και να το βρέξεις δεν τραβά τόσο. Αν μπορείς πάρε τα ελαφριά, τα καταλαβαίνεις αμέσως.
Ενώ κάποιος που ξέρει καταλαβαίνει τι λες, έτσι όπως το λες, μπερδεύεις....
Η λέυκα είναι πιο ελαφριά από τη δρυ. Να την προτιμήσω?
Όταν λέω πιο πάνω για βαριά ξύλα, αναφέρομαι σαφώς στο είδος του ξύλου.
Πάντα μιλάμε για ξερά, κομμένα πάνω από χρόνο! Και ασφαλώς στεγνά...
Το στεγνό φαίνεται , δε χρειάζεται περιγραφή.
Το ξερό, επίσης φαίνεται από τα σκασίματα κυρίως και την όψη του ξύλου στην κομμένη επιφάνεια.
Μεταξύ ξερών και στεγνών, τα βαρύτερα είναι τα πιο καλά για καύση από άποψης διάρκειας και απόδοσης θερμότητας.
Σαφώς δεν θα καούν μόνα τους, θέλουν και πιο ελαφρά, εύκολα στην καύση ξύλα.
Γι αυτό παίρνουμε 2-3 ήδη και διαφόρων μεγεθών.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 15-01-2013, 01:00
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Πως να αγοράζετε καυσόξυλα χωρίς να σας κλέβουν

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενώ κάποιος που ξέρει καταλαβαίνει τι λες, έτσι όπως το λες, μπερδεύεις....
Η λέυκα είναι πιο ελαφριά από τη δρυ. Να την προτιμήσω?
Όταν λέω πιο πάνω για βαριά ξύλα, αναφέρομαι σαφώς στο είδος του ξύλου.
Πάντα μιλάμε για ξερά, κομμένα πάνω από χρόνο! Και ασφαλώς στεγνά...
Το στεγνό φαίνεται , δε χρειάζεται περιγραφή.
Το ξερό, επίσης φαίνεται από τα σκασίματα κυρίως και την όψη του ξύλου στην κομμένη επιφάνεια.
Μεταξύ ξερών και στεγνών, τα βαρύτερα είναι τα πιο καλά για καύση από άποψης διάρκειας και απόδοσης θερμότητας.
Σαφώς δεν θα καούν μόνα τους, θέλουν και πιο ελαφρά, εύκολα στην καύση ξύλα.
Γι αυτό παίρνουμε 2-3 ήδη και διαφόρων μεγεθών.
Σωστότατος και έχεις δίκιο.
Έτσι ακριβώς όπως τα λες (μεγάλωσα με Β)
Και φυσικά και όλα τα υπόλοιπα.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 15-01-2013, 14:44
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Πως να αγοράζετε καυσόξυλα χωρίς να σας κλέβουν

To θεμα μπαινει σε λαθος βαση....

Το κρατος θελει Χ ποσοστο απο τα εξοδα των πολιτων σε θερμανση.

...Που σημαινει οτι ειτε καιμε πετρελαιο-ξυλο-υγραεριο-πελετ-κουκουτσι, θα βρεθει πατεντα να βγαλει οσα χρειαζετε.

Τζαμπα λοιπον μπαινουμε σε εξοδα αλλαγης συστηματος θερμανσης.

Θυμηθειτε τι εγινε στο παρελθον με την επιθυμια των ταξιτζηδων να χρησιμοποιησουν σαν καυσιμο το πετρελαιο αντι για βενζινη. Μολις μετετρεψαν ολοι τα ταξι τους, "εφευρεθηκε" το πετρελαιο ΚΙΝΗΣΗΣ!! Αμεσως ανεβηκε η τιμη του στα υψη.

Το ιδιο θα γινει τωρα με την εναλλακτικη θερμανση. Θα μπουνε δασμοι υπερ των δασων, δασμοι για τη καθαριοτητα του περιβαλλοντος και οτι αλλο μπορεσουν να σκεφτουν για να βγαζουν οσα θα εβγαζαν απο το πετρελαιο που δεν αγοραζουμε!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:44.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!