GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 01-10-2009, 09:37
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα ρε παιδιά που φτιάχνω το δικό μου μηχανάκι μόνος μου, και που δεν έχω την εμπειρία ενός μηχανικού που έχει λύσει χιλιάδες μηχανάκια. Το μόνο που κάνω με ευλάβεια ευαγγελίου, είναι τη συντήρηση κανονικά και μερικά πράγματα νωρίτερα από το προβλεπόμενο
Γιατί δεν παθαίνει τίποτα ? Το κυκλοφορώ παντού, (Πόλη και ταξίδια) αν χρειαστεί το "κυνηγάω" (σπάνια)!!
σταυρωσου και μην το πολυσυζητάς!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 01-10-2009, 09:39
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BUSA MAKIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως λέω και στην υπογραφή μου δεν είμαι fan της BMW και κάπoιοι που
με ξέρουν πιο καλά μπορούν να το επιβεβαιώσουν απο το φόρουμ εδώ.

Θεωρώ κι εγώ πως είναι υπερεκτιμημένα μηχανάκια πλην του μικρού
F650.
.....................................................................................
Μην λες τετοια πραγματα διότι καποιος θα αρχισει να σε πυροβολεί κατα ριπάς και με διασταυρούμενα πυρά!!!
Ασε εμενα μονον να υπαρχω στο στοχαστρο του όπως αλλωστε συμβαινει 8-10 μηνες τωρα!!!! Εμαθα να του ξεφευγω!!!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 01-10-2009, 10:26
BUSA MAKIS Ο/Η BUSA MAKIS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW F650GS SUZUKI HAYABUSA
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην λες τετοια πραγματα διότι καποιος θα αρχισει να σε πυροβολεί κατα ριπάς και με διασταυρούμενα πυρά!!!
Ασε εμενα μονον να υπαρχω στο στοχαστρο του όπως αλλωστε συμβαινει 8-10 μηνες τωρα!!!! Εμαθα να του ξεφευγω!!!

ΟΚ

Να μην σου πάρω τη σειρά.

Reply With Quote
  #24  
Παλιό 01-10-2009, 12:25
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από geoski Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν Κρίνουμε αλλά Συγκρίνουμε τις μηχανές μεταξύ τους και καταθέτουμε τα βιώματα & τις πραγματικές εμπειρίες μας από βλάβες των δικών μηχανών που τις έχουμε καλοπληρώσει.
Έτσι είναι φίλε μου, γιατί πρέπει να λέγονται ΟΛΕΣ οι ΑΛΗΘΕΙΕΣ..!
Οκ, με τις λέξεις παίζουμε, κρίνω/συν+κρίνω. Σαν βασική μου αρχή έχω, όταν εκφέρω γνώμη για κάτι και ιδίως όταν το κρίνω ή το κατηγορώ, να το γνωρίζω πολύ καλά ο ίδιος και να έχω φτιάξει για παράδειγμα κάτι παρόμοιο. Αυτός που φτιάχνει VW ή Peugeot πχ. μπορεί να κρίνει τι έχει φτιάξει η BMW ή η Porche. Απ' την στιγμή που ούτε πατίνια δεν φτιάχνουμε στην Ελλάδα, αυτοί που τα φτιάχνουν μας βλέπουν σαν γραφικούς να τους σχολιάζουμε...

Πέραν αυτού, κι εγώ έχω καλοπληρώσει όλα τα οχήματα που έχω οδηγήσει μέχρι τώρα και σχεδόν για 3 δεκαετίες, ποτέ μα ποτέ δεν μου έχει βγάλει ζημιά κάτι, ούτε με έχει αφήσει στο δρόμο, παρά μόνο όταν εν γνώσει μου δεν το συντηρούσα, δεν το χειριζόμουν σύμφωνα με αυτό που έχει κατασκευαστεί, ή το "μαστόρευα" και του "έβγαζα τα μάτια"!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω που θα πας? βαμμένο Africa corps

Αυτό βέβαια είναι R75 αλλά το έχει κάνει κουκλα

Να μου πεις, να μου πεις, γιατί το R52 απ' ότι διαβάζω βγήκε μόνο για μια χρονιά, το 1928 και για 4300 κομμάτια!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα ρε παιδιά που φτιάχνω το δικό μου μηχανάκι μόνος μου, και που δεν έχω την εμπειρία ενός μηχανικού που έχει λύσει χιλιάδες μηχανάκια. Το μόνο που κάνω με ευλάβεια ευαγγελίου, είναι τη συντήρηση κανονικά και μερικά πράγματα νωρίτερα από το προβλεπόμενο
Γιατί δεν παθαίνει τίποτα ? Το κυκλοφορώ παντού, (Πόλη και ταξίδια) αν χρειαστεί το "κυνηγάω" (σπάνια)!!
Αυτό ακριβώς...
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 01-10-2009, 14:11
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

H βλαβη στο σασμαν ειναι προσφατη και δεν μπορω να εκφρασω την αποψη μου ανεπηρεαστος.

Ψυχολογικο προβλημα απεκτησα ειναι αληθεια αλλα με την παροδο του χρονου και με τα χιλιομετρα που θα ερθουν ειμαι σιγουρος πως θα εξαφανιστει.

Παντως η παγια μου τοποθετηση ειναι η ιδια με ολους τους φιλους που βιωνουν μια ερωτικη σχεση με την μοτοσυκλετα τους- και ως γνωστον ο ερωτας ειναι τυφλος.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 01-10-2009, 15:22
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα ρε παιδιά που φτιάχνω το δικό μου μηχανάκι μόνος μου, και που δεν έχω την εμπειρία ενός μηχανικού που έχει λύσει χιλιάδες μηχανάκια. Το μόνο που κάνω με ευλάβεια ευαγγελίου, είναι τη συντήρηση κανονικά και μερικά πράγματα νωρίτερα από το προβλεπόμενο
Γιατί δεν παθαίνει τίποτα ? Το κυκλοφορώ παντού, (Πόλη και ταξίδια) αν χρειαστεί το "κυνηγάω" (σπάνια)!!
εσυ φαινεται κανεις συνεχεια το σταυρο σου(γιωργη ΔΕΝ παιζεσαι)................
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 01-10-2009, 23:48
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Ρε παιδιά τι εννοείτε ότι τα συντηρείτε τα μηχανάκια σας και δεν παθαίνουν τίποτα ενώ των άλλων που παθαίνουν δεν τα συντηρούν;

Εγώ στη μοτό μου είμαι πολύ σχολαστικός ,τις κάνω ταξίδια με το παραπάνω (σε 16 μήνες έχει 44.000 χλμ) και πιστέψτε με της συμπεριφέρομαι άψογα τόσο στην οδήγηση όσο και στην συντήρηση, όλα τα προβλεπόμενα service έχουν γίνει με το παραπάνω στην ώρα τους και σας ρωτάω τι πρέπει να συντηρήσω όταν σ'αυτό το χρονικό διάστημα μία μοτοσυκλέτα των 18.440 ευρώ (R1200GSA 08) έχει :

  1. Σκουριασμένα κάγκελα (και σε πρόσφατο καφέ άκουσα πολλούς με το ίδιο πρόβλημα )
  2. Τρία εμπρός φανάρια να παίρνουν υγρασία μέσα.
  3. Καμμένο πλαίσιο στο καντράν
  4. Ούτε και εγώ ξέρω πόσες ανακλήσεις έχει
  5. Και το κορυφαίο η μηχανή είναι αυτή τη στιγμή λυμένη για σασμάν.
Αν και δεν είμαι μηχανικός και είμαι από μία χώρα που δεν κατασκευάζει ούτε πατίνια αλλά σαν καταναλωτής που έχω δώσει ένα σεβαστό(υπέρογκο θα έλεγα) ποσό νομίζω ότι έχω κάθε δικαίωμα να εκφράζω την αγανάκτηση μου και να κρίνω αυτά τα μηχανάκια που εδώ και σε άλλους ιστοχώρους διαβάζω πολλούς με πολλά προβλήματα.Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι θίγεστε όταν κάποιος γράφει τα προβλήματα που αντιμετωπίζει,αυτό θα έπρεπε να το κάνουν όλοι όπως πολύ σωστά έχει ανεβάσει και κάποιος άλλος φίλος εδώ θέμα με τίτλο "χωρίς φόβο και πάθος"!Μήπως και κάποια στιγμή πάνε στα αυτιά των κατασκευαστών και τα διορθώσουν.

Δεν τοποθετήθηκα με σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν αλλά είμαι από αυτούς που δεν ντρέπονται να λένε την αλήθεια για τη μοτό τους.Δε φοβάμαι μήπως δεν πουληθεί κάποια στιγμή.Άλλωστε της έχω μία αδύναμια (και το κακό είναι ότι το ξέρει) και θα συνεχίσω να τις γράφω ταξιδιωτικά χιλιόμετρα.

Υ.Γ Ας είναι τα μοναδικά προβλήματα στη ζωή μας οι βλάβες των μοτό ίσως τελικά να μην τα αντιμετωπίζουμε σαν προβλήματα γιατί διορθώνονται.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 02-10-2009, 00:04
PITS Ο/Η PITS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1150 ADV Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΩΝ GS!!!!!
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

σαφως και δεν υπαρχει λογος εκτος και αν η bmw ειναι δικη σου ή δουλευεις για αυτην.... σαν αναβατης και σαν καταναλωτης πρωτιστα δεν κανω συμβολαιο με μια εταιρια να της οδηγω τα μηχανακια και να τα θεοποιω, αν δε με ικανοποιουν αν δε κανουν αυτα που υποσχονται ή αν γεμιζουν τους κροταφους μου με λευκες τριχες περιμενοντας το προβλημα που θα σκασει λεω την παροιμια με τις πορτοκαλιες και παω αλλου
1+1=11!!!
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 02-10-2009, 09:25
BUSA MAKIS Ο/Η BUSA MAKIS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW F650GS SUZUKI HAYABUSA
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά τι εννοείτε ότι τα συντηρείτε τα μηχανάκια σας και δεν παθαίνουν τίποτα ενώ των άλλων που παθαίνουν δεν τα συντηρούν;

Εγώ στη μοτό μου είμαι πολύ σχολαστικός ,τις κάνω ταξίδια με το παραπάνω (σε 16 μήνες έχει 44.000 χλμ) και πιστέψτε με της συμπεριφέρομαι άψογα τόσο στην οδήγηση όσο και στην συντήρηση, όλα τα προβλεπόμενα service έχουν γίνει με το παραπάνω στην ώρα τους και σας ρωτάω τι πρέπει να συντηρήσω όταν σ'αυτό το χρονικό διάστημα μία μοτοσυκλέτα των 18.440 ευρώ (R1200GSA 08) έχει :

  1. Σκουριασμένα κάγκελα (και σε πρόσφατο καφέ άκουσα πολλούς με το ίδιο πρόβλημα )
  2. Τρία εμπρός φανάρια να παίρνουν υγρασία μέσα.
  3. Καμμένο πλαίσιο στο καντράν
  4. Ούτε και εγώ ξέρω πόσες ανακλήσεις έχει
  5. Και το κορυφαίο η μηχανή είναι αυτή τη στιγμή λυμένη για σασμάν.
Αν και δεν είμαι μηχανικός και είμαι από μία χώρα που δεν κατασκευάζει ούτε πατίνια αλλά σαν καταναλωτής που έχω δώσει ένα σεβαστό(υπέρογκο θα έλεγα) ποσό νομίζω ότι έχω κάθε δικαίωμα να εκφράζω την αγανάκτηση μου και να κρίνω αυτά τα μηχανάκια που εδώ και σε άλλους ιστοχώρους διαβάζω πολλούς με πολλά προβλήματα.Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι θίγεστε όταν κάποιος γράφει τα προβλήματα που αντιμετωπίζει,αυτό θα έπρεπε να το κάνουν όλοι όπως πολύ σωστά έχει ανεβάσει και κάποιος άλλος φίλος εδώ θέμα με τίτλο "χωρίς φόβο και πάθος"!Μήπως και κάποια στιγμή πάνε στα αυτιά των κατασκευαστών και τα διορθώσουν.

Δεν τοποθετήθηκα με σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν αλλά είμαι από αυτούς που δεν ντρέπονται να λένε την αλήθεια για τη μοτό τους.Δε φοβάμαι μήπως δεν πουληθεί κάποια στιγμή.Άλλωστε της έχω μία αδύναμια (και το κακό είναι ότι το ξέρει) και θα συνεχίσω να τις γράφω ταξιδιωτικά χιλιόμετρα.

Υ.Γ Ας είναι τα μοναδικά προβλήματα στη ζωή μας οι βλάβες των μοτό ίσως τελικά να μην τα αντιμετωπίζουμε σαν προβλήματα γιατί διορθώνονται.

Ωραίος και το Υ.Γ. λέει πολλά.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 02-10-2009, 10:41
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Και τα δικα μου καγκελα ειχαν πιασει σκουρια και μου την σπαγανε και μενα μεχρι που με μικρη προσπαθεια γυαλιζοντας τα εγιναν σαν καινουργια και το θεμα ξεχαστηκε .

Θυμαμαι ομως οταν η μηχανη δικαβαλη και ελαφρως φορτημενη μου επεσε και πως ο σωστος σχεδιασμος τους προστατετεψαν εμας και την περισουσια μου .

Ειχα διαβασει πολλες φορες μαρτυριες αναβατων για αυτο το περιεργο λιωσιμο στο πινακα των οργανων.

Δεν ηταν UFO αλλα οι ακτινες του ηλιου που μεταμορφωναν την ζελατινα σε μεγενθυτικος φακο.

Ετσι παρκαρω οποτε μπορω αντιθετα στον ηλιο το θηριο , η την σκεπαζω .

Αληθεια τα αυτοκινητα τα οποια οι ιδιοκτητες τους καλυπτουν το ταμπλο η το μπαμπριζ τους το καλοκαιρι ειναι κατωτερης ποιοτητα η ειναι για πεταμα ?

Ταυτοχρονα ομως εχω την καλυτερη καλυψη στην κατηγορια και καθε φορα που βγαινω εξω και ιδιαιτερα τον χειμωνα την εκτιμω ολο και περισσοτερο.

Το προβλημα με την στεγανοτητα των φαναριων ειναι πραγματι σπασιμο και ιδιαιτερα οταν δεν μπορει να αντιμετωπιστει παρα τις αντικαταστασεις
των φαναριων. Οστοσο ειναι μεμονωμενη περιπτωση (προσωπικα δεν το εχω διαβασει αλλου ) που προκαλει μονο αισθητικη μελαγχολια και οχι λειτουργικη.

Ομως το βραδυ εχω ικανοποιτικα φωτα στο δρομο (πολλοι λενε τα καλιτερα της κατηγοριας) ενω το ηλεκρικο συστημα της μοτοσυκλετας επιτρεπει ανετα να τοποθετηθουν ενα η και δυο επιπλεον ζευγαρια προβολεων , απο μια μεγαλη γκαμα επιλογων και με μεγαλη ευκολια τοποθετησης μιας και το στυλ και στησιμο της μοτοσυκλετας το επιτρεπει.

Για το σασμαν ομως δεν μπορω να πω πολλα , ειμαι ομοιοπαθεις - εσκασε ξαφνικα και σε μια μοτοσυκλετα που την καβαλω με το γαντι - παρα μονο πως η βλαβη αντικατασταθηκε στην εγγυηση της.
Θα μπορουσε να ηταν ο αξονας ολοκληρος
Ομως η αντικατασταση του immobilizer , τα μπροστινα σωληνακια των φρενων , του controller της ατλιας βενζινης απο ανακλησεις της εταιριας , με εκαναν να εχω τρια λιγοτερα πραγματα να με απασχολουν .

Γιατι ΠΡΙΝ αγορασω την μηχανη ηξερα οτι ηταν προβληματικα και οτι σε πολυ κοσμο ειχαν δημιουργησει θεματα.
Η μπαταρια μου στεκει καλα γιατι την συντηρω συχνα και σε καμια περιπτωση δεν εχω φοβο μηπως καποιο πρωι δεν δωσει ζωη στο θηριο.
Γιατι ηξερα οτι και αυτη ειχε θεμα αξιοπιστιας ομως ημουν ετοιμος να το αντιμετωπισω και στο φιναλε δεν ειναι τραγικο το κοστος ενος συντηρητη ενω η σωστη συντηρηση μεγαλωνει την δειαρκεια ζωης της.

Για μενα δεν υπηρχαν ψιλα γραμματα παρα μονο συνειδητη επιλογη και δεν εχω μετανοιωσει .

Γιατι απλα η ζυγαρια βαζοντας ολα τα πλην και συν εγερνε στα συν.

Καλα μας χιλιομετρα ............

Last edited by mjtir; 02-10-2009 at 10:48.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:11.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!