GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 12-09-2012, 13:48
manolis65 Ο/Η manolis65 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: poros trizinias
Μoto: beverly 500
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Επιλογή μοτοσικλέτας

Φίλοι μου θα ήθελα την βοήθεια σας για την επιλογή της επόμενης μοτοσικλέτας μου ,καθώς πρέπει για την επιλογή της να συνυπολογιστούν αρκετοί παράγοντες για τους οποίους εσείς ξέρεται πολύ περισσότερα από μένα.
Α) είμαι κοντός με 1,70 ύψος
Β) μηδενική εμπειρία σε on/of μοτοσικλέτες , τα προηγούμενα δίτροχα που είχα στην κατοχή μου εκτός από διάφορα παπιά ήταν ένα Yamaha RD 350 στα νιάτα μου για λίγο , Vespa Cossa 200 για πάρα πολλά χρόνια και τέλος τα τελευταία τέσσερα χρόνια Beverly 500.
Γ) η μηχανή για μένα θα είναι εργαλείο της δουλειάς μου και θα καλύπτω τρις με τέσσερες φορές την εβδομάδα 250 – 300 χλμ κάθε φορά σε επαρχιακό οδικό δίκτυο με αρκετά και ωραία στροφιλίκια .

Θα μου πείτε τώρα που πας ρε παππού τώρα στα γεράματα μιας και είμαι 47 χρονών και δεν βολεύεσαι με αυτοκίνητο? Αυτό είναι αλλο θεμα που θα το αναλύσουμε κάποια άλλη φορά..
Τελευταία έχω ερωτευτεί μια χοντρούλα GS 1200 που έρχεται τακτικά στο μαγαζί μου και ο ιδιοκτήτης της μου εχει μιλήσει με τα καλύτερα λόγια για την αξιοπιστία της και την ασφαλή οδική συμπεριφορά της.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 12-09-2012, 14:02
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή μοτοσικλέτας

πάρτη αν μπορείς...υπάρχουν παρα πολλοί αναβάτες 1200 στο 1.70

Συντηριτηκή και αμυντική οδήγηση στην αρχή... να την γνωρίσεις

Με το καλό να την αποκτήσεις...

αν και σαν κάτοχος 1200 και 50άρης, πολύ θα γούσταρα κάτι ελαφρύτερο...

πχ το 800άρι,



δες το και έτσι
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 12-09-2012, 14:04
mmags Ο/Η mmags βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ATHINA
Μoto: BMW 1200GS
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή μοτοσικλέτας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manolis65 Εμφάνιση μηνυμάτων
Vespa Cossa 200 για πάρα πολλά χρόνια
Άμα ξέρεις από vespa, τα καβαλάς όλα.Χαλαρά
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 12-09-2012, 14:12
vasmar Ο/Η vasmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή μοτοσικλέτας

Βλέπω κάποιους στο φανάρι που μόλις και μετά βίας ακουμπάνε κάτω τα πόδια με τις μύτες της μπότας.Αυτό είναι τουλάχιστον επικίνδυνο.
Υπάρχει και η λύση να σκάψεις την σέλα, να φοράς μποτάκια με ψηλή σόλα και άλλα τέτοια κωμικοτραγικά.
Καβάλησέ την μια φορά και θα καταλάβεις πως αισθάνεσαι με την πρώτη.
Οτι και να διαλέξεις, καλοτάξιδο
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 12-09-2012, 15:23
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή μοτοσικλέτας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manolis65 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου θα ήθελα την βοήθεια σας για την επιλογή της επόμενης μοτοσικλέτας μου ,καθώς πρέπει για την επιλογή της να συνυπολογιστούν αρκετοί παράγοντες για τους οποίους εσείς ξέρεται πολύ περισσότερα από μένα.
Α) είμαι κοντός με 1,70 ύψος
Β) μηδενική εμπειρία σε on/of μοτοσικλέτες , τα προηγούμενα δίτροχα που είχα στην κατοχή μου εκτός από διάφορα παπιά ήταν ένα Yamaha RD 350 στα νιάτα μου για λίγο , Vespa Cossa 200 για πάρα πολλά χρόνια και τέλος τα τελευταία τέσσερα χρόνια Beverly 500.
Γ) η μηχανή για μένα θα είναι εργαλείο της δουλειάς μου και θα καλύπτω τρις με τέσσερες φορές την εβδομάδα 250 – 300 χλμ κάθε φορά σε επαρχιακό οδικό δίκτυο με αρκετά και ωραία στροφιλίκια .

Θα μου πείτε τώρα που πας ρε παππού τώρα στα γεράματα μιας και είμαι 47 χρονών και δεν βολεύεσαι με αυτοκίνητο? Αυτό είναι αλλο θεμα που θα το αναλύσουμε κάποια άλλη φορά..
Τελευταία έχω ερωτευτεί μια χοντρούλα GS 1200 που έρχεται τακτικά στο μαγαζί μου και ο ιδιοκτήτης της μου εχει μιλήσει με τα καλύτερα λόγια για την αξιοπιστία της και την ασφαλή οδική συμπεριφορά της.

Για να αποκτησεις τον ερωτα σου,παρε το GS!!!
Για το αλλο με τα κοκκινα γραμματα,παρε ενα V-Strom 650 και κανε την δουλεια σου....
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 12-09-2012, 18:46
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή μοτοσικλέτας

φιλαρακι παρε αυτο που σου προσταζει η καρδια σου και τα θεματα πρακτικης φυσεως θα τα βρεις
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 13-09-2012, 01:21
swimmergr Ο/Η swimmergr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Παγκράτι
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή μοτοσικλέτας

Ρίξε μια ματιά και στο Honda NC700X.....Οικονομικό, χαμηλό, άνετο και φαντάζομαι αξιόπιστο (αν η Honda είναι όπως παλιά). Και όμορφο κατά την γνώμη (καμία σχέση βέβαια με το 1200). Ελπίζω να βοήθησα..
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 13-09-2012, 01:33
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή μοτοσικλέτας

Αμα το μηχανακι το θελεις για δουλεια θα παρεις ενα που στεκεται αξιοπρεπως, φθηνο, χωρις τζιτζιλι μιτζιλι. Η καλυτερη επιλογη για σενα ειναι ενα vstorm 650. Δεν ειναι GS αλλα παει παντου και κανει τα παντα χωρις φανφαρες και τυμπανοκρουσιες.
Αμα το μηχανακι το ηθελες για γουστα και μονο γουστα τοτε φιλε.... τα γουστα πλερονοντε!!!! Θα επαιρνες ενα GS να σε εβλεπε και ο Θεος!!!!!

Μην σε πω οτι το beverly που εχεις ειναι υπεραρκετο!!!!!! Απλα μαλλον σε τρωει η τσεπη σου!!!!!!

Το 800αρι ειναι παρα πολυ ψηλο για το παλικαρι!!!!!
Εχω αποψη γιατι ειμαι και δυο μετρα... παρα εικοσιπεντε ποντους!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 13-09-2012, 04:46
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manolis65 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου θα ήθελα την βοήθεια σας για την επιλογή της επόμενης μοτοσικλέτας μου ,καθώς πρέπει για την επιλογή της να συνυπολογιστούν αρκετοί παράγοντες για τους οποίους εσείς ξέρεται πολύ περισσότερα από μένα.
Α) είμαι κοντός με 1,70 ύψος
Β) μηδενική εμπειρία σε on/of μοτοσικλέτες , τα προηγούμενα δίτροχα που είχα στην κατοχή μου εκτός από διάφορα παπιά ήταν ένα Yamaha RD 350 στα νιάτα μου για λίγο , Vespa Cossa 200 για πάρα πολλά χρόνια και τέλος τα τελευταία τέσσερα χρόνια Beverly 500.
Γ) η μηχανή για μένα θα είναι εργαλείο της δουλειάς μου και θα καλύπτω τρις με τέσσερες φορές την εβδομάδα 250 – 300 χλμ κάθε φορά σε επαρχιακό οδικό δίκτυο με αρκετά και ωραία στροφιλίκια .

Θα μου πείτε τώρα που πας ρε παππού τώρα στα γεράματα μιας και είμαι 47 χρονών και δεν βολεύεσαι με αυτοκίνητο? Αυτό είναι αλλο θεμα που θα το αναλύσουμε κάποια άλλη φορά..
Τελευταία έχω ερωτευτεί μια χοντρούλα GS 1200 που έρχεται τακτικά στο μαγαζί μου και ο ιδιοκτήτης της μου εχει μιλήσει με τα καλύτερα λόγια για την αξιοπιστία της και την ασφαλή οδική συμπεριφορά της.
Εμείς οι δυό ταιρίαζουμε έχουμε την ίδια ηλικία και το ίδιο ύψος !!!!!

Κυκλοφορώ καθημερινά με την μηχανή κηφησο και παραλιακή.
Είχα TRANSALP και ο λόγος που την πήρα ήταν η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ασφάλεια της στα φρένα , την συμπεριφορά της και το χαμηλό κέντρο βάρους.

Ειναι πιο ευκολοδήγιτη από το TRANSALP και πιο ασφαλής. Αν δε, βάλεις και την χαμηλή σέλα είσαι και πιο χαμηλά.

Μειονέκτημα σίγουρα είναι πιο ψηλή από ότι έχεις οδηγήσει μέχρι τώρα, άρα στα επιτόπια θέλει προσοχή , στο δρόμο όμως είναι όλα τα λεφτά.
θεωρώ πως θα έχεις και λίγη περισσότερη κατανάλωση σε βενζίνη .

Καλή αγορά ότι και να διαλέξεις.



Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 13-09-2012, 12:24
manolis65 Ο/Η manolis65 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: poros trizinias
Μoto: beverly 500
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή μοτοσικλέτας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από peterv Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμείς οι δυό ταιρίαζουμε έχουμε την ίδια ηλικία και το ίδιο ύψος !!!!!

Κυκλοφορώ καθημερινά με την μηχανή κηφησο και παραλιακή.
Είχα TRANSALP και ο λόγος που την πήρα ήταν η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ασφάλεια της στα φρένα , την συμπεριφορά της και το χαμηλό κέντρο βάρους.

Ειναι πιο ευκολοδήγιτη από το TRANSALP και πιο ασφαλής. Αν δε, βάλεις και την χαμηλή σέλα είσαι και πιο χαμηλά.

Μειονέκτημα σίγουρα είναι πιο ψηλή από ότι έχεις οδηγήσει μέχρι τώρα, άρα στα επιτόπια θέλει προσοχή , στο δρόμο όμως είναι όλα τα λεφτά.
θεωρώ πως θα έχεις και λίγη περισσότερη κατανάλωση σε βενζίνη .

Καλή αγορά ότι και να διαλέξεις.



Sent from my iPad using Tapatalk HD
Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση σου .
Και εγώ για τους ίδιους λόγους σκέπτομαι την αγορά της GS 1200
Χαμηλό κέντρο βάρους , καταπληκτικά φρένα , οδική συμπεριφορά . Αυτό που δεν ξέρω είναι το πόσο κουραστική μπορεί να είναι η οδήγηση της λόγο βάρους της μηχανής σε δρόμο με συνεχόμενες στροφές εσάκια . Αν έχεις κάνει την διαδρομή Κόρινθο – Επίδαυρο , για τέτοιο δρόμο μιλαω.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:13.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!