GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 14-07-2009, 12:42
NikosGus Ο/Η NikosGus βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Nordkapp

Στις 6 του αλλου μηνα ξεκιναω με στοχο (οχι ντε κ καλα) το Nordkapp. Καταρχην διαβασα οτιδηποτε σχετικο στο φορουμ κ ηθελα να ρωτησω αν η πισω top βαλιτσα θα μου δημιουργει προβλημα στο ταξιδι. Αυτο αρχισα να το σκεφτομαι οταν προσεξα στις ταξιδιοτικες φοτο οτι δεν την χρισημοποιουσαν. Σορυ αν εχει ειπωθει κατι αναλογο εδω, δεν βρηκα κατι. Δεν εχω αναλογη εμπειρια με onoff αφου μια ζωη τρεχω επιδαυρους κ αργοτερα στις πιστες κ τωρα ξαφνικα μου καρφωθηκε να γυρισω την ευρωπη. Σε μια βδομαδα θα εχω το adventure κ θα πρεπει να προλαβω να το στρωσω. Τωρα λεω να ερθω να σας βρω κ αυριο στην συναντηση αλα το σκευτομαι γιατι δεν ξερω κανεναν..
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 14-07-2009, 13:03
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

το top case για ταξίδι το παίρνει κανείς, μη κοιτάς τους τριβάλιτσους της Αθήνας

τι πρόβλημα να δημιουργεί
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 14-07-2009, 13:06
manthos-k Ο/Η manthos-k βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Vari
Μoto: BMW F800GS BMW K1200S
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

Synadelfe den xreiazetai na xereis kapoion oi motosykletistes gnwrizontai metaxy toys eykola. Oso gia to Nordkapp tha elega oti epeidh den exeis empeiria na xekinhseis me
kati eykolotero as poume Pindos, meta proxwras gia tis Alpeis kai tha erthei kai h wra tou Nordkapp. Oso gia thn valitsa den tha exeis kanena provlima.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 14-07-2009, 13:13
NikosGus Ο/Η NikosGus βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

Μανθο τι λες? ειναι ολα ετοιμα! Διαδρομες διαβατηρια κ με την συνοδηγο μου μετραμε τις μερες που απομενουν. ασε που με το μυαλο μου εχω παει το γυρο του κοσμου.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 14-07-2009, 13:37
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

Αν πας δικαβαλος το top case ειναι οκ .

Αν οχι τοτε να το αποφυγεις .

Να προτιμησεις πλαινες ή και κεντρικο λουκανικο ή και tankBag ...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 14-07-2009, 13:39
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ο/Η ΔΗΜΗΤΡΗΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 597
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

εγω φιλε μου πιστευω πως με το top case δεν 8α εχεις καποιο προβλημα αλλα....θα ειναι καλυτερα απο πλευρας αεροδυναμικης να μην το εχεις μην φανταστεις οτι αμα το βαλεις θα πηγενεις αριστερα κ δεξια σαν ερμεο του αερα αλλα επειδη ο αερας οπως φευγει απο μποστα κανει κυκλο σκαει απο πισω χαλωντας κατα καποιο τροπο την αεροδυναμικη σου ειναι σαν αεροτομη κ εμεις(οι τρελοι με της μηχανες)δεν την θελουμε.κ εγω το εβαζα κ πηγενα ταξιδια μολις το εβγαλα απο παροτρυνση ενος φιλου ειδα διαφορα.καλοταξι κ καλοταξιδι με προσοχη σε ζηλευω περιμενουμε φοτο
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 14-07-2009, 13:46
NikosGus Ο/Η NikosGus βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

Σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις, κ εγω δεν νομιζω να αντιμετοπισω σοβαρο προβλημα, θα εχω κ συνοδηγο συν ενα σακο δεμενο ενδιαμεσα.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 14-07-2009, 13:57
NikosGus Ο/Η NikosGus βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

Σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις, κ εγω δεν νομιζω να αντιμετοπισω σοβαρο προβλημα, θα εχω κ συνοδηγο συν ενα σακο δεμενο ενδιαμεσα.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 14-07-2009, 14:33
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

υπόψη ότι η αεροδυναμική της BMW vario top case είναι μάπα
άλλες έχουν καλύτερη

αυτό δεν είναι μεγάλο θέμα στις GS γιατί η ροπή κάνει αυτό που πρέπει να κάνει: τα βάζει με τα δύσκολα, εκεί που η ιπποδύναμη τα φτύνει - εξάλλου ιπποδύναμη και ροπή είναι "το ίδιο πράγμα" (υπεραπλούστευση αυτό, μην πέσετε επάνω μου - η ιπποδύναμη και η ροπή σχετίζονται με τις στροφές του μοτέρ και μια σταθερά) και το παιχνίδι είναι πάντα στον κατασκευαστή πόσο θυσιάζει τη μια για ανεβάσει την άλλη... όλοι ξέρουμε τι προτιμά η BMW στις GS

Last edited by NLS; 14-07-2009 at 14:39.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 14-07-2009, 16:17
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
.............................................................................................
αυτό δεν είναι μεγάλο θέμα στις GS γιατί η ροπή κάνει αυτό που πρέπει να κάνει: τα βάζει με τα δύσκολα, εκεί που η ιπποδύναμη τα φτύνει - εξάλλου ιπποδύναμη και ροπή είναι "το ίδιο πράγμα" (υπεραπλούστευση αυτό, μην πέσετε επάνω μου - η ιπποδύναμη και η ροπή σχετίζονται με τις στροφές του μοτέρ και μια σταθερά) και το παιχνίδι είναι πάντα στον κατασκευαστή πόσο θυσιάζει τη μια για ανεβάσει την άλλη... όλοι ξέρουμε τι προτιμά η BMW στις GS
Πολυ υπεραπλουστευση, μα τον Δια, που δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικότητα!! π.χ. ''......τα βάζει με τα δύσκολα, εκεί που η ιπποδύναμη τα φτύνει''! Αυτο θα συνεβαινε αν η ιπποδυναμη προηγουνταν της ροπης πράγμα αδυνατον!!
¨η ''το παιχνίδι είναι πάντα στον κατασκευαστή πόσο θυσιάζει τη μια για ανεβάσει την άλλη''!!! Που το ακουσες αυτο? ποιος στο είπε? δηλαδη ο κατασκευαστης στην GS μπορει τα 10 κιλα ροπης και τα 105 άλογα να τα κανει 5 κιλα ροπης και 150 άλογα? ειναι τελείως μα τελείως λαθος!!

Αλλα, τεσπα, μεσες-ακρες καταλαβε ο ανθρωπος (NikosGus)

Last edited by GeorgeP; 14-07-2009 at 16:21.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:54.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!