GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 20-07-2009, 01:28
fidemporas Ο/Η fidemporas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νεο Ηρακλειο Αττικης
Μoto: R1150 RT
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

Εγώ την έβγαλα την μπαγκαζιέρα και έβαλα ενα καταπληκτικό λουκάνικο που εχω μηχανής. Χωράει πολλά πράγματα.
Βέβαια έκανα λίγη ώρα να το συνηθίσω γιατί αλάζει η αεροδυναμική της μηχανής.
Η αλλαγή έγινε λοιπόν για πρακτικούς λόγους...
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 20-07-2009, 02:17
kifinas Ο/Η kifinas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Kifissia
Μoto: r1200gs
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

Και`γω παρα τα όσα έχω ακούσει είμαι υπέρ της βαλίτσας, πέρα απο την άνεση(χώρος και ευκολία) υπάρχει και το θέμα της ασφάλειας. Πολλές φορές στα μεγάλα ταξίδια σε κάποια στάση θες να σταματήσεις και κάπου να μπείς χωρίς να κουβαλάς πράγματα.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 20-07-2009, 11:26
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

το λουκάνικο είναι βολικό σε πράγματα όπως διαδρομές σε χώμα και τέτοια

στο ταξίδι, τίποτα δεν αλλάζει την σκληρή βαλίτσα ή την τριπλέτα για πολλούς λόγους (αν θέλετε ανάλυση ευχαρίστως)
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 20-07-2009, 11:30
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
το λουκάνικο είναι βολικό σε πράγματα όπως διαδρομές σε χώμα και τέτοια

στο ταξίδι, τίποτα δεν αλλάζει την σκληρή βαλίτσα ή την τριπλέτα για πολλούς λόγους (αν θέλετε ανάλυση ευχαρίστως)
Θέλουμε, θέλουμε!
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 20-07-2009, 12:25
NikosGus Ο/Η NikosGus βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

Εγω εχω καλυφτει πληρως κ σας ευχαριστω πολυ αλλα αμα ειναι για κουβεντα βεβαια θελουμεεε.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 20-07-2009, 13:03
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

ok disclaimer: ότι λέω είναι από τη σχετικά μικρή μου προσωπική εμπειρία, δεν σημαίνει ότι ότι λέω είναι κανόνας (καλά αυτό το ξέρατε χεχεχε)

λοιπόν κάποια πράγματα ήδη αναφέρθηκαν

το λουκάνικο είναι πολύ βολικό στα εξής:

- γεμίζει όσο θες και το υπόλοιπο το μαζεύεις (ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΕΠΕΙ να το μαζεύεις!)

- πιέζεται και έτσι δεν κρατά "με το ζόρι" το κέντρο βάρους ψηλά

- αν δεθεί με ωραίο τρόπο γίνεται και ένα είδος "σαμαράκι" που παίζει και το ρόλο του αυγού του Κολόμβου σταθεροποιώντας το πίσω μέρος, ειδικά στο χώμα

- επίσης για το χώμα, έχεις ένα λιγότερο πράγμα να φοβάσαι μη πάθει κάτι (άσε που σε πέσιμο θα προστατεύσει μάλιστα χωρίς να ζορίσει καν κάποιες βάσεις κλπ.)

όμως:

- το λουκάνικο αν ΔΕΝ δεθεί σωστά μπορεί πολύ εύκολα να μετακινηθούν πράγματα και να επηρεάσουν ακόμα και αρκετά σοβαρά την κίνηση της μοτό

- δεν προσφέρει καμία ασφάλεια για τα πράγματα σου, δεν είναι κάτι που θα άφηνες ούτε 5-10 λεπτά στη μηχανή μια και ένα σουγιαδάκι δίνει πολλά δώρα στον επιτήδειο

- ταυτόχρονα με το παραπάνω, δεν είναι ότι πιο εύκολο απλά να το βγάλεις από τη μηχανή και να το ξαναβάλεις, ακόμα και όταν πας για ένα 15λεπτο καφέ

- σε περίπτωση πεσίματος μπορεί μεν να προστατεύσει αλλά μια σκληρή μπαγκαζιέρα ή πλαϊνές, μπορεί να γδαρθούν, αλλά μπορεί να κρατήσουν ολόκληρη την υπόλοιπη μηχανή μακριά από άλλη ζημιά (αν δεν γίνει ζημιά ΑΠΟ τις μπαγκαζιέρες)

- οι σταθερές μπαγκαζιέρες είναι και σταθερός παράγοντας στη μηχανή... αν σε επηρεάζουν ξέρεις πως θα σε επηρεάζουν σε όλο το ταξίδι και προσαρμόζεσαι... αντίθετα το λουκάνικο ΑΝ το βγάζεις και το ξαναβάζεις, μπορεί κάθε φορά να είναι διαφορετικά... φυσικά προσοχή θέλει να μην κινούνται πράγματα ΜΕΣΑ στις μπαγκαζιέρες (εκεί γίνονται χάλια οι γεωμετρίες βέβαια)

- επηρεάζουν την αντίσταση στον αέρα οι μπαγκαζιέρες, αλλά υπάρχουν και αρκετά αεροδυναμικές (όχι αυτές που προτιμούν οι bmwάκηδες πάντως...)

...καταλήγοντας νομίζω η επιλογή είναι ανά περίπτωση

για μένα είναι μεγαλύτερη ευκολία η μπαγκαζιέρα από το λουκάνικο (παρά το "ρέμπελο" και το "ψαγμένο" που έχει στο χαρακτήρα του) για μια εύκολη μετακίνηση εκτός έδρας

με δεύτερο άτομο δε, δεν το συζητώ καν (γιατί οι μπαγκαζιέρες προσφέρουν και πλάτη)
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 20-07-2009, 20:21
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

Reply With Quote
  #28  
Παλιό 20-07-2009, 21:13
Gazi Ο/Η Gazi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3,913
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

Εγώ πάντος,επειδή είμαι χαλαρός οδηγός,και απολαμβάνω το ταξίδι,και το σημαντικότερο απο όλα.................................είμαι τεμπελάκος,προτιμώ την βαλίτσα πίσω από το οποιοδήποτε λουκάνικο!
Βαριέμαι βρε παιδάκι μου το δέσε,λύσε,βάλε σωστά το κέντρο βάρους κτλ,κτλ,κτλ.....
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 20-07-2009, 22:17
Doc Ο/Η Doc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Σαρωνίδα
Μηνύματα: 421
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

από πλευράς αεροδυναμικής μπορεί να πλεονεκτεί το tankbag, αλλά....


δεν είναι ασφαλές, σε κάθε στάση πρέπει να το παίρνεις μαζί σου, κάτι που δεν σε πειράζει σε μονοήμερη εκδρομή, αλλά σε τρεις εβδομάδες θα είναι εφιάλτης.

Προσωπικά προτιμώ διβάλιτσος με εσωτερικές τσάντες για εύκολο ξεφόρτωμα στο κατάλυμα [έκανα μία Ευρώπη με βάλε/βγάλε ολόκληρες βαλίτσες και ανέβασμα στο ξενοδοχείο - δράμα] και στην τρίτη [topcase], όπου οριζόντια κάτω μου χωράει το λαπτοπ και χαρτιά, φορτιστές, φωτογραφική κτλ + αδιάβροχα. Όλα αυτά σε αδιάβροχη εσωτερική τσάντα με άνεση και εύκολη και γρήγορη προσπέλαση, τα αδιάβροχα εκτός αυτήν μέσα στο topcase. Με αυτόν τον τρόπο δεν έχω ποτέ άγχος μην μου κλέψουν κάτι από την μηχανή. Εάν το ταξίδι είναι ακόμα μεγαλύτερο, προσθέτω λουκάνικο στην σέλα και εκεί βάζω διάφορα σπανιότερα πράγματα [ιδιαίτερα ζεστά ρούχα, ανταλλακτικά κτλ.] Αυτό το λουκάνικο το ασφαλίζω με ατσάλινο δίχτυ από την ΤΤ. Ναι, μπορεί να παραβιαστεί, αλλά όχι όπως το tankbag. θα έπρεπε κάποιος να έχει μαζί πρόχειρο δυνατό κόφτη να μπορεί να πάρει το λουκάνικο. Λίγο δύσκολο να είναι έτσι προετοιμασμένος. Οπότε είσαι ήσυχος και άνετος σε μία στάση σε μία πόλη, σε ένα πάρκιν κάτω από ένα κάστρο. Και πολύ άνετος από πλευράς χώρου. Συνήθως παίρνω μαζί πολύ περισσότερα πράγματα από τα απαραίτητα, αλλά με βολεύει να μην στριμόχνω κάθε φορά και πιέζω. Δεν πλένω στις εκδρομές. Δέκα-δεκαπέντα εσώρουχα και κάλτσες δεν είναι δύσκολο σαν χώρος, μπλουζάκια είναι λεπτά. Καμιά φορά παίρνω μαζί και πλαϊνές τσέπες από το tankbag [WP 45 από την Wunderlich] και μικρές τσαντούλες ΤΤ μου τα βάζουμε στα κάγκελα στην Adv. Εκεί βάζω κάτι πρόχειρο, αλλά όχι πολύτιμο [ιμάντες για πλοία, άλλα γάντια, αθλητικά παπούτσια] που και να κλαπούν, δεν κλαίω [ποτέ για την ώρα.....]

Νέα από το τελευταίο μου ταξίδι:
η νέα μου εμπειρία λέει, ότι κάποιο windstopper κάτω από το μουφάν κάνει πολύ καλή δουλειά. Απαλλάσσεσαι από τα πολλά στρώματα [οπότε πολλά ρούχα στις τσάντες] και είσαι πιο ζεστός. Άρα απλό μπλουζάκι [plenty of] και μπουφάν + windstopper όταν χρειαστεί. Και ένα-δύο ισοθερμικά για Βορρά.

Όταν έτσι και αλλιώς υπάρχει συνεπιβάτης, στροβιλισμός [λόγω topcase] περιορίζεται, όταν δεν υπάρχει, βάλε λουκάνικο ή τσάντα στην θέση του. Δεν θα καταλάβεις απολύτως κανένα πρόβλημα με τον αέρα
Attached Images
File Type: jpg DSC02241.jpg (69.0 KB, 23 views)

Last edited by Doc; 20-07-2009 at 22:25.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 20-07-2009, 22:20
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Nordkapp

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Doc Εμφάνιση μηνυμάτων
από πλευράς αεροδυναμικής μπορεί να πλεονεκτεί το tankbag, αλλά....


δεν είναι ασφαλές, σε κάθε στάση πρέπει να το παίρνεις μαζί σου, κάτι δεν σε πειράζει σε μονοήμερη εκδρομή, αλλά σε τρεις εβδομάδες θα είναι εφιάλτης.

Προσωπικά προτιμώ διβάλιτσος με εσωτερικές τσάντες για εύκολο ξεφόρτωμα στο κατάλυμα [έκανα μία Ευρώπη με βάλε/βγάλε βαλίτσες και ανέβασμα στο ξενοδοχείο - δράμα] και στην τρίτη [topcase] οριζόντια μου χωράει το λαπτοπ και χαρτιά, φορτιστές, φωτογραφική κτλ + αδιάβροχα. Όλα και αυτά σε αδιάβροχη εσωτερική τσάντα , τα αδιάβροχα εκτός αυτήν μέσα στο topcase. Με αυτόν τον τρόπο δεν έχω ποτέ άγχος μην μου κλέψουν κάτι από την μηχανή. Εάν το ταξίδι είναι ακόμα μεγαλύτερο, προσθέτω λουκάνικο στην σέλα και εκεί βάζω διάφορα σπανιότερα πράγματα [ιδιαίτερα ζεστά ρούχα, ανταλλακτικά κτλ.] Αυτό το λουκάνικο το ασφαλίζω με ατσάλινο δίχτυ από την ΤΤ. Ναι, μπορεί να παραβιαστεί, αλλά όχι όπως το tankbag. θα έπρεπε κάποιος να έχει μαζί πρόχειρο δυνατό κόφτη να μπορεί να πάρει το λουκάνικο. Λίγο δύσκολο να είναι έτσι προετοιμασμένος. Οπότε είσαι ήσυχος και άνετος σε μία στάση σε μία πόλη, σε ένα πάρκιν κάτω από ένα κάστρο. Και πολύ άνετος από πλευράς χώρου. Συνήθως παίρνω μαζί πολύ περισσότερα πράγματα από τα
απαραίτητα, αλλά με βολεύει να μην στριμόχνω κάθε φορά και πιέζω. Δεν πλένω στις εκδρομές. Δέκα-δεκαπέντα εσώρουχα και κάλτσες δεν είναι δύσκολο σαν χώρος, μπλουζάκια είναι λεπτά.

Νέα από το τελευταίο μου ταξίδι:
η νέα μου εμπειρία λέει, ότι κάποιο windstopper κάτω από το μουφάν κάνει πολύ καλή δουλειά. Απαλλάσσεσαι από τα πολλά στρώματα [οπότε πολλά ρούχα στις τσάντες] και είσαι πιο ζεστός. Άρα απλό μπλουζάκι [plenty of] και μπουφάν + windstopper όταν χρειαστεί. Και ένα-δύο ισοθερμικά για Βορρά.

Όταν έτσι και αλλιώς υπάρχει συνεπιβάτης, στροβιλισμός [λόγω topcase] περιορίζεται, όταν δεν υπάρχει, βάλε λουκάνικο ή τσάντα στην θέση του. Δεν θα καταλάβεις απολύτως κανένα πρόβλημα με τον αέρα
συμφωνω απολυτα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!