GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 19-07-2010, 20:51
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Mακρια Απο GS!!!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 19-07-2010, 20:54
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Η λειτουργία και ο ήχος του κινητήρα του GS είναι πολύ διαφορετικά από τη μηχανή σου.
Αν αυτό δεν σε ενοχλεί κατά τα άλλα το GS είναι πολύ πιο καλό για ταξίδια αλλά και τη πόλη.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 19-07-2010, 21:06
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Προς φίλο xarin:

Δυο τελείως διαφορετικές μηχανές. Ρίξε μια ματιά στους δρόμους της Ελλάδας και θα δεις τι κυκλοφορεί. Εφ' όσον έχει βγει και στο εξωτερικό, ξέρεις πολύ καλά από μόνος σου τότε τι σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα κυκλοφορεί εκεί.

Βέβαια, το ότι κάνεις την ερώτησή σου σε αυτό το φόρουμ, σημαίνει ότι έχεις αποφασίσει και θέλεις λίγο να χαϊδέψουμε τα αυτάκια σου!


Προς λοιπούς συμφορουμίτες:

Τζάμπα χαρήκαμε!!!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 19-07-2010, 21:09
xarin Ο/Η xarin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Τελικα ρε παιδια ειναι μύθος η ακριβότερη συντήρηση μιας BMW λόγω...ονόματος ή καλύτερα (για να το επεκτείνω) οι επισκέψεις της μηχανης στην αντιπροσωπεία λόγω βλαβών, ανακλήσεων ή καθιερωμένου service είναι περισσότερες απ' ότι μιας HONDA στην αντίστοιχη αντιπροσωπεία; Έχω ακούσει για αρκετα πυκνοτερα service και συχνές "κλειδωμένες μικροβλάβες" λόγω can bus που θέλουν ΜΟΝΟ μαμά BMW ανεβάζοντας το κόστος χρήσης αρκετα. Εν ολίγης, θα πηγαίνω συχνότερα σε συνεργειο απ' ότι τωρα;
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 19-07-2010, 21:27
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

[QUOTE=xarin;186854]Τελικα ρε παιδια ειναι μύθος η ακριβότερη συντήρηση μιας BMW λόγω...ονόματος ή καλύτερα (για να το επεκτείνω) οι επισκέψεις της μηχανης στην αντιπροσωπεία λόγω βλαβών, ανακλήσεων ή καθιερωμένου service είναι περισσότερες απ' ότι μιας HONDA στην αντίστοιχη αντιπροσωπεία; Έχω ακούσει για αρκετα πυκνοτερα service και συχνές "κλειδωμένες μικροβλάβες" λόγω can bus που θέλουν ΜΟΝΟ μαμά BMW ανεβάζοντας το κόστος χρήσης αρκετα. Εν ολίγης, θα πηγαίνω συχνότερα σε συνεργειο απ' ότι τωρα;[/QUOTE]
Οχι απαραίτητα...τα 2 πρώτα χρόνια είσαι στην εγγύηση και δεν σε απασχολεί αυτό. Τα περιστατικά βλαβών είναι σε πολύ μικρό ποσοστό...Τώρα service και ανταλλακτικά είναι σίγουρα πολύ φθηνότερα απο αποιαδήποτε Honda και τέλος οι μηχανές αγαπιούνται για αυτό πού είναι, που οδηγάς, που ακούς και που αισθάνεσαι... ! Η κρίση και η απόφαση δική σου...!
Νάχεις όμορφα χιλιόμετρα πάντα..!
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 19-07-2010, 21:51
xarin Ο/Η xarin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από syan Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι απαραίτητα...τα 2 πρώτα χρόνια είσαι στην εγγύηση και δεν σε απασχολεί αυτό. Τα περιστατικά βλαβών είναι σε πολύ μικρό ποσοστό...Τώρα service και ανταλλακτικά είναι σίγουρα πολύ φθηνότερα απο αποιαδήποτε Honda και τέλος οι μηχανές αγαπιούνται για αυτό πού είναι, που οδηγάς, που ακούς και που αισθάνεσαι... ! Η κρίση και η απόφαση δική σου...!
Νάχεις όμορφα χιλιόμετρα πάντα..!
Εγγυηση δεν παιζει, διοτι αν παρω, θα πάρω μετ/νη 2ετων+ ...
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 19-07-2010, 23:27
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
τυχαιο???
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ!!!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 20-07-2010, 03:53
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jarhead Εμφάνιση μηνυμάτων
Mακρια Απο GS!!!


Φίλε όχι τόσο ωμά.. Σε παρακαλώ πιο διακριτικά.. Θα μας πάρουν με της πέτρες οι υπόλοιποι συμφορουμίτες.. ΠΧ θα μπορούσες να πείς το εξής,
1.Να μην κυκλοφορεί όταν βρέχει
2.Να μην εκτίθεται στον ήλιο (Αυτό συνέβη Λευκάδα) μετά δεν παίρνει μπροστά.
3. Να μην έχει υγρασία
4.Συμβόλαιο με την AVIN

Τέτοια να πείς του φίλου. Και να του ευχηθείς καλά χιλιόμετρα (όταν βέβαια δεν είναι στο συνεργείο)
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 20-07-2010, 06:12
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε όχι τόσο ωμά.. Σε παρακαλώ πιο διακριτικά.. Θα μας πάρουν με της πέτρες οι υπόλοιποι συμφορουμίτες.. ΠΧ θα μπορούσες να πείς το εξής,
1.Να μην κυκλοφορεί όταν βρέχει
2.Να μην εκτίθεται στον ήλιο (Αυτό συνέβη Λευκάδα) μετά δεν παίρνει μπροστά.
3. Να μην έχει υγρασία
4.Συμβόλαιο με την AVIN

Τέτοια να πείς του φίλου. Και να του ευχηθείς καλά χιλιόμετρα (όταν βέβαια δεν είναι στο συνεργείο)
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 20-07-2010, 08:46
HAWK_46 Ο/Η HAWK_46 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ATHENS
Μoto: HONDA STX1300 Paneuropean
Μηνύματα: 2,603
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Σε περιπτώσεις που ο ερωτών κρέμεται από την κάθε απάντηση μας ακόμα και στην παραμικρή λεπτομέρεια, καλό θα ήταν να μην γίνεται πλάκα. Επειδή (και μόνο) στην συγκεκριμένη περίπτωση πρόκειται για νέο στην παρέα, δεν είναι σε θέση να καταλάβει πιο σχόλιο είναι καλοπροαίρετο και πιο πραγματικότητα.

Προσωπικά φίλε xarin δεν γνωρίζω σε τι οδοστρώματα ‘’γράφεις’’ τα περισσότερα χιλιόμετρά σου, ούτε αν οδηγείς κυρίως μονός, ούτε τι σε ευχαριστεί σε ένα ολιγοήμερο ταξίδι σε Ελλάδα ή Ευρώπη.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι η συγκεκριμένη μηχανή σου αρέσει όταν την βλέπεις δίπλα σου και ότι θέλεις να αλλάξεις κατηγορία.
Γιατί άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Καλύτερο ή χειρότερο δεν υπάρχει, παραμερίζοντας βέβαια την προσοχή στην αγορά μιας μεταχειρισμένης μοτό.
Τα νεανικά προβλήματα αν υπήρχαν θα τα έχει λύσει ο πρώην, θα ταξιδεύεις πιο άνετα από το CBF αν δεν πηγαίνεις μόνο εθνική, θα σου λείψει η αίσθηση αμεσότητας και στιβαρότητας από το κέντρο βάρους που σου αρέσει και έχεις συνηθίσει, και σύμφωνα με τα ποσοστά, θα ασχολείσε περισσότερο με την μηχανή σου, παρόλο που ο χαρακτήρας της και η τιμή της δείχνουν ακριβώς το αντίθετο.
Σίγουρα υπάρχουν εδώ πολλοί πιο αρμόδιοι από μένα να σου απαντήσουν στην ερώτησή σου, οι οποίοι είχαν ή έχουν την συγκεκριμένη μηχανή.
Δεν καταλήγω σε συμπέρασμα, γιατί κατά την άποψή μου είναι θέμα αλλαγής κατηγορίας, την οποία αν δεν έχεις ήδη αποφασίσει, μπαίνουν άλλα διλλήματα ή ...τριλλήματα με άλλες μοτό!!

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Θέλω Βολιώτικο καφεεεεεεεέ !!! nivam Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 6 18-06-2010 12:38
Άρειος Πάγος: Περιθώριο δύο ετών για την αντικατάσταση ελαττωματικών αυτοκινήτων frits Διάφορα 3 28-05-2010 00:03
Θέλω να γίνω κι εγώ λαθρομετανάστης στην Ελλάδα!!! georgekostas Διάφορα 16 27-10-2009 12:29
Από Varadero σε GS1200 Sakis Καλώς ήλθατε 25 18-10-2009 22:07


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:07.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!