GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 20-05-2011, 01:12
z_atomic Ο/Η z_atomic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athens - volos
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ

Αν το δει κανεις ως μια απλη συγκεντρωση ατόμων που αγαπούν τη μοτοσυκλέτα είναι μια πολύ καλή εκδήλωση. Όμως και μόνο που βλέπω την λέξη συνδικαλισμός όπως και υποχρεωτικές συνδρομές ως μέλος ή χωρίς, εγώ χαλιέμαι άσχημα. Δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά εσείς που διοργανώνετε αυτή τη συνάντηση. Αν δεν πληρώσω δηλαδή την είσοδο στο camping αλλά είμαι π.χ. (εγώ δεν είμαι) μέλος της ΜΟΤΟΕ δεν μπορώ να παρακολουθήσω τις όποιες εκδηλώσεις - συζητήσεις? Μιλάτε για τιμές 60ευρώ για το camping για 4 βράδια με τη μοτοσυκλέτα για τέτοια μαζική εκδήλωση? Πλάκα κάνουμε? Και στην τελική για πιο συνδικαλισμό μιλάτε. Να με εκπροσωπήσετε που και γιατί? Τι έχει επιτευχθεί μέχρι σήμερα? ποια η δύναμη της ΜΟΤΟΕ? ούτε το ΦΠΑ δεν μπορούμε να κόψουμε από τα κράνη και μου μιλάτε για συνδικαλισμό? Οι συνδρομές που πληρώνουν τα μέλη που αποσκοπούν? Δηλαδή πως ανταποδίδετε στο μέλος τη συνδρομή του? Απλά για να πληρώνονται τα ενοίκια, οι γραμματείες, οι συσκέψεις και τα αναλώσιμα? Νομίζω ότι κάτι έχει χαθεί σε σχέση με το μοτοσυκλετισμό. Ότι κανένα μοτοσυκλετιστή δεν μπορεί κανείς να τον βάλει σε καλούπια. Η βασική αρχή του είναι η ελευθερία κινήσεων επιλογών και βούλησης. Το να με υποχρεώνεις να πληρώνω συνδρομή για να μπορώ να συναναστρέφομαι με άλλους μοτοσυκλετιστές ή να συμμετέχω με φθηνότερο εισιτήριο (30) στις εκδηλώσεις εμένα μου θυμίζει επιχείρηση κ όχι ανιδιοτελή συνάντηση ούτε καν τήρηση της βασικής φιλοσοφίας των περισσοτέρων μοτοσυκλετιστών. Λυπάμαι που τα γράφω έτσι άλλα δεν είμαστε πια κορόιδα. Όχι δεν έχω πάει σε καμία συνάντηση αν κάποιος με ρωτήσει. Εγώ απλά αναφέρω ποιες λέξεις και μόνο με χαλάνε.
Τέλος να μου διευκρυνίσετε με ποια δικαιοδοσία και γνώσεις ο κάθε ¨συνδικαλιστής - μέλος" θα κρίνει αν έχω παραβέι τον Κ.Ο.Κ. Και αν ναι τι θα γίνεται? θα με πετάξετε έξω με τις κλωτσιές ή θα μου κόψετε κλήση? Δεν λέω να παραβεί κάποιος τον Κ.Ο.Κ. αλλά δεν είστε τροχονόμοι κύριοι για να μου επιβάλετε πρόστιμο ή αποχώρηση από το camping. Αν δεν θέλετε να τρέχει κάποιος τοποθετήστε προσωρινά σαμαράκια. Υπάρχουν λύσεις. Γιατί με την ίδια λογική ο άλλος μπορεί να έρθει εκεί με μια σακούλα "κουμπιά" μάυρο άσπρη κ δεν ξέρω εγώ τι άλλο και τότε τι θα κάνετε? τους αστυνομικούς για να τους συλλάβετε? ή θα τους καταδώσετε στην αστυνομία? Δεν νομίζω. Από τη μία μου ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα η συνάντηση αλλά από τη άλλη ιδιαίτερα σε θέματα ασφαλείας το θέμα μπάζει από παντού. Τέτοιες εκδηλώσεις θέλουν προσεκτικό σχεδιασμό και πάνω από όλα σχέδια ασφάλειας και αντιμετώπισης επικίνδυνων και έκτακτων καταστάσεων. Υπάρχουν όλα αυτά σε ένα χώρο που κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να υπακούει σε κανέναν ούτε και να είναι νηφάλιος????? Έχουν ενημερωθεί οι συμμετέχοντες? Έχουν σημανθεί κατάλληλα οι εναλλακτικές οδοί διαφυγής? φωτισμός ανάγκης να λειτουργήσει αυτόματα σε διακοπή ή βλάβη κατά τη διάρκεια ενός ατυχήματος ή πυρκαιάς? Τα λεφτά πάντως που ζητάτε είναι υπερβολικά για camping. Και μιλάμε για τιμές που θα έπρεπε να ειναι πρεσαρισμένες λόγω μαζικής συμμετοχής αλλα και λόγω κρίσης
Καλά να περάσουν όσοι πάνε και με προσοχή
Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις χωρίς να κατηγορώ κάποιον προσωπικά παρά και μόνο την ιδέα και την εφαρμογή της

Last edited by z_atomic; 20-05-2011 at 01:15.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 20-05-2011, 10:18
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από z_atomic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το δει κανεις ως μια απλη συγκεντρωση ατόμων που αγαπούν τη μοτοσυκλέτα είναι μια πολύ καλή εκδήλωση. Όμως και μόνο που βλέπω την λέξη συνδικαλισμός όπως και υποχρεωτικές συνδρομές ως μέλος ή χωρίς, εγώ χαλιέμαι άσχημα. Δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά εσείς που διοργανώνετε αυτή τη συνάντηση. Αν δεν πληρώσω δηλαδή την είσοδο στο camping αλλά είμαι π.χ. (εγώ δεν είμαι) μέλος της ΜΟΤΟΕ δεν μπορώ να παρακολουθήσω τις όποιες εκδηλώσεις - συζητήσεις? Μιλάτε για τιμές 60ευρώ για το camping για 4 βράδια με τη μοτοσυκλέτα για τέτοια μαζική εκδήλωση? Πλάκα κάνουμε? Και στην τελική για πιο συνδικαλισμό μιλάτε. Να με εκπροσωπήσετε που και γιατί? Τι έχει επιτευχθεί μέχρι σήμερα? ποια η δύναμη της ΜΟΤΟΕ? ούτε το ΦΠΑ δεν μπορούμε να κόψουμε από τα κράνη και μου μιλάτε για συνδικαλισμό? Οι συνδρομές που πληρώνουν τα μέλη που αποσκοπούν? Δηλαδή πως ανταποδίδετε στο μέλος τη συνδρομή του? Απλά για να πληρώνονται τα ενοίκια, οι γραμματείες, οι συσκέψεις και τα αναλώσιμα? Νομίζω ότι κάτι έχει χαθεί σε σχέση με το μοτοσυκλετισμό. Ότι κανένα μοτοσυκλετιστή δεν μπορεί κανείς να τον βάλει σε καλούπια. Η βασική αρχή του είναι η ελευθερία κινήσεων επιλογών και βούλησης. Το να με υποχρεώνεις να πληρώνω συνδρομή για να μπορώ να συναναστρέφομαι με άλλους μοτοσυκλετιστές ή να συμμετέχω με φθηνότερο εισιτήριο (30) στις εκδηλώσεις εμένα μου θυμίζει επιχείρηση κ όχι ανιδιοτελή συνάντηση ούτε καν τήρηση της βασικής φιλοσοφίας των περισσοτέρων μοτοσυκλετιστών. Λυπάμαι που τα γράφω έτσι άλλα δεν είμαστε πια κορόιδα. Όχι δεν έχω πάει σε καμία συνάντηση αν κάποιος με ρωτήσει. Εγώ απλά αναφέρω ποιες λέξεις και μόνο με χαλάνε.
Τέλος να μου διευκρυνίσετε με ποια δικαιοδοσία και γνώσεις ο κάθε ¨συνδικαλιστής - μέλος" θα κρίνει αν έχω παραβέι τον Κ.Ο.Κ. Και αν ναι τι θα γίνεται? θα με πετάξετε έξω με τις κλωτσιές ή θα μου κόψετε κλήση? Δεν λέω να παραβεί κάποιος τον Κ.Ο.Κ. αλλά δεν είστε τροχονόμοι κύριοι για να μου επιβάλετε πρόστιμο ή αποχώρηση από το camping. Αν δεν θέλετε να τρέχει κάποιος τοποθετήστε προσωρινά σαμαράκια. Υπάρχουν λύσεις. Γιατί με την ίδια λογική ο άλλος μπορεί να έρθει εκεί με μια σακούλα "κουμπιά" μάυρο άσπρη κ δεν ξέρω εγώ τι άλλο και τότε τι θα κάνετε? τους αστυνομικούς για να τους συλλάβετε? ή θα τους καταδώσετε στην αστυνομία? Δεν νομίζω. Από τη μία μου ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα η συνάντηση αλλά από τη άλλη ιδιαίτερα σε θέματα ασφαλείας το θέμα μπάζει από παντού. Τέτοιες εκδηλώσεις θέλουν προσεκτικό σχεδιασμό και πάνω από όλα σχέδια ασφάλειας και αντιμετώπισης επικίνδυνων και έκτακτων καταστάσεων. Υπάρχουν όλα αυτά σε ένα χώρο που κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να υπακούει σε κανέναν ούτε και να είναι νηφάλιος????? Έχουν ενημερωθεί οι συμμετέχοντες? Έχουν σημανθεί κατάλληλα οι εναλλακτικές οδοί διαφυγής? φωτισμός ανάγκης να λειτουργήσει αυτόματα σε διακοπή ή βλάβη κατά τη διάρκεια ενός ατυχήματος ή πυρκαιάς? Τα λεφτά πάντως που ζητάτε είναι υπερβολικά για camping. Και μιλάμε για τιμές που θα έπρεπε να ειναι πρεσαρισμένες λόγω μαζικής συμμετοχής αλλα και λόγω κρίσης
Καλά να περάσουν όσοι πάνε και με προσοχή
Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις χωρίς να κατηγορώ κάποιον προσωπικά παρά και μόνο την ιδέα και την εφαρμογή της
Αν εχεις καμμια ιδεα για το πως θα γινει δωρεαν η συγκεντρωση και οι συναυλιες της ευπροσδεκτη...

Εκανες ποτε τον κοπο να βρεις τη λεσχη της ΜΟΤΟΕ που υπαρχει στην πολη σου για να μαθεις ποσο ευκολο ειναι να γινεις μελος της?
Εσυ θα εισαι η δυναμη της οταν αποφασισεις να το κανεις αυτο.
Επισης θα χρειαζεσαι 30 ευρω για 4 βραδια και καμμια 10 συναυλιες που θα γινουν ΜΕΣΑ στη συγκεντρωση.
Τα 60 ευρω ειναι για τα μη μελη των λεσχων που ειναι με τη σειρα τους μελη της ΜΟΤοσυκλετιστικης Ομοσπονδιας Ελλαδας.
Μπορεις επισης να ενημερωθεις πληρεστατα απο τη ΜΟΤΟΕ για τις δρασεις της αρκει να θελεις.
Απο τη λεσχη της στην πολη σου.
Εσυ κι οποιοσδηποτε αλλος μοτοσυκλετιστης.

Στη Πανελληνια ουτε εισαι υποχρεωμενος να συμμετασχεις αλλα ουτε ειναι κομματι της τα τροχαια ατυχηματα που γινονται στους δρομους γυρω της.
Με τη λογικη σου πρεπει να σταματησουμε να γιορταζουμε το Πασχα με εκδρομες γιατι διαμελιζονται 35 απο εμας καθε χρονο.
Στην πολη σου και στη ΜΟΤΟΛΕΒ συγκεκριμενα ειναι ο πυρηνας των σεμιναριων ασφαλους οδηγησης στη χωρα μας η αγνωστη σε ολους μας ΜΟΤΟΘΕΣΙΣ η οποια σε συνεργασια με Αγγλους εκπαιδευτες και με τη στηριξη της ΜΟΤΟΕ πασχιζει να εκπαιδευσει οδηγους μελη των λεσχων.
Δεν ειναι αδικο να το μαθαινεις αυτο απο εμενα?

Οσο για τα camping που φιλοξενουν τη συγκεντρωση εχουν αδεια λειτουργιας και πληρουν τις προδιαγραφες ασφαλειας.
Στο αλλο θεμανα ξερεις οτι η καλη -και αορατη- Ελληνικη αστυνομια εχει μαζεψει κοσμο που μοιραζε θανατο μεσα στα camping οπως κανει σε ολα τα camping που μαζευουν νεο κοσμο-να ειναι καλα οι ανθρωποι-.
Αυτο ομως δεν χρειαζεται και ισως δεν πρεπει να το ξερουν ολοι..

Ελπιζω να σε καλυψα σε καποιες αποριες

Last edited by paschalis; 20-05-2011 at 10:21.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 20-05-2011, 10:43
J.T.R Ο/Η J.T.R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Καρδιτσα
Μoto: Αφρικα Τουιν... Ματωμενος Λυκος...
Μηνύματα: 798
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ

Τωρα προσεξα οτι η συγκεντωση γινεται στη Σκιαθο. Και οπως παντα τα ναυλα θα ειναι φτηνα...

Last edited by J.T.R; 20-05-2011 at 10:46.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 20-05-2011, 10:45
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ

Στο Λαγκαδά.

Και μια μικρότερη στα κρατητήρια της περιοχής.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 20-05-2011, 12:51
z_atomic Ο/Η z_atomic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athens - volos
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εχεις καμμια ιδεα για το πως θα γινει δωρεαν η συγκεντρωση και οι συναυλιες της ευπροσδεκτη...

Εκανες ποτε τον κοπο να βρεις τη λεσχη της ΜΟΤΟΕ που υπαρχει στην πολη σου για να μαθεις ποσο ευκολο ειναι να γινεις μελος της?
Εσυ θα εισαι η δυναμη της οταν αποφασισεις να το κανεις αυτο.
Επισης θα χρειαζεσαι 30 ευρω για 4 βραδια και καμμια 10 συναυλιες που θα γινουν ΜΕΣΑ στη συγκεντρωση.
Τα 60 ευρω ειναι για τα μη μελη των λεσχων που ειναι με τη σειρα τους μελη της ΜΟΤοσυκλετιστικης Ομοσπονδιας Ελλαδας.
Μπορεις επισης να ενημερωθεις πληρεστατα απο τη ΜΟΤΟΕ για τις δρασεις της αρκει να θελεις.
Απο τη λεσχη της στην πολη σου.
Εσυ κι οποιοσδηποτε αλλος μοτοσυκλετιστης.

Στη Πανελληνια ουτε εισαι υποχρεωμενος να συμμετασχεις αλλα ουτε ειναι κομματι της τα τροχαια ατυχηματα που γινονται στους δρομους γυρω της.
Με τη λογικη σου πρεπει να σταματησουμε να γιορταζουμε το Πασχα με εκδρομες γιατι διαμελιζονται 35 απο εμας καθε χρονο.
Στην πολη σου και στη ΜΟΤΟΛΕΒ συγκεκριμενα ειναι ο πυρηνας των σεμιναριων ασφαλους οδηγησης στη χωρα μας η αγνωστη σε ολους μας ΜΟΤΟΘΕΣΙΣ η οποια σε συνεργασια με Αγγλους εκπαιδευτες και με τη στηριξη της ΜΟΤΟΕ πασχιζει να εκπαιδευσει οδηγους μελη των λεσχων.
Δεν ειναι αδικο να το μαθαινεις αυτο απο εμενα?

Οσο για τα camping που φιλοξενουν τη συγκεντρωση εχουν αδεια λειτουργιας και πληρουν τις προδιαγραφες ασφαλειας.
Στο αλλο θεμανα ξερεις οτι η καλη -και αορατη- Ελληνικη αστυνομια εχει μαζεψει κοσμο που μοιραζε θανατο μεσα στα camping οπως κανει σε ολα τα camping που μαζευουν νεο κοσμο-να ειναι καλα οι ανθρωποι-.
Αυτο ομως δεν χρειαζεται και ισως δεν πρεπει να το ξερουν ολοι..

Ελπιζω να σε καλυψα σε καποιες αποριες
Φίλε Πασχάλη καλημέρα. Δεν σκοπεύω να αντιπαρατεθώ μαζί σου ούτε με κανέναν άλλο εδώ μέσα. Σέβομαι πάρα πολύ τον κάθε άνθρωπο και επίσης σέβομαι ότι μπορεί να έχει διαφορετικές απόψεις από εμένα. Οπως και δήποτε εσύ θα ξέρεις περισσότερες λεπτορμέρειες για το σκοπό και τρόπο λειτουργίας των λεσχών και της ΜΟΤΟΕ. Καλά κάνεις και ασχολείσαι και τα υποστηρίζεις. Δική μου άποψη (το οποίο το επισήμανα και στο τέλος του ποστ μου) είναι ότι γράφω εδώ και δεν υποχρεώνω κανέναν φυσικά να την ασπαστεί.
Επίσης χάρηκα πολύ που μου απάντησες με τα δικά σου επιχειρήματα στις απόψεις μου.
Όμως......η λέξη συνδικαλισμός από μόνη της με κάνει και βγάζω σπυράκια. Τι σημαίνει συνδικαλισμός? Δώσε μου κάποια χειροπιαστά αποτελέσματα που βελτίωσαν την καθημερινότητα μου σαν αναβάτη. Από τους χώρους στάθμευσης στο κέντρο και όχι μόνο, το φπα στο κράνος, την αντιμετώπιση από το κράτος ως καλύτερο μέσο μετακίνησης από το αυτοκίνητο. Που είναι τα κίνητρα? φοροαπαλλαγές? Αυτά είναι αποτελέσματα που θα ανέμενα από ένα συνδιακλιστικό φορέα μοτοσυκλετιστών.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πάω από τη λέσχη του Βόλου (που παρεπιπτώντος δεν μένω εκεί απλά κατάγομαι από εκεί) ή όποια άλλη λέσχη για να μάθω τι έχει και τι δεν έχει πετύχει. Θα μου πεις και τι θα γίνει θα ψάξει να με βρει? Όχι δεν υποστηρίζω αυτό. Αν όμως όντως έχει τόσο καλή οργάνωση και δραστηριότητα εγώ θα έπρεπε να έχω να ενημερωθεί από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης, τα σχετικά έντυπα, τα blogs και Portals και το κυριότερο από στόμα σε στόμα από τους μοτοσυκλετιστές όπως και έμαθα για αυτό το forum. Επίσης το ότι δεν είναι γνωστή η ΜΟΤΟΘΕΣΙΣ και οι λοιπές συνεργασίες - πρωτοβουλίες της ΜΟΤΟΕ θα έπρεπε να προβληματίσει την ΜΟΤΟΕ και όχι εμένα. Κάτι κάνει λάθος προφανώς. Γιατί ξαναλέω...η δύναμη και η ταχύτητα της ροής της πληροφορίας από στόμα σε στόμα και ιδιαίτερα στο χώρο των μοτοσυκλετιστών, είναι απίστευτη.
Όσον αφορά τη διοργάνωση. Αν ψάχνεις να βρεις προτάσεις για χαμηλότερου κόστους είσοδο μπορώ να σου κάνω τουλάχιστον μία. ΧΟΡΗΓΙΕΣ. Άλλη πρόταση είναι εντός του χώρου να νοικιάσεις σε συνεργασία με τον ιδιοκτήτη του χώρου, θέσεις για καντίνες και υπαίθρια καταστήματα που θα πουλάνε και θα προβάλουν τα προιόντα τους στον άπειρο κόσμο που θα βρίσκεται εκεί. Μην μου πεις ότι δεν θα έρθει καμία εταιρεία όταν θα προβάλει τα προιόντα σε τέτοιας πυκνότητας target group. Βρες χρήμα από την αδειοδότηση για promotion εταιρειών τσιγάρων (οι οποίες ψάχνουν σαν τρελές να κάνουν Promotion αφού διαφήμιση γιοκ). Θες και άλλες προτάσεις? Αν και δεν είμαι ειδικός αν το ψάξω θα σου βρώ και άλλες. Μαζί με όλα αυτά βάλε και 15 ευρω γενικη είσοδο και τελείωσε η ιστορία τα έβγαλες τα έξοδά σου.
Όσο για την ασφάλεια αυτό είναι μεγάλο θέμα φίλε μου. Και δεν μιλάω για τυπικά αν έχει άδεια το camping? Εσύ ως διοργανωτής τι σχέδιο ασφαλείας έχεις? Δηλαδή αν έρθουν έξω από το camping ακριβώς στην έισοδο και τη φρακάρουν με τις μηχανές τους 10 βλαμμένα που κάνουν χαβαλέ, και χρειαστεί να εκκενώσεις το χώρο ή να έρθει ένα ασθενοφόρο ή ένα πυροσβεστικό όχημα τι θα κάνεις? εκεί δεν μετράει η άδεια του camping μετράει η ανθρώπινη ζωή.
Και μόνο που μου αναφέρεις ότι δεν μετράει για την ΜΟΤΟΕ τα τροχαία που γίνονται στους γύρω δρόμους κατά την διοργάνωση των συναντήσεων, τότε εμένα με χαλάει περισσότερο φίλε μου αυτό που μου λες. Δηλαδή καλά να είμαστε μεσα στο camping και όσοι δεν μπήκαν μέσα ή δεν θέλουν να μπουν ας σκοτωθούν δεν μας νοιάζει? Τόση ώρα αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Ενας φορέας που υποστηρίζει ότι λειτουργεί υπερ του μοτοσυκλετιστή δεν μπορεί να αδιαφορεί για την ασφάλειά του οποιαδήποτε στιγμή και οπουδήποτε.
Αυτή δεν θα έπρεπε να είναι η φιλοσοφία της ΜΟΤΟΕ?
Όσο για το Πάσχα που μου λες δεν έχει καμία σχέση. Αλλά και πάλι και γι αυτό από το πρωί μέχρι το βράδυ θα έπρεπε η ΜΟΤΟΕ και οι λοιπές ομοσπονδίες για το αυτοκίνητο και τη μοτοσυκλέτα και την οδική ασφάλεια να βρουν λύση μαζί με το κράτος για να γίνουν οι 35 κανένας.
Λυπάμαι φίλε μου αλλά για μένα αυτή είναι η πραγματικότητα. Άλλος μπορεί να την βλέπει κ αλλιώς...δικαίωμά του. Και ειλικρινά ούτε αισθάνομαι υποχρεωμένος ούτε και θέλω να σου πω την αλήθεια να πάω στις λέσχες που μου αναφέρεις.
Επαναλαμβάνω ότι δεν βρίσκομαι σε αντιπαράθεση μαζί σου, παρά μόνο παράθεση άποψης με επιχειρήματα. Δεν σε γνωρίζω αλλά και αν σε γνώριζα δεν νομίζω ότι θα είχα κάποιο λόγο να έχω πρόβλημα μαζί σου. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Χαίρομαι να τα συζητάμε έτσι εδώ όμορφα και χαλαρά.
Φιλικά

Last edited by z_atomic; 20-05-2011 at 13:02.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 13-06-2011, 00:17
BATALOS Ο/Η BATALOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ

Μολις γυρισα απο την 30 πανελληνια συγκεντρωση μοτοσυκλετιστων στην Σκιαθο.εχω παει στισ 8 απο τις 9 τελευταιες συγκεντρωσεις πιο πολυ για την βολτα και λιγοτερο για την συγκεντρωση..ως γνωστον εκει μπορει να δει κανεις οτι φανταστει...αυτο ομως που ειδα δεν μπορουσα να το φανταστω.Λοιπον βλεπω ενα παλικαρι γυρω στα 25 πανω σε ενα atv να κανει τις γνωστες καγκουριες.Ποιο το παραξενο ε? παρακολουθωντας τον παρατηρω πως πανω στο atv εχει φορτωμενες κατι ροδες που εμοιαζαν με αυτες του ποδηλατου.δυστυχως ομως αυτες οι ροδες ητανε ενα σπαστο αναπηρικο καροτσακι.μολις τελειωσε το εργο του φωναξε τους φιλους του για να τον κατεβασανε απο το atv και να τον βαλουνε στο αναπηρικο καροτσακι.......ποση τρελα μπορει να εχει αυτος ο ανθρωπος για την μηχανη? και σαν μην εφτανε αυτο σε καποια φαση ενω επινε τα ποτα του με την παρεα του τους ζητησε να τον κατεβασουνε κατω στο δρομο που γινοτανε διαφορες μακακιες(burn-out,endo) για να βαλει ενα 1000αρι στους κοφτες(σταματημενο φυσικα) εκει να δειτε ,ενα μεγαλο χαμογελο και μια μεγαλη θλιψη... Οπως και να εχει παντως μπραβο του

Last edited by BATALOS; 13-06-2011 at 00:18.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 13-06-2011, 05:15
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από xristos77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια η ολη κατασταση μου θυμιζει κατι απο γηπεδο που ολοι δεν γουσταρουμε την βια κ την καγκουρια αλλα οι λιγοι μια ζωη τα κανουν ολα που......να.Δυστυχως η τελευταια που πηγα ηταν στην Θασο(στην τριτη που εγινε εκει)...Κ μεσα κ εξω χαμος ο καθενας εκανε οτι ηθελε.Δεν μπορουσαμε να κυκλοφορισουμε μεσα γιατι ο καθενας πηγαινε με 1000,επεφτε σε παρκαρισμενες μηχανες, εφυγα την επομενη κ νοικιασα δωματια με τον φιλο.Μου λοιπαν ομως τυχον σωστες διοργανωσεις σε οργανομενους χωρους π.χ. αγωνες βραδυπορειας αλλα κ η βαβουρα η καλη οχι η καγκουρια κ ετσι οταν πηγαιναμε ξανα σκαλα Πρινου εχει μια μεγαλη ευθεια(οσοι πηγαν θα καταλαβαν που λεω κ τι γινοταν εκει καθε μερα)....ειχε σχηματιστει μεγαλη ουρα απο αυτοκινητα κ προχωρώντας σιγα σιγα ειδαμε ενα πιστιαρικο κομμενο στην μεση οσπου φτανοντας στα ασθενοφορα για κακη μας τυχη εκεινη την στιγμη εβαζαν μεσα το παιδι με κομμενο ποδι κ δυστυχως το ειδα φατσα καρτα....Το απολυτο ξενερωμα κ εκει κ για ακρετο καιρο μετα σκεφτομουν οτι το παλικαρι δεν θα ειναι αρτιμελης ποτε ποια κ χαλιομουν....ειπα δεν θα ξαναπαω κ οταν εχει την πανελληνια θα φευγουμε για 3-4 μερες αλλου.

Κ σιγουρα αφου κυκλοφορουμε θα μπορουσε να μας τυχει οπουδηποτε οτιδηποτε αλλα γιατι να παω καπου που ξερω κατα 99% οτι θα χαλαστω...
για κανενα λογο δεν καθομαι κι ουτε καν μπαινω στην διαδικασια να φορτωσω την μηχανη μου στο πλοιο παρεα με 300+++ μηχανες οπου μπορει να συμβει το οτιδηποτε επειδη ο καθε μαγκας μπορει απο εσκεμενη η μη απροσεξια του να κανει ζημια στην μηχανη μου.οπως επισης και για κανενα μα κανενα λογο δεν ακολουθω σε μοτο συγκεντρωσεις με πολυ κοσμο που ο καθενας κανει τα δικα του και μπορει να προξενησει ζημια σε μενα στην μηχανη μου,στην κοπελα μου.δε το συζηταμε,εκει θα πεσει το ξυλο της αρκουδας.
εδω αποφευγω συγκεντρωσεις που γινοντε στην πολη με πολλες μηχανες και θα ακολουθησω χιλλιαδες ατομα?με τιποτα.
ειμαι ανθρωπος που γουσταρω να απολαμβανω την μοτο-βολτα μου αντε το πολυ με 4-5 ακομα μηχανες,το κατι παραπανω για μενα δεν ειναι βολτα κι εχω σκοπο να το ρεμβαζω κι οχι να αγχωνομαι.
προσωπικη μου αποψη παντα,καθως ο καθενας εχει την δικη του.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 14-06-2011, 09:58
pkiriakos Ο/Η pkiriakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Honda varadero xlv 1000
Μηνύματα: 572
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από -DHMHTRHS- Εμφάνιση μηνυμάτων
προτιμω να ειμαι ρομαντικος στην εννοια του μοτοσυκλετιστη και να τα βλεπω τα πραγματα πιο αθωα!!!!!!!!!! απο οτι ειναι.Η οικομονικη πλευρα της πανελληνιας σοκαρει ακομα περισσοτερο(προτιμω να με λενε ΧΑΖΟ και να καταλαβαινω πολλα περισσοτερα).]
100%
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 14-06-2011, 10:09
pkiriakos Ο/Η pkiriakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Honda varadero xlv 1000
Μηνύματα: 572
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos-x Εμφάνιση μηνυμάτων
κάποια που δεν βγαίνουν στη βροχή
Εισαι παλαιόπαιδο αλλά σ αγαπώ.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 14-06-2011, 13:59
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ

Δεν περνάω ούτε από 25 κλμ μακριά.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ panos1100gs Διάφορα 7 19-04-2011 23:21
1η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ TDM HELLAS γιαγια αρκουδα Διάφορα 8 10-08-2010 19:57
ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ? FANISGS Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 20 05-05-2010 17:33


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!