GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 10-02-2011, 13:04
scoutboy71 Ο/Η scoutboy71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Σέλα GS

Καλημέρα. Ονομάζομαι Κώστας και τον τελευταίο καιρό κοιτάζω να αντικαταστήσω την μηχανή μου (Varadero 125) με μία GS. To απιαστο όνειρο του 1200 προς το παρόν δεν παίζει λόγω τιμής οπότε κατέληξα στα F800GS ή F650GS.
To 800 μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά αλλά μου φαίνεται ψηλό για 1.75 ύψος. Χθες πήγα και έκανα test ride to 650 και μου φάνηκε πολύ καλό. Ο πωλήτης μου είπε ότι το 650 είναι καλύτερο αν δεν θέλω να πάω χώμα. Το μόνο μειον το οποίο το βλεπω απαγορευτικό είναι η σέλα. Σε μία βόλτα μισής ώρας από τα πρώτα 10 λεπτά είχε πιαστεί ο κ.... Υπάρχει κάποιος τρόπος να αντικατασταθεί η σέλα με κάτι πιο μαλακό.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Κώστας
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 10-02-2011, 13:22
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Σέλα GS

Καλώς ήρθες στο φόρουμ. Πέρνα από τα καινούρια μέλη να σε καλωσορίσουμε και "επίσημα".
Όσο για το ερώτημά σου, αν ψάξεις έχει ερωτηθεί και απαντηθεί πολλές φορές. Προσωπικά μετά από 11500 χλμ (σχεδόν) δεν με ενοχλεί (μάλλον έσφιξαν οι... γλουτιαίοι!). Όπως και να'χει, η σέλα confort της BMW φαίνεται πως είναι η καλύτερη. Δες την σε αυτό το θέμα. Α, και πού 'σαι... Από Γερμανία έχει 270 με τα μεταφορικά αν θυμάμαι καλά, εδώ την δίνουν 370.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 11-02-2011, 17:11
antonyfokos Ο/Η antonyfokos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: lykobrisi
Μoto: f 650 gs twin
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Απάντηση: Σέλα GS

Γεια σου Κώστα. Να σου πω την αλήθεια και εγώ την πρώτη φορά που έκανα βόλτα την δική μου (F650GS), την ίδια ανησυχία με εσένα είχα. Αλλά τώρα πια δεν μπορώ να σου πω ότι με ενοχλεί και έχω κάνει μόνο 6000 χλμ. Ωστόσο ότνως υπάρχει και η comfort που λένε ότι είναι πολύ βολική και ειδικά με δεύτερο άτομο πάνω.

Δες εδώ:
www.teileineile.de

Αν γραφτείς έχεις και έκπτωση.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 11-02-2011, 19:35
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: Σέλα GS

Η σέλα όντως είναι άβολη.Για μέσα στην πόλη που σταματάς σε φανάρια κ.λ.π. δεν υπάρχει πρόβλημα.Θα έχεις πρόβλημα σε ταξίδι πάνω από την μία ώρα.Θέλει στάση κάθε ώρα.Η μηχανή είναι εύκολη όσο και ένα παπί.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 11-02-2011, 22:11
stelios1977 Ο/Η stelios1977 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Σερρες
Μoto: 800gs
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή Απάντηση: Σέλα GS

η αληθει ειναι οτι η σελα ειναι αστα να πανε,εγω περιμενω να μου ρθει της wunderligh αλλα και η μαμα comfort ακουγονται πολυ καλα σχολια.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 12-02-2011, 19:54
leandros Ο/Η leandros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Χανιά
Μoto: BMW R1200GS 2011 Honda PCX-150 2013
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή Απάντηση: Σέλα GS

επίσης προσπάθησε τελικά να αγοράσεις την F800 αντί την F650 διότι είναι καλύτερη σε φρένα, απόδοση μοτέρ, εμφάνιση, προστασία και από τέλη, ασφάλειες κτλ είναι ίδιες..
think about it!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 13-02-2011, 10:06
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Σέλα GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από scoutboy71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πωλήτης μου είπε ότι το 650 είναι καλύτερο αν δεν θέλω να πάω χώμα.
Τετοια ελεγε και ο Σοφτεξ και τον κανανε κ@λοχαρτο...πες στον πωλητη οταν τον ξαναδεις.
Περαν του αστειου(σοβαρου αστειου ομως)κοιταξε να παρεις αυτο που γουσταρεις πιο πολυ εσυ.Και ασε τον πωλητη στο ονειρο του(και στο συμφερον του ή στην αγνοια του).Η σελα θα εχει θεμα αν εισαι Xtra Large καλομαθημενος.Αν δεν σε πολυνοιαζει και παρεις την GS με το νου στην οδηγηση,το τελευταιο που θα σε απασχολησει ειναι η σελα.Ναι ειναι στενη ναι δεν ειναι πολυθρονα Caponord ναι δεν ειναι για 600χλμ σερι.Εχει ομως καλο αφρωδες και συνηθιζεται.Αν βεβαιως θελεις βασιλικες μετακινησεις...κανε υπομονη και παρε ενα 1200GS ή απλα ξηλωσου κανα ευρω παραπανω και παρε για το GS την wunderlich ή την BMW προταση στο θεμα aftermarket polithrona gia GS gia popous kalomathimenous...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 14-02-2011, 15:03
renovatio Ο/Η renovatio βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: BMW F650 GS twin
Μηνύματα: 532
Προεπιλογή Απάντηση: Σέλα GS

Δεν έχεις άδικο η σέλα είναι ψιλοπαλουκάκι το λέω και δεν με πιστεύουν. Στο δικό μου είχε και ψηλή και χαμηλή σέλα να διαλέξω όταν το αγόρασα. Έχει aftermarket η Wunderlich όπως είπε και ο mAtho αλλα νομίζω ότι έχουν κανα 300άρι ίσως και πιο πάνω.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 11-04-2011, 00:37
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: Σέλα GS

το επομενο μηνα θα γινω κατοχος του bmw f800gs,αλλα βλεπω πολυ αρνητικα σχολια οσο αφορα την μαμα σελα του 800.τοσο αβολη ειναι ρε παιδια,που ανα μια ωρα πρεπει να κανεις σταση απο το πιασιμο... εγω ειμαι 1,76 λετε να εχω προβλημα με το υψος της μηχανης?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Σέλα AIRHAWK Albatros Διάφορα 2 11-10-2010 20:26
Σέλα και top case Trax leandros Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 13 22-09-2010 19:48
Σέλα by Starsel ALX Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 21 29-04-2010 22:09
Σέλα 1150 GS Capitain Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 1 13-04-2010 08:09
Σέλα 1290 kifinas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 4 21-05-2009 00:00


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:16.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!