GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 25-08-2012, 17:35
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Στην τελική πάμε και βλέπουμε!!!

Το φετινό μου ταξιδάκι ξεκίνησε νοητά κάπου εδώ...



πέρσι δηλαδή μόλις πατήσαμε Ελλάδα γυρνώντας από το πρώτο μου ταξίδι!

Ήθελα να κάνω κάτι γρήγορα αλλά δεν μας έπαιρνε και έτσι είχα μπροστά μου ένα χρόνο γεμάτο να κάνω σχέδια να βάζω και να βγάζω διάφορα μέσα στο κεφάλι μου για το τι θα ήθελα να δω...τι θα ήθελα να γνωρίσω και τι θα ήθελα να οδηγήσω!!!

Ο στόχος:
Ημέρες μοτοσυκλέτας BMW ή αλλιώς BMW Motottad Days.

Reply With Quote
  #2  
Παλιό 25-08-2012, 17:42
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Στην τελική πάμε και βλέπουμε!!!

Βάζοντας σαν στόχο το Garmisch μίλησα με ένα φίλο από Ορεστιάδα ο οποίος έχει πάει 2 φορές ποιο παλιά και είπαμε να το κανονίσουμε να πάμε μαζί!!!

Μέχρι και τον Ιανουάριο το αφήσαμε στο φλού...

Το Φεβρουάριο είχαμε άλλες 2 συμμετοχές για το ταξιδάκι που λέγαμε να κάνουμε στο Garmisch και ξεκίνησα να του δίνω σάρκα και οστά σαν δημιουργός μιάς καλής εκδρομής με καλή παρέα και 4 μπουμπούδες έτοιμες να πάνε στα πάτρια εδάφη τους!!!

Ο χρόνος κυλούσε και τελικά το Μάρτιο ο Κώστας το παλικάρι που έχει ξαναπάει μου ανακοινώνει ότι δεν θα μπορέσει να έρθει γιατί είναι περίοδος που μπορεί να πάρει μόνο 10 μέρες άδεια και θέλει να τις πάει με το έταιρον!!!
Λογικό λέμε, μου λέει τι και πως παίζει στο Garmisch και λέμε για κάποια άλλη στιγμή!!!

Εκεί έρχονται και τα άλλα 2 φιλαράκια οι οποίοι μου είπαν να το ετοιμάσω και να φύγουμε!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 25-08-2012, 17:51
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Στην τελική πάμε και βλέπουμε!!!

Όσο το σχεδιάζαμε όμως τα πράγματα ήταν μια θα έρθω μια δεν θα έρθω και πήρα την απόφαση σαν μεγάλος ταξιδευτής που είμαι με 10 μέρες προϋπηρεσία που είχα στην Ευρώπη να πάω μόνος!

Στην επιστροφή από Χαλκιδική που είχαμε πάει σε εκείνο το φανταστικό opening για το 2012 summer ο περσινός μου συνοδοιπόρος babisadv με ρώτησε με ποιόν θα το κάνω και του είπα μόνος, απάντηση ότι ο Κωστάκης είναι free και ψάχνει παρέα για να πάει ένα ταξιδάκι!!!

Τον Κωστάκη τον γνώρισα μέσο babiadv και ήταν ο συγκάτοικος μου στο περσινό ταξιδάκι μας και πραγματικά ταιριάξαμε καλά.Την επόμενη μέρα έπεσε το τηλεφώνημα και κλείσαμε για skype meeting για μια ανάλυση και αλλαγής τις διαδρομής όπου δεν μας έκανε!!!


Η διαδρομή έκλεισε και ήταν απλή...

Συνάντηση στην Sofia με προορισμό το Βελιγράδι, από εκεί Ljubjiana και μετά Μόναχο για να πηγαινοερχόμαστε στο Garmisch...
Και μετά πάμε 2 μέρες Berlin... και ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΉ ΠΆΜΕ ΚΑΙ ΒΛΈΠΟΥΜΕ!!!

H Μέρα έφτασε και κατά τις 11:30 στις 4 του Ιούλη ήμαστε οι 2 μας έξω από ενα Βουλγάρικο βενζινάδικο να λέμε τα τυπικά για το πως είναι ο καθένας και πέρνωντας μια ανάσα να ξεκινάμε για τα Βουλγαρό-Σέρβικα σύνορα!



Last edited by N4pSt3R; 25-08-2012 at 18:11.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 25-08-2012, 17:54
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Στην τελική πάμε και βλέπουμε!!!

Πραγματικά πιστεύω ότι δεν έχω ζήσει ποιο καυτή μέρα από αυτήν και κοιτούσα σαν χαμένο το δρόμο και προσπαθούσα να μην λερώσω με τον ιδρώτα μου το τελωνείο στο οποίο πήγαμε για change και μέχρι να συνεννοηθούμε για ένα τόσο δα αυτοκολιτάκι πέρασε μισή ώρα!!!

Ο δρόμος...



Και τα άτια έτοιμα να τον διαβούν...

Reply With Quote
  #5  
Παλιό 25-08-2012, 18:05
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Στην τελική πάμε και βλέπουμε!!!

Ο δρόμος από τα σύνορα για το Nis απλά μας κούρασε για να μην πω καμιά λέξη με 6# και βρεθήκαμε να πίνουμε νερό με κοκακόλα σε ένα καφενο-ψησταριά-μπυραρία κατα τις 3 το μεσημέρι και τους Σέρβους να μας κοιτάνε και να προσπαθούνε να καταλάβουν τι απολαμβάνουμε τόσο πολύ να οδηγάμε με 40+ βαθμούς!!!


Με τα λίγα και με τα πολλά βάζω στο καταραμένο το μηχάνημα το στίγμα που είχα από το φίλο Faker για super lux ξενοδοχείο στο Βελιγράδι!!

Ο δρόμος από Nis Βελιγράδι ήταν ένα πραγματικό μαρτύριο με αφυδάτωση και υπερβολική κούραση από την δίψα μιας τα 2 λίτρα νερά τα πίναμε σαν σφηνάκι αλλά το θέμα είναι να έχεις νερό από πριν και όχι αφού την πάθεις!!!

Φτάνοντας όμως ανακάλυψα ότι από το πολύ παίξε παίξε 2 μέρες πριν φύγω με το GPS είχα μέσα την προηγούμενοι έκδοση που δεν παίζει αναλυτικά Βελιγράδι ούτε για πλάκα!!!

Και βρεθήκαμε εγώ με POI και mode 4χ4 να πηγαίνω μπροστά με ένα βελάκι να μου λέει που να πάω και τον Κωστάκη από πίσω να φωνάζει που έχει δρόμο και που δεν έχει γιατί εκείνος είχε την τελευταία έκδοση και είχε μέχρι και το αποχετευτικό σύστημα!!
Τελικά κατα τις 6 το απόγευμα και με καμιά 750χλμ στην πλάτη φτάσαμε στο ξενοδοχείο!!Μπήκα με φόρα μέσα!!

Room please
Yes
Κλείστω....
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 25-08-2012, 18:10
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Στην τελική πάμε και βλέπουμε!!!

Αφού κάναμε ένα μπανάκι και πήραμε τα πάνω μας πήγαμε στο καφέ του ξενοδοχείο πήραμε 2 νεράκια και χτυπήσαμε 2 φραπεδούμπες να τρίβουν τα μάτια τους οι Σέρβοι από δίπλα μας και κατά τις 9 πήγαμε μια βόλτα στο κέντρο να βρούμε κάτι να φάμε και να πιούμε καμιά μπυρίτσα!!!

Τρομερή εντύπωση ότι στο Βελιγράδι ο κόσμος βγαίνει και κάθεται μέχρι αργά!!!

Ειδικά στα πάρκα!!!














Και ο παραδοσιακός Έλλην φοιτητής!!!

Reply With Quote
  #7  
Παλιό 25-08-2012, 18:14
kosta12gs Ο/Η kosta12gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: R 1200 GS ?
Μηνύματα: 1,402
Προεπιλογή Απάντηση: Στην τελική πάμε και βλέπουμε!!!

Θα πεσει με τις περιγραφες σου.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 25-08-2012, 18:19
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Στην τελική πάμε και βλέπουμε!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kosta12gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πεσει με τις περιγραφες σου.
Πάντα με γέλιο και με κέφι αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 25-08-2012, 18:31
dim orestiada Ο/Η dim orestiada βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μoto: gs 1200 adventure 08
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Απάντηση: Στην τελική πάμε και βλέπουμε!!!

αντε τζουτζουκο να βλεπουμε φωτο....
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 25-08-2012, 18:35
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Στην τελική πάμε και βλέπουμε!!!

Ημέρα 2ή και ξυπνάμε νωρίς νωρίς κατά τις 10:00 για καφέ!!!

Κατα τις 11:00 ένα απότομο πάμε και από τους 2 μας και σε ένα 15λεπτο τα άτια έτοιμα για να συνεχίσουν!!!

Η μέρα πάλι έλεγε να δοκιμάσει τις αντοχές μας στην ζέστη και τα κατάφερνε μια χαρά!!!

Η Σερβία βγήκε πολύ γρήγορα για το υπόλοιπο κομμάτι της και πολύ εύκολα φτάσαμε στα σύνορα με Κροατία!!!



Στάση μετά τον έλεγχο για νερό και τσιγάρο και ξανά μίζα και δρόμο σε ένα πανέμορφο τοπίο που διέσχιζε σχεδόν όλη την Κροατία μέσο ενός διαρκούς δάσους!!

Πρώτη μεγάλη στάση Κροατία μόνο για Βενζίνη και στο βενζινάδικο λιώνο πίνοντας μια λεμονάδα και ακούγοντας ρε πατρίδα που πας???

Γυρνώντας βλέπω ένα παλικάρι μέ ενα κουτί με Αυστριακές πινακίδες και του λέω Γερμανία εσύ???Graz εκεί ζω κτλ κτλ!!!

Φεύγοντας σταματάει σε μια ευθεία με το τραπεζάκι που καθόμασταν και κατεβάζοντας το παράθυρο με ενημερώνει να πάρω βινιέτα για Σλοβενία γιατί κατα τα λεγόμενα του, απλά γ@μ@ν...

και σιγά σιγά φτάνουμε στα σύνορα με την Σλοβενία!!!



Όπου πραγματικά είχε άτομο για να ελέγχει αν έχεις βινιέτα και αν δεν είχες σου έλεγε πως πρέπει να πάρεις αλλιώς problem...

περνάμε και στάση στο Βενζινάδικο για νερό και μαμ!!!

Και νά σου σκάει και το τυπάς με το ποιό αυτοκολιμένου GS που έχω δει ποτέ!!!



Πιάνουμε μια μικρή κουβέντα!!

Ο τύπος είναι πρόεδρος του επίσημο club της BMW στο Split της Κροατίας!Μας κάλεσε να πάμε όποτε θέλουμε και ότι πάει στο Garmisch για να μπεί στο περίπτερο της Akrapovic!

Τον χαιρετάμε και αράζουμε βλέποντας τον ουρανό να μαυρίζει και να λέμε ότι άμα πιάσει βροχή θα είναι η καλύτερη μας γιατί 2 μέρα σερί με 40+ δεν λέει!!!

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!