GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 06-07-2013, 11:54
kostasvar Ο/Η kostasvar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 831
Προεπιλογή ΠΡΑΓΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2013

Έχοντας καταλήξει στον προορισμό (Πράγα) έχω βγάλει διάφορες διαδρομές και δεν ξέρω πια να διαλέξω μιας και υπάρχουν τόσες πολλές και ωραίες επιλογές. Όποιος έχει να προτείνει κάτι ευχαρίστως. Το ταξίδι θα γίνει προς το τέλος Ιουλίου με διάρκεια περίπου 15 ημέρες.

  #2  
Παλιό 06-07-2013, 12:56
STRATOS-GS Ο/Η STRATOS-GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ,ΛΕΣΒΟΣ
Μoto: R1200GS,2010
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΑΓΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2013

Με το καλό φίλε!Σε ζηλεύω,τόσο για το ταξίδι,όσο και για τις μέρες της προετοιμασίας,οι οποίες για μένα είναι ακόμα πιο μαγικές...
Πες μας αν έχεις πάει ταξίδια(και που) στο παρελθόν,αν θέλεις να κινηθείς σε πόλεις ή επαρχίες,για να βοηθήσουμε ανάλογα..
  #3  
Παλιό 06-07-2013, 13:21
kostasvar Ο/Η kostasvar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 831
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΑΓΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από STRATOS-GS Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το καλό φίλε!Σε ζηλεύω,τόσο για το ταξίδι,όσο και για τις μέρες της προετοιμασίας,οι οποίες για μένα είναι ακόμα πιο μαγικές...
Πες μας αν έχεις πάει ταξίδια(και που) στο παρελθόν,αν θέλεις να κινηθείς σε πόλεις ή επαρχίες,για να βοηθήσουμε ανάλογα..
Σε ευχαριστώ.Οι ημέρες προετοιμασίας είναι πραγματικά μαγικές.Χθές τελείωσα με το service (έχω την χαρα να το κάνω μόνος μου) και τώρα σιγά σιγά μαζέυω τα υπόλοιπα.

Το μόνο ταξίδι που έκανα στο εξωτερικό είναι Κωνσταντινούπολη.

Γενικά μου αρέσει να ταξιδεύω εκτός πόλης κοντά στην φύση΄(ποτάμια,λίμνες,δάση κτλ.)
  #4  
Παλιό 07-07-2013, 14:19
dionysisgs Ο/Η dionysisgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Κρυονέρι Αττικής
Μoto: R1200RT Sportster 983XL
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΑΓΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2013

Από Πράγα μπορείς να πας Δανία ;;; Μετακομίζω κοπενγχαγη και σκέφτομαι να πάρω την μηχανή μαζί μου...
  #5  
Παλιό 07-07-2013, 14:34
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΑΓΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2013

Κωστή θές διαδρομή βουνό η θάλασσα???? ΄Μπορείς να τα σχεδιάσεις και τα 2 όμως!!!

Πράγα είναι η αγαπημένη μου πόλη.....έχω πάει 4 φορές, τις 2 με μηχανή και 2 με το ιπτάμενο μέσο!!!Έχω να σου πώ ωραία μέρη για φαγητό-ποτό και φυσικά after.....

Aν ανέβεις απο βαλκάνια είναι διαφορετικά...αν πάς με πλοίο ...αλλάζει το πλάνο....πως το σκέφτεσαι??
  #6  
Παλιό 07-07-2013, 15:28
nordkapp Ο/Η nordkapp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Πετρουπολη
Μoto: Ηonda cbf 1000
Μηνύματα: 2,108
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΑΓΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2013

Η διαδρομη που σου προτεινω αλλα οχι σε μια μερα ειναι λιγο-πολυ κλασσικη.Grossglockner-Ηallstatt και Cesky Krumlov ειναι must σε οτι εχει να κανει με την διαδρομη μεχρι την Πραγα.
  #7  
Παλιό 07-07-2013, 15:50
kostasvar Ο/Η kostasvar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 831
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΑΓΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dionysisgs Εμφάνιση μηνυμάτων
Από Πράγα μπορείς να πας Δανία ;;; Μετακομίζω κοπενγχαγη και σκέφτομαι να πάρω την μηχανή μαζί μου...
Δυστηχώς δεν θα ενέβω τόσο επάνω......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από italos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστή θές διαδρομή βουνό η θάλασσα???? ΄Μπορείς να τα σχεδιάσεις και τα 2 όμως!!!

Πράγα είναι η αγαπημένη μου πόλη.....έχω πάει 4 φορές, τις 2 με μηχανή και 2 με το ιπτάμενο μέσο!!!Έχω να σου πώ ωραία μέρη για φαγητό-ποτό και φυσικά after.....

Aν ανέβεις απο βαλκάνια είναι διαφορετικά...αν πάς με πλοίο ...αλλάζει το πλάνο....πως το σκέφτεσαι??
Θα ανέβω απο βαλκάνια.Σχεδόν έχω καταλήξει να πάω απο ΣΚΟΠΙΑ-ΣΕΡΒΙΑ(ΝΙΣ/ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ/ΝΟΒΙ ΣΑΝΤ)-ΟΥΓΓΑΡΙΑ(ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ)-ΣΛΟΒΑΚΙΑ(ΜΠΡΑΝΤΙΣΛΑΒΑ)-ΑΥΣΤΡΙΑ(ΒΙΕΝΝΗ)-ΤΣΕΧΙΑ(ΠΡΑΓΑ) , και να επιστρέψω απο ΓΕΡΜΑΝΙΑ(ΜΟΝΑΧΟ)-ΑΥΣΤΡΙΑ(ΣΑΛΣΜΠΟΥΡΓΚ)-ΣΛΟΒΕΝΙΑ(ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ)-ΚΡΟΑΤΙΑ(ΣΠΛΙΤ)-ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ κτλ... Πιθανόν έχω βάλει πολλά στο πλάνο αλλά έχω και Plan B με μικρότερο κύκλο!!!

Νομίζω ότι αυτός ο κύκλος έχει βουνό και θάλασσα.Θα προτιμούσα να αποφύγω εθνικές οδούς σε περίπτωση που υπάρχουν όμορφες επιαρχιακές διαδρομές...
  #8  
Παλιό 07-07-2013, 15:52
kostasvar Ο/Η kostasvar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 831
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΑΓΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nordkapp Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαδρομη που σου προτεινω αλλα οχι σε μια μερα ειναι λιγο-πολυ κλασσικη.Grossglockner-Ηallstatt και Cesky Krumlov ειναι must σε οτι εχει να κανει με την διαδρομη μεχρι την Πραγα.
Νομίζω ότι εαν βγάλω εκτός πλάνου την Γερμανία θα είναι μια χαρά να γυρίσω απο εκεί....
  #9  
Παλιό 07-07-2013, 16:34
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΑΓΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostasvar Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστηχώς δεν θα ενέβω τόσο επάνω......



Θα ανέβω απο βαλκάνια.Σχεδόν έχω καταλήξει να πάω απο ΣΚΟΠΙΑ-ΣΕΡΒΙΑ(ΝΙΣ/ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ/ΝΟΒΙ ΣΑΝΤ)-ΟΥΓΓΑΡΙΑ(ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ)-ΣΛΟΒΑΚΙΑ(ΜΠΡΑΝΤΙΣΛΑΒΑ)-ΑΥΣΤΡΙΑ(ΒΙΕΝΝΗ)-ΤΣΕΧΙΑ(ΠΡΑΓΑ) , και να επιστρέψω απο ΓΕΡΜΑΝΙΑ(ΜΟΝΑΧΟ)-ΑΥΣΤΡΙΑ(ΣΑΛΣΜΠΟΥΡΓΚ)-ΣΛΟΒΕΝΙΑ(ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ)-ΚΡΟΑΤΙΑ(ΣΠΛΙΤ)-ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ κτλ... Πιθανόν έχω βάλει πολλά στο πλάνο αλλά έχω και Plan B με μικρότερο κύκλο!!!

Νομίζω ότι αυτός ο κύκλος έχει βουνό και θάλασσα.Θα προτιμούσα να αποφύγω εθνικές οδούς σε περίπτωση που υπάρχουν όμορφες επιαρχιακές διαδρομές...
Πρόταση μου....μιας και θα ανέβεις απο βαλκάνια....κάνε το πέρασμα σου απο ρουμανία....αλλά και zakopane πολωνία.....εγώ με μια γρήγορη σκέψη θα ακολουθούσα κάτι τέτοιο.....

https://maps.google.gr/maps?saddr=Patra,+%CE%91%CF%87%CE%B1%CE%90%CE%B1&daddr=Transf%C4%83g%C4%83r%C4%83%C8%99an,+Oe%C8%99tii+Ungureni,+Arge%C5%9F,+Rom%C3%A2nia+to:Transalpina,+R%C3%A2nca,+Gorj,+Rom%C3%A2nia+to:Budapest,+Magyarorsz%C3%A1g+to:Zakopane,+Polska+to:Prague,+Czech+Republic+to:Salzburg,+%C3%96sterreich+to:Hallstatt,+%C3%96sterreich+to:Liubliana,+Ljubljana,+Eslovenia+toubrovnik,+Hrvatska+to:Patra,+%CE%91%CF%87%CE%B1%CE%90%CE%B1&hl=el&ie=UTF8&ll=46.800059,19.819336&spn=17.240265,43.286133&sll=46.596619,15.007324&sspn=4.325419,10.821533&geocode=FfCYRwIdrqRLASkt7SSlmTVeEzGgjLniLL0ABA%3BFbeisgIdIiZ4ASmvlkw4qt1MRzE3h2C9en5RUA%3BFZQTswIdK3hpASmR8VuBvrxNRzGgtERGO3UUGQ%3BFbjC1AId64ciASnJz9TRNMNBRzFgER4MKcQABA%3BFe0-8AId-mcwASk5Oe-UkvIVRzGgpmtxoYeN3w%3BFZIX_AIdqU3cACmLeXAJnJMLRzGQQBZmD68ABA%3BFdKD2QIdIjTHACmx1Aip3Zp2RzE99ypBoYPhwQ%3BFfq91QIdbkXQACljRkFubzZxRzGtwSZqWWXBFg%3BFQPEvgIdJmDdACnRhpiW9TFlRzEg7D-CHPgABA%3BFSnMigIdVxkUASl96DUIootLEzEA1SuGUK0ABA%3BFfCYRwIdrqRLASkt7SSlmTVeEzGgjLniLL0ABA&oq=halls&mra=ls&t=m&z=5


τα χιλιόμετρα μπορεί να βγαίνουνε στο ταλιράκια.....αλλά αν φάς σουβλάκι τα ελληνικά και την αλβανία ....δεν θα έχεις πρόβλημα!!!
  #10  
Παλιό 07-07-2013, 17:15
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΑΓΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2013

Bre Νικόλα .... Πράγα είπε ο άνθρωπος...

Μήπως είσαι στερημένος με τις μέλισσες κ ονειρευεσαι ανοιχτούς δρόμους?
Κλειστό θέμα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:46.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!