GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 07-07-2013, 22:30
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Δύο χρόνια έχουν περάσει απ΄την τελευταία φορά που οι ρόδες της μηχανής μου πέρασαν για τελευταία φορά τα σύνορα της Ελλάδας και η θέληση μου για άλλο ένα ταξίδι στο εξωτερικό ήταν πολύ μεγάλη.
Βέβαια είναι και η κρίση στη μέση που με τις περικοπές σε μισθούς και την αβεβαιότητα που υπάρχει σε καθημερινή βάση για τις δουλειές μας με έκανε να είμαι πολύ συγκρατημένος ως προς την επιλογή του μέρους που θα πήγαινα.
Οι προσκλήσεις αρκετές απο αρκετούς φίλους αλλά δυστυχώς το budget μικρό οπότε θα έπρεπε να αρκεστώ σε κάποιο εύκολο και φθηνό προορισμό.
Η Βουλγαρία ήταν η χώρα που με κέρδισε μιας και είχε τα απαραίτητα ώστε να γίνει ένα εύκολο και οικονομικό ταξίδι.
Έτσι λοιπόν το Σάββατο 22/6 ετοιμαστήκαμε εγώ και η καλή μου :wub: για ένα εβδομαδιαίο ταξίδι στην γειτονική μας χώρα.


Η διαδρομή της πρώτης μέρας θα ξεκινούσε απο Αθήνα με τελικό προορισμό το Ακριτοχώρι του νομού Σερρών, μια περιοχή που είναι 25 χλμ μακριά απ΄τον Προμαχώνα που θα πέρναγα την επόμενη ημέρα.
ΕΔΩ [/url]η διαδρομή.
Εδώ στη Λαμία για ανεφοδιασμό

Εδω περνώντας απ΄την Ελασσόνα μιας και η διαδρομή μου δεν είχε καθόλου εθνική

Πανέμορφη διαδρομή με πολύ πράσινο


Αφού προσπάθησα ανεπιτυχώς ( δεν πειράζει την άλλη φορά) να βρω τον φίλο μου τον Πέτρο ( fournaris) μιας και πέρασα απ΄το χωριό του συνέχισα την διαδρομή μου και αργά το μεσημέρι έφτασα στο

όπου και έκανα στάση για καφέ.
Η ζέστη πάντως ήταν αρκετή και ένας παγωμένος καφές ήταν ότι καλύτερο.

Έτσι λοιπόν αφού δροσίστηκα συνέχισα την διαδρομή μου και μετά απο λίγο έφτασα στο

όπου βρήκα και το ξενοδοχείο που είχα κλείσει για εκείνη την βραδιά.

Ο Αλέξανδρος φανατικός μοτοσυκλετιστής που οι καταστάσεις τον έκαναν να πουλήσει την μοτοσυκλέτα του ( άντε σύντομα και με άλλη) με εξυπηρέτησε απίστευτα καλά και βέβαια το δωμάτιο μου είχε την καλύτερη θέα στην λίμνη Κερκίνη που ήταν εκεί δίπλα.



Μάλιστα το βράδυ για να είμαι ήσυχος αν και υπήρχε ιδιωτικός χώρος στάθμευσης ο Αλέξανδρος κανόνισε και έβαλα την μηχανή στην πίσω μεριά του ξενοδοχείου βάζοντας γύρω γύρω το αυτοκίνητο του αλλά και του πατέρα του.

Το απογευματάκι λοιπόν αφού έκανα ένα ντουζάκι περπάτησα μέχρι το χωριό ( περίπου700 μέτρα απ΄το ξενοδοχείο) για να πάω στην ταβερνούλα που είχε για φαγητό.



Έτσι λοιπόν επέστρεψα αργότερα στο ξενοδοχείο μου για να ξεκουραστώ μιας και η αυριανή μέρα θα ήταν πολύ σημαντική μέρα για εμένα.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 07-07-2013, 22:32
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Η επόμενη μέρα με βρίσκει στο δρόμο για τα σύνορα του Προμαχώνα

Οι διαδικασίες σύντομες και μάλιστα συναντήθηκα με κάτι παιδιά απο Θεσσαλονίκη που επίσης πέρναγαν τα σύνορα.

Εδω τα σύνορα απ΄την μεριά της Βουλγαρίας.

Και εδώ τα ανταλακτήρια που είχε.
Η ανταλαγή που έκανα ήταν 1 Ευρώ με 1,93 Λέβα.

Αυτό που μου έκανε πρώτη εντύπωση ήταν ότι είχε παντού πολλά μικρά Cazino όπως εδώ στα σύνορα που είχα παρκάρει.

Έτσι λοιπόν συνέχησα την διαδρομή μου προς την Σόφια που θα με φιλοξενούσε ο φίλος Γιάννης Gooky 7 η οποία διαδρομή ήταν ΑΥΤΗ[/url] δεν χρησιμοποίησα δηλαδή μόνο την εθνική για Σόφια αλλά με μια παράκαμψη μέσω της πόλης Σαμόκωφ πέρασα απο πολύ ωραία μέρη και μια μεγάλη ωραία λίμνη μέχρι να φτάσω στη Σόφια.
Όσο για τους δρόμους δεν μπορώ να πω πως έμεινα ικανοποιημένος μιας και η εθνική που πηγαίνει για Σόφια είναι ουσιαστικά ένας επαρχιακός με μια λωρίδα ανα κατεύθυνση και με πολύ πολύ κίνηση.




Εδώ ΄περνώντας την πόλη Σαμόκωφ με κατεύθυνση την Σόφια


Και εδώ περνώντας τον επαρχιακό λίγο πριν μπω στη Σόφια

Έτσι λοιπόν αφού συναντήθηκα με τον Γιάννη και πήγαμε σπίτι ετοιμάστηκα για την απογευματινή έξοδο με τα παιδιά.
Να πω μόνο ότι νωρίς το απόγευμα έβρεξε καλά και έτσι δρόσισε αρκετά απ΄την πολύ ζέστη που είχε.
Το απόγευμα λοιπόν ξεκινήσαμε με τα παιδιά και περπατήσαμε στη Σόφια για να δω και την Σόφια απο μέσα πια.
Εδώ κάποιες φωτό:



Μάλιστα πετύχαμε και σε μια διαδήλωση που έκανε ο κόσμος για την κυβερνητική πολιτική


Reply With Quote
  #3  
Παλιό 07-07-2013, 22:34
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Συνέχεια λοιπόν απ΄την ποδαράτη βόλτα μας στη Σόφια:


Εδώ ο Γιάννης και η Άντα .

και εδώ εγώ με τον Γιάννη

Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά για την φιλοξενία αλλά και την καταπληκτική παρέα τους.
Την άλλη μέρα λοιπόν έφτασε η ώρα να αναχωρήσω απ΄την Σόφια και μέσω Plovdiv, Burgas θα έφτανα στη Varna.
ΕΔΩ[/url] η διαδρομή.
Έτσι λοιπόν το πρωί ξεκινάω απο Σόφια

Εδώ κάπου στη διαδρομή σε κάποια στάση για βενζίνα

Εδώ σε κάποια στάση στον αυτοκινητόδρομο έξω απ΄το Plovdiv


Και εδώ φτάνοντας στα παράλια του Burgas έφτασα σε αυτό το πάρκο

με σκοπό να πάω στην παραλία και να δω για πρώτη φορά την Μαύρη Θάλασσα
Εδώ η πλάζ στο Burgas


Και εδώ ένα περίεργο ποδήλατο που συνάντησα στην παραλία του Burgas

Συνεχίζοντας λοιπόν την διαδρομή απο Burgas προς Varna η διαδρομή γίνεται παραλιακή και περνάει απο πολλά μέρη.



Μέχρι που βλέπω την ταμπέλα .....

και σε λίγο.....
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 07-07-2013, 22:36
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Φτάνοντας στη Varna λοιπόν η καλή μου :wub: ξεκουράστηκε σε κλειστό ( περιφραγμένο και με φύλακα) πάρκινκ.
Να πω ότι γενικά στη Βουλγαρία οι κλεψιές είναι πολλές και θέλει πολύ προσοχή

και εδώ το ξενοδοχείο απ΄την μεριά του πάρκινκ.
Είχε και πισίνα πράγμα που εγώ δεν χρησιμοποίησα μιας και η θάλασσα ήταν δίπλα.

Να πω μόνο ότι εκείνη την ημέρα στο μόνο μέρος που πήγα ήταν σε ένα ιταλικό εστιατόρειο εκεί κοντά όπου έφαγα και ήπια και την μπύρα μου.

Η επόμενη μέρα ήταν η ημέρα που είχα αφιερώση να δω την Varna αφου την περπατούσα όλη.
Έτσι η μηχανή έμεινε στο πάρκινκ και εγώ αφού πήρα ένα ταξί και με πήγε στο κέντρο της πόλης ξεκίνησα να την περπατώ.
Εδώ λοιπόν θα δείτε το τι είδα και εγώ:




Εδω ο σιδηροδρομικός σταθμός της Varnas

Εδώ ο καθεδρικός ναός

Εδώ κεντρικός πεζόδρομος με πολλά μαγαζιά αλλά και καφέ.



Και εδώ μερικές φωτό απο ένα τεράστιο πάρκο με μια λίμνη που είχε μέσα βαρκούλες και όλα αυτά στο κέντρο της Varnas



Reply With Quote
  #5  
Παλιό 07-07-2013, 22:37
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Συνέχεια λοιπόν απ΄το πάρκο


Και φτάνουμε λοιπόν σε αυτόν τον πεζόδρομο ο οποίος είναι ακριβώς μπροστά στην παραλία και είναι όλο μπαράκια.
Για να δείς την θάλασσα στο μεγαλύτερο κομμάτι πρέπει να μπείς στα μπαράκια αυτά που κλείνουν όλη την θέα

Έχει βέβαια και κάποια κομμάτια ανοιχτά που μπορείς να μπείς στην πλάζ


Συνεχίζοντας απ΄την παραλία αποφάσισα να ανέβω πρός το κέντρο πέρνωντας άλλο πεζόδρομο.


Και εδώ στάση στα " happy" :winking: για όσους ξέρουν για φαγητό και μπυρίτσα μιας και η ζέστη ήταν αρκετή.

:blush:

Επόμενη επίσκεψη στο Grand Mall της Varna

και μετά επιστροφή στο ξενοδοχείο μου όπου επισκέφτηκα την διπλανή παραλία για το δεύτερο μπανάκι στην Μαύρη θάλασσα ( είχα κάνει και την προηγούμενη ημέρα το πρώτο).
Να αναφέρω ότι η Varna έχει δυο Mall όπως επίσης Mall έχουν και άλλες πόλεις της Βουλγαρίας
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 07-07-2013, 22:40
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Η επόμενη ημέρα με βρίσκει να αναχωρώ το πρωί απο Varna με προορισμό την πόλη Ruse στα σύνορα με την Ρουμανία.
Στην συνέχεια θα κατέβαινα στο Veliko Tarnovo όπου και θα διανυκτέρευα.
Η διαδρομή ΕΔΩ[/url]

Ο καιρός δεν ήταν πάντως και τόσο καλός μιας και είχε αρκετή συνεφιά και μια ελαφριά ψύχρα.
Σε αρκετά σημεία ανεβαίνοντας βόρεια συνάντησα βρεγμένο δρόμο σημάδι ότι είχε βρέξει προηγουμένος.
Πάντως και ο δρόμος δεν ήταν στην καλύτερη του κατάσταση μιας και είχε αρκετές λακούβες και σε αρκετά σημεία είχε συνεργεία που έριχναν άσφαλτο.
Η διαδρομή απο την Varna μέχρι το Ruse που είναι η βορειότερη πόλη της Βουλγαρίας είναι 200 περίπου χλμ




Ε, αφού έφτασα μέχρι το Ruse ας δω και τα σύνορα με την Ρουμανία.
Ο καιρός πάντως είχε αρχίσει να ψιχαλίζει και φαίνεται πως προηγουμένος είχε βρέξει.

Ε, αφού έφτασα εδώ να μην πατήσω και λίγο Ρουμανικό έδαφος;
Τις δυο χώρες τις χωρίζει μια τεράστια γέφυρα που περνάει πάνω απ΄τον Δούναβη και εκεί ακριβώς είναι και τα σύνορα τους.
Απο εδώ είναι η αρχή της γέφυρας.

Εδώ πάνω στην γέφυρα

Στο βάθος φαίνεται και η είσοδος στη Ρουμανία
Απο εδώ φαίνεται και ο Δούναβης

Και εδώ είμαι πια στη Ρουμανία κοντά στην πόλη Giurgu, αλλά ουπς τι κάνω εγώ κάνω το γύρω της Βουλγαρίας και όχι της Ρουμανίας.
Ας το αφήσουμε αυτό για άλλο ταξίδι.

Έτσι αφού πήγα μέχρι την πρώτη πόλη Giurgu επιστροφή και πάλι στη Βουλγαρία


και βάζω κατεύθυνση για τον τελικό προορισμό εκείνης της ημέρας το Veliko Tarnovo.
Εδώ κάπου στη διαδρομή.

Reply With Quote
  #7  
Παλιό 07-07-2013, 22:42
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Φτάνοντας λοιπόν το μεσημέρι στο Veliko Tarnovo
Το Veliko Tarnovo θεωρείται απ΄τους αγαπημένους προορισμούς των Ελλήνων στην Βουλγαρία.
Εγώ πάντως δεν είδα κάποιον Έλληνα.

Αφού με την βοήθεια του GPS βρήκα το ξενοδοχείο

Έβαλα την μηχανή στο πάρκινκ που ήταν υπαίθριο αλλά φυλασσόμενο

και αφού έκανα ένα ντούζ περπάτησα αυτή την όμορφη πόλη.
Καταρχήν το δωμάτιο μου είχε υπέροχη θεα.




Αφού λοιπόν βγήκα για περπάτημα να και κάποιες άλλες φωτό




Το απογευματάκι αφου γύρισα αρκετά την πόλη κάθισα να φάω και να πιώ και την μπυρίτσα μου ( ντόπια Zagorka)
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 07-07-2013, 22:44
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Η επόμενη ημέρα θα ήταν η μέρα που θα κατέβαινα αρκετά νότια στην Βουλγαρία ( οι πιο όμορφες ορεινές περιοχές και διαδρομές στην Βουλγαρία είναι νότια στην ορεινή Ροδόπη) και θα πήγαινα στις πλαγιές της Ροδόπης στην πόλη Smolyan.
Βέβαια κατεβαίνωντας απ΄το Veliko Tarnovo νοτιότερα θα πέρναγα απ΄τις πόλεις Gamprovo,Stara Zagora, Plovdiv και θα κατέληγα στην πόλη Smolyan.
ΕΔΩ[/url] η διαδρομή.



Μετά το Gamrovo συνέχισα σε τέτοιες διαδρομές


Μέχρι που έφτασα στη ...

όπου έκανα μια μικρή στάση δίπλα σε ένα εμπορικό κέντρο

και μετά συνεχίζοντας και περνώντας έξω απο κάποια χωριά

έφτασα στην επόμενη μεγάλη πόλη ......


και βγαίνοντας πια απ΄τις πόλεις άρχισα να φτάνω σε όμορφα μικρά χωριά στην διαδρομή μου για την Ροδόπη
Εδώ σε κάποια στάση μου.


και βέβαια όσο ανεβαίναμε στη Ροδόπη πλησιάζοντας την πόλη Smolyan τόσο τα τοπία γίνονταν και πιο μαγευτικά.



μέχρι που είδα......


πράγμα που σήμαινε ότι είχα φτάσει στον προορισμό εκείνης της ημέρας.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 07-07-2013, 22:46
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Το Smolyan είναι μια μικρή όμορφη πόλη που βρίσκεται στις πλαγιές της Ροδόπης




Το ξενοδοχείο πολύ καλό και γενικά η επιλογή αυτής της πόλης ήταν πολύ πετυχημένη.
Η επόμενη ημέρα ήταν η τελευταία επι Βουλγαρικού εδάφους αλλά περνούσε απο απίθανα μέρη.
ΕΔΩ[/url] η διαδρομή
Έτσι λοιπόν ξεκινώντας απτην πόλη Smolyan μετά απο περίπου 12 χλμ έφτασα στο Pamporovo γνωστό και για το χιονοδρομικό του κέντρο το χειμώνα.
Τώρα το καλοκαίρι βέβαια είναι ένα απίθανο μέρος με πολύ πράσινο και απίθανες κατοικίες.








Reply With Quote
  #10  
Παλιό 07-07-2013, 22:47
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Περνώντας λοιπόν το Pamporovo και συνεχίζοντας για την πόλη Dospat με την περίφημη λίμνη


Εδώ περνώντας και απο κάποια μουσουλμανικά χωριά



Ώσπου έφτασα στην πόλη

και στην περίφημη λίμνη της




Απο εκεί λοιπόν και αφού έδωσα και τα τελευταία λέβα για βενζίνα ακολούθησα την διαδρομή πρός Ελλάδα και Δράμα και έφτασα πολύ γρήγορα στα σύνορα της Εξοχής όπου και πέρασα το τούνελ που χωρίζει την Ελλάδα με την Βουλγαρία.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!