GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Χρήσιμα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιό 25-10-2012, 16:48
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
............................................................ Μιληστε ελευθερα, τουλάχιστον να μελετήσουμε μέχρι που φτάνει η ελληνική βλακεία μας (?).
Φίλε μου προσπαθώ να καταλάβω τι θέλεις να πείς η τελικά τι προτείνεις αλλά δεν τα κατάφερα.

Πολλοί φίλοι είπαν την αποψή τους για το το τι πρέπει να κάνουμε αν συναντηθούμε με αυτά τα σκυλιά.Μερικοί μάλιστα για να δείξουν ότι αυτά τα σκυλιά δεν είναι επικίνδυνα έδειξαν φωτογραφίες με τα ανήλικα παιδάκια τους να τα έχουν αγκαλιά .

Δεν σου κάνει τίποτα απο αυτά.Τι προτείνεις λοιπόν να κάνουμε με αυτά τα σκυλιά? Απο την στιγμή που καλώς (κακώς κατά την αποψή σου) υπάρχουν , μάλιστα Ο ΑΡΚΤΟΥΡΟς εκτρέφει απο το 1998 αυτη την υπέροχη ράτσα που κινδύνευε απο εξαφάνιση και δίνει τα κουτάβια δωρεάν στους κτηνοτρόφους των ορεινών περιοχών.

Πολύ θα ήθελα να ακούσω την προτασή σου για αυτά τα σκυλιά.Τι πρέπει να γίνει κατά την αποψή σου ώστε να μην κινδυνεύουμε?
Reply With Quote
  #132  
Παλιό 25-10-2012, 16:57
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιληστε ελευθερα, τουλάχιστον να μελετήσουμε μέχρι που φτάνει η ελληνική βλακεία μας (?).
Παρατήρησε ότι τόσες μέρες μιλάμε για σκυλιά και παρά του ότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και εμπειρίες, κανείς μέχρι τώρα δεν ύψωσε τους τόνους στο γράψιμό του, που σημαίνει άνθρωποι ήρεμοι, χαλαροί, μιλάνε ελεύθερα, δέχονται τον διάλογο. Μην το χαλάς λοιπόν τώρα στο τέλος.
Reply With Quote
  #133  
Παλιό 25-10-2012, 16:57
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβάμαι ότι δε θέλετε να καταλάβετε μερικοί σε σημείο μάλλιστα που αναρωτιέται κανείς τι θέλει κ γράφει εμπειρίες του στο να βοηθήσει τυχόν μέλη που διαβάζουν..
Δηλ. με τα λεγόμενά σας, όλα είναι στη φαντασία μας, όλα είναι είναι τόσο αθώα κ μπορούμε να περιπλανιώμαστε άφοβα στην κοινωνία μας, το πιστεύετε, το τεκμιριώσατε με παραπομπές google, αναρτίσατε χαριτωμένες φωτογραφίες, αναλύσατε το ιδεώδες του ελληνικού τσομπανόσκυλου, το ταπεραμέντο της φυλής μας, την ανωτερότητά τους από τα γερμανικά ποιμενικά του σπασε τη ραχοκοκαλιά λέει κλπ κλπ κλπ.
Έτσι είναι ?
Μπορούμε δηλ. να μη φοβόμαστε καθόλου να περιπλανιώμαστε ελεύθερα οι σκύλοι μας αγαπούν οι πληγές είναι ασήμαντες βάζουμε ένα επίδεσμο κ τελιώσαμε ?
Α και να φοβόμαστε μόνο δαγκώματα ανθρώπων αυτό λέτε ?

Μιληστε ελευθερα, τουλάχιστον να μελετήσουμε μέχρι που φτάνει η ελληνική βλακεία μας (?).
Φίλε αν δεν μπορείς να κρατήσεις την κουβέντα σε ένα επίπεδο, παράτα τα...
Reply With Quote
  #134  
Παλιό 25-10-2012, 17:47
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρατήρησε ότι τόσες μέρες μιλάμε για σκυλιά και παρά του ότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και εμπειρίες, κανείς μέχρι τώρα δεν ύψωσε τους τόνους στο γράψιμό του, που σημαίνει άνθρωποι ήρεμοι, χαλαροί, μιλάνε ελεύθερα, δέχονται τον διάλογο. Μην το χαλάς λοιπόν τώρα στο τέλος.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε αν δεν μπορείς να κρατήσεις την κουβέντα σε ένα επίπεδο, παράτα τα...
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και προσθέτω ότι τελικά το πόσα πόδια έχεις δεν έχει και πολύ σχέση με το πόσο μυαλό κουβαλάς....
Reply With Quote
  #135  
Παλιό 25-10-2012, 17:55
dimag7 Ο/Η dimag7 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: R 1200 ADV '10
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Λοιπόν αφού σας διάβασα όλους σας, θα σας πω και εγώ την άποψη μου για τους τετράποδους φίλους μας.
Εγώ έχω 2 Doberman και 1 πιο παλιά, έχω ακούσει το ότι τρελένωνται, ότι τρώνε ακόμη και τα αφεντικά τους, ότι προσπαθούν να αποκτήσουν την κυριαρχία μετά από καιρό απο το ιδιοκτήτη τους και ένα σωρό άλλες Μ@λ@κιες.
Έχω πέσει και εγώ θύμα από αγέλη σκυλιών στο δρόμο με το ποδήλατο, αυτό που έγινε κράτησα τη ψυχραιμία μου και όταν τα λυκόσκυλα πλησίασαν πάρα πολύ φώναξα <ΜΗ>δυνατά. Το χρησιμοποιούν οι εκπευδευτές σκυλιών για να καταλάβει ο σκύλος ότι κάνει κάποιο λάθος. Πραγματικά μετά από 3 φορές που φώναξα ΜΗ οι σκύλοι έφυγαν.
Τώρα είναι λογικό από τη στιγμή όπου μπαίνουμε στο χώρο τους στα βουνά να γίνονται αυτά που γίνονται διότι ο κάθε τσοπάνος του έχει επιδίξει τον χώρο του, είναι σαν να μπαίνει κάποιος στο σπίτι μας εμείς τι κάνουμε πρώτα θα φωνάζουμε μήπως ο κλέφτης φοβίθει και φύγει και εάν μας κάνει επίθεση ορμάμαι ποιά η διαφορά λοιπόν με τα ΕΠ ?
Τώρα εάν την κόρη του (Gianni's gs1100) του τη δάγκωσε σίγουρα κάτι έφταιξε και το λέω αυτό διότι όταν Παντρευόμουν κατά λάθος άνοιξε την γκαραζόπορτα του σπιτιού μου η Πεθερά μου (παναθεμάτην) και βγήκε έξω το Doberman αντιμέτωπο με 10 παιδάκια όπου έπαιζαν στο κήπο, λοιπόν ο σκύλος παιδιά κάθισε στα πίσω πόδια και απλώς κοίταζε μέχρι όπου κατέβηκα κάτω και τον έβαλα πάλι μέσα. Μιλάμε για ένα Doberman 50 κιλά όπου πριν μία εβδομάδα δάγκωσε 3 Αλβανούς πετράδες που ήρθαν σπίτι μου για δουλειά και ο λόγος ήταν που μπήκαν μέσα χωρίς να με φωνάξουν πρίν γι αυτό μην τα κατηγορούμαι επειδή δεν μιλάνε.
Οσοι θέλουν μπορούν να δούν σε DVD το # Χάτσικο # αυτόν τον θρυλικό Σκύλο με τον Ρίτσαρντ Γκήρ.
Σας ευχαριστώ
Reply With Quote
  #136  
Παλιό 25-10-2012, 17:55
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Ναι σύντεκνοι, είναι όμορφο και χρήσιμο thread και όλοι μάθαμε κάτι καινούριο, μην το χαλάσουμε ..
Reply With Quote
  #137  
Παλιό 25-10-2012, 18:01
Corvo Ο/Η Corvo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: Τρικαλα
Μoto: africa 650
Μηνύματα: 131
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Καλησπερα σας, για να πω την αληθεια δεν διαβασα ολο το θεμα, αλλα μεχρι με την 5η σελιδα.

Τα σκυλια απο τις ελαχιστες γνωσεις που εχω πανω σε αυτα εχουν το καθενα διαφορετικο χαρακτηρα. Ο ελληνικος ποιμενικος ειναι ενα απιστευτα δυνατο σκυλι που οντως αν θελησει να σε κανει κομματια θα σε κανει. Οσες σελιδες και αν γραψουμε εμεις εδω.

Λογω enduro που εκανα καποτες στο Κισσαβο εδω και μιας και απο ΕΠ εχουμε αρκετους, την πατησα αρκετες φορες! Παντα οταν τα εβλεπα διαλεγα το μονοπατι που απομακρυνοταν απο την περιοχη τους αλλα δεν ηταν λιγες οι φορες που βρεθηκαμε φατσα με φατσα(γλυκουλικα δεν ειναι )

Μην τα προκαλεσετε σε καμια περιπτωση ετσι για πλακα, και για μενα μην σταματησεις ποτε μπροστα τους, αν ειναι 6,7 + και σε περικυκλωσουν ξεμενεις απο επιλογες
Σιγα σιγα κρατατε σταθερη πορεια, και οταν φτασετε στα τελευταια ανοιγεις γκαζι και εξαφανιζολ...
Το παω αργα αργα και απλα εμπιστευομαι την ψυχολογια τους για μενα δεν βρισκει εφαρμογη. Αν σου αρπαξει το ποδι αυτο το δοντακι δεν ξεφευγεις...

Και για ονομα του Θεου, δεν υπαρχει λογος να τσακωνομαστε και για αυτο, προσωπικες γνωμες ειναι ολες, ολα δεκτα και ο καθενας πραττει αναλογα την εμπειρια του και τις γνωσεις του.

Αν εγω ακουσω το ψ, που μου ειπε να σταματησω, και οχι τον χ, που μου ειπε να φυγω γρηγορα, και τελικα με αρπαξαν απο το ποδι και ειμαι μειον 5 κιλα κρεατος, θα παω να του ζητησω το λογο;

Reply With Quote
  #138  
Παλιό 25-10-2012, 18:39
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι εξαγριωνεσαι ρε Γιαννη ????Γιατι υπάρχουν κάποιοι που δεν συνφωνουν μαζι σου ,οκ ,αυτο δεν συμαινει ομως οτι πρεπει να λενε και βλακειες.....




Μεσα σε αυτο το θεμα βλεπει κανεις το ΠΟΣΟ ποιο αγρια ζωα ημαστε εμεις απο τα ζωντανα του πλανητη....

Δεν εξαγριώνομαι ρε συ. Ούτε επιμένω ντε κ καλά στην άποψή μου. Απλά λέω κ εγώ τη δική μου.

Γιατί ντε κ καλά μόλις πω κάτι που δεν αρέσει, υψώνω τόνους, ριχνω το επίπεδο κλπ κλπ ?

Last edited by JohnGS1100; 25-10-2012 at 18:41.
Reply With Quote
  #139  
Παλιό 25-10-2012, 18:44
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dimag7 Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Τώρα εάν την κόρη του (Gianni's gs1100) του τη δάγκωσε σίγουρα κάτι έφταιξε ...
Κοίταν στην προκειμένη ήταν 10 σκυλιά κ 1 παιδιάκι που περπατούσε στο δρόμο.
Τι έφταιξε ? Απλά (?) έσερνε μία θηλυκιά στην περιοχή κ οι αρσενικοί πήγαιναν κοπαδιαστοί, αυτό τουλάχιστον μου είπαν από τις υπηρεσίες του δήμου.

Last edited by JohnGS1100; 25-10-2012 at 18:52.
Reply With Quote
  #140  
Παλιό 25-10-2012, 18:48
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου προσπαθώ να καταλάβω τι θέλεις να πείς η τελικά τι προτείνεις αλλά δεν τα κατάφερα.

Πολλοί φίλοι είπαν την αποψή τους για το το τι πρέπει να κάνουμε αν συναντηθούμε με αυτά τα σκυλιά.
Τι μας είπαν δε κατάλαβα, ποιες ενεργειες σε επίθεση ?? Το μόνο που διάβασα είναι να τον σεβόμαστε κλπ κλπ
Πείτε το αυτό σε ένα παιδί που ρωτάει τι να κάνει κ δε βγαίνει από το σπίτι, να δούμε αν θα σταματήσει να φοβάται.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σου κάνει τίποτα απο αυτά.Τι προτείνεις λοιπόν να κάνουμε με αυτά τα σκυλιά? Απο την στιγμή που καλώς (κακώς κατά την αποψή σου) υπάρχουν , μάλιστα Ο ΑΡΚΤΟΥΡΟς εκτρέφει απο το 1998 αυτη την υπέροχη ράτσα που κινδύνευε απο εξαφάνιση και δίνει τα κουτάβια δωρεάν στους κτηνοτρόφους των ορεινών περιοχών.

Πολύ θα ήθελα να ακούσω την προτασή σου για αυτά τα σκυλιά.Τι πρέπει να γίνει κατά την αποψή σου ώστε να μην κινδυνεύουμε?
Ο Αρκτούρος πάλι τι είναι, καμιά ξένη οργάνωση ? Ειλικρινά δε τους ξέρω και δε καταλαβαίνω με τέτοιες ενέργιες τι προσπαθούν να πετύχουν στην ελλάδα ?

Last edited by JohnGS1100; 25-10-2012 at 18:54.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!