GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 13-04-2010, 20:18
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

Χάνει λάδια η πίσω ανάρτηση (ESA) της μηχανής μου.
Είναι 1200 GS 12/2008, άρα μέσα στην εγγύηση.
Το πρόβλημα διαπιστώθηκε όταν πήγα να κλείσω ραντεβού για το service των 60.000 χλμ. Τότε παραγγέλθηκε και η ανάρτηση (29/3/2010).
Σήμερα, έκανα το service και η ανάρτηση δεν έχει έρθει ακόμη. Έχουν περάσει από την παραγγελία της 9 εργάσιμες μέρες.
Η παραγγελία είναι back order, δηλ. το ανταλλακτικό δεν υπάρχει στην Γερμανία και περιμένουμε χώρις να ξέρουμε κάτι περισσότερο.
Στο Γέρακα μου είπαν ότι είμαι το μοναδικό απλό GS που περιμένει πίσω ανάρτηση, ωστόσο στην ουρά είναι άλλα 3 adventure.
Την μηχανή την κυκλοφορώ κανονικά, ωστόσο στο Γέρακα μου είπαν ότι χάνοντας λάδια σιγά σιγά θα σκληραίνει.
Ελπίζω μέχρι τότε να έχει έρθει η ανάρτηση.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 13-04-2010, 20:26
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάνει λάδια η πίσω ανάρτηση (ESA) της μηχανής μου.
Είναι 1200 GS 12/2008, άρα μέσα στην εγγύηση.
Το πρόβλημα διαπιστώθηκε όταν πήγα να κλείσω ραντεβού για το service των 60.000 χλμ. Τότε παραγγέλθηκε και η ανάρτηση (29/3/2010).
Σήμερα, έκανα το service και η ανάρτηση δεν έχει έρθει ακόμη. Έχουν περάσει από την παραγγελία της 9 εργάσιμες μέρες.
Η παραγγελία είναι back order, δηλ. το ανταλλακτικό δεν υπάρχει στην Γερμανία και περιμένουμε χώρις να ξέρουμε κάτι περισσότερο.
Στο Γέρακα μου είπαν ότι είμαι το μοναδικό απλό GS που περιμένει πίσω ανάρτηση, ωστόσο στην ουρά είναι άλλα 3 adventure.
Την μηχανή την κυκλοφορώ κανονικά, ωστόσο στο Γέρακα μου είπαν ότι χάνοντας λάδια σιγά σιγά θα σκληραίνει.
Ελπίζω μέχρι τότε να έχει έρθει η ανάρτηση.
Χανοντας τα λαδια η αναρτηση δεν σκληραινει αλλα γινεται σαν τρομπολινο!! Χωροπηδαει σαν καγκουρο και η μοτοσυκλετα ειναι μη οδηγησιμη αφου περαν οτι δεν κρατιεται στις στροφες εχει προβλημα και στις ευθείες!!
Το λαδι του σωματος του αμορτισερ ειναι αυτο που δεν επιτρεπει την γρηγορη εκτονωση της αναρτησης λογω ελατηριου μετα απο συμπιεση του π.χ. σε σαμαρακι! αν ληψει το λαδι...χαιρετα μου τον πλατανο!!!!!!

Πολλα προβληματα αυτο το ESA!!!!! Κι απο εδω μεσα εχουν καποιοι προβλημα αλλα και σε άλλα ξενα φορουμς εχουν πολλα απραπονα! Εκτιμουν δε οτι 3 στα 10 μηχανακια με αυτο το συστημα παρουσιαζουν βλαβη!!!!!
Καλο πραγμα η τεχνολογια, ειμαι φανατικος οπαδος της, αλλα κακο εως κακιστο πραγμα η αδοκιμαστη τεχνολογια!! Ή τελος παντων η μη εξαντλητικα δοκιμασμενη!!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 13-04-2010, 21:35
pattakos Ο/Η pattakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μoto: Είχα R 1200 Adv.........
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάνει λάδια η πίσω ανάρτηση (ESA) της μηχανής μου.
Είναι 1200 GS 12/2008, άρα μέσα στην εγγύηση.
Το πρόβλημα διαπιστώθηκε όταν πήγα να κλείσω ραντεβού για το service των 60.000 χλμ. Τότε παραγγέλθηκε και η ανάρτηση (29/3/2010).
Σήμερα, έκανα το service και η ανάρτηση δεν έχει έρθει ακόμη. Έχουν περάσει από την παραγγελία της 9 εργάσιμες μέρες.
Η παραγγελία είναι back order, δηλ. το ανταλλακτικό δεν υπάρχει στην Γερμανία και περιμένουμε χώρις να ξέρουμε κάτι περισσότερο.
Στο Γέρακα μου είπαν ότι είμαι το μοναδικό απλό GS που περιμένει πίσω ανάρτηση, ωστόσο στην ουρά είναι άλλα 3 adventure.
Την μηχανή την κυκλοφορώ κανονικά, ωστόσο στο Γέρακα μου είπαν ότι χάνοντας λάδια σιγά σιγά θα σκληραίνει.
Ελπίζω μέχρι τότε να έχει έρθει η ανάρτηση.

welcome to esa-problem club!

καλησπερα φιλε, απο 24/03 περιμενω κ εγω
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 13-04-2010, 21:47
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pattakos Εμφάνιση μηνυμάτων
welcome to esa-problem club!

καλησπερα φιλε, απο 24/03 περιμενω κ εγω

Αν δεν κάνω λάθος περιμένεις απάντηση από την BMW, για το πότε θα έρθουν οι αναρτήσεις την άλλη εβδομάδα?
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 13-04-2010, 21:57
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

Θοδωρή, μου έχεις δείξει τη "διαρροή" και μπορώ να πω ότι είναι ελάχιστη έως αμελητέα.
Όχι ότι δεν πρέπει να σου την αλλάξουν αλλά σίγουρα δεν κινδυνεύεις.
Οι παρατηρήσεις των συναδέλφων σωστές αλλά εφόσον δεν έχει αλλάξει η ποσότητα της διαρροής που μου έδειξες πριν μερικέες εβδομάδες, δεν θεωρώ ότι αντιμετωπίζεις θέμα να αφήσεις τη μοτό να κάθεται μέχρι να σου στείλουν την ανάρτηση...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 13-04-2010, 22:03
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
Θοδωρή, μου έχεις δείξει τη "διαρροή" και μπορώ να πω ότι είναι ελάχιστη έως αμελητέα.
Όχι ότι δεν πρέπει να σου την αλλάξουν αλλά σίγουρα δεν κινδυνεύεις.
Οι παρατηρήσεις των συναδέλφων σωστές αλλά εφόσον δεν έχει αλλάξει η ποσότητα της διαρροής που μου έδειξες πριν μερικέες εβδομάδες, δεν θεωρώ ότι αντιμετωπίζεις θέμα να αφήσεις τη μοτό να κάθεται μέχρι να σου στείλουν την ανάρτηση...
Ναι, αυτό δεν το διευκρίνησα. Η διαρροή είναι πολύ μικρή και η διαφορά στην επαναφορά είναι ελάχιστη.
Βέβαια, άμα κάνουν οι Γερμανοί κάνα χρόνο να την στείλουν
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 13-04-2010, 22:31
pattakos Ο/Η pattakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μoto: Είχα R 1200 Adv.........
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν κάνω λάθος περιμένεις απάντηση από την BMW, για το πότε θα έρθουν οι αναρτήσεις την άλλη εβδομάδα?

ναι, ρε φίλε περιμενω απαντηση μεχρι την Παρασκευη μου ειπανε οτι θα εχω.δυστηχως στο δικο μου ειναι μεγαλη η διαρροη κ δεν κυκλοφορειται στο δρομο. φαντασου οτι απο γλιστρημα ειδα τι παιζει πισω κ μετα απο λιγο το μηχανακι τραμπολινο!!!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 13-04-2010, 23:14
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pattakos Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι, ρε φίλε περιμενω απαντηση μεχρι την Παρασκευη μου ειπανε οτι θα εχω.δυστηχως στο δικο μου ειναι μεγαλη η διαρροη κ δεν κυκλοφορειται στο δρομο. φαντασου οτι απο γλιστρημα ειδα τι παιζει πισω κ μετα απο λιγο το μηχανακι τραμπολινο!!!!
Οταν πάρεις την απάντηση, ποσταρισε την να ξέρουμε και μεις τι παίζεται.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 14-04-2010, 00:08
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

παιζει να μπορουμε να καταργησουμε την esa Που εχουμε καλοπληρωσει για καποια κανονικη και νορμαλ αναρτηση?για μηχανες εκτος εγγυησης λεω.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 14-04-2010, 08:55
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

Teo καταρχάς φαίνεσαι χιλιομετροφάγος φίλε ....δεν έχεις κλείσει ούτε 1,5 χρόνο με το gs και έχεις γράψει 600000 χιλ. εμένα αυτό μου λέει πολλά φίλε!!!

Τώρα όσο για την ESA έχουν ακουστεί πολλά κατα καιρούς, το θέμα είναι ότι με το που πήγες στην αντιπροσωπία δεν σου ξεκίνησαν τα σουξου μουξου κτλ κτλ....κ δώσανε αμέσως την παραγγελία αυτό να σκέφτεσαι!!!

Οι καθυστερήσεις πλέον σε όλα τα ανταλλακτικά σε όλες τις εταιρείες έχει γίνει αρκετά μεγάλη.....δεν είναι μόνο το afte shale της bmw που πονάει...αλλά όλα τα δίκτυα όλων των εταιρειών .......το κακό είναι ότι αυτή η καθυστέρηση δυστυχώς γίνεται μόνβο εδώ στην ελλάδα.....μέχρι και στην αφρική να ήσουνα σε 3 μέρες θα είχες το ανταλλακτικό με courier.......!!

Να σου αναφέρω ότι για ένα εξαρτηματάκι σε ε΄να audi tt το καλοκαίρι την έβγαλα με ανοιχτή κουκούλα για 2 μήνες...μιλάμε για αυτοκίνητο 50000euro και εταιρεία τεράστια....3 μηνών το μοντέλο καινούργιο!!!

Ίσως εδώ στην ελλάδα περιμένουν οι εταιρείες να μαζευτούνε πολλά ανταλλακτικά μαζί για να αξιωθούνε να τα παραγγείλουνε.....υποθέτω λόγο κόστους...δεν μπορεί να πάει κάπου αλλού το μυαλό μου.....Όπως και σε καμμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτη ΕSA στα κεντρικά της γερμανίας!!


Οπότε υπομονή φίλος!!! Και με το καλό να γράψεις άλλα τόσα και άλλα τόσα!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ESA. pattakos Τεχνικά θέματα διάφορα 19 04-05-2010 08:36
GS-800 ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΑΣΜΑΝ ENtouristas Τεχνικά θέματα διάφορα 31 07-04-2010 19:29
ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΕ ΑΡΗΣ Brink Ελλάδα 5 23-03-2010 09:45
ΑΛΛΑΓΗ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ ESA kleon Τεχνικά θέματα διάφορα 7 24-01-2010 21:15
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΙΖΑ!!! sotaris Τεχνικά θέματα διάφορα 4 18-12-2009 22:10


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:00.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!