GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 27-12-2010, 20:24
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Εγκαταλελημένο όχημα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
ο ποιο σωστος...... Και κατι ακομα για να ερθει στην κατοχη σου το οχημα πρεπει να βρεθει ο προηγουμενος κατοχος και να σου κανει μεταβιβαση και μονο τοτε.... Γιατι αλλιως θα υπαρξει προβλημα!!!!!
Αυτό ακριβώς είπα στο 1ο post !!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 27-12-2010, 21:02
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Εγκαταλελημένο όχημα

Μόνο πρόσεχε μη χρωστάει καμιά 10ετία τέλη κυκλοφορίας...
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 27-12-2010, 23:04
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Εγκαταλελημένο όχημα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
τα περισσοτερα μινι που πουλανε στο ιντερνετ ΔΕΝ ειναι ιστορικα οχηματα(30 ετων).....
εγω καταλαβα οτι ο κωστας θελει να το ανακατασκευασει...(αξια ανεκτιμητη)
Βρίσκεις αρκετά τέτοια, 30 ετών και πλέον...

του 78
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 27-12-2010, 23:30
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: Εγκαταλελημένο όχημα

Ρε συ δεν πιστεύω να έχεις βάλει στο μάτι κανά τέτοιο ή τέτοιο και να μας το λές "μίνι" και καλά....
Attached Images
File Type: jpg ferrari-f40-vreck.jpg (29.8 KB, 23 views)
File Type: jpg scrapsl.jpg (43.6 KB, 25 views)
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 27-12-2010, 23:34
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Εγκαταλελημένο όχημα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρίσκεις αρκετά τέτοια, 30 ετών και πλέον...

του 78
ναι.....αλλα οχι με 3000 ευρω
για να τα αναπαλαιωσεις οπως πρεπει,πρεπει να ξοδεψεις χρημα,χρονο,χωρο
εσυ γνωριζεις....
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 27-12-2010, 23:44
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Εγκαταλελημένο όχημα

Κάποιο διάστημα είχαν εγκαταλείψει ένα ρημάδι Ιμπιζα, και έκανα τη διαδικασία με το δήμο κλπ...
Να μην τα πολυλογώ, μου είπαν αυτό με την εταιρία που τα μεταφέρει που προείπα..
Ερχονται δυο αλάνια τσιγγάνοι ένα πρωί και κατά τυχη ήμουν έξω..Με ρωτάνε, δικό σου είναι? Λέω όχι, και κανενός στη γειτονιά, θα το πάρετε? Ναι μου λέει, δεν πιστεύω να βρούμε κανα μπελά με τη γειτονιά? Οχι, οχι λεω... Σπάνε το τζάμι, ανοίγουν, το δένουν με έναν ιμάντα στο αγροτικό τους, κι απ'ότι μου είπαν θα το έδιναν σε εναν μαντρά που είχαν συννενοηθεί κιόλας πριν το πάρουν...
Θέλει και λίγο θράσος καμμιά φορά η ζωή...
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 28-12-2010, 10:40
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: Εγκαταλελημένο όχημα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Άμα θες ένα Mini Cooper για να κάνεις το γούστο σου, με 3-5 χιλιάρικα βρίσκεις ένα το οποίο γυαλίζει κιόλας και δεν θα έχεις όλα αυτά τα τρεχάματα και το χάσιμο χρόνου.

Έχω μπει και γω στον πειρασμό κάμποσες φορές να πάρω ένα τέτοιο ή ένα σκαραβαίο στα πιτσιρίκια μου, αλλά ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας είναι το θέμα της ασφαλείας, γιατί τα αυτοκίνητα αυτά είναι κατασκευασμένα με τα στάνταρ και τις λαμαρίνες του 60-70, ούτε λόγος για αερόσακους, ABS και τις λοιπές σχετικές ασφαλιστικές διατάξεις που έχουν τα σύγχρονα μίνι, οπότε μένω στο... παρόν!
Το μόνο σίγουρο είναι ότι το θέλω περισσότερο για να κάνω το γούστο μου παρά γιατί το έχω ανάγκη!Να το κυκλοφορώ μια στο τόσο για να ξεμουδιάζει
..οι ελλείψεις σε τεχνολογία δεν με απασχολούν καν Αν ήθελα τεχνολογία θα έπερνα το καινούργιο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω καταλαβα οτι ο κωστας θελει να το ανακατασκευασει...(αξια ανεκτιμητη)
Καλά..δεν το συζητάμε..η ανακατασκευη είναι τελείως διαφορετικό πράγμα από το έτοιμο
Αν όμως βρώ ένα έτοιμο σε καλή κατάσταση και τιμή, δεν θα πω όχι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο πρόσεχε μη χρωστάει καμιά 10ετία τέλη κυκλοφορίας...
Εννοείται ότι αν τελικά βρώ τον ιδιοκτήτη..θα το ψάξω και αυτό!Αν είναι να το πλερώσω καραβίσιο..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Kimwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε συ δεν πιστεύω να έχεις βάλει στο μάτι κανά τέτοιο ή τέτοιο και να μας το λές "μίνι" και καλά....
Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί.Αν έβρισκα κανα τέτοιο, θα αγόραζα και το οικόπεδο μαζί ..αλλά όντως είναι ένα mini
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 10-01-2011, 14:30
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: Εγκαταλελημένο όχημα

Το λοιπόν:
Ρώτησα σ' ένα ΚΕΠ και με κοίταγαν σαν εξωγήινο..
Ρώτησα στην τροχαία και είχα την ίδια ανταπόκριση..
Έστειλα mail στο υπουργείο και πριν από λίγο, έστω και με σημαντική καθηστέρηση, με ενημέρωσαν τηλεφωνικά ότι για να
περιέλθει στην κατοχή μου πρέπει να αναζητήσω τον κύριο κάτοχο του οχήματος για να γίνει η μεταβίβαση και επίσης να έχει περάσει ΚΤΕΟ..
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 10-01-2011, 15:14
Πάνος Ο/Η Πάνος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: BMW 1150 GS Adv. Triumph Scrambler 900 Kawasaki KLR 250
Μηνύματα: 643
Προεπιλογή Απάντηση: Εγκαταλελημένο όχημα

Επειδή έχω περάσει από όλα τα στάδια ανακατασκευής μίνι περισσότερες από μία φορά και επειδή αντιμετώπισα και εγώ παρομοιο πρόβλημα με εγκαταλελημένο όχημα θα σου πρότεινα εφόσον θέλεις να ασχοληθείς με αναπαλαίωση να βρείς από αγγελία ένα μίνι που οι λαμαρίνες του (κυρίως πατώματα) είναι σε καλή κατάσταση. Επειδή το μίνι δεν έχει ξεχωριστό πλαίσιο και η καρότσα κάνει την δουλεία του πλαισίου είναι πολύ σημαντικό να μην έχουν αντικατασταθεί μεγάλα τμήματα λόγω σαπίσματος. Ενα τέτοιο μίνι κοστίζει γύρω στα 1000-1500 € και πιθανόν και ο κινητήρας να είναι σε αξιοπρεπή κατάσταση. Οπωσδήποτε να επαληθεύσεις τα νούμερα του πλαισίου (στο πάτωμα του συνοδηγού) με την άδεια για να μην μπλέξεις με υπουργεία. Επίσης να το δεί πρώτα μάστορας που ειδικεύεται σε τέτοια οχήματα. Αν έχεις την άνεση ρώτησε τον και για πιθανή αγοραπωλησία από πελάτη του. Καμιά φορά βρίσκεις καλές ευκαιρίες και έχεις και μια σχετική "εγγύηση" αφού αυτός στο πρότεινε.
Αν πάλι δεν θέλεις να μπλέξεις με συνεργεία και κυρίως φαναρτζήδες - μπογιατζήδες, από τους οποίους έγω έχω κακή πείρα, αλλά και να το κάνεις βόλτα από την πρώτη μέρα προτίμησε να πάρεις ένα ήδη ανακατασκευασμένο, στο οποίο ήδη κάποιος άλλος έχει φάει το "πακέτο", και που στην τελική θα σου κοστίσει και λιγότερο. Για μια τέτοια περίπτωση βρίσκεις μίνι από 3000-3500€ δεκαετίας '70 ή 5000-8000€ '90-'00 με injection.
Στην περίπτωση ανακατασκευής και αναλόγως που θέλεις να το φτάσεις πρέπει να υπολογίσεις από 3000€ έως και 18000€
Καλή επιτυχία και εδώ είμαστε για κάθε απορία και βοήθεια.

Last edited by Πάνος; 10-01-2011 at 15:19.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 10-01-2011, 15:52
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: Εγκαταλελημένο όχημα

Παναγιώτη ευχαριστώ..και αν θελήσω κάτι θα σου στείλω..
Αφού έχεις περάσει το λούκι ,και με το ίδιο μοντέλο, όλο και κάτι παραπάνω θα ξέρεις..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μοτοσικλετιστής πυροβόλησε όχημα που τον προσπέρασε... skippybi Επικαιρότητα 10 07-11-2009 14:47
Το πιο γρήγορο αμφίβιο όχημα! georgekostas Διάφορα 9 30-10-2009 00:43
Το γρηγορότερο ατμοκίνητο όχημα του κόσμου! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Αυτοκίνητο 5 06-10-2009 00:34
Το ταχύτερο όχημα στον πλανήτη! Arkas Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 22 13-07-2009 12:28
Το πυροσβεστικό όχημα wolferin Ανέκδοτα 6 17-06-2009 10:24


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:56.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!