GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 09-02-2013, 20:02
gustavos Ο/Η gustavos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: K1300s
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή interfone f5 και η περιπέτεια μου!!!!!

Αγαπητοί συμφορίτες καλησπέρα σας..
Θα σας αφηγηθώ την εμπειρία μου με την ενδοεπικοινωνία interfone f5 που απέκτησα από τις αρχές του χρόνου και παιδεύομαι μέχρι και σήμερα….
Είχα παραγγείλει την f5 από το motoraid στις 31-12-2012 και μετά την απογραφή τους στο ξεκίνημα του 2013 παραλαμβάνω μες την χαρά το καινούργιο γκατζετάκι μου. Αυτή βέβαια ήταν η πρώτη και τελευταία χαρά γιατί τώρα αρχίζουν τα ωραία!!!!
Αφού έκανα 3 ώρες να τοποθετήσω στο κράνος μου τα κεφαλοακουστικά αλλά και να κολλήσω την αυτοκόλλητη βάση μην τυχόν και κάνω κάποια ζημία στο κράνος μου αλλά και στην f5 ήρθε η ώρα να τοποθετήσω την κεντρική μονάδα.ΟΚ μονάδα φορτισμένη και ΝΑΙ τοποθετημένη….Αλλά τι βλέπουν τα ματάκια μου??????Τι είναι αυτό????? Φωτογραφία και e-mail στο motoraid!!!!!Ρε παιδιά είναι φυσιολογικό αυτό που βλέπω????? Έλειπαν κομμάτια πλαστικού από το εξωτερικό κάλυμα της f5!!!!Απάντηση από το motoraid …όχι δεν είναι φυσιολογικό θα αλλαχτεί άμμεσα..!!!!!Σε χρόνο ρεκόρ έγινε η αντικατάσταση και ευχαριστώ τον Γιάννη από το Μotoraid για την ανταπόκριση του.Παραλαβή της καινούργιας μονάδας φόρτιση ξανά και τοποθέτηση και όλα ποια βαίνουν καλώς.Ωρα ποια για τεστ πανω στη μηχανή……Μμμ βλέπω ότι βρέχει έξω κάτι λέει για ένα μπουκαλάκι με γράσο σιλικόνης….για να βάλουμε λίγο μην έχουμε κάνα πρόβλημα και ΕεΠππππ!!!!!!
Τι έγινε πάλι??????? ΕΕΕΕΕ……Δεν το πιστεύω …!!!!!Το βύσμα που είναι και η ουρά της ενδοεπικοινωνίας έχει γίνει σμπαράλια….!!!!!!
Μετρήσατε τις φορές που κούμπωσα αυτό το κεφαλοακουστικό στην μονάδα?????
Μην μετράτε και κουράζεστε ….ήταν 2 ή 3 φορές ….Μπράβο ποιότητα!!!!Γνήσια κινέζικη ίσως και χειρότερη……βέβαια οι αξιόπιστες κινέζικες κάνουν 50 ευρώ και τα μεταφορικά δώρο .Ξανά τηλέφωνο στο motoraid ,ξανά φωτογραφίες και περίμενε πλέον να απαντήσει ο ιταλός f5…..10 μέρες μετά λοιπόν απάντηση του Ιταλού κατασκευαστή μέσο του motoraid :
Απάντηση MotoRAID : Αγαπητέ Κώστα, δυστυχώς η εικόνα της κατεστραμμένης επαφής (δείτε εδώ : http://www.motoraid.eu/support/public/f5.jpg ) δεν μας αφήνει το περιθώριο να αντικαταστήσουμε το εν λόγω προϊόν λόγω εγγύησης, καθώς η χρήση που έχει γίνει μοιάζει να είναι πιο βίαιη από όσο συνηθίζεται. Παρόλα αυτά, πρέπει να σημειώσουμε ότι άμεσα εστάλη ένα νέο ανταλλακτικό σε τιμή κόστους ! Πέραν τούτου, όπως ενημερωθήκατε, θα στείλουμε την κριτική σας στον κατασκευαστή, ο οποίος αυτή τη στιγμή διακρίνεται παγκοσμίως για την ποιότητα των προϊόντων του. Λυπούμαστε για την οποία αναξιοπιστία πιθανώς να υπήρξε.

βίαιη από όσο συνηθίζεται …. !!!!!(Αυτό είχε να πεί ο Ιταλός)να σημειώσω ότι αυτό το βύσμα είναι το Α και το Ω της συσκευής…θα την φορτίσεις ,θα την αναβαθμίσεις ,θα την αφαιρέσεις γιατί δεν την χρειάζεσαι , κ.λ.π…….
Αυτό το βύσμα λοιπόν ,βύσμα από USB ,είναι πλαστικό…!!!Ναι καλά διαβάσατε, ενώ όλοι χρησιμοποιούν μεταλλικό sena,midland κλπ η f5 έχει πλαστικό!!!
Και ερωτώ ξανά… πλαστικό???? τι αξιοπιστία έχει το πλαστικό ευαίσθητο βύσμα???
Απάντηση θα βρείτε στην φωτογραφία από το motoraid…..!!!!!
Κλείνω ζητώντας συγνώμη από το forum για το σεντόνι που έγραψα,ευχαριστώ και πάλι το motoraid για την στήριξη του και της άριστες υπηρεσίες του(ΜΠΡΑΒΟ Γιάννηδες πάντα τέτοια) και εύχομαι οι κάτοχοι της f5 να την ευχαριστηθούν και να μην γνωρίσουν την αναξιοπιστία και ταλαιπωρία που γνώρισα εγώ από τον κατασκευαστή της interfone f5.
Για οτιδήποτε νεότερο από την μεριά του κατασκευαστή θα σας ενημερώσω εν καιρώ..
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 09-02-2013, 21:38
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: interfone f5 και η περιπέτεια μου!!!!!

Αγαπητέ Gustavo,

Όπως μιλήσαμε και τηλεφωνικά, δυστυχώς οι φωτό δεν μπορούν να δικαιολογίσουν οτι έχει γίνει σωστή χρήση ! Ξέρεις οτι για εμάς δεν υπάρχει θέμα κόστους σε αυτό το κομμάτι, και πάντα το feedback των πελατών μεταφέρεται στην Interphone ( όπως έγινε πέρυσι πχ με το radio που έπιανε από 88 FM και όχι από 87,5 , και μετά φτιάχτηκε)
Έχοντας την υποχρέωση να λύσουμε άμεσα το θέμα σου, σου δώσαμε τη λύση που αναφέρεται πιο πάνω (αποστολή 2ου σετ ακουστικού με μόνη χρέωση το κόστος του).

Σε δεύτερο χρόνο και επιδειώκοντας κάτι καλύερο,εχουμε ήδη στείλει νεο email στην Interphone προκειμένου να ζητήσουμε το κάτι παραπάνω, και θα σε ενημερώσουμε εντός των επομένων 1-2 ημερών.

Για να δούμε, είμαστε σε επαφή.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 10-02-2013, 12:33
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: interfone f5 και η περιπέτεια μου!!!!!

Περαστικα...γιατι να ειναι ομως τοσο ευαισθητο???Ακομα και αντικατασταση με νεα να γινει παλι θα εχεις το ιδιο θεμα συντομα αν δεν εγινε απο βιαιη χρηση!!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 10-02-2013, 19:56
xntinou Ο/Η xntinou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 316
Προεπιλογή Απάντηση: interfone f5 και η περιπέτεια μου!!!!!



Πάνω που αποφάσισα για το f3 ..
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 10-02-2013, 20:10
mario Ο/Η mario βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R1200GS Adv.
Μηνύματα: 6,828
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από faker Εμφάνιση μηνυμάτων
Περαστικα...γιατι να ειναι ομως τοσο ευαισθητο???Ακομα και αντικατασταση με νεα να γινει παλι θα εχεις το ιδιο θεμα συντομα αν δεν εγινε απο βιαιη χρηση!!!
Εχω την f5 και με αρκετά βαλε βγάλε δεν εχει παθει τίποτα! Γιατι παντα πρεπει να φταίει ο κατασκευαστής? Και αποκλείουμε δλδ την βίαιη χρήση? Εδω πολλες φορές ουτε το manual δεν διαβάζουμε γιατι εμείς τα ξέρουμε όλα.





Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από xntinou Εμφάνιση μηνυμάτων


Πάνω που αποφάσισα για το f3 ..
Φίλε παρτην με κλειστά μάτια!

Στάλθηκε απο μένα βρε!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 10-02-2013, 21:12
tattoopanther Ο/Η tattoopanther βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Chalkidiki
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 3,100
Προεπιλογή Απάντηση: interfone f5 και η περιπέτεια μου!!!!!

Αυτό το βισματάκι στα επόμενα μοντέλα
Εύχομαι να το βελτιώσουν ,.,
Και εγώ το θεωρώ πολύ ψευτικαδούρα
ευαίσθητο και ευπαθές,.
για τα λεφτά τις,.,
και σε μένα χάλασε
Αλλά ευτυχώς αλάχτηκε ,.,
Καλής θέλησης,.,
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 10-02-2013, 23:13
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: interfone f5 και η περιπέτεια μου!!!!!

Παιδια , είδατε την φωτογραφία ; Πραγματικά πιστεύετε οτι αυτο μπορει να γινει μονο του ; δεν λεω οτι δεν θα επρεπε ενδεχενοσ να ειναι πιο στιβαρη η κατασκευη ( αλλα θα ηταν πιο μεγαλη, Βαρια κλπ). Είπαμε, είναι ολα τα βισματα , όλων των εταιριών λίγο περίεργα, θέλουν προσοχή ! Είναι λογικό ! Πολλα midland , schuberth , cardo έχουν προβλήματα! Είναι δύσκολο τόσο λεπτές τεχνολογίες να καλυφθούν τόσο δυνατά και σίγουρα για χρήση με γάντια , και συνήθως ακόμη χρήση. Γι αυτο είμαστε εδω όσον αφορά την Interphone κι πιέζουμε όσο γίνεται.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 10-02-2013, 23:39
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: interfone f5 και η περιπέτεια μου!!!!!

Ίσως στα επόμενα μοντέλα να το έκανα συρταρωτό με επαφές και μην είχε πρόβλημα!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 11-02-2013, 16:43
gustavos Ο/Η gustavos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: K1300s
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Απάντηση: interfone f5 και η περιπέτεια μου!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από D_Artagian Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια , είδατε την φωτογραφία ; Πραγματικά πιστεύετε οτι αυτο μπορει να γινει μονο του ; δεν λεω οτι δεν θα επρεπε ενδεχενοσ να ειναι πιο στιβαρη η κατασκευη ( αλλα θα ηταν πιο μεγαλη, Βαρια κλπ). Είπαμε, είναι ολα τα βισματα , όλων των εταιριών λίγο περίεργα, θέλουν προσοχή ! Είναι λογικό ! Πολλα midland , schuberth , cardo έχουν προβλήματα! Είναι δύσκολο τόσο λεπτές τεχνολογίες να καλυφθούν τόσο δυνατά και σίγουρα για χρήση με γάντια , και συνήθως ακόμη χρήση. Γι αυτο είμαστε εδω όσον αφορά την Interphone κι πιέζουμε όσο γίνεται.
ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ λοιπόν ......οτι τα κομμάτια που λείπουν έμειναν μέσα στο βύσμα της μονάδας...!!!!!Τώρα τι έχετε να πείτε????Είναι σαν αίνιγμα:Τι μπαίνει ολόκληρο και βγαίνει σμπαράλια????Περιτό να διηγηθώ το τι τράβηξα για να αφαιρέσω τα κομμάτια απο το θυληκό βύσμα της μονάδας. και να μην έχω μεγαλύτερο πρόβλημα.!!!!!!
Και να το ξαναπώ.....το έβαλα ολόκληρο και βγήκε βλέπε φώτο!!!!
Υ.Γ ένα αξιοπρεπές και καλοσχεδιασμένο βύσμα δεν κάνει την κατασκευή βαριά!!!!Την κάνει σίγουρα ποιό αξιόπιστη!!!!!!!

Last edited by gustavos; 11-02-2013 at 16:51.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 11-02-2013, 17:12
gustavos Ο/Η gustavos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: K1300s
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Απάντηση: interfone f5 και η περιπέτεια μου!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tattoopanther Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το βισματάκι στα επόμενα μοντέλα
Εύχομαι να το βελτιώσουν ,.,
Και εγώ το θεωρώ πολύ ψευτικαδούρα
ευαίσθητο και ευπαθές,.
για τα λεφτά τις,.,
και σε μένα χάλασε
Αλλά ευτυχώς αλάχτηκε ,.,
Καλής θέλησης,.,
Σε σένα το '' Καλής θέλησης'' δούλεψε!!!!
Ακριβώς την ίδια άποψη έχω και εγώ!!

Last edited by gustavos; 11-02-2013 at 17:29.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!