GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 26-05-2011, 09:49
msmanos Ο/Η msmanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Πακέτα εξοπλισμού για Bmw R 1200 GS -Δίλλημα?

Καλημέρα σε όλους τους φίλους του Site.
Είμαι νέο μέλος και η αφορμή που γράφτηκα,ήταν επειδή πήρα την απόφαση να γίνω και εγώ στο άμεσσο μέλλον κάτοχος μιας Bmw R1200 GS.
Είναι μεγάλο το βήμα γιατί περα του ότι ήμουν χρόνια Fun των ιαπωνικών μοντέλων,όπου είχα κιόλας( Africa,Varadero) και τώρα αποφάσισα να πάω προς τα ευρωπαικά,ειναι και οι εποχές δυσκολες και πρεπει τα βήματα να είναι προσεκτικά.Παρόλα αυτά είμαι αποφασισμένος και θά θελα αν μπορόυσατε να μου πειτε την γνώμη σας μέσα απο την εμπειρία σας για κάποια αξεσουαρ που θέλω να βάλω όταν την αγοράσω.Και πάω γρήγορά σ αυτά.
1. Απο κάγκελα για πλαϊνές βαλιτσες και top case να βάλω το πακέτο τις bmw ή δεν συμφέρουν και καλύτερα να πάω σε εναλλακτικές λύσεις του εμπορίου για πιο οικονομικά η απο πλέυρας χώρου.(ας πουμε στη GIVI),εκτός και αν είναι εμφανισιακό το θέμα ,οπότε ταιριάζουν καλύτερα τις Bmw.
2. Συναγερμό της Bmw για πιο σιγουριά απο πλευράς εγγύησης αξιοπιστίας και γενικά τοποθέτησης ΄η καποια άλλη γνωστή εταιρεία του εμπορίου?
3. Προβολάκια χρειάζονται? και αν ναι, τις Bmw ή τις Τouratech?
Τέλος επειδή οπως προανάφερα ότι ημουν χρονια κατοχος ιαπωνικών μοντέλων και δεν ε΄χα τετοιες τεχνολογίες όπως η Bmw... Τα συστήματα ABS με απενεργοποίηση καθώς και οι ηλεκτρικές αναρτησεις χρειάζονται ή είναι υπερβολή?
Να τονίσω πώς η χρήση της μοτοσυκλέτας θα είναι πιο πολυ μεσα στη πόλη για βόλτες και καποια ταξίδια μία στο τόσο,αλλα όχι συχνά λόγω ελλειψης χρόνου.
Σας ευχαριστώ εκ των προτερων και θα ήμουν ευγνώμων αν μου καταθέτατε τις αποψεις σας.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 26-05-2011, 10:01
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Πακέτα εξοπλισμού για Bmw R 1200 GS -Δίλλημα?

1.της bmw και ποιοτητα και κυριως εμφανιση
2.μπορεις να βρεις πολυ καλο συναγερμο(scorpio νομιζω η καποιον αλλο που δε θυμαμαι τη μαρκα), πιο καλο με ειδοποιηση κτλ
3.προβολακια χρειαζονται.της bmw πιο ακριβα αλλα πιο ομορφα,της τουρατεκ πιο φτηνα!(αυτα εχω εγω)
το abs χρησιμοτατο παντα,απενεργοποιηση μονο σε σκληρο enduro!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 26-05-2011, 11:10
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Πακέτα εξοπλισμού για Bmw R 1200 GS -Δίλλημα?

Πρώτα από όλα σιγουρέψου ότι ΘΕΛΕΙΣ αυτό που παίρνεις. Οδήγησες; Είδες κάτι διαφορετικό και καλύτερο από αυτές που είχες; ΑΝ ΟΧΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ. Να ξέρεις τι παίρνεις και γιατί.

Τώρα για αυτά που ρωτάς:

1. Εγώ είμαι υπέρ άλλων λύσεων. H&B κάγκελα και βαλίτσες μεγαλύτερης αντοχής από της μαμάς. Δεν με νοιάζει τόσο η εμφάνιση (για τις βαλίτσες λέω) γιατί απλά ΔΕΝ τις φοράω παρά μόνο ΑΝ είναι απαραίτητο. Ακόμα και το top case το φοράω σπάνια και προτιμώ ένα σακίδιο.

2. Συμφωνώ με τον από πάνω γείτονα αν και ΔΕΝ το ακολούθησα.

3. Δεν έχω γνώμη, τα φώτα της 1200GS έτσι κι αλλιώς ήταν τα καλύτερα που είχα σε μηχανή (ίσως γιατί δεν είχα K1600GT ποτέ). Υποθέτω ότι σε κάποιες φάσεις βοηθάνε τα επιπλέον.

Το ABS/ASC ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ σήμερα. Και όχι δεν θα σε κάνει πιο χαζό οδηγό. Αλλά ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΣΕ ΣΩΣΕΙ αρκεί.

Το άλλο εγώ δεν το έχω (μόλις ξεκίναγαν να βγαίνουν ως επιλογή όταν πήρα εγώ), οι αναρτήσεις έτσι κι αλλιώς και μη ηλεκτρικές ρυθμιζόμενες είναι (ανάλογα τι "βόλεμα" θέλεις). Είναι βέβαια και λίγο παραπάνω βάρος.

Αυτά.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 26-05-2011, 14:22
msmanos Ο/Η msmanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Απάντηση: Πακέτα εξοπλισμού για Bmw R 1200 GS -Δίλλημα?

Κοίτα η αληθεια είναι ότι δεν έχω καβαλήσει ποτε GS,αλλα ο λογος που ΄θέλω να ΄πάω προς τα κει ειναι το σύνολο αυτον που προσφερει..Τα ιαπωνέζικα σιγουρα πιο αξιόπιστα απο πλευράς κινητήρα,αλλα χαλια απο πλευρά φρενων,αναρτησεων κ.α. και επειδή χρόνια οδηγός διτρόχου,θεωρώ ότι η καλύτερη κατηγορια για την ελλαδα ειναι η ON OFFκαι αυτή τη στιγμή δεν βλέπω τιποτα καλύτερο΄από την GS,από σχόλια κριτικές.κ.τ.λ.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 26-05-2011, 14:31
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Πακέτα εξοπλισμού για Bmw R 1200 GS -Δίλλημα?

Να οδηγήσεις πρώτα.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 27-05-2011, 15:54
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Πακέτα εξοπλισμού για Bmw R 1200 GS -Δίλλημα?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Να οδηγήσεις πρώτα.
+1000
Ειδικά αν προέρχεσαι από Varadero!!!! Τελείως διαφορετικά πράγματα.....
Το GS είναι πιο ευκολο σταματημένο (επιτόπιοι ελιγμοί κλπ) και απολαυστικό στο στροφιλίκι. Είναι επίσης πιο ικανό στο χώμα. Το Varadero δεν παίζεται στο ταξίδι στην εθνική!!!!!! Δεν έχει κραδασμούς (για 2 κύλινδρο) και με μια ζελατίνα εμπορίου (+/- 100€) δεν υπάρχει αέρας πουθενά!!!! Στο GS γίνεται "χαμός" (συγκριτικά πάντα) και θες 500€ για την καλή ζελατίνα του Adventure
Τώρα για τα υπόλοιπα:
α. Συναγερμοί υπάρχουν σίγουρα καλύτεροι, αλλά έβαλα "μαμά" γιατί με φόβησαν με τα ηλεκτρικά. Δεν ξέρω αν έκανα λάθος.
β. Βαλίτσες BMW είναι πλαστικές και πανάκριβες. Πλεονέκτημα το 1 κλειδί και η εμφάνιση. Επειδή θα τις καταπονούσα στο χώμα που θα το πάω, έβαλα μεταλλικές της Touratech. Το ίδιο και προστατευτικά κυλίνδρων.
γ. Φώτα δεν ξέρω ακόμα. Πάντως η αρχική εντύπωση που έχω, είναι ότι η μεσαία σκάλα είναι πολύ καλή, ενώ η μεγάλη ανεπαρκής για πάνω από 120χλμ. Δεν φωτίζει μακριά για να ταξιδεύεις άνετα με 140-150 χλμ. Θα δοκιμάσω να σηκώσω λίγο τη δέσμη, πριν ψαχτώ για φώτα....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 30-06-2011, 10:19
msmanos Ο/Η msmanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Απάντηση: Πακέτα εξοπλισμού για Bmw R 1200 GS -Δίλλημα?

Καλημέρα σε όλη τη παρέα ξανά.Μπορεί να μου πει κάποιος τι γνώμη του για βαλίτσα top case σε bmv 1200 gsa αν πηγαίνει η βαλίτσα της hepco xplorer TC45 ή η καινούρια της GIVI trekker 45.Για την top case της bmw δεν το σκέφτομαι γιατι δεν χώράει τίποτα..Ευχαριστώ για τον χρόνιο σας..
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 30-06-2011, 10:37
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: Πακέτα εξοπλισμού για Bmw R 1200 GS -Δίλλημα?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από msmanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλη τη παρέα ξανά.Μπορεί να μου πει κάποιος τι γνώμη του για βαλίτσα top case σε bmv 1200 gsa αν πηγαίνει η βαλίτσα της hepco xplorer TC45 ή η καινούρια της GIVI trekker 45.Για την top case της bmw δεν το σκέφτομαι γιατι δεν χώράει τίποτα..Ευχαριστώ για τον χρόνιο σας..
Προσώπικά θα έβαζα την hepco η οποία έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής (Αλουμίνιο - επίσης πλέον βγαίνει και σε μαύρο αλουμίνιο) και ταιριάζει και οπτικά καλύτερα με την μαμά βαλίτσα!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 30-06-2011, 11:52
EvVas Ο/Η EvVas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Πρέβεζα
Μoto: R1200GS 2005
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Απάντηση: Πακέτα εξοπλισμού για Bmw R 1200 GS -Δίλλημα?

Με το καλό να την αποκτήσεις.
1. πάρε τις πλαϊνές της BMW. Είναι λίγο ακριβές αλλά έχουν αρκετό χώρο, αυξομειώνεται το μέγεθός τους και όταν δεν τις φοράς δεν προεξέχει τίποτα. Topcase πάρε άλλο διότι αυτό δεν χωράει τίποτα (ούτε το κράνος μου δεν χωρούσε). Αν δεν σε ενοχλεί εμφανισιακά πάρε το Ε55 της GIVI που χωράει τα πάντα αλλά είναι λίγο μεγάλο. Εγώ έδωσα το μαμά και πήρα αυτό και σώθηκα. Οι πλαϊνές όμως της μαμάς δεν παίζονται.
2. Έβαλα μαμά γιατί φοβόμουν την επέμβαση στα ηλεκτρικά. Αλλά η τηλεειδοποίηση είναι σημαντικός παράγοντας και της μαμάς δεν έχει
3. Δεν το σκέφτηκα ποτέ. Έβαλα xenon μόνο και δεν νομίζω ότι χρειάζομαι επιπλέον φως.
Αυτά έκανα εγώ
Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 30-06-2011, 13:46
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Πακέτα εξοπλισμού για Bmw R 1200 GS -Δίλλημα?

Ρώτησες πόσος καιρός θα περάσει για να παραλάβεις ένα GS με προεπιλεγμένα από εσένα πακέτα εξοπλισμού ?
αν το θες ΤΩΡΑ, θα πάρεις ό,τι έχουν στην αντιπροσωπεία που ως επί των πλείστων είναι full extra....αλλιώς θα περιμένεις κανά 3μηνο τουλάχιστον...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Bαλιτσες για Gs 1200 - ADV 1200 με βασεις κουτσαφτης βασιλης Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 9 19-03-2012 23:33
για gs 1200 kwstas Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 15 03-06-2011 12:50
Ζητάω για αγορά βάσεις για πίσω βαλίτσες για BMW 1200 ADVENTURE 08 eytyxios Ζήτηση 10 10-03-2011 23:07
Βαση για Gps για BMW 1200 RT georgekostas Πλοήγηση - Hardware και Software 2 26-05-2009 11:47


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!