GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 19-03-2013, 14:07
PapasouzasReal Ο/Η PapasouzasReal βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Τenere xt660z
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή Απάντηση: 26 εξωπραγματικές μέρες στη ράχη και τα πέριξ της Ευρώπης.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς το φιλαράκι

Φιλιά στο σκίουρο Δήμο

Α, μην ξεχάσω....

ταξιδιωτικό

Πάρε το Γιάννη κι ελάτε σε κανά καφέ
Θα ληφθεί υπ' όψιν η πρόταση
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 19-03-2013, 14:47
βασιλης Ο/Η βασιλης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: κορωπι
Μoto: ΒΜW gs1200 adventure
Μηνύματα: 2,090
Προεπιλογή Απάντηση: 26 εξωπραγματικές μέρες στη ράχη και τα πέριξ της Ευρώπης.

Μπραβο ρε παιδια πολυ ορεα...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 19-03-2013, 16:50
PapasouzasReal Ο/Η PapasouzasReal βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Τenere xt660z
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή Απάντηση: 26 εξωπραγματικές μέρες στη ράχη και τα πέριξ της Ευρώπης.

Μέρα 9
Λωζάνη - Γενεύη - Λωζάνη
150 χλμ περίπου με αμάξι και 20 με μηχανή


Το πρωί σηκωθήκαμε με σκοπό να πάμε στο Chamonix και από εκεί να πάρουμε το τελεφερίκ που σε ανεβάζει στα 3842 μέτρα στο Mont blanc αλλά το απόγευμα έπρεπε να πάει Γενεύη ο Μανώλης με την Julia οπότε δε μπορούσανε να έρθουν μαζί λόγω χρόνου.
Έτσι προτίμησα κι εγώ να ξεκουραστώ για τις επόμενες μέρες που θα ήταν πιο ζόρικες λόγω καιρού και υψόμετρου και να αράξουμε με τα παιδιά που θα αργούσα πολύ να τα ξαναδώ.


"Πρώτη φωτογραφία της ημέρας με φοβερό photobombing του Μανώλη"




"Όμορφα σπίτια, όμορφη θέα"

Μέχρι το απόγευμα όμως είχαμε πολύ χρόνο οπότε πήγαμε να χαζέψουμε τη Λωζάνη (που ουδεμία σχέση έχει με την Κοζάνη τελικά) με τον Μανώλη, αφού πρώτα χαζέψαμε λίγο στο χωριό που έμεναν τα παιδιά.


"πεζοδρόμια παντού"








"έτσι είναι το μικρό σπίτι στο λιβάδι"


"...κι έτσι είναι το μικρό σπίτι στο λιβάδι με θέα στη λίμνη"




"Έτσι είναι τα μαγαζιά στα rest area της εθνικής"


"Και έχουν και αντίστοιχες τιμές για takeaway σε πλαστικό..."

Πάμε όμως στο κέντρο της Λωζάνης τώρα:







"όπως κάθε ευρωπαϊκή πόλη έχει κι εδώ έναν καθεδρικό, από τους καλύτερους που έχω δει, φοβερή αρχιτεκτονική"
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 19-03-2013, 16:56
PapasouzasReal Ο/Η PapasouzasReal βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Τenere xt660z
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή Απάντηση: 26 εξωπραγματικές μέρες στη ράχη και τα πέριξ της Ευρώπης.

Μπαίνοντας είδαμε αυτό:


Kαι γυρνώντας μετά προς την είσοδο, βλέπω αυτό. Πραγματικά μεγάλο και επιβλητικό...







"η πίσω μεριά του καθεδρικού"


"Ένα κομμάτι της Λωζάνης από ψηλά"


"όμορφα κτίσματα,δεν ξαναείδα αρχιτεκτονική που να μοιάζει με αυτή σε άλλη πόλη στο ταξίδι πέρα από την Γενεύη"






"κάνοντας την καλή μου γκριμάτσα στο Μανώλη"


"έτσι είναι οι δρόμοι μέσα στην πόλη"


"όμορφα κτίρια"


"μέχρι εκείνη τη στιγμή μόνο στο youtube είχα ακούσει να παίζουν Ντιτζιριντού καλά"


"υπαίθριες σκακιέρες"

Μετά συναντηθήκαμε όλοι μαζί στην παραλία της λίμνης


Η Λωζάνη μπορεί να μην έχει κοντά καμία θάλασσα, έχει όμως μία τεράστια λίμνη, την δεύτερη μεγαλύτερη στην Ευρώπη, που ένα μεγάλο μέρος της το μοιράζεται με την Γαλλία.
Η παραλία δεν μοιάζει και πολύ με θαλασσινή βέβαια (σε κάποια σημεία είδα και βοτσαλάκι πάντως), και η αλήθεια είναι ότι όταν έχεις δει το μισό και βάλε Αιγαίο δε σε συγκινεί να βουτήξεις. Το σκηνικό πάντως είναι πανέμορφο.




"Φαίνεται πολύ περίεργο το θαλάσσιο ποδήλατο (και σε περίβλημα σκαραβαίου...) με φόντο τις Άλπεις!"








"Έτσι είναι τα μπάνια του λαού εκεί"




"παραλίμνια σπίτια"

Κάπου εκεί πεινάσαμε όμως και είπαμε να πάμε σπίτι να μαγειρέψουμε καμιά μακαρονάδα, εγώ με το Σκίουρο δηλαδή μιας και χτες δεν είχαμε κάνει τίποτα.
Είχαμε να πάμε και στη Γενεύη το απόγευμα. Τελικά τον Σκίουρο τον άφησα να βράσει μόνο τα μακαρόνια, δεν είμαι και πολύ συνεργάσιμος στην κουζίνα.


"Τα γραμματοκιβώτια στο συγκρότημα που μένουν τα παιδιά"


"Σήμερα είχε κι άλλα το γκαράζ, μην βλέπετε που δεν έχουν πινακίδες, στην Ελβετία όσα αυτοκίνητα κι αν έχεις σου δίνουν μία πινακίδα για όλα και την βάζεις σε όποιο χρησιμοποιείς"




"φάγαμε καλά"

Αφού έκατσα καμιά ώρα να δω που είχαμε να πάμε τις επόμενες μέρες ώστε να ψιλομάθω ονόματα χωριών και να μην ψάχνω πολύ στον χάρτη όσο οδηγάω, φύγαμε για Λωζάνη με αμάξι που θα συναντούσαμε την αδερφή της Julia.


"Στο βάθος η ψηλότερη κορφή της Ευρώπης, το Mont Blanc, κυριολεκτικά Λευκά Όρη λοιπόν"
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 19-03-2013, 16:57
PapasouzasReal Ο/Η PapasouzasReal βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Τenere xt660z
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή Απάντηση: 26 εξωπραγματικές μέρες στη ράχη και τα πέριξ της Ευρώπης.


"αρκετές εκτάσεις με ηλιόσπορο υπήρχαν στο δρόμο"


"Μπορεί να χρειάζεσαι μόνο μισή ώρα να πας από την μία πόλη στην άλλη, αλλά θες κι άλλη τόση για να ξεμπερδέψεις με την κίνηση"

Η πόλη στα πρότυπα της Λωζάνης, όλα προσεγμένα γυαλισμένα και πεντακάθαρα, αλλά όλο αυτό σε συνδυασμό με τον πλούσιο και καθώσπρέπει κόσμο που έβλεπες γύρω σου, σού βγάζει ένα συναίσθημα αποστείρωσης.
Οι άνθρωποι εκεί πρέπει να σπαταλάν απίστευτο χρήμα για να ντύνονται σύμφωνα με την τελευταία λέξη της μόδας απ' όσο παρατήρησα. Επίσης ρίχνουν πολύ χρήμα σε άχρηστα πράγματα, από γκατζετάκια μέχρι αυτοκίνητα που θα ήταν ιδανικά για απόβαση στη Νορμανδία ή πανάκριβες ferrari που τις έχουν για επίδειξη.
Βέβαια ό,τι δουλειά και να έχεις εκεί δύσκολα θα πάρεις κάτω από 3000 το μήνα, οπότε φανταστείτε μισθούς μεγαλοστελεχών...
Άρα κάπου πρέπει να το χαλάσεις όλο αυτό το χρήμα στον χρόνο που δε δουλεύεις...

Σίγουρα λοιπόν η Γενεύη είναι το άλλο άκρο από τις καταπιεσμένες χώρες της Αφρικής που τής στέλνουν το 100% του κακάο που χρησιμοποιεί για να κάνει τις πιο ξακουστές σοκολάτες του κόσμου...

Κάτσαμε λοιπόν σε ένα μαγαζί με αγενέστατους σερβιτόρους και εγώ έκανα και μία βόλτα να δω την πόλη ακόμα λίγο







"Δεν ξέρω για όλο τον κόσμο, σίγουρα πάντως είναι το ψηλότερο συντριβάνι της Ευρώπης, και απ' όσο έχω ακούσει είναι δώρο του γνωστού Λάτση "

Γυρίσαμε όταν είχε νυχτώσει πλέον και αράξαμε για κουβεντολόι. Είχα δει τον καιρό και τις επόμενες μέρες μας περίμενε σίγουρη χαρντκορίλα, ωραία φάση λέμε όλοι, ας νοιώσουμε και την δύναμη του βουνού λίγο, όχι μόνο την ομορφιά της λιακάδας.


"Όσο κοίταζα, τόσο μου άρεσε"

Οι 2 μεγάλες πόλεις της Ελβετίας που είδα, ήταν και το περισσότερο μαζεμένο χρήμα που έχω δει στη ζωή μου, παθαίνεις overdose κάποια στιγμή. Πάλι καλά τα παιδιά δε μας άφηναν να πληρώνουμε τίποτα, αλλιώς θα είχαμε πέσει έξω κατά πολύ στον προυπολογισμό. Αν δουλεύεις εκεί και παίρνεις μισθό Ελβετίας όλα καλά, αλλά για Έλληνα μεσοαστό οι τιμές σε όλα σχεδόν είναι απλησίαστες... Πάλι καλά στην επαρχία θα ήταν λίγο καλύτερα απ' ότι μας είχαν πει.

Έπεσα για ύπνο και ανυπομονούσα να ξημερώσει, αύριο θα περνάγαμε κάποια από τα ωραιότερα βουνά και στροφιλίκια του ταξιδιού σύμφωνα με τις πληροφορίες που είχα.

ΥΓ: Ένα ευχαριστώ μόνο δε φτάνει για τον Μάνο με την Julia. Τα παιδιά γίναν χαλί να τους πατήσουμε χωρίς να έχουν ξαναδεί καν τον Σκίουρο και την Τόνια. Η κρητικοελβετική φιλοξενία στα καλύτερα της! Εις το επανιδείν και επιφυλάσσομαι!

Bonus tracks της ημέρας:

"Ο Σκίουρος ατενίζει"


"Τα παιδιά που μας φιλοξένησαν, ευχαριστούμε και πάλι για όλα"
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 19-03-2013, 17:05
PapasouzasReal Ο/Η PapasouzasReal βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Τenere xt660z
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή Απάντηση: 26 εξωπραγματικές μέρες στη ράχη και τα πέριξ της Ευρώπης.

Μέρα 10
Lutry (Προάστια Λωζάνης) - Oberalppass - Grimselpass - Sustenpass - Fluelen
300 χλμ περίπου




Ξυπνάω πρώτος απ' όλους κατά τις 9:30 και τους ξύπνάω όλους στα γρήγορα. Δε κρατιόμουνα να φύγουμε!Ήξερα ότι θα έβρεχε και θα είχε κρύο στα βουνά και περίμενα πως και πως να ανέβουμε ψηλά στα σύννεφα...

Ήπιαμε καφέ, φορτώσαμε, χαιρετηθήκαμε με τα παιδιά και ξεκινήσαμε γύρω στις 11 (πώς γίνεται να αργούμε πάντα ρε γαμώτο?).

Η τελευταία φωτογραφία που τράβηξα από το πολυαγαπημένο μπαλκόνι των παιδιών... αφιερωμένη Μάνο, άντε και στα επόμενα!



Στο Martigny είπαμε να κάνουμε μία στάση σε super market για ψώνια μιας και είχε κάμπινγκ τις επόμενες μέρες αλλά το ένα δεν έπαιρνε χρεωστικές, το άλλο ήθελε να πληρώσουμε πάρκινγκ με τα μηχανάκια, οπότε κάπου εκεί μας την έδωσε και την κάναμε από κει. Από το Sion και μετά το σκηνικό ξεκίνησε να γίνεται άκρως βουνίσιο και η διάθεση πέταγε.
Σταματήσαμε να φάμε κάτι στα γρήγορα μιας και θα ξαναράζαμε όταν θα στήναμε σκηνές και παρατηρήσαμε ότι επιτέλους είχαμε μπει στην γερμανόφωνη Ελβετία, θα καταλάβαινα και καμιά λέξη ρε αδερφέ εδώ πέρα!


"Τα παιδία παίζει"


"Η Τόνια πάντα έβρισκε μία γάτα με συμπεριφορά σκύλου"


"Σουβενίρ από Ελβετία? Χμμ"

Βάζουμε επενδύσεις και αδιάβροχα μιας και ο καιρός είχε αρχίσει να φορτώνει και δρόμο πάλι.


"Κάπως έτσι είναι τα χωριά δίπλα από τον άδειο επαρχιακό με την μία λωρίδα ανά κατεύθυνση"


"Όπου κι αν κοιτάξεις είναι όμορφα..."

Και ξαφνικά βλέπουμε το ανέβασμα του Grimsel, κάτι που θα γινόταν γνώριμο σκηνικό για τις επόμενες μέρες...

"επιβλητικό"


"Όταν ανεβαίναμε μπήκαμε μέσα σε ένα σύννεφο για λίγο για πρώτη φορά στο ταξίδι"


"Στα όρη στ' άγρια βουνά"


"Η Τόνια φωτογράφιζε ό,τι ζώο και αν βλέπαμε"


"Η κορυφή του Grimsel"


"μου την είπε ο Rex"


" γελάκια βλέπω... "




"Η πρώτη μαρμότα που είδαμε, ζωάκι που το συναντάς πολύ συχνά στα βουνά των Άλπεων. Ποτέ δεν κατάλαβα αν έχει διαφορά από τον κλασσικό κάστορα"


"τους είχανε φτιάξει και playground"


"τα καλύτερα σουβενίρ είναι οι φωτογραφίες μου"

Και ξεκινήσαμε να κατεβαίνουμε το Grimsel, το οποίο στην πίσω μεριά του έχει 2 γκρι λίμνες, το νερό έχει αυτό το χρώμα λόγω του χρώματος του βράχου που είναι στο βυθό, μη φανταστείτε ότι είναι βρώμικο, πουθενά δεν είδαμε βρώμικο νερό στις Άλπεις σε λίμνες ή ποτάμια όσες μέρες οδηγούσαμε στα περάσματα.

Ο καιρός ήταν ο ιδανικός για τα γούστα μου...





"το ψιλοβρόχι δεν είχε σταματήσει από την ώρα που ξεκινήσαμε να ανεβαίνουμε, όπως δε σταμάταγε και το χαμόγελο... "
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 20-03-2013, 09:03
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: 26 εξωπραγματικές μέρες στη ράχη και τα πέριξ της Ευρώπης.

Φανταστικο φιλαρακια ομορφε φωτο και μερη,το απογευμα θα διαβασω και το υπολοιπο...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 14-04-2013, 13:06
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ Ο/Η ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: ΒΜW G650GS,orient luxus 26'-adve
Μηνύματα: 342
Προεπιλογή Απάντηση: 26 εξωπραγματικές μέρες στη ράχη και τα πέριξ της Ευρώπης.

Πολύ ωραία ταξίδια παιδιά μπράβο σας που έχετε πιάσει το νόημα έτσι όμορφα και απλά!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 19-03-2013, 21:53
Varth Ο/Η Varth βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ATHINA
Μoto: Δεν εχω BMW...
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή Απάντηση: 26 εξωπραγματικές μέρες στη ράχη και τα πέριξ της Ευρώπης.

φιλε εχω κανει κ εγω τα ταξιδια μου (4),
εχω διαβει τα μερη που περασατε δις..
εχω διαβασει οπως καθε μοτσυκλετιστης που σεβεται τον εαυτο του απειρα ταξιδιωτικα
μα τετοιο γραπτο λογο απλο,αυτοσαρκαστικο δεν εχω ξαναπετυχει.
κολλησα απο την πρωτη γραμμη.
ισως για ολους εμας (θυμαμαι κ απο τον εαυτο μου) το πρωτο ταξιδι κ η περιγραφη του τεινουν να ξεχωριζουν παντα.
ειμεθα συντονισμενοι κ αναμενουμε τα καλυτερα!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 19-03-2013, 22:10
PapasouzasReal Ο/Η PapasouzasReal βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Τenere xt660z
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή Απάντηση: 26 εξωπραγματικές μέρες στη ράχη και τα πέριξ της Ευρώπης.

Φτάνουμε σε μία από τις ακριβότερες περιοχές της Ελβετίας (και ένα από τα πιο ακριβότερα χειμερινά θέρετρα του κόσμου) το Saint Moritz, και βλέπουμε μία λίμνη στην μέση και δάση παντού γύρω-γύρω, με ποτάμια να την τροφοδοτούν ασταμάτητα...
Το χωριό βρίσκεται καναδυό χιλιόμετρα παραπάνω...


"Το χωριό που φτιάχτηκε για βουνίσιους πλούσιους"


"μοναδικές εικόνες, και μοναδικά μέρη για να χαζεύεις με τις ώρες"




"και άλογα έχουν"


"ένα από τα ποτάμια που τροφοδοτούν τη λίμνη"


"μία εκκλησία που μου θύμισε κάτι από τα δικά μας βουνά στη Πίνδο"

Κάπου εκεί τα παιδιά είπανε να πάνε στο δωμάτιο να αράξουνε τα δυό τους και να κάνουν dolce vita, κι εγώ θα συνέχιζα τη μέρα solo, και ήτανε πολύ νωρίς ακόμα άρα μπορούσα να κάνω ό,τι ήθελα...
Πρώτα πήγα μιά βόλτα στο χωριό να το δω από κοντά...





Όμορφο, αλλά με τόνους πλουσιοτουρίστα, τόσο πολλοί που μου χαλάσανε την διάθεση με τα χρυσά τους και τις τουαλέτες τους. Πρέπει να είχε κάποια εκδήλωση μάλλον, δεν εξηγείται αλλιώς.
Στις βιτρίνες το φθηνότερο φόρεμα είχε περισσότερα από το όλο budget του ταξιδιού μας... και είχαν και κόσμο μέσα... τι να πεις...
δε ξέρω αν έπεσα στη περίπτωση εγώ αλλά 5 λεπτά σ'αυτό το χωριό αρκούν για να σιχαθείς ακόμα περισσότερο τον καπιταλισμό, ειδικά αν έχεις ήδη την προδιάθεση...

Την κάνω λοιπόν για να κάνω το Julierpass, να πάω δηλαδή μέχρι την λίμνη του, και να ξαναγυρίσω προς St. Moritz για να πάω προς Ιταλία μεριά μετά! Ήθελα να δω πολύ πράμα σήμερα, δε ξέρω γιατί αλλά είχα φοβερή διάθεση εκείνη τη μέρα!
Μέχρι να πάω και να έρθω στο Julierpass έβγαλα απίστευτα πολλές και καλές φωτογραφίες, θα σας δείξω μόνο κάποιες μετά από αρκετή δυσκολία για να τις διαλέξω...


"love is in the air"




"chase the rainbow?"


"να ξεκουραστεί για λίγο το άλογο"


"αλλά και ο αναβάτης, μία από τις καλύτερες αυτοφωτογραφίες μου"


"breathtaking stuff"


"ιδανική στάση για τσιγάρο, πολλές σκέψεις να επεξεργαστείς..."

κάπου εκεί πάνω με πιάσαν οι εσωτερικές μου αναζητήσεις και είπα να δω ακόμα περισσότερο βουνό, προς οπουδήποτε.

Reply With Quote
Απάντηση

Tags
alps, άλπεις, πάσα, ευρώπη, tenere 660


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!