GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 22-10-2009, 11:26
riko46 Ο/Η riko46 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ANΩ ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 5,189
Cool Πώς κυλήσατε;;;




Ανοίγω ένα θέμα ελαφρώς περίεργο με ψυχολογικό υπόβαθρο...

Τί ή ποιός ήταν αυτό/ός που πιστεύετε ότι σας επηρέασε να στραφείτε στη μοτοσυκλέτα;;


Εμένα προσωπικά στην εποχή μου με το παπί ενός φίλου μου,
και με την ευχή του να μάθω τι είναι οι 2 ρόδες ,ξεκίνησα και κόλλησα.
.

................................
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 22-10-2009, 11:53
evanb Ο/Η evanb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ANO PATISIA
Μoto: R 1200 GS, 2008
Μηνύματα: 304
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς κυλήσατε;;;

Όταν επέστρεψα από Αμερική το 1991 η Μαρία (η σύζυγος μου) οδηγούσε τότε ένα GLX 50 HONDA παπί. Δεν ήθελε και πολύ και με έμαθε να οδηγώ μηχανή.
( αχ τι κάνουμε για να ρίξουμε μια γυναίκα )

ps Δεν δέχομαι σχόλια, εντάξει ???? (τ’ακους ntinopoule ????)
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 22-10-2009, 12:35
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς κυλήσατε;;;

Από μικρός που ήμουν μου άρεσαν οι δύο τροχοί.
Όταν έφτασα στα 12-13? είδα ένα γάμο, όπου μπροστά ήταν ο γαμπρός με ένα Ζ1300, εκεί ήταν που "κύλισα" για τα καλά. Έπιασα δουλειά και αγόρασα το πρώτο μου μηχανάκι μια vespa 50s.
Στη πορεία γνώρισα και τον "γαμπρό", όπου με έμαθε να καβαλάω τα μαστόδοντα εκείνης της εποχής. και άλλα άτομα που μερικά δεν υπάρχουν πλέον.
Έκτοτε δεν ξεκαβάλησα ποτέ εδώ και 30 ολόκληρα χρόνια.

Από τότε done e motori gioie e dolory

Last edited by soter3gm; 22-10-2009 at 12:39.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 22-10-2009, 12:51
BUSA MAKIS Ο/Η BUSA MAKIS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW F650GS SUZUKI HAYABUSA
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς κυλήσατε;;;

Ήρθα το 1992 από Γερμανία στην Ελλάδα, ως τότε λόγω των καιρικών συνθηκών δεν ασχολιώμουν με μοτοσικλέτες παρά το ότι ήμουν και είμαι
λάτρης της ταχύτητας.

Στην Ελλάδα μετά μου κίνησαν το ενδιαφέρον οι μοτοσικλέτες και
η αρχή έγινε με ένα Honda VT 250 για να φτάσω σε ένα Hayabusa, BMW F650GS και ένα APRILIA RS 250 track bike για να ξεδίνω λίγο στη πίστα και μόνο.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 22-10-2009, 13:28
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς κυλήσατε;;;

Ο πατερας μου ηταν στις βλαβες τις ΔΕΗ και κυκλοφορουσε με Vespa. Ερχοταν για λιγο απο το σπιτι και μ εβαζε πανω.
Μετα ειχε ενα Garelli και το κυκλοφορουσα και γω που και που. Μετα μας το εκλεψαν και αγορασε ενα παπακι. Σιγα-σιγα το χρησιμοποιουσα μονο εγω για να πηγαινω στην σχολη μου. Μεχρι τα 32 μου συχαινομουνα τις μεγαλες μηχανες και ημουν λατρης των αυτοκινητων. Καπου εκει επαθα μια φλασια και απο παπακι 125κυβικων πηγα κατευθειαν σε Honda Africa 750!
Απο τοτε δεν μπορω να φανταστω την ζωη μου χωρις μεγαλη μηχανη.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 22-10-2009, 14:42
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς κυλήσατε;;;

Σε κοπάνα από το Γυμνάσιο (1974) οδήγησα ένα beneli 50cc. Για κακή μου τύχη με έπιασε ένας χωροφύλακας (ναι υπήρχαν τότε και αυτοί) που είχε αν θυμάμαι καλά μια bsa αυτήν με τον λεβιέ των ταχυτήτων στο πλάι.Μου έχωσε κλήση και πήγα δικαστήριο, αφού προηγουμένως είχα βγάλει δίπλωμα. Μετά την αθώωση μου η μάνα μου πήρε το δίπλωμα και το έσκισε. Δεν ήθελε με τίποτα να καβαλάω μηχανές. Από τότε είχα ένα μικρόβιο μέσα μου αλλά κατάφερα να αποκτήσω την πρώτη μου μηχανή (beverly 400cc) το 2008, το έμαθε και η μάνα μου αλλά πλέον δεν μπορούσε να αντιδράσει (ξέρετε από μανάδες, γι αυτές πάντα είμαστε παιδιά). Μετά τα υπόλοιπα ήρθαν πιο εύκολα. Κάλλιο αργά παρά ποτέ
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 22-10-2009, 15:13
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς κυλήσατε;;;

Σχεδόν από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, με συγκινούσαν τα τεχνικά θέματα, ιδίως οι μοτοσυκλέτες και όποτε σαν παιδάκι έβλεπα μηχανές, τις καβάλαγα σταματημένες. Στο βουνό στην Γλυφάδα που έμενα (1969...), ερχόταν από το χωματόδρομο ο μπακάλης με μία R51 (μπορεί και R25, στα 6-7 μου, δεν μπορούσαν να ξεχωρίσω) και όταν ανέβαζε τα ψώνια στο σπίτι, έτρεχα και καβάλαγα τη BMW με το sidecar. Κάθε φορά που ερχόταν για να την πάρει ο μπακάλης (Άλκης Βαμβακερός τό όνομα) την εύρισκε λίγα μέτρα πιό κάτω στην κατηφόρα, γιατί πάταγα αυτό το αριστερό "φρένο" που είχε η μηχανή, αλλά αυτή τσούλαγε!

Η χαρά μου όταν ερχόταν μια φίλη της μητέρας μου με ένα Solex και γω πάθαινα πλάκα με το σύστημα μετάδοσης που είχε και με το πως έπαιρνε μπροστά!

Από τότε καβάλαγα όλα τα μηχανάκια των φίλων μου και τη μεγάλη πλάκα μου την έπαθα στα 16 μου που καβάλησα το XT600 του μακαρίτη ξάδερφού μου. Εκεί κόλλησα πολύ.

Όπως όλοι οι γονείς βέβαια, ούτε ν' ακούσουν να πάρει μηχανή ο γιός τους, κι ας έμαθα αργότερα ότι ο μπαμπάς είχε σπάσει πόδι με BMW στα νιάτα του...

Στα 21 μου βγάζω δίπλωμα μηχανής και αγοράζω και ένα κράνος KIWI.

Στα 22 μου, μόλις έπιασα τον πρώτο μισθό στα χέρια, πάω και τον δίνω ολόκληρο προκαταβολή για ένα καινούργιο XL600R. Ο έμπορας (Παπαδάκης στη Βουλιαγμένης) μου ζητάει όμως κάποιον εγγυητή για τα γραμμάτια, οπότε η μόνη διαθέσιμη ήταν η μάνα μου! Πάμε, υπογράφουμε, το βάζω μπρος με τη μανιβέλα, άντε της λέω πάρε ένα ταξί και τα λέμε σπίτι. Μπα; μου λέει και μαζεύει τη φούστα της και κάθεται με τα πόδια στο πλάι, πίσω απ' τη μηχανή και γυρνάμε στη Γλυφάδα!!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 22-10-2009, 15:15
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς κυλήσατε;;;

Κόλλησα το μικρόβιο από τον ξάδελφό με ένα παλιό BMW μονοκύλινδρο του '54 (μοντέλο δεν θυμάμαι) το οποίο το είχε και με το πλαϊνό καρότσι!
Έκτοτε άρχισα να μαζεύω για να το αγοράσω! Με πρόλαβε άλλος όμως και αγόρασα ένα Virago (με το οποίο ακόμη μετακινούμαι). Το GS ήταν ένα δώρο στον εαυτό μου ύστερα από 16 χρόνια συνεχόμενης Viragoκαβάλας...!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 22-10-2009, 15:52
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς κυλήσατε;;;

1979...........ημουν 12 , το αδερφακι μου ηταν 14 και ειχε ενα Ζ50J κ@λ@φτιαγμενο και επειδη ημουν καλο παιδι,του το εκλεβα συχνα και πηγαινα στην πλατεια και εκανα τον μαγκα στους φιλους μου.μετα απο 2 χρονια πηρε ενα παπι και ετσι το ζετακι εμεινε σε μενα για πολλα χρονια .................μεγαλωνοντας αλλαξα πολλες μοτο,μεχρι να φτασω στον τελευταιο μου ερωτα
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 22-10-2009, 17:48
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς κυλήσατε;;;

την αρρώστια, μου την κόλλησε ένας θείος μου που είχε ένα ζούνταρπ(νομίζω) και με πήγαινε βόλτες στο χωριό αφήνοντας το τιμόνι στα χέρια μου!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πώς θ' ανεβάσω φωτογραφίες στο GS Forum ;;; ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ιδέες και σχόλια. 46 13-07-2013 23:49
Πώς κλείνουμε το πορτάκι του CD-ROM Alext Χιούμορ 5 26-06-2009 21:27
Πώς καθαρίζουμε τις μπότες ;;;;; ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Μπότες 23 26-06-2009 11:54
Κουνούπια: Πώς να απαλλαγείτε skippybi Υγεία 6 05-06-2009 02:48
Πώς θα πάω πού .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 9 17-01-2009 14:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!