GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 21-01-2011, 21:09
Apirathos Ο/Η Apirathos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: ΒΜW f650gs '01
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή Ασταθές ρελαντί σε f650gs;

Γειά σας σύντροφοι

Έχω παρατηρήσει πως στο ρελαντί, η μοτοσυκλέτα μου (f650gs '01 χωρίς ABS) παρουσιάζει μια μικρή αρυθμία, που είναι ιδιαίτερα αισθητή όταν λιπαίνω την αλυσίδα με τη μηχανή αναμένη και 1η στο σασμάν και βλέπω τον πίσω τροχό να "κλωτσάει". Ταυτόχρονα και η βελόνα στο στροφόμετρο κάνει ανεπαίσθητα πηδηματάκια κι όλα αυτά με το ρελαντί στις 1400 στροφές.

Μήπως ένα καθαριστικό injection θα λύσει το πρόβλημα; Ή μήπως δεν υφίσταται πρόβλημα και είναι μια φυσιολογική κατάσταση για την οποία έχω άγνοια καθώς είναι η πρώτη μου BMW;

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 21-01-2011, 22:50
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Ασταθές ρελαντί σε f650gs;

Φίλε μου είναι μονοκύλινδρο με ψεκασμό πρώτης γενιάς. Μη σε ανησυχεί, εγώ καθάρισα το μπεκ γιατί η μηχανή "έβηχε". Το σώμα του ψεκασμού είχε τις επικαθήσεις της αρκούδας. Το ψιλοκροτάλισμα, η αρρυθμία είναι μέσα στο πρόγραμμα.
Κατά τη γνώμη μου όλα καλά.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 22-01-2011, 03:37
Apirathos Ο/Η Apirathos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: ΒΜW f650gs '01
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή Απάντηση: Ασταθές ρελαντί σε f650gs;

Ευχαριστώ φίλτατε! Κι εγώ φαντάζομαι πως μ' έναν καθαρισμό θα στρώσει. Τι να γίνει, είναι η μοίρα του μεταχειρισμένου αυτή, να σε ανησυχεί το παραμικρό...

Αλήθεια, αρκεί ένα πρόσθετο χημικό εμπορίου στη βενζίνη, ή απαιτείται εγχείρηση και καθαρισμός με τα χέρια όπως στα καρμπυρατέρ;
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 22-01-2011, 10:29
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Ασταθές ρελαντί σε f650gs;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Apirathos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ φίλτατε! Κι εγώ φαντάζομαι πως μ' έναν καθαρισμό θα στρώσει. Τι να γίνει, είναι η μοίρα του μεταχειρισμένου αυτή, να σε ανησυχεί το παραμικρό...

Αλήθεια, αρκεί ένα πρόσθετο χημικό εμπορίου στη βενζίνη, ή απαιτείται εγχείρηση και καθαρισμός με τα χέρια όπως στα καρμπυρατέρ;

Καλύτερα να ακολουθήσεις την πεπατημένη, αφαιρείς το μπεκ και το στέλνεις για καθαρισμό με υπερήχους (ultrasonic), και παράλληλα άλλαξε και το φίλτρο βενζίνης.Δες ένα κοντινό σου σερβις της Bosch. Πάντως πολλοι λένε οτι είναι καλύτερα να αλλάξεις μπεκ παρά να το καθαρίσεις.

http://www.bosch.gr/content/language...w_CaSe_972.htm

Μετά απο ψάξιμο στον ιστό είδα ότι πρέπει να καθαρίζουμε τα μπεκ ανα 50,000 χλμ περίπου, το καινούριο μπεκ κοστίζει γύρω στα 90 ευρωπαικά του ενός και ο καθαρισμός γύρω στο 20ρικο ανα μπεκ.

Ο ALX πήγε και τα καθάρισε και έδωσε και τα φώτα του σε πλήρες ποστ... Για άλλη μια φορά μας ανοίγει τα μάτια..

Aφοί Δραϊνά
Λ.Κωσταντινουπόλεως 118 Αθήνα
τηλ: 210 3455060

Last edited by Capitain; 22-01-2011 at 11:08. Λόγος: Περαιτέρω πληροφορίες.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 22-01-2011, 12:00
GsDakar Ο/Η GsDakar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: F650GS DAKAR
Μηνύματα: 467
Προεπιλογή Απάντηση: Ασταθές ρελαντί σε f650gs;

εχω το ιδιο το dakar το πηγα για service και καθαρίστηκαν ολα μπεκ κτλ,το φιλτρο βενζινης εχει 93€ !!!!!! δεν το αλαξα ακομα το περιποιήθηκε ο μαστορας με μαντζουνια για προσωρινη λυση,τα μπεκ μου ηταν σε πολυ καλη κατασταση λογω οτι σε καθε ταξιδακι και μονο ταξιδακι οχι μεσα στην πολη εριχνα ενα καθαριστικο injection της prelube,redex.Κανω συχνα ταξιδακια γιατι δουλευω ταναγρα.Οσο για το ρελαντι ειναι μεσα στο προγραμμα μην σε ανησυχεί,και θα σου σβησει και θα σου βηξει......
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 22-01-2011, 18:21
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Ασταθές ρελαντί σε f650gs;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Capitain Εμφάνιση μηνυμάτων

Καλύτερα να ακολουθήσεις την πεπατημένη, αφαιρείς το μπεκ και το στέλνεις για καθαρισμό με υπερήχους (ultrasonic), και παράλληλα άλλαξε και το φίλτρο βενζίνης.Δες ένα κοντινό σου σερβις της Bosch. Πάντως πολλοι λένε οτι είναι καλύτερα να αλλάξεις μπεκ παρά να το καθαρίσεις.

http://www.bosch.gr/content/language...w_CaSe_972.htm

Μετά απο ψάξιμο στον ιστό είδα ότι πρέπει να καθαρίζουμε τα μπεκ ανα 50,000 χλμ περίπου, το καινούριο μπεκ κοστίζει γύρω στα 90 ευρωπαικά του ενός και ο καθαρισμός γύρω στο 20ρικο ανα μπεκ.

Ο ALX πήγε και τα καθάρισε και έδωσε και τα φώτα του σε πλήρες ποστ... Για άλλη μια φορά μας ανοίγει τα μάτια..

Aφοί Δραϊνά
Λ.Κωσταντινουπόλεως 118 Αθήνα
τηλ: 210 3455060
το πήγα στα παληκάρια, ευγενέστατοι και γρήγοροι στη δουλειά. 50 ευρώ καθαρισμός μπεκ και σώματος. Δε μου ξαναέκανε το επικίνδυνο κράτημα σε φουλ άνοιγμα του γκαζιού.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
f650gs Look Ζήτηση 4 17-06-2010 01:22
Αλλαγη σελας σε F650gs Epsime Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 7 18-05-2010 20:50
Διευκρινήσεις σε "θεματάκια" για F650GS (Twin) antoine Τεχνικά θέματα διάφορα 4 15-04-2010 12:21
Λειτουργία ABS σε F650GS (Twin) antoine Τεχνικά θέματα διάφορα 25 19-01-2010 17:26
wheelie control σε F650GS gk8719 Τεχνικά θέματα διάφορα 6 09-12-2009 23:42


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:49.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!