GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Χρήσιμα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιό 25-10-2012, 19:12
Kalen Ο/Η Kalen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: serres
Μoto: Varadero 1000,T50
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Γιαννη καταλαβαινω τον εκνευρισμο σου ( οσο μπορω δλδ γιατι δεν εχω παιδια)

αλλα αν μπορεις να μου απαντησεις σε μια ερωτηση!

Αν αντι για δαγκωμα ηταν χτυπημα απο αυτοκινητο τι θα τις ελεγες? (μακρια απο εμας εννοειτε ποτε να μη τυχει τιποτα στο παιδι σου ξανα!!)



μην περιμενεις απο εμας να σου πουμε πως θα αντιμετωπισει τους φοβους της , στο χερι σου ειναι να την εμπνευσεις να την εμψυχωσεις και να της ξαναδωσεις πισω την αυτοπεποιηθηση της!

αν επεφτε απο το ποδηλατο δεν θα την ξανασηκωνες?


σχετικα με τον αρκτουρο δες εδω
Reply With Quote
  #142  
Παλιό 25-10-2012, 19:18
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων

Ο Αρκτούρος πάλι τι είναι, καμιά ξένη οργάνωση ? Ειλικρινά δε τους ξέρω και δε καταλαβαίνω με τέτοιες ενέργιες τι προσπαθούν να πετύχουν στην ελλάδα ?

Ο αρκτούρος είναι μία μη κερδοσκοπική, ελληνική, οικολογική οργάνωση, που προσπαθεί να διασώσει την άγρια ελληνική πανίδα..

Στην προσπάθεια του να διασώσει τον λύκο, αποφάσισε να εκτρέφει τον ΕΠ, που βρισκόταν υπό εξαφάνιση..

Και εξηγούμε..

Οι τσομπάνηδες, για να προστατεύσουν, τα κοπάδια από το λύκο, άφηναν δηλητηριασμένα κομμάτια ωμού κρέατος στα περάσματα του λύκου, με αποτέλεσμα πολλοί λύκοι, να πεθαίνουν από δηλητηρίαση..

Ο Αρκτούρος λοιπόν, άρχισε να ετρέφει και στην αρχή να εκπαιδεύει, τον ΕΠ, τον οποίο στην συνέχεια δώριζε στους τσομπάνηδες.

Είτε γιατί ο λύκος φοβάται τον ΕΠ, είτε γιατί ο ΕΠ κάνει καλά τη δουλειά του και κρατά τους λύκους μακριά από το κοπάδι, οι επιθέσεις στα κοπάδια, μειώθηκαν δραματικά, οι τσομπάνηδες ψιλοηρέμησαν και οι πλυθησμοί του λύκου στην Πίνδο, άρχισαν αργά, αλλά σταθερά να αυξάνονται..

Έξυπνο δε νομίζεις??

Και ένα καλό παράδειγμα, πως με τη σωστή συνεργασία, μπορεί όλοι να είναι κερδισμένοι..
Reply With Quote
  #143  
Παλιό 25-10-2012, 19:34
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι μας είπαν δε κατάλαβα, ποιες ενεργειες σε επίθεση ?? Το μόνο που διάβασα είναι να τον σεβόμαστε κλπ κλπ
Πείτε το αυτό σε ένα παιδί που ρωτάει τι να κάνει κ δε βγαίνει από το σπίτι, να δούμε αν θα σταματήσει να φοβάται.



Ο Αρκτούρος πάλι τι είναι, καμιά ξένη οργάνωση ? Ειλικρινά δε τους ξέρω και δε καταλαβαίνω με τέτοιες ενέργιες τι προσπαθούν να πετύχουν στην ελλάδα ?
Λυπάμαι για το παιδάκι σου και πίστεψε με έχω αρχίσει και σε καταλαβαίνω απόλυτα.Ισως και εγω αν το παιδί μου δεχόταν επίθεση απο σκύλο να αισθανόμουν έτσι.Εισαι συναισθηματικά φορτισμένος απο αυτο που σου συνέβει και γι αυτό αντιδράς έτσι.

Οσο για το ποιός είναι ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ διάβασε αν θες να μάθεις ποιοί είναι και τι προσπαθούν να πετύχουνΕλληνικός Ποιμενικός (Canis familiaris) - .: ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ :.

Να είσαι καλά και εύχομαι ολόψυχα καλή ανάρρωση στο παιδί σου

Last edited by diomiles; 25-10-2012 at 19:55.
Reply With Quote
  #144  
Παλιό 26-10-2012, 12:56
black_hawk Ο/Η black_hawk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Κερκυρα
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 3,382
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Eπειδη αρκετες φορες ειχα τετοιες "συναντησεις" και μαλιστα σε διαφορετικες συνθηκες (βραδυ, με συναναβατρια που φοβονταν τα σκυλια γενικως, σε δρομους χωρις δυνατοτητα αναστροφης κλπ) εχω καταληξει και ακολουθω τα εξης (με επιτυχια, μεχρι τωρα τουλαχιστον! )

1. (Προσποιουμαι οτι) δεν τους δινω σημασια (Η ψυχη μου ξερει!.. )
2. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ κανενα μελος του σωματος να μην προεξεχει απο τη μηχανη (Ενα "σωμα" αναβατης-ες και μηχανη, οσο ειναι δυνατον, δλδ ποδια κολλημενα στη μηχανη κλπ.. )
3. Στην πρωτη ευκαιρια που θα βρεθει δρομος ανοιχτος μπροστα, πολυ γκαζι και συνεχες κορναρισμα!
Reply With Quote
  #145  
Παλιό 26-10-2012, 13:11
jimis Ο/Η jimis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ATHINA
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από black_hawk Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπειδη αρκετες φορες ειχα τετοιες "συναντησεις" και μαλιστα σε διαφορετικες συνθηκες (βραδυ, με συναναβατρια που φοβονταν τα σκυλια γενικως, σε δρομους χωρις δυνατοτητα αναστροφης κλπ) εχω καταληξει και ακολουθω τα εξης (με επιτυχια, μεχρι τωρα τουλαχιστον! )

1. (Προσποιουμαι οτι) δεν τους δινω σημασια (Η ψυχη μου ξερει!.. )
2. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ κανενα μελος του σωματος να μην προεξεχει απο τη μηχανη (Ενα "σωμα" αναβατης-ες και μηχανη, οσο ειναι δυνατον, δλδ ποδια κολλημενα στη μηχανη κλπ.. )
3. Στην πρωτη ευκαιρια που θα βρεθει δρομος ανοιχτος μπροστα, πολυ γκαζι και συνεχες κορναρισμα!


Reply With Quote
  #146  
Παλιό 26-10-2012, 16:35
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Αυτα που εφαρμοζω εγω, με επιτυχία "μέχρι" τώρα είναι:
- Ψυχραιμία.
- Ηρεμες και όχι νευρικές κινήσεις.
- Τους "μιλάω" με ήρεμη φωνή (προσπάθεια για καλόπιασμα δηλαδή, όσο αυτο είναι εφικτό).
- Δείχνω πως "αδιαφορω" γα την ύπαρξη τους (δεν αφήνω τα ματιά μου απο πάνω τους εννοείται, απλά προσπαθω να τους δώσω να "καταλάβουν" ότι δεν είμαι εκει για αυτα ή τα πρόβατα)
- Απομάκρυνση απο την περιοχή τους, με όσο το δυνατόν (πάλι) απαλες και ηρεμες κινήσεις.
Αυτα για την περίπτωση που χρειάζεται αναστροφή!

Αν μπορω, και μου το επιτρέπει ο δρόμος φυσικά, συνεχίζω χωρίς να τα προκαλω (είτε με κόρνες, είτε με γκαζιες) επιταχυνοντας όσο πάλι μου το επιτρέπει ο δρόμος!

Μέχρι τώρα, δόξα τον Θεό, ολα έχουν παει κατ'ευχην!
Reply With Quote
  #147  
Παλιό 26-10-2012, 16:47
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Τα σκυλιά η αλήθεια είναι ότι δεν τα φοβάμαι. Αυτο δεν σημαίνει ότι η καρδιά μου σε αυτές τις περιπτώσεις, δεν παει στην κούλουρι. Το ότι όμως δεν παγωνω στην θέα τους, αυτο με βοηθάει παρα πολυ στο θέμα της ψυχραιμίας που έλεγα πριν, και γενικότερα στις όλες μου ενέργειες.
Δεν είχα ποτε μου σκυλί, μα τα "πάω" τρελά! Είναι φοβερά ζώα! Τα υπολογιζω και τα "σέβομαι" όταν τα συναντώ στα βουνά.
Πιστεύω μάλιστα, ότι με τις ενέργειες μου αυτές, μα και με την συμπεριφορά μου, στην περίπτωση της αναγκαστικής αναστροφης, πάντα μου έχουν "αφήσει" τον απαιτούμενο χρόνο που χρειάζομαι για να στριψω την μηχανη προς την αντίθετη κατεύθυνση.
Είναι έξυπνα ζώα και καταλαβαίνουν και με το παραπάνω, ποιος είναι πραγματική απειλή για αυτα και τα πρόβατα, και ποιος δεν είναι.
Η συμπεριφορά μας και ο τρόπος που κινούμαστε και τους "μιλάμε" τα πρώτα δευτερόλεπτα, είναι για μένα το Α και το Ω, σε αυτήν την... συνάντηση!!!
Reply With Quote
  #148  
Παλιό 28-10-2012, 20:36
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Λοιπόν μερικά απλά πρακτικά πράματα από κάποιον που μια ζωή ζούσε με ...γάτες. Αλλά έχει βρει και το διάολο του με σκύλους.

Δεδομένο: Ο σκύλος στο βουνό σε έχει. Τέλος. Είναι βάρος σχεδόν όσο εσύ, όλο μυς κόκκαλα και με σαγόνια μετρημένα στις 2-3 ατμόσφαιρες νομίζω; Τρέχει πιο γρήγορα από σένα, επιταχύνει πιο γρήγορα από τη μηχανή σου από στάση, ###### πάνω από τα περισσότερα δικά σου εμπόδια και έχει συνήθως και παρέα.

Αλλά: Από τη στιγμή που έρχετε σταματάς και σου γαβγίζει κάτι σου "λέει". Αν ήθελε να σε φάει θα σε έτρωγε και χωρίς ούτε ένα "γαβ". Αφού δε σε έφαγε so far so good. Θα τα βρείτε. Aπό το στάδιο "σταμάτησα -γαυγίζει" απλά προχωράς αργά και σταθερά και φεύγεις αλλά ποτέ μέσα στο κοπάδι. Αν συνεχίσεις την πορεία σου -χωρίς να πλακώνεσαι γιατί τα προκαλείς να σε φτάσουν- δεν θα σε ακολουθήσουν για πολύ καθώς δεν θα αφήσουν την ζώνη ευθύνης τους αφύλακτη. Εκτός αν πάς ντουγρού για το κέντρο της οπότε τα συλληπητήρια μου.

Αν για παράδειγμα σηκώσεις ξύλο και τον έχουν δείρει για να αγριέψει, καλή σου ανάρρωση.

Γενικά όμως δουλειά του είναι να σε διώξει και να σε τρομάξει, όχι να σε φάει. Ιστορίες με κακοποιημένα σκυλιά και μαθημένα στο ωμό κρέας και στα αίματα παίζουν, αλλά είναι σπάνιες γιατί αυτά ορμάνε και στα πρόβατα και βγάζουνε "ζημιά" στο κοπάδι και δε λέει. Επίσης αυτά σαλτάρουνε ορμάνε και στον βοσκό τελικά και τα πυροβολάει και τέλος.

Μπορεί όμως ας πούμε να πέσεις σε κρητικό βοσκότοπο στα ορεινά με 30 σκύλους άγριεμένους και να σε φάνε γιατί το μέρος έχει και χασισιές για παράδειγμα και δεν είναι για να είναι προσβάσιμο "δια το κοινόν". Οπότε και τα σκυλιά είναι μαθημένα ανάλογα.

Γενικά πάντως ψυχραιμία και όχι φόβο γιατί έτσι και τον μυριστούν θα σε λαχταρίσουνε και για την πλάκα τους. Και όχι eye conntact, είναι σαν να πηγαίνεις σπίτι του άσχετου και να του ρίχνεις χαστούκι.

Πάντως άμα πας στο βουνό η περιπέτεια παίζει γενικώς οπότε shit happens ούτως ή άλλως.

Έχετε πάντως υπόψιν σας ότι εσείς είστε περαστικοί και αυτοί μόνιμοι οπότε φερθείτε αναλόγως. Θέλει και σεβασμό αλλά και την απόλαυση του ανοίγειν το γκάζι και αφήνεις τη μ@λ@κι@ πίσω σου.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!