GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 26-06-2011, 16:41
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ 14 ΗΜΕΡΕΣ

Ειλικρινά δεν ξέρω πως να ξεκινήσω την αφήγηση για αυτό το υπέροχο ταξίδι, ένα ταξίδι που πραγματικά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι τελικά θα το πραγματοποιούσα.
Η προετοιμασία πάντως ξεκίνησε αρκετό καιρό πιο νωρίς ετοιμάζοντας την πράσινη κάρτα, το σέρβις της μηχανής, νέα λάστιχα,χάρτες για όλη την διαδρομή που θα περνούσα με φωτοτυπίες απ΄το via michelin προετοιμασία του GPS και βέβαια τον ρουχισμό που θα είχα μαζί μου όπως και την προετοιμασία μου για τον αγγλικό καιρό.
Εννοείται βέβαια ότι είχα μαζί μου όλα τα απαραίτητα.
Τρεις περίπου μέρες πριν ξεκινήσω έκανα μια δοκιμαστική διαδρομή με φορτωμένη κανονικά την μοτοσυκλέτα ώστε να μπορώ να κάνω και την τελική ρύθμιση της στην ανάρτηση αλλά και βέβαια να δοκιμάσω και τα αδιάβροχα καλύματα στα σαμάρια.
Τοποθετήθηκαν κάγκελα επίσης για να κάθονται καλύτερα τα σαμάρια.
Σε αυτό με συντρόφευσε ο φίλος Γιώργος GKS συνοδεύοντας με σε αυτή την δοκιμαστική βόλτα.

Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο.


Τελικά έφτασε η πολυπόθητη ημέρα και φορτώθηκε η μηχανή, είχε έφτασε η ώρα να ξεκινήση το μεγάλο ταξίδι μου.
.
Η διαδρομή μέχρι την Πάτρα ήταν η κλασική επικίνδυνη διαδρομή με την κλασική βροχή που τρώω κάθε χρόνο στο ύψος περίπου του Αιγίου και αφού ταλαιπωρήθηκα αρκετά με την καθυστέρηση στο check in μιας και η SUPERFAST FERRIES αλλά και η ΑΝΕΚ συγχωνεύτηκαν και έχουν μπερδέψει τα συστήματα τους.
Τελικά μετά απο πολύ καθυστέρηση αλλά και ταλαιπωρία επιτέλους μπήκα στο καράβι.

και σε λίγο αυτό ξεκίνησε με προορισμό την Ανκώνα.
Ευτυχώς αν και είχε κάπως αέρα η θάλασσα ήταν αρκετά καλή κι έτσι ευχαριστήθηκα το ταξίδι.

Η επόμενη ημέρα με βρίσκει να ταξιδεύω με κατεύθυνση την SUSA ένα μέρος που είχα μείνει και πέρσι και είναι κοντά στα σύνορα της Ιταλίας με την Γαλλία.

Ο καιρός βέβαια φέτος δεν μου έκανε το χατήρι μιας και σε δύο περιπτώσεις, μια κοντά στο RIMINI και άλλη μια πλησιάζοντας το TORINO η βροχή έκανε την εμφάνιση της.
Ευτυχώς τόσο εγώ αλλά όσο και η μηχανή είμαστε πολύ καλά προετοιμασμένοι και έτσι δεν υπήρχε απολύτος κανένα πρόβλημα.

Φτάνοντας λοιπόν στην SUSA η καλή μου αναπαύθηκε στο κλειστό παρακαλώ πάρκινκ που μας παρείχε το ξενοδοχείο

και εγώ αφού έκανα ένα μπάνιο βγήκα για μια μικρή περιπλάνηση στην μικρή αυτή πόλη


αν και όσο έπεφτε ο ήλιος το κρύο γινόταν και πιο πολύ.

Έτσι λοιπόν αφού τίμησα για άλλη μια φορά την ιταλική πίτσα επέστρεψα με γρήγορο βήμα στο ξενοδοχείο.
Το πρωί με βρίσκει να αναχωρώ νωρίς

και πολύ σύντομα να βρίσκομαι λίγο πριν το τούνελ στην BARDONECCHIA που ενώνει την Ιταλία με την Γαλλία.

Το τούνελ αυτό είναι περίπου στα 15 χλμ και η μέγιστη ταχύτητα που επιτρέπετε μέσα στο τούνελ είναι τα 70 χλμ

Έτσι λοιπόν σύντομα βρέθηκα σε Γαλλικό έδαφος

και μετά απο κάποιες στάσεις για ξεκούραση

ή για να τσιμπήσω κάτι

έφτασα στον επόμενο προορισμό μου την πόλη

μια πόλη που βρίσκεται κοντα στην πολή μεγαλύτερη πόλη TROYES σχετικά κοντά στο Παρίσι.

Αφού βρήκα το ξενοδοχείο μου με την βοήθεια του GPS άραξα

και μετά απο ένα καλό μπάνιο και λίγη ξεκούραση και αφού προηγουμένος έριξε και αρκετή βροχή περιπλανήθηκα περπατόντας στην μικρή αυτή πόλη.

Η επόμενη ημέρα ουσιαστικά θα ήταν η μεγάλη ημέρα για μένα μιας και θα πέρναγα για πρώτη μου φορά την Μάνχη με προορισμό την Βρετανία.
Έτσι λοιπόν αφού ξεκίνησα νωρίς απ΄το BREVIADES και αφού ταξίδεψα για αρκετή ώρα έφτασα στο

και αφού περίμενα στην ουρά για να βγάλω εισητήριο για το υποθαλλάσιο τρένο ( 103 ευρώ παρακαλώ)

περίμενα στην ουρά για να περάσω και τα σύνορα της Γαλλίας και την είσοδο στην Αγγλία με διάφορες τυπικές διαδικασίες όπως να δείξω το διαβατήριο ή την καινούργια ταυτότητα μου
μαζί και με κάποιους Άγγλους μοτοσυκλετιστές που ερχόντουσαν απο Γαλλία.

περάσαμε πια τα σύνορα και περιμέναμε να έρθει το τρένο

Πραγματικά δεν το πιστεύανε όταν τους είπα ότι ταξίδευα μόνος μου και ότι είχα έρθει απο Ελλάδα.
Κοιτάγανε και ξανακοιτάγανε την πινακίδα του FAZER μου.
Τελικά ήρθε το τρένο και αφού φτάσαμε απέξω

περιμέναμε να μπουν μέσα τα αυτοκίνητα

και μετά μπήκαμε μέσα και εμείς.


Εκεί τα παιδιά με βοηθήσανε δείχνοντας μου καλύτερα πια διαδρομή θα ήταν προτειμότερη να ακολουθήσω για τον προορισμό μου εκείνης της ημέρας το MILTON KEYNES.
Έτσι λοιπόν αφου διασχίσαμε υποθαλάσια την Μάνχη με το τρένο σε 35 λεπτά είχαμε φτάσει στο FOLKSTONE και απο εκεί αφού ακολούθησα τις οδηγίες των Άγγλων μοτοσυκλετιστών πέρασα περιφεριακά του Λονδίνου και άρχισα να ανεβαίνω βόρεια.
Να αναφέρω ότι συνάντησα και διόδια περνώντας περιφεριακά του Λονδίνου αλλά οι μοτοσυκλέτες δεν πλήρωναν.
Αφου λοιπόν συνάντησα αρκετή βροχή στο δρόμο έφτασα τελικά νωρίς το απόγευμα στο ξενοδοχείο μου στο MILTON KEYNES.


Εδώ η γειτονιά δίπλα στο ξενοδοχείο



και εδώ μια άποψη απ΄το πάρκινκ του ξενοδοχείου όπου είχε κάποιες μηχανές που θα πήγαιναν την επόμενη μέρα για το moto gp στο SILVERSTONE



Έτσι λοιπόν αφού τακτοποιήθηκα στο ξενοδοχείο και έκανα και την βόλτα μου στην πόληετοιμάστηκα για την επόμενη μεγάλη μέρα.
Ήταν η μέρα του moto gp στην πίστα του SILVERSTONE.
Έγερση πρωινή λοιπόν και αφού έφαγα το κλασικό english breakfast ( μπλιάξ) :crazy: ετοιμάστηκα για να ξεκινήσω για την πίστα.

Η απόσταση της πίστας απ΄το ξενοδοχείο ήταν περίπου 20 χλμ και το GPS μου φρόντισε να με περάσει απο πανέμορφους δρόμους.

Έτσι λοιπόν μετά απο λίγο είδα την ταμπέλα

Πολλές μοτοσυκλέτες φθάνανε στην πίστα και παρόλη την εκνευριστικά συνεχόμενη βροχή και το κρύο που είχε, είχε αρχίσει ο κόσμος να μαζεύεται.








Άρχισε λοιπόν ο αγώνας μετά απο κάποιες ώρες και αυτό που μου έκανε πολύ εντύπωση ήταν η μεγάλη αγάπη του κόσμου στον Colin Edwards.
Eιλικρινά κάθε φορά που περνούσε ο Edwards απο την κερκίδα που είμαστε αποθεωνόταν.
Πιστεύω ότι μάζεψε τα περισσότερα χειροκροτήματα μακράν απ΄τους άλλους οδηγούς.
Ένας άλλος οδηγός που επίσης χειροκροτήθηκε ήταν και ο Spies αλλά και ο Simoncelli.
Εντύπωση μου έκανε η στάση του κόσμου στον Valentino Rossi που αν και τον χειροκρότησαν δεν μπορώ να πω ότι ήταν και πολύ ενθουσιασμένοι.
Πάντως ο κόσμος ήταν απογοητευμένος απ΄την μη τελικά συμμετοχή του Crutslow λόγω τραυματισμού.
Είναι πολύ συμπαθείς οδηγός και όλοι λένε ότι είναι πάρα πολύ γρήγορος και θα έχει λαμπρό μέλλον.

Στα διαλείματα των αγώνων ο κόσμος γύριζε στον έξω απ΄τις κερκίδες χώρο που υπήρχαν πολλά περίπτερα



Τελειώνοντας λοιπόν ο αγώνας ξεκίνησα σιγά σιγά για επιστροφή στο MILTON KEYNES και στην συνέχεια στο ξενοδοχείο.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 26-06-2011, 16:43
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Δευτέρα πρωί λοιπόν η επομένη του αγώνα και με τον καιρό αρκετά μουντό ξεκινάω με κατεύθυνση βορειανατολική.
Σκοπός της συγκεκριμένης ημέρας ήταν να δω τα ανατολικά παράλια της Βρετανίας περνώντας απ΄την πόλη SUNDERLAND και μετά μέσω NEWCASTLE θα έπερνα την διαδρομή για Σκωτία και μέσω EDINBURGH θα έφτανα στον τελικό προορισμό εκείνης της ημέρας την πόλη KIRKCALDY λίγο πιο έξω απ΄το EDINBOURGH.
Ξεκινώντας λοιπόν απο MILTON KEYNES και βγαίνοντας στον αυτοκινητόδρομο ο καιρός κάνει τα δικά του αλλά εγώ μια χαρά


Περνώντας έξω απο κάποιες πόλεις

αλλά και συναντώντας πολλούς μοτοσυκλετιστές στην διαδρομή μου όπως εδώ κάπου στην Βόρεια Αγγλία σε κάποιο βενζινάδικο

έφτασα τελικά στα ανατολικά παράλια της Βρετανίας

στην πόλη SUNDERLAND




και αφού συνέχισα βόρεια αλλά απο επαρχιακό κομμάτι δρόμου ξαφνικά συνάντησα αυτό:





Μπαίνοντας λοιπόν στη Σκωτία και κατευθυνόμενος προς το EDINBOYRGH

μέχρι που σε λίγο φτάνω στο EDIMBOURGH



και ΄περνώντας τελικά απ΄το EDIMBOURGH φτάνω στην πόλη KIRKCALDY και στο ξενοδοχείο που θα έμενα.

Μια άποψη απ΄την πόλη η οποία βρίσκεται βορειοανατολικά του EDIMBOURGH






αλλά και απ΄το παραλιακό κομμάτι της μιας που βρίσκεται στα παράλια της βόρειας θάλασσας στην ανατολική πλευρά της Σκωτίας







Επόμενη ημέρα λοιπόν και αφού έφαγα πάλι αυτό το αγγλικό πρωινό μπλιάξ

ξεκίνησα με προορισμό πια τα highlads ανεβαίνοντας βόρεια αλλά πρώτα θα περνούσα απ΄την πόλη DUNDEE.
Εδώ πλησιάζω στην γέφυρα βλέποντας το DUNDEE απ΄την άλλη μεριά



Εδώ βρίσκομαι ήδη στο DUNDEE


Απ΄το DUNDEE λοιπόν ακολουθώντας αυτόν τον πανέμορφο δρόμο και περνώντας και απ΄το INVERNESS








Έτσι λοιπόν μετά απο λίγες ώρες έφτασα στο βορειότερο άκρο της Βρετανίας το JOHN O GROATS


Απο εδω έφευγε φέρρυ για τα νησιά ORKNEY


και έτσι περίμεναν αρκετοί μοτοσυκλετιστές για να περάσουν



Reply With Quote
  #3  
Παλιό 26-06-2011, 16:45
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Επόμενος προορισμός και διανυκτέρευση στην πόλη THURSO στο βόρειο άκρο της Βρετανίας και σε ένα απ΄τα βορειότερα των Highlands.





Εδώ το ξενοδοχείο που έμεινα

Και εδώ το πάρκο και το ποτάμι που περνάει.


Εδώ η καλή μου στο πάρκινκ του ξενοδοχείου

και εδώ το Thurso αργά την νύχτα

Η επόμενη ημέρα με βρίσκει να συνεχίζω με δυτική πια κατεύθυνση προς τις πόλεις TONGUE, DURNESS και στην συνέχεια προς τις πόλεις ULLAPOOL, DORNIE, FORT WILLIAM με τελικό προορισμό το CRIANLARICH.





Σε πολλά σημεία πάντως στο βόρειο κομμάτι των Highlands υπήρχαν και πολύ στενά κομμάτια δρόμου.













Απότι έχετε καταλάβει νομίζω ότι οι φωτογραφίες μιλάνε μόνες τους




Μέχρι που τελικά έφτασα στο

(οι ταχύτητες είναι σε μίλια)
καιανακάλυψα το μέρος που είχα κλείσει για να μείνω το βράδυ


Το συγκεκριμένο χωριό είναι περίπου 50 μίλια βοριότερα της Γλασκώβης





Έτσι λοιπόν άλλη μια μέρα τελείωσε γεμάτη με φανταστικές εικόνες και εμπειρίες.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 26-06-2011, 16:47
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Την επόμενη ημέρα ήταν η ημέρα που θα έφευγα απ΄το CRIANLARICH και κατ επέκταση και απ΄την Σκωτία μιας και οι επόμενες δυο διανυκτερεύσεις μου θα γίνονταν στο BLACKPOOL της Αγγλίας.
Ξεκίνησα νωρίς λοιπόν περνώντας τέτοιους δρόμους




και έτσι μετά απο λίγο έφτασα στην GLASKOW



Εδώ σε μια στάση στον αυτοκινητόδρομο κατευθυνόμενος για Αγγλία ,CARLISLE και τελικό προορισμό της ημέρας το BLACKPOOL.


Και έτσι μετά απο λίγες ώρες ταξίδι έφτασα στο BLACKPOOL








Το BLACKPOOL είναι μια πόλη στα δυτικά παράλια της Αγγλίας και βρέχεται απ΄τον Ατλαντικό.


Αυτό που πετάει πίσω μου είναι ένας απ΄τους χιλιάδες γλάρους που υπήρχαν σε όλα τα παράλια της Βρετανίας.






Την επομένη είχα προγραμματίσει να έχω σαν έδρα το BLACKPOOL και να επισκεφτώ MANCHESTER και LIVERPOOL.

Έτσι λοιπόν πέρνωντας τον Μ55 και στρίβωντας ανατολικότερα του BLACLPOOL βρέθηκα στο





[/
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 26-06-2011, 16:48
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Συνέχεια λοιπόν και επίσκεψη στο





Εδώ πάντως απ΄το λιμάνι του LIVERPOOL φεύγουν καράβια για Ιρλανδία αλλά και για το ISLE OF MAN.

Επιστροφή στο BLACKPOOL μιας και την επόμενη ημέρα θα κατέβαινα τελείως νότια στην Αγγλία και θα έμπαινα και λίγο Ουαλία αλλά τελικά θα κατέληγα στο DOVER για να επιστρέψω Γαλλία με το καράβι.

Η διαδρομή βροχερή και με μπόλικο αέρα ( αέρα περίπου 6 μποφώρ είχα σχεδόν σε όλο το ταξίδι) αλλά είχα ήδη ξεκινήσει να κατεβαίνω νότια.

Δυστυχώς απ αυτή την ημέρα δεν έχω πολλές φωτογραφίες διότι τα χιλιόμετρα ήταν πολλά και η βροχή σχεδόν συνέχεια και έτσι έπρεπε απλά να οδηγώ.
Φτάνοντας λοιπόν στο DOVER.


και λόγω του ότι η θάλασσα της Μάνχης είχε περίπου 8 μποφώρ η μηχανή σχεδόν "βιδώθηκε" απ΄το σφίξιμο στο γκαράζ του πλοίου.

Αναχώρηση λοιπόν του καραβιού απ΄το DOVER

και μέσα σε μεγάλη θαλασσοταραχή

φτάνουμε στο λιμάνι του CALAIS

όπου και μετά απο περίπου 5 χλμ βρέθηκα στο ξενοδοχείο που είχα κλείσει για εκείνη την βραδιά.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 26-06-2011, 16:49
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Εδώ η καλή μου στο πάρκινκ του ξενοδοχείου στο CALAIS.

Την επόμενη ημέρα λοιπόν ήταν και η ημέρα που αναχώρησα απ΄το ξενοδοχείο μου στο CALAIS με προορισμό μια πόλη στην ανατολική πλευρά της Γαλλίας το STRASBOURG.

Ό καιρός πάλι έκανε τα δικά του γεγονός που με ανάγκαζε να φοράω σε μεγάλο κομμάτι της διαδρομής αδιάβροχα τα οποία πραγματικά έβγαλαν τα λεφτά τους.

Εδω μετά απο αρκετή ώρα και πλησιάζοντας το STRASBOURG

Έτσι λοιπόν κατά το μεσημεράκι έφτασα στο ξενοδοχείο μου σε μια συνοικία στο STRASBOURG

και αφού ξεκουράστηκα και έκανα ένα μπανάκι βγήκα για ένα περίπατο στην πόλη.




Το επόμενο πρωινό και αφού είχα δει πως είμαι κοντά στην πόλη COLMAR μια απ΄τις πιο όμορφες πόλεις της Γαλλίας αποφάσισα να πάω προς τα εκεί.


Πραγματικά πανέμορφη πόλη










Έτσι λοιπόν μετά απ άυτή την πανέμορφη πόλη συνέχισα το ταξίδι μου μπαίνοντας στην Ελβετία

και εδώ η λίμνη της Λουκέρνης.

Πραγματικά πανέμορφη χώρα.




Συνεχίζωντας και κατεβαίνοντας νοτιότερα την Ελβετία πέρασα και απ΄το


όπου δεν θα μπορούσα να μην επισκεφτώ και την γνωστή λίμνη του LUGANO




Πάντως όπως φαίνεται η θερμοκρασία είχε αρχίσει να ανεβαίνει αρκετά και απ΄τους 10 - 17 βαθμούς που είχε στην Αγγλία είχαμε φτάσει τώρα τους 26 βαθμούς οπότε όπως καταλαβαίνεται η ζέστη ήταν αρκετή.



Reply With Quote
  #7  
Παλιό 26-06-2011, 16:52
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Φεύγοντας λοιπόν απ΄το LUGANO πήρα κατεύθυνση για την τελευταία πόλη που θα διανυκτέρευα κιόλας, μια πόλη στην Βόρεια Ιταλία.

Το ξενοδοχείο που έμεινα

ήταν δίπλα στο γήπεδο ποδοσφαίρου της COMO

αλλά και πολύ κοντα στην απίθανη λίμνη του COMO



και στο εκπληκτικό πάρκο δίπλα στην λίμνη.





Υπήρχε βέβαια και αρκετός κόσμος που απολάμβανε μια βουτιά στην όχι και τόσο καθαρή λίμνη αλλά μιας και η ζέστη ήταν αρκετή



Ε, είχα περπατήσει λοιπόν αρκετά, και γύρω απ΄την λίμνη αλλά και στα στενάκια του COMO



τι ποιό καλό λοιπόν απο μια

μαζί με μια ωραία ιταλική

Έτσι λοιπόν φτάσαμε και στο τέλος και αυτής της ημέρας.
Η επόμενη και τελευταία μέρα ήταν η ημέρα που θα έφευγα απο΄την Ιταλία και θα έπερνα το καράβι απο Ανκώνα για Πάτρα.
Δυστυχώς ήξερα και είχα ανχωθεί λίγο ότι το COMO απ΄την ΑNCONA απέχει περίπου 500 χλμ και εγώ αν και είχα κλείσει το εισητήριο του καραβιού δεν το είχα πάρει στα χέρια μου λόγω προβλημάτων του συστήματος της SUPERFAST FERRIES.
Έτσι λοιπόν θα έπρεπε να ήμουν στο λιμάνι αρκετά πιο νωρίς απ΄τις 13.30 που έφευγε το καράβι.
Σηκώθηκα λοιπόν το πρωί και αφού έφαγα πρωινό αναχώρησα το πρωί στις 7,00 και βγαίνοντας στην autostrada δυστυχώς συνάντησα πάρα πολύ κίνηση λόγω του ότι όλοι πήγαιναν στην δουλειά τους.
Αφού κατααγχώθηκα μέχρι να περάω ειδικά το MILANO μιας και όλοι πήγαιναν προς τα εκεί απο εκεί και πέρα ανέλαβε η καλή μου να με ξεαγχώσει και πολύ πιο γρήγορα και ΑΝΕΤΑ απο όσο περίμενα έφτασα στην ANKONA στις 11:45 και έτσι πρόλαβα και το εισητήριο και τα πάντα.
Εδώ μια στάση κάπου στην autostrada

και εδώ πια στην ANCONA λίγο πριν την επιβίβαση στο καράβι

Έτσι λοιπόν κάπου εδώ τελειώνει και το φετινό μου ταξίδι στο εξωτερικό, ένα ταξίδι πολύ μεγάλο σε απόσταση με πολλές πολλές εμπειρίες , πάρα πολλές εικόνες που θα μείνουν χαραγμένες στο μυαλό μου για πάντα.
Άξια σύντροφος μου η καλύτερη μοτοσυκλέτα στην κατηγορία της, μια μοτοσυκλέτα που με πήγε ΠΑΝΤΟΥ, ΑΝΕΤΑ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ,ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΣΒΕΛΤΑ!!
Μια καταπληκτική μοτοσυκλέτα που δυστυχώς μόνο λίγοι άνθρωποι ξέρουν πραγματικά να την χρησιμοποιήσουν σωστά και αυτή βέβαια να τους το ανταπωδώση και με το παραπάνω.
Για να το ξεκαθαρίσω λίγο, το FAZER δεν είναι sport μοτοσυκλέτα αλλά μια all around που θα σε πάει όπου υπάρχει άσφαλτος ή έστω πολύ λίγο χώμα όσο μακρυά και αν είναι αυτό.

Τελειώνοντας να πω ότι εύχομαι αν και το βλέπω πολύ δύσκολο του χρόνου το επόμενο.
Κάτι έχω στο μυαλό μου. :wave:
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 26-06-2011, 17:29
z_atomic Ο/Η z_atomic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athens - volos
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Πού ωραίο το ταξίδι σου Γιώργο και με πολλά χιλιόμετρα και εικόνες. Ελικρινά θαυμάζω τους ανθρώπους που ξεκινάνε με οποιοδήποτε τρόπο (και ιδιαίτερα με μοτοσυκλέτα) να ταξιδέψουν για πολλές μέρες μόνοι τους. Δεν είναι θέμα ασφάλειας ή κάτι αντίστοιχο. είναι θέμα παρέας...να έχεις κάποιον να πεις μια κουβέντα, να γελάσεις, να σχολιάσεις, να μοιραστείς. Εγώ το πιο δύσκολο κομμάτι του ταξιδιού σου θεωρώ ότι ήταν η ώρα του φαγητού. Δεν ξέρω για σένα, αλλά εμένα δεν μου αρέσει καθόλου να τρώω μόνος. Να ταξιδεύω δεν έχω πρόβλημα, αλλά να τρώω μόνος είναι δύσκολο. Εύχομαι να είσαι γερός να πραγματοποιείς τα ταξίδια που ονειρεύεσαι. Καλή συνέχεια.....
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 26-06-2011, 18:03
kosta12gs Ο/Η kosta12gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: R 1200 GS ?
Μηνύματα: 1,402
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Παντα αξιος
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 26-06-2011, 18:23
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

χαρά στο κουράγιο σου, μπράβο πολύ ωραίο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4000 ΧΛΜ 7 ΧΩΡΕΣ 11 ΜΕΡΕΣ ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ FZMAN Ταξίδια στο εξωτερικό 21 27-09-2012 22:59
ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ 22/6 - 3/7/10 FZMAN Ταξίδια στο εξωτερικό 13 29-05-2011 23:25
103 ΜΕΡΕΣ Η ΑΛΛΙΩΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ 13 ΗΜΕΡΕΣ z_atomic Γενικά - Αναβάτης 33 28-03-2011 12:55
ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ZUMO 660 KAI ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ dimisp Πλοήγηση - Hardware και Software 30 09-08-2010 10:48


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:05.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!