GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 16-10-2010, 13:33
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Θεωρω πως το V-STROM 650 ειναι μια αρκετα πολυχρηστικη μοτοσυκλετα και αξιοπιστη,χωρις ιδιαιτερα μεγαλο βαρος,ικανοποιητικες επιδοσεις,χαμηλο κοστος κτησης αλλα και συντηρησης,ευκολη και σχετικα γρηγορη μεταπωληση,σε ταξιδευει ανετα με τον συνεπιβατη σου και τα μπαγκαζια σας και κινειται αρκετα ευελικτα και μεσα στην πολη.Περα απο ολα αυτα,εγω προσωπικα το θεωρω και ομορφο.Ειδικοτερα στην εκδοση με ABS,νομιζω πως ειναι μια πετυχημενη αγορα για καποιον που θελει να μπει στον κοσμο της μοτοσυκλετας,και οχι των σκουτερ.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 16-10-2010, 16:01
mrdaellis Ο/Η mrdaellis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Βυρωνας
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Ρε παιδια μιλαμε για καποιον αρχαριο οδηγο και εσεις μου εχετε ξεθαψει ολα τα 600αρια!!! εκτος απο το MP3 που προτεινα αν ειναι να ελεγα κανα σοβαρο μηχανακι θα προτεινα κανα DR250-350 κανα XT125 κανα XR250 αντε και κανα BROS στην τελικη!! με το ER-6 και το CBF το 600 θα παει να σκοτωθει πουθενα!! ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον και ελπιζω να μην προσβαλω κανεναν!! παντα φιλικα!!!!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 16-10-2010, 16:08
kostasmats Ο/Η kostasmats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: hlioupolh Athina
Μoto: δεν εχω
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

συμφωνω και προσθετω serow 225 kai to ax1 250 πολυ ευχρηστα μηχανακια
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 16-10-2010, 16:10
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Πιστεύω ότι αυτά τα μοτοσυκλετάκια των 125-250 κυβικών (CBF-YBF-YBR) είναι όλα τα λεφτά για να μπει κάποιος (αρχάριος ή μη) στον κόσμο των μοτοσυκλετών.

Είναι τόσο ολοκληρωμένα που τα επιλέγουν πολλοί "ώριμοι" μοτοσυκλετιστές για δεύτερα.

Έχουν συμπεριφορά μοτοσυκλέτας, συγχωρούν λαθάκια, είναι φτηνά (κτήση και συντήρηση) και οι επιδόσεις τους δεν κρύβουν εκπλήξεις.

Το μόνο κακό είναι ότι αν ο αρχάριος αποδειχθεί "μηχανάνθρωπος" τότε μέσα σε 2-3 μήνες θα ψάχνει αντικαταστάτη.

Μια άλλη λύση ....

Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα μοτοσυκλέτες όπως το GPZ500, GS500E, CB400Super Four. κλπ.

Για μένα αυτά είναι (ήταν) πραγματικά σχολεία, ενώ παράλληλα μπορούσες να γεράσεις μαζί τους.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 16-10-2010, 16:30
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mrdaellis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια μιλαμε για καποιον αρχαριο οδηγο και εσεις μου εχετε ξεθαψει ολα τα 600αρια!!! εκτος απο το MP3 που προτεινα αν ειναι να ελεγα κανα σοβαρο μηχανακι θα προτεινα κανα DR250-350 κανα XT125 κανα XR250 αντε και κανα BROS στην τελικη!! με το ER-6 και το CBF το 600 θα παει να σκοτωθει πουθενα!! ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον και ελπιζω να μην προσβαλω κανεναν!! παντα φιλικα!!!!
Τα 600αρια ειναι πολυ ασφαλη για νεοεισερχομενο.
Οι Κολοκοτρωνηδες που προτεινεις ειναι οδηγικως απαραδεκτοι,σημερα
Και μην ξεχνας οτι πιο ευκολα σκοτωνετε καποιος με τετοια μηχανακια που εχουν υποτυπωδη κρατηματα παρα με ενα 600αρι
Αλλωστε καποιος μπορει να την παθει και με παπι,οποτε.......
Αν προκειτε για πιτσιρικο τοτε θα ελεγα CBR 125,Ninja 250
Αν ο νεοεισερχομενος εχει και επαγγελματικες βλεψεις,ας παρει ενα τρικυκλο Piaggio.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 16-10-2010, 17:32
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τη προυποθεση οτι μιλαμε για αρχαριο, αλλα οχι ασχετο με τα δικυκλα, και σχετικα ωριμο ανθρωπο, πιστευω οτι το Honda CBF600 ειναι εκπληκτικη μοτοσυκλετα!

Χαμηλη και με ελαφρια αισθηση, ζωηρη αλλα γραμμικη χωρις να τρομαζει. Ανετη για οδηγο και επιβατη, μπορει να παρει και μερικα μπαγκαζια..
Φυσικα ειναι απο τις πλεον αξιοπιστες και διατηρει καλη τιμη μεταπωλησης.
Ακομη, προτεινω για οποιαδηποτε μοτοσυκλετα την εκδοση ΜΕ ABS!! Ειναι σπουδαια εφευρεση. Ημουν και εγω απο αυτους που τους φαινοταν τζαμπα λεφτα και οτι εγω ξερω αν χειριζομαι επαρκως τα φρενα κλπ.... Ε λοιπον αλλα γνωμη 180 μοιρες. Δεν υπαρχει περιπτωση η επομενη μου μοτο να μην εχει ABS!!!

Επαναλαμβανω οτι συζητω για εναν ανθρωπο που οδηγει εστω καποιο σκουτερ ή παπακι και δεν πιανει πρωτη φορα στα χερια του δικυκλο!

Συμφωνώ! ήταν η πρώτη μου μηχανή, η προηγούμενη εμπειρία μου ήταν με ποδήλατο.
Για να μην περιοριστούμε στο Honda CBF, νομίζω ότι κάθε μηχανή με καλή καμπύλη ροπής είναι ότι πρέπει για αρχάριο. Να έχεις το γκαζάκι γλυκά, να γνωριστείς με τη μηχανή, και σιγά σιγά να μάθεις. Μην ξεχνάμε ότι η μηχανή οδηγείται με το μυαλό. Οποιος δεν έχει, δε χρειάζεται 150 άλογα για να σκοτωθεί, αρκεί ένα 50άρι παπί. Οπωσδήποτε ABS. Και σε τελική να του ταιριάζει και στο σωματότυπο, να την πατάει ρε αδερφέ! Οχι να ψάχνει τα πεζοδρόμια στα κόκκινα!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 16-10-2010, 19:24
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mrdaellis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια μιλαμε για καποιον αρχαριο οδηγο και εσεις μου εχετε ξεθαψει ολα τα 600αρια!!! εκτος απο το MP3 που προτεινα αν ειναι να ελεγα κανα σοβαρο μηχανακι θα προτεινα κανα DR250-350 κανα XT125 κανα XR250 αντε και κανα BROS στην τελικη!! με το ER-6 και το CBF το 600 θα παει να σκοτωθει πουθενα!! ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον και ελπιζω να μην προσβαλω κανεναν!! παντα φιλικα!!!!
Εγώ πάντως πριν το F650 GS TWIN που πήρα σαν πρώτη μότο είχα scooter για 3 χρόνια.Θεωρώ ότι είμαι αρχάριοσ στις μοτο και το ΒΜW που πήρα το οδήγησα κατευθείαν χωρίς φόβο ή πρόβλημα.Βέβαια και 250 κυβικά να πάρεις αν το μυαλό σου δεν είναι στο δρόμο τότε όλα είναι επικίνδυνα.
Πολύ ευέλικτο,οικονομικό και καλή οδική συμπεριφορά με καλά φρένα.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 16-10-2010, 20:36
bill 800gs Ο/Η bill 800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Μoto: BMW F800GS - YAMAPA WR 250
Μηνύματα: 664
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Τι λετε γιαυτην;;;


μαλλον οχι εεεε;;
Attached Images
File Type: jpg images.jpg (12.3 KB, 29 views)
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 16-10-2010, 21:05
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bill 800gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι λετε γιαυτην;;;


μαλλον οχι εεεε;;

κανας αλλος ???????????
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 16-10-2010, 21:14
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

To transalp αν και δεν πωλείται πολύ τώρα τελευταία θα έλεγα ότι είναι το απόλυτο μεσαίο μηχανάκι. Κάνει για καθημερινές μετακινήσεις, για εκδρομές τριβάλιτσος στο εξωτερικό, για χώμα και για άσφαλτο. Δεν είναι σε καμιά κατηγορία κορυφαίο αλλά τα κάνει όλα μέτρια και σωστά.

Για κάποιον που θέλει μια πρώτη μηχανή για να μυηθεί και να ανακαλύψει τα μοτοσυκλετιστικά του γούστα πιστεύω είναι μια πολύ καλή επιλογή.
Μετά μπορεί να αλλάξει μηχανή προς τα γούστα που θα έχει δεί ότι του ταιριάζουν.

Επίσης το Vstrom θα το σύστηνα αλλά πιστεύω είναι πιο ασφάλτινο και ζημιάρικο σε σχέση με το honda, είναι όμως πιο όμορφο εξωτερικά και θα το σύστηνα και αυτό σαν δεύτερη επιλογή.

Last edited by peterv; 16-10-2010 at 21:15.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΝΕΑ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΓΙΑ ΜΟΤΟ MudRat Χιούμορ 14 25-03-2010 15:06
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΟΤΟ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Τεχνικά θέματα διάφορα 28 13-12-2009 20:14
ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΜΟΤΟ Α'ΕΞΑΜΗΝΟΥ 09 ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Γενικά - Μοτοσυκλέτα 6 08-07-2009 16:25
ΜΟΤΟ GP psiloritis Αγώνες 14 18-05-2009 01:15
ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΜΟΤΟ ΑΡΓΥΡΗΣ ΜΠΕΓΙΝΑΣ Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 5 18-03-2009 02:10


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!