GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 17-05-2009, 16:42
evanb Ο/Η evanb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ANO PATISIA
Μoto: R 1200 GS, 2008
Μηνύματα: 304
Προεπιλογή ENDURO Βολτα με απροοπτα

Πριν από 2 ώρες περίπου γύρισα από μια enduro βόλτα στην Βαρυμπόμπη. Ήταν η δεύτερη μου φορά που πηγαίνω μόνος μου εκεί μετά το enduro training του Ν. Σπανού τον Ιανουάριο.
Την πρώτη φορά πριν από 2 μήνες περίπου, ήμουν πολλή φοβισμένος.
Σήμερα όμως ήμουν λίγο καλύτερα. Είχα πλήρη εξοπλισμό enduro (όχι δεν είμαι ψώνιο ). Έκανα μια διαδρομή 2 χλμ. γύρο γύρο συνέχεια, γιατί φοβόμουν να μπω στα μονοπάτια. Κάποια στιγμή μάλιστα συνάντησα κάποια group εντουραδες και έναν που ρώτησα για καινούργια διαδρομή, βατή για έναν αρχάριο σαν εμένα και με το GS 1200 με έστειλε σε ένα μονοπάτι ΘΕΕ ΜΟΥ ΒΟΗΘΑΜΕ, στενό ,κοτρόνες και πιο πάνω στην μέση ένας κομμένος κορμός να εξέχει. Κόντεψα να χάσω την μηχανή στην άκρη, στα χορτάρια. Σπινάρισμα, βρώμισα καμένο λάστιχο. Τα είδα όλα. Καλά που με έστειλε ο άνθρωπος. ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ του είχα πει.
Σε κάποια άλλη φάση ΄΄ έπαιξε ο πίσω τροχός ΄΄ και όπως ήμουν όρθιος ρίχνω με δύναμη κάτω το δεξί πόδι. Η μπότα έκανε όλη την δουλειά, ένιωσα ένα συμπαγές πράγμα, δεν κατάλαβα τίποτα, σαν να είχα δαμάσει ένα άγριο ζώο.
Τότε θυμήθηκα τον Ν. Σπανό τον Ιανουάριο που στο θεωρητικό κομμάτι με σήκωσε όρθιο και με έδειξε στους υπόλοιπους και δίνοντας τις touring μπότες μου είπε ‘ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ’ ακατάλληλες . Τώρα είδα και στην πράξη πόσο δίκιο έχει σε αυτά που λέει. ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠ’ ΟΛΑ, το ξαναλέω δεν είμαι ψώνιο για τον εξοπλισμό, είναι η αίσθηση ασφάλειας που έχω όταν οδηγώ την μηχανή.
Μετά από 1,5 ώρα καταϊδρωμένος είπα να γυρίσω πίσω . Δυστυχώς πιο κάτω βλέπω ένα κομμάτι χώμα που μου φάνηκε καλό . Μπαίνω μέσα και σε 50 μέτρα γλιστράει η μπροστινή ρόδα και αγοράζω το παρόν οικόπεδο. Ευτυχώς σχεδόν μηδενική ταχύτητα. Κόστος, λυγισμένος λεβιές ταχυτήτων, λίγο η υπερηφάνεια αλλά όπως είχε πει ο Σπανός σε δυο άτομα που είχαν πέσει στην λάσπη στο enduro 1, δεν θα είναι η τελευταία φορά, μαθαίνεις από τα λάθη σηκώνεσαι και συνεχίζεις.

Υπάρχει περίπτωση να πιέσουμε ή να παρακαλέσουμε τον Σπανό, όσοι έχουμε κάνει το enduro 1 να διοργάνωση μια εκδρομή όπως αυτή στο Ναύπλιο, αλλά σε χωμάτινο ??????

ΠΟΛΛΑ ΟΡΘΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ..
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 17-05-2009, 16:53
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

πάντα όρθιος...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 17-05-2009, 18:59
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

Καλησπέρα φιλε μου. Αν εννοεις την πιστα που ξεκιναει μετα την γεφυρα μεσα απο την μπαρα ειναι δύσκολη και σφυχτη. Και εγω εχω παει μερικες φορες με το ΗΡ2 και υπάρχει θεμα. Υπάρχει μια ποιο νορμαλ περιοχη για προπονηση. Αλυκες στην Αναβυσο. Φλατ κομματια ωραιο χωμα.
Παντα ετσι....παντα προπονηση το βουνο ειναι δυσκολο....

πεφτουμε .....απλα συνεχιζουμε....η ζωη του gs.


ΥΓ και κατι αλλο μικρο....μπροσπάθησε να μην πηγένεις μονος σου στο βουνο ποτε ουε για προπονηση...ριξε απλα ενα μυνημα στο forum εδω ειμαστε χαχαχαχααχ να εισαι καλα.
Οσο για τον εξοπλισμο σου καλα εκανες και το εχεις δεν ειναι θεμα ψονιου αλλα ..ζωης
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 17-05-2009, 19:09
arisxios Ο/Η arisxios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 2,718
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

Οσο για τον εξοπλισμο σου καλα εκανες και το εχεις δεν ειναι θεμα ψονιου αλλα ..ζωης



Πολύ σωστά !!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 17-05-2009, 19:33
riko46 Ο/Η riko46 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ANΩ ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 5,189
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από danaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φιλε μου. Αν εννοεις την πιστα που ξεκιναει μετα την γεφυρα μεσα απο την μπαρα ειναι δύσκολη και σφυχτη. Και εγω εχω παει μερικες φορες με το ΗΡ2 και υπάρχει θεμα. Υπάρχει μια ποιο νορμαλ περιοχη για προπονηση. Αλυκες στην Αναβυσο. Φλατ κομματια ωραιο χωμα.
Παντα ετσι....παντα προπονηση το βουνο ειναι δυσκολο....

πεφτουμε .....απλα συνεχιζουμε....η ζωη του gs.






ΥΓ και κατι αλλο μικρο....μπροσπάθησε να μην πηγένεις μονος σου στο βουνο ποτε ουε για προπονηση...ριξε απλα ενα μυνημα στο forum εδω ειμαστε χαχαχαχααχ να εισαι καλα.
Οσο για τον εξοπλισμο σου καλα εκανες και το εχεις δεν ειναι θεμα ψονιου αλλα ..ζωης


Α κεφαλαίο!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 17-05-2009, 19:46
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

Μπράβο για το κουράγιο σου

κ για την θέλησή σου για προπόνηση ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 17-05-2009, 20:42
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

Στο χωμα ποτε δεν παμε μονοι μας, ειδικα με τα 1200GS. Αν παμε μονοι ομως προσαρμοζουμε το τροπο οδηγησης αλλα και το μερος, ωστε να μπορουμε να ξεμπλεξουμε ευκολα.
Εχω παει και γω μονος (Αθηνα-Λουτρακι παρα πολλες φορες), αλλα οι ταχυτητες μου ειναι πολυ αργες και η οδηγηση πολυ προσεκτικη. Και ποτε δεν μπαινω σε μερη που δεν γνωριζω, γιατι δεν ξερω αν μπορω να βγω ευκολα μετα απο εκει.

Οπως ειπε και ο Δαναος, ριχνε κανενα ποστ εδω μεσα και σιγουρα καποιος θα βρεθει να ερθει μαζι σου. Ειδικα αν αυτος ο καποιος εχει και καποια εμπειρια, θα μπορεσει να σου δειξει και περισσοτερα πραγματα.
Μπραβο παντως για το θαρρος σου. Απο κατι τετοια μαθαινουμε και οχι απο τα σχολεια. Τα σχολεια ειναι η εισαγωγη, η βασικη εκπαιδευση που λεμε. Αμα μετα δεν τα εξασκουμε το αθλημα τι να σου κανει κι ο Σπανος;


ΥΓ.
Οι αλυκες αναβυσσου ειναι μια πολυ ωραια αλανα, οπου μπορεις να κανεις τις ασκησεις του enduro 1 αλλα και πολλα αλλα παιχνιδια με ασφαλεια.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 17-05-2009, 20:47
evanb Ο/Η evanb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ANO PATISIA
Μoto: R 1200 GS, 2008
Μηνύματα: 304
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

και μερικες photo

Danae παω μονος γιατι ειμαι αρχαριος και αργος.
Επίσης το μέρος ήταν λίγο μετά τα κτήματα του ‘ΚΟ-κου’
Στο κομμάτι που περνάει η αντιπυρική ζώνη
Attached Images
File Type: jpg Photo-0282.jpg (94.5 KB, 52 views)
File Type: jpg Photo-0283.jpg (91.2 KB, 48 views)
File Type: jpg Photo-0284.jpg (94.8 KB, 54 views)
File Type: jpg Photo-0286.jpg (95.0 KB, 45 views)
File Type: jpg Photo-0288.jpg (94.9 KB, 49 views)
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 17-05-2009, 20:57
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο χωμα ποτε δεν παμε μονοι μας, ειδικα με τα 1200GS. Αν παμε μονοι ομως προσαρμοζουμε το τροπο οδηγησης αλλα και το μερος, ωστε να μπορουμε να ξεμπλεξουμε ευκολα.
.
...τί να κάνει ο άνθρωπος ;;;

Αφού από κει του υπέδειξε ο "εξυπνάκιας" ο εντουράς, παρόλο που του είπε ότι είναι αρχάριος ;;;;
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 17-05-2009, 21:08
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από evanb Εμφάνιση μηνυμάτων
και μερικες photo

Danae παω μονος γιατι ειμαι αρχαριος και αργος.
Επίσης το μέρος ήταν λίγο μετά τα κτήματα του ‘ΚΟ-κου’
Στο κομμάτι που περνάει η αντιπυρική ζώνη
Και ποιος σου ειπε βρε αδεφε οτι εμεις ειμαστε ΜΕΟΝΙ!?!?? ΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΑΧ
Σημασια δεν εχει ποσο γρηγορα πας αλλα το τεχνικο κομματι. Δηλ να βελτιωσεις αδυναμιες σου. Υπάρχουν σημεια που θα παιξεις και θα ανοιξεις το γκαζι σου αλλα ειπαμε παντα με μετρο και οχι συνεχεια ο ρυθμος ειναι οπως "παει" παρεα βασικα.

Καταλαβα που λες.....

Οσο για το ποστ μην το ξεχνας......εδω εμαστε πολυ τρελοι χαχααχαχαχαχ
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro; emix Χωμάτινες εξορμήσεις 48 08-02-2012 19:45
Enduro Training απο την Moto Adventures. Προσφορά για τα μέλη του GS Forum. SpanosNikos GS Forum - Road & Enduro Training 169 11-06-2009 14:43
Μόνο 75 μοτοσυκλέτες ΚΤΜ 950 Super Enduro ;;; ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Άλλες εταιρίες 17 24-03-2009 07:59
Γιατί τα enduro κρανη; arisxios Κράνη 16 05-03-2009 19:24


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:22.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!