GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 30-01-2013, 13:48
moby_gr Ο/Η moby_gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS Adventure
Μηνύματα: 3,561
Προεπιλογή 22 μέρες, 18 χώρες, 9.300 χλμ

Μετά και τα πρώτα ταξιδάκια μας στην Ευρώπη, με το έτερον ήμισυ, τα προηγούμενα δύο καλοκαίρια, με την ευκαιρία των διακοπών μας...


Ιταλία-Ελβετία 2010




Ιταλία-Αυστρία-Γερμανία-Τσεχία-Σλοβακία-Σλοβενία 2011




μας άνοιξε η όρεξη κι όταν ήρθε η ώρα, η «βόλτα» μεγάλωσε!!! Τα πλοία κομμένα (πολλά τα λεφτά + 3 μέρες πήγαινε-έλα, χαμένες!)

Πρώτη φορά στη ζωή μου(!) καταφέρνω να πάρω 3 εβδομάδες άδεια και πρέπει να το εκμεταλλευτώ δεόντως...(η κυρία όμως έχει πάλι δύο μόνο, εβδομάδες)
Άρα, την κοπανάω μόνος και τη βάζω στο αεροπλάνο για να την παραλάβω 7 μέρες μετά, στις Βρυξέλλες.
Το κόλπο δοκιμασμένο από πέρυσι οπότε και με τον teo71 είχαμε πάει πρώτα 5 μέρες Ιταλικές-Αυστριακές Άλπεις και αφού χωρίσαμε τους δρόμους μας, την πήρα από το Μόναχο για να συνεχίσουμε.
Με αυτό τον τρόπο γλυτώνεις τη μουρμούρα για το πολυήμερο ταξίδι , οδηγείς για κάποιες μέρες (όσο να’ ναι) πιο άνετα, δεν έχεις άγχος για το αν η συνοδηγός κουράζεται κτλ (αν και η δικιά μου οφείλω να ομολογήσω πως είναι «σκυλί» και με έχει βοηθήσει αφάνταστα με την προσαρμοστικότητα της!) και τέλος όταν πλέον την παραλαμβάνεις από το αεροδρόμιο, αισθάνεσαι κι εσύ ο ίδιος την ανάγκη της παρέας για το υπόλοιπο του ταξιδιού, κι αφού είναι φρέσκια και ξεκούραστη, του δίνεις και καταλαβαίνει:

Το ταξίδι του 2012 (22 μέρες, 18 χώρες, 9.300 χιλιόμετρα):



Το πρόγραμμα δουλεύτηκε για δύο μήνες τουλάχιστον. Λεπτομέρειες όπως χρόνος οδήγησης, κόστος βενζίνης & διοδίων, υπολογισμένα.
Το internet πήρε φωτιά για πληροφορίες, διαδρομές, what to do, what to see στις πόλεις που πέρναγα(με) και που διανυκτέρευα(με).
Την πρώτη εβδομάδα που ήμουν μόνος δεν είχα πρόβλημα να κοιμηθώ και στο μικρότερο χωριό, αλλά τις δύο επόμενες με τη μαντάμ , έπρεπε να μείνουμε σε πόλεις με (τουριστικό, τουλάχιστον) ενδιαφέρον...

Τα ξενοδοχεία, όλα κλεισμένα από πριν, με option ακύρωσης 2-3 μέρες πριν, για παν ενδεχόμενο. Δε θα άντεχα μετά από τόσες ώρες καθημερινής οδήγησης, να ψάχνω και για ξενοδοχείο!
Κατ’ εμέ, δεν υπάρχει ωραιότερο συναίσθημα από το να βλέπεις στο GPS, απόσταση και χρόνο άφιξης στο τελικό σου προορισμό (που είναι η διεύθυνση του ξενοδοχείου) μετά από 7-8 ώρες οδήγηση!
Εδώ, να ευχαριστήσω ακόμα μία φορά, το Χάρη-siraxanz, που μας άνοιξε τα μάτια με αυτό το μοναδικό (και free) εργαλείο http://garmin.openstreetmap.nl/ με το οποίο, είχα χαράξει τις διαδρομές της πρώτης και της τρίτης εβδομάδας καθότι ο original χάρτης του 660 είναι λίγο…για το πέος (για Ανατολική Ευρώπη και Βαλκάνια)

Οι αποσκευές φορτωμένες από την αρχή, τα ρούχα δύο εβδομάδων και των δύο μας στις πλαϊνές + ένα σάκο για μένα με τα πράγματα της πρώτης εβδομάδας (ώστε να μη χρειάζεται να ανοιγοκλείνω βαλίτσες) στη θέση του συνοδηγού.
Τη στολή (που έχει όγκο) και το κράνος της, η Άντα τα έφερε μαζί της με το αεροπλάνο. Οπότε έχει και το δικό της σάκο (άδειο κιόλας μόλις φορέσει τη στολή της) για να τον γεμίσει μέχρι να γυρίσουμε με...ότι της αρέσει ...
Οι οποίοι σάκοι πλέον δένονται πάνω στις πλαϊνές. Συν top-case & tank-bag. Full φόρτωμα δηλαδή...



Και φύγαμε!

Last edited by moby_gr; 30-01-2013 at 14:58.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 30-01-2013, 13:50
GEO_K Ο/Η GEO_K βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200GS
Μηνύματα: 7,662
Προεπιλογή Απάντηση: 22 μέρες, 18 χώρες, 9.300 χλμ

Reply With Quote
  #3  
Παλιό 30-01-2013, 13:54
βασιλης Ο/Η βασιλης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: κορωπι
Μoto: ΒΜW gs1200 adventure
Μηνύματα: 2,090
Προεπιλογή Απάντηση: 22 μέρες, 18 χώρες, 9.300 χλμ

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 30-01-2013, 13:56
moby_gr Ο/Η moby_gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS Adventure
Μηνύματα: 3,561
Προεπιλογή Απάντηση: 22 μέρες, 18 χώρες, 9.300 χλμ

1η μέρα Αθήνα (GR) - StaraZagora (BG) 929 χλμ




Την επόμενη μέρα του γάμου του staga, (29 Ιουλίου) ξεκινάω, για πρώτη φορά μόνος, κάτω από τον φρικτά καυτό Ελληνικό ήλιο και θερμοκρασίες 35ο-42ο...
Μέχρι να βγω από την Ε.Ο. και φτάσω στην Ξάνθη κατά τις 16.00’ έχω πιει (οδηγώντας αλλά και στις στάσεις) τουλάχιστον 5-6 λίτρα νερό!!! Να ‘ναι καλά το φλασκί το οποίο είχα βάλει μέσα στο tankbag. Δεν άντεχα στην ιδέα να κουβαλάω τόσες μέρες στην πλάτη μου αυτά με τους ιμάντες και πραγματικά με γλίτωσε, δεν ξέρω κι εγώ, από πόσα σταμάτα-ξεκίνα για να δροσιστώ λίγο...

Με το που πιάνω Ξάνθη και βουνό, πέφτει και ο ήλιος, ευτυχώς ξανάνιωσα και μπορούσα χαλαρά να συνεχίσω.
Να σημειώσω πως τα 900+ χλμ, αν τα κάνεις χωρίς άλλες μηχανές, δεν είναι τόσο πολλά όσο ακούγονται, κάνοντας στάσεις όποτε θες και για όσο θες! Κι ακόμα καλύτερα αν οδηγείς εκτός εθνικής!

Η επαρχία της Βουλγαρίας, αρκετά ενδιαφέρουσα με πυκνή βλάστηση, ευχαριστιέσαι να οδηγείς




αρκεί να μη σου πεταχτεί καμιά αγελάδα





Άφιξη στη StaraZagora, ξενοδοχείο στο κέντρο, μπανάκι, βόλτα στο κέντρο για φαί και μετά ξεκούραση.
Η επιλογή της πόλης έγινε αφενός για να βγουν τα 900+, αλλά και γιατί κοντά βρίσκεται το Shipka Pass στο νούμερο 27 παρακαλώ της συγκεκριμένης λίστας http://www.motorbikeeurope.com/en/routes-category/top100

Last edited by moby_gr; 30-01-2013 at 15:37.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 30-01-2013, 14:05
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: 22 μέρες, 18 χώρες, 9.300 χλμ

Αυτά ρε φιλαράκι τα γράφουν Σάββατα!!!!Bravo για το ταξιδάκι και περιμένουμε να το διαβάσουμε όλο!!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 30-01-2013, 14:06
moby_gr Ο/Η moby_gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS Adventure
Μηνύματα: 3,561
Προεπιλογή Απάντηση: 22 μέρες, 18 χώρες, 9.300 χλμ

2ημέρα: Stara Zagora (BG) - Bacau (RO) 602 χλμ



Επειδή δεν είμαι και πολύ πρωινός τύπος, οι αναχωρήσεις μου ήταν κατά τις 11-12 κάθε μέρα, αναλόγως χιλιομέτρων που έχω να διανύσω και υπολογίζοντας απλά να μην καταλήξω να οδηγώ νύχτα!
Είμαι λίγο καλοπερασάκιας κι αν δεν πάρω με το πάσο μου το πρωινό μου, δεν κάνω το μπανάκι μου, δεν ξεκινάω εύκολα...




Γενικά, την καταβρίσκω στις στάσεις μου στα βενζινάδικα, εδώ στο Ruse λίγο πριν τα σύνορα με Ρουμανία από όπου περάσαμε και με τα φιλαράκια ένα μήνα μόλις, πριν


Στη Ρουμανία τα πράγματα (οδηγικά) είναι ανεκτά. Δεν είχα χρόνο ώστε να διασχίσω βουνά ή να επιλέξω πιο ενδιαφέρουσες διαδρομές κι έτσι αυτή τη φορά ήταν λίγο μονότονα.
Δε με πείραξε, εξάλλου ο σκοπός μου ήταν να οδηγήσω μέχρι την Ουκρανία.

Στάση στο Βουκουρέστι (έπηξα στο μπες-βγες, πολύ κίνηση και πολλά δημόσια έργα!)



Άφιξη στο Bacau με ψιλόβροχο



Εδώ, αφού άρχισε για τα καλά η βροχή, η πόλη φαινόταν «ήσυχη» κι αφού δεν μπόρεσα να καταλάβω αν έχει κάποιο κέντρο, ώστε να πάω κάποια βόλτα, έφαγα στο ξενοδοχείο, ασχολήθηκα με φωτογραφική, κινητό, gopro, BT, net book
(τι καλώδιο και κακό είναι αυτό, άσε που θες και πολύμπριζο για να τα φορτίσεις όλα αυτά!) και την έπεσα νωρίς.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 30-01-2013, 14:12
moby_gr Ο/Η moby_gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS Adventure
Μηνύματα: 3,561
Προεπιλογή Απάντηση: 22 μέρες, 18 χώρες, 9.300 χλμ

3η μέρα: Bacau (RO) – Lviv (UA) 541 χλμ



Την έφαγα τη βροχούλα μου σήμερα (αν και οφείλω να ομολογήσω πως στάθηκα αρκετά τυχερός, άλλη μία μόνο φορά ξαναφόρεσα αδιάβροχο!)







Τα τελευταία χιλιόμετρα πριν την Ουκρανία είναι ατέλειωτες ευθείες



Σύνορα Ρουμανίας – Ουκρανίας
Ο έλεγχος περίεργος, δε μοιάζει με αυτoύς που έχουμε συνηθίσει στα Βαλκάνια, η καχυποψία μεγάλη,
πολλοί στρατιωτικοί τριγύρω που το παίζουν ψαρωτικοί (χωρίς να είναι)...




To κακό σε όλες τις (μεγάλες) Ουκρανικές πόλεις από τις οποίες πέρασα, είναι πως αφενός δεν υπάρχει περιφερειακός δρόμος
ώστε να τις παρακάμψεις κι αφετέρου είναι όλες πλακόστρωτες!!! Φανταστείτε 6-7 χλμ μπες-βγες από κάθε πόλη, σε παλιό πλακόστρωτο...όρθιος τις πέρασα...

Chernivtsi





Στάση για ξεκούραση




Ivano Frankvisk







Και άφιξη στο πανέμορφο Lviv






Μη με κράξετε...αλλά πάλι δε βγήκα...(που κιόλας?...στην Ουκρανία )
Το ξενοδοχείο μαμάτο, έφαγα μέσα και ύπνο κατά τις 12...(να βγω-να μη βγω )

Last edited by moby_gr; 30-01-2013 at 15:38.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 30-01-2013, 14:27
moby_gr Ο/Η moby_gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS Adventure
Μηνύματα: 3,561
Προεπιλογή Απάντηση: 22 μέρες, 18 χώρες, 9.300 χλμ

4η μέρα: Lviv(UA) - Krakow (PL) 349 χλμ (μάλλον έχω ρεπό σήμερα )

Την άλλη μέρα βόλτα στην πόλη













και αναχώρηση για Πολωνία.


Εδώ να πω, πως οι δρόμοι στην Ουκρανία, έχουν «θέμα» (μου τα έλεγε ο Magelanos αλλά δεν τα πίστευα )... Αποφεύγοντας τις εθνικές, έπεσα σε κάτι κομάτια πολύ άσχημα, με λακκούβες-τρύπες, έπρεπε να προσπεράσω παλιά φορτηγά που από τον καπνό που έβγαζε η εξάτμιση τους σχεδόν δεν έβλεπες κι όλα αυτά αν σου τύχαιναν υπό βροχή (που μου έτυχε) ήταν ζόρικα...
Παρ’ όλα αυτά, δεν αντιμετώπισα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, οι οδηγοί γενικώς είναι προσεκτικοί, για εμάς τους Έλληνες, πλέον, έχω την αίσθηση πως (στην Ευρώπη) μόνο οι Τούρκοι μπορεί να μας φανούν χειρότεροι...









Στα σύνορα Ουκρανίας –Πολωνίας, τα πράγματα είναι πραγματικά δύσκολα, προφανώς διότι από χώρα εκτός Ε.Ε. εισέρχεσαι στην Ε.Ε. (κάτι που δεν είχα σκεφτεί νωρίτερα αφού όλες μου οι διελεύσεις είχαν γίνει ...αέρα).
Οι έλεγχοι (για τα αυτοκίνητα) αυστηροί, οι ουρές μεγάλες (μισή ώρα για πέντε οχήματα), έφαγα το μεγαλύτερο χασομέρι εδώ...δύο ώρες και με πουστιά!



Πολωνία, η χαρά του κάθε "ευθειάκια"... Ατελείωτες ευθείες και υψόμετρο σχεδόν «0»...μόνο κάτι λόφοι...
Αλλά οι διαδρομές τελικά δεν είναι και πολύ βαρετές, με την έννοια πως διασχίζεις συμπαθητικές πόλεις και χωριά.
Το οδικό δίκτυο είναι κατά τη γνώμη μου καλύτερο ακόμα κι από της Γερμανίας (!), με άριστη σήμανση, διαγραμμίσεις παντού, ολοκαίνουργια άσφαλτος (ίσως όλα αυτά να έγιναν λόγω euro που μόλις είχε τελειώσει, δεν ξέρω...), ξενοδοχεία-εστιατόρια κάθε 10 χιλιόμετρα...



Εδώ διάλειμα για ξεκούραση, lunch και τηλεφωνήματα...



Και βουρ για τα αλατωρυχεία Wieliczka στα οποία στο τσακ πρόλαβα την τελευταία ξενάγηση... Ήξερα τα ωράρια λειτουργίας τους, αλλά έπεσα σε κίνηση, σε δρόμους με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση οπότε η προσπέραση ήταν κάπως δύσκολη...
(έφτασα 5’ μετά, αλλά ο Πολωνός με λυπήθηκε και με έβαλε παρατύπως στο ασανσέρ και πρόλαβα το group!)











και τελικός προορισμός η (επίσης όμορφη) Κρακοβία
εδώ την έκανα τη βολτίτσα μου, εξάλλου η πλατεία της πόλης είναι η μεγαλύτερη μεσαιωνική πλατεία της Ευρώπης!
Για να περπατήσεις και τις τέσσερις πλευρές της που είναι γεμάτες από εστιατόρια και καφέ, θες τουλάχιστον 20 λεπτά!
Φανταστείτε πως στο μέσον της, υπάρχουν αυτά τα κτίσματα...

Reply With Quote
  #9  
Παλιό 30-01-2013, 14:33
moby_gr Ο/Η moby_gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS Adventure
Μηνύματα: 3,561
Προεπιλογή Απάντηση: 22 μέρες, 18 χώρες, 9.300 χλμ

5η μέρα: Krakow (PL) – Dresden (D) 563 χλμ

Πρωινή βόλτα στο κέντρο, σήμερα ξύπνησα νωρίς γιατί το «ξενοδοχείο» (καμία σχέση με αυτό που βλέπετε) στο οποίο έμεινα ήταν άθλιο, η Κρακοβία γενικά δεν είναι φτηνή στα ξενοδοχεία της και προσπαθώντας να κάνω οικονομία έπεσα σε αυτό.

Στοματολόγος-Λαρυγγολόγος



το κτίριο στα δεξιά βρίσκεται στο κέντρο της πλατείας, είναι άλλη τόση από πίσω!





Και αναχώρηση για επίσκεψη στο Άουσβιτς.




Δεν έχω να πω κάτι για το πως αισθάνεσαι σε έναν τέτοιο χώρο, ακούγοντας αλλά και βλέποντας ντοκουμέντα από τα όσα φρικαλέα διαδραματίστηκαν εκεί μέσα...
Απορείς με το αν είναι δυνατόν να υπήρξαν ποτέ άνθρωποι που έδρασαν με τέτοιο τρόπο σε βάρος κάποιων άλλων...
Και με το πως ο υπόλοιπος πλανήτης, εντέλει τους το συγχώρεσε...









Τα εισιτήρια για τη μεταφορά τους δε, οι κρατούμενοι (και οι Έλληνες!) τα πλήρωναν οι ίδιοι...

















Μετά από αυτή τη στενάχωρη περιήγηση, έπρεπε να φύγω για .....Γερμανία



Στάση σε Πολωνικό βενζινάδικο (το είπαμε πως την έβρισκα πολύ στα βενζινάδικα? )



Γερμανία (μετά από σύντομη μπόρα)









Άφιξη στη Δρέσδη και διαμονή σε ξενοδοχείο πάνω στην πλατεία της πόλης με πολύ ωραία θέα





Βόλτα στην παλιά πόλη το βράδυ...






Last edited by moby_gr; 30-01-2013 at 14:38.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 30-01-2013, 14:43
moby_gr Ο/Η moby_gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS Adventure
Μηνύματα: 3,561
Προεπιλογή Απάντηση: 22 μέρες, 18 χώρες, 9.300 χλμ

6η μέρα: Dresden (D)Cologne(D) 677 χλμ

...βόλτα και το πρωί...η πόλη κούκλα!







Και αναχώρηση για την άλλη άκρη της Γερμανίας, την Κολωνία.



Δύσκολο να αποφύγεις την Εθνική...



...αλλά κάποια στιγμή, έξω από την autobahn, άλλη αίσθηση (σχεδόν Αυστρία...), να είναι καλά το http://www.bestbikingroads.com/





Κι εκεί που πήγαινα ανέμελος, οδηγώντας στο απίθανο επαρχιακό-στριφτερό-δασώδες τοπίο () και πριν προλάβω να δω κάτι,
ακούω την «κυρία» από το garmin να μου λέει: επιβιβαστείτε σε πορθμείο…!!!
Αφενός δεν την είχα ξανακούσει να μου δίνει τέτοια οδηγία αφετέρου λέω, τη μαμήσαμε...πόσο πρέπει να περιμένω τώρα?!



Και τελικά ήταν αυτή η «παντοφλίτσα» που σε πέρναγε στην άλλη όχθη του ποταμού για να μην κάνεις καμιά εικοσαριά χιλιόμετρα οδικώς.
Με το που έφτασα, μπήκα, σε 5 λεπτά ήμασταν απέναντι.



Ο ιδιοκτήτης, καπετάνιος αλλά και μούτσος () της παντόφλας, έχει δώσει ένα προσωπικό τόνο στη διακόσμηση του σκάφους





Οι συνταξιδιώτες μου





Και συνέχεια από επαρχιακό



Και άφιξη στην Κολωνία
Ξενοδοχείο απλό αλλά κεντρικό

Χαλαρή βόλτα στην ολοζώντανη πόλη της Κολωνίας! Δεν περίμενα να δω τόσο κόσμο έξω, μέχρι τόσο αργά σε πόλη της Γερμανίας, κι όμως!

Έφαγα και το Γερμανικό μου «βρώμικο» (3 διαφορετικά δοκίμασα = ΚΟΛΑΣΗ!!!)








Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!