GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 15-04-2011, 10:09
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Απάντηση: στο club των πονεμενων

Είχαμε καμιά εξέλιξη στο θέμα;
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 15-04-2011, 10:38
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: στο club των πονεμενων

ναι περιμένουμε νέα
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 15-04-2011, 11:06
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: στο club των πονεμενων

Aγαπητέ Ταξιδιώτη,

με κίνδυνο να με κράξουν (μια και αυτό που θα πω έχει ξανατεθεί) βλέπω πως το πρόβλημα είναι στον δεξί κύλινδρο. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν (λέω αν έχεις το συνήθειο να βάζεις μπρος το μηχανάκι όταν αυτό είναι στο πλαϊνό στάντ και αν επίσης το αφήνεις να ζεσταθεί όταν αυτό βρίσκεται στο δεξί σταντ.
Αν, λέω αν, έχεις αυτή τη συνήθεια καλό θα ήταν μετά την επισκευή της βαλβίδας (που δεν είναι και τίποτα σημαντικό) να αλλάξεις τη συνήθεια αυτή και να βάζεις μπρος & ζεσταίνεις το μηχανάκι μόνο στο κεντρικό σταντ , δηλαδή όρθιο και όχι πλαγιασμένο.

Ξέρω ότι πολλοί εδώ υποστηρίζουν πως δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα στο να βάζεις μπρος το μηχανάκι στο πλαϊνό σταντ αλλά η φθορά (το κοινώς επονομαζόμενο "γρανιάρισμα") ξεκινάει πολύ πριν φτάσει το λάδι εκεί που πρέπει. Σίγουρα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από ότι ήταν στα μοτεράκια των 800 cc πριν 15 χρόνια αλλά εξακολουθητικά υπάρχει ένα μικρό θέμα.

αυτάαα

Last edited by DoctorAbo; 15-04-2011 at 11:07.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 15-04-2011, 12:02
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: στο club των πονεμενων

υπάρχει δεξί stand;

το θέμα έχει συζητηθεί εδώ: http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B5%C...F%CF%82-18824/

Last edited by NLS; 15-04-2011 at 12:05.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 15-04-2011, 12:22
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: στο club των πονεμενων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
υπάρχει δεξί stand;

το θέμα έχει συζητηθεί εδώ: http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B5%C...F%CF%82-18824/

Φίλε NLS δεν υπάρχει δεξί stand. Υπάρχει αριστερό stand που θα πει ότι ο Δεξιός κύλνδρος είναι ψηλά και ο αριστερός χαμηλά.

Έχω διαβάσει και το thread για τη θέση ζεστάματος που είναι και πρόσφατο. Εξακολουθητικά όμως ότι έγραψα εκφράζει τη δική μου άποψη για το θέμα.

Last edited by DoctorAbo; 15-04-2011 at 12:23.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 15-04-2011, 12:28
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: στο club των πονεμενων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Aγαπητέ Ταξιδιώτη,

με κίνδυνο να με κράξουν (μια και αυτό που θα πω έχει ξανατεθεί) βλέπω πως το πρόβλημα είναι στον δεξί κύλινδρο. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν (λέω αν έχεις το συνήθειο να βάζεις μπρος το μηχανάκι όταν αυτό είναι στο πλαϊνό στάντ και αν επίσης το αφήνεις να ζεσταθεί όταν αυτό βρίσκεται στο δεξί σταντ.
Αν, λέω αν, έχεις αυτή τη συνήθεια καλό θα ήταν μετά την επισκευή της βαλβίδας (που δεν είναι και τίποτα σημαντικό) να αλλάξεις τη συνήθεια αυτή και να βάζεις μπρος & ζεσταίνεις το μηχανάκι μόνο στο κεντρικό σταντ , δηλαδή όρθιο και όχι πλαγιασμένο.

Ξέρω ότι πολλοί εδώ υποστηρίζουν πως δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα στο να βάζεις μπρος το μηχανάκι στο πλαϊνό σταντ αλλά η φθορά (το κοινώς επονομαζόμενο "γρανιάρισμα") ξεκινάει πολύ πριν φτάσει το λάδι εκεί που πρέπει. Σίγουρα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από ότι ήταν στα μοτεράκια των 800 cc πριν 15 χρόνια αλλά εξακολουθητικά υπάρχει ένα μικρό θέμα.

αυτάαα
Στοιχειοθετείται με κάποιο τρόπο αυτό που λες; Υπάρχει κάποιο τεχνικό στοιχείο που να πείθει ότι στο πλαϊνό σταντ φθείρεται ο κινητήρας; Όσο και να έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι, αλλά ούτε και κάποιος μάστορας που ξέρει από BMW λέει κάτι τέτοιο. Ξέρω κάποιον μάλιστα που φτιάνει για 50 χρόνια boxer κινητήρες και γέλασε όταν του είπα για το πλαϊνό σταντ.

Αυτός εδώ ο καημένος που έπαιρνε αυτό τον BMW κινητήρα και σηκωνόταν στο αέρα, για ποιόν κύλινδρο να πρωτοανησυχούσε;

Reply With Quote
  #47  
Παλιό 15-04-2011, 12:41
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: στο club των πονεμενων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Στοιχειοθετείται με κάποιο τρόπο αυτό που λες; Υπάρχει κάποιο τεχνικό στοιχείο που να πείθει ότι στο πλαϊνό σταντ φθείρεται ο κινητήρας; Όσο και να έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι, αλλά ούτε και κάποιος μάστορας που ξέρει από BMW λέει κάτι τέτοιο. Ξέρω κάποιον μάλιστα που φτιάνει για 50 χρόνια boxer κινητήρες και γέλασε όταν του είπα για το πλαϊνό σταντ.
Όχι δε στοιχειοθετείται. Είναι μια αυθαίρετη άποψη που βασίζεται στο πως εγώ καταλαβαίνω μερικούς νόμους της φυσικής. Τίποτα άλλο.
Επίσης, Έχω συναντήσει μερικούς μαστόρους οι οποίοι συμμερίζονται τη δική μου άποψη. Άλλους τόσους που συμμερίζονται τη δική σου .


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτός εδώ ο καημένος που έπαιρνε αυτό τον BMW κινητήρα και σηκωνόταν στο αέρα, για ποιόν κύλινδρο να πρωτοανησυχούσε;

Με βάση τη δική μου λογική θα έπρεπε να ανησυχεί για αυτούς που είναι ψηλά. Προφανώς όμως δε χρειάζεται να ανησυχεί για κανέναν από τους κυλίνδρους του. 'Όμως, αυτό το διαμάντι, αν και πολύ παλιό, έχει φτιαχτεί για να λειτουργεί σε 3 άξονες και όχι σε 2.
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 15-04-2011, 13:18
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: στο club των πονεμενων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δε στοιχειοθετείται. Είναι μια αυθαίρετη άποψη που βασίζεται στο πως εγώ καταλαβαίνω μερικούς νόμους της φυσικής. Τίποτα άλλο.
Επίσης, Έχω συναντήσει μερικούς μαστόρους οι οποίοι συμμερίζονται τη δική μου άποψη. Άλλους τόσους που συμμερίζονται τη δική σου .




Με βάση τη δική μου λογική θα έπρεπε να ανησυχεί για αυτούς που είναι ψηλά. Προφανώς όμως δε χρειάζεται να ανησυχεί για κανέναν από τους κυλίνδρους του. 'Όμως, αυτό το διαμάντι, αν και πολύ παλιό, έχει φτιαχτεί για να λειτουργεί σε 3 άξονες και όχι σε 2.

Δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις, αλλά αυτό που λες περί 3 και όχι 2 αξόνων έρχεται σε πλήρη αντίφαση με τη θεωρία που υποστηρίζεις. Επίσης πως αντιλαμβάνεσαι ότι μια μοτοσυκλέτα κινείται επί δυο αξόνων μόνο; Ο κινητήρας της δεν ανεβοκατεβαίνει δρόμους; Δεν πάει δεξιά αριστερά; Δεν πλαγιάζει μαζί με τη μηχανή; Πόσοι άξονες είναι αυτοί; Ή επειδή το κάνει "λιγότερο" από ότι το κάνει ένα αεροπλάνο δεν έχει πρόβλημα;

Οι μερικοί μάστορες αφού σου λένε να μην βάζεις στο πλαϊνό σταντ τη μηχανή, όταν παίρνεις μια παρατεταμένη αριστερή στροφή, τι σου λένε; Ότι θα δημιουργηθεί πρόβλημα στο αριστερό κύλινδρο γιατί θα ξεμείνει από λάδι; Έχουν αντιληφθεί πως δουλεύει το κύκλωμα λίπανσης του κινητήρα και ότι άπαξ και τραβάει λάδι η αντλία του, είναι ανεξάρτητο βαρύτητας;

Επίσης η τεχνολογία από τα προπολεμικά διαμάντια που επέτρεπε μέχρι και ανάποδα να λειτουργούν οι κύλινδροι, έχει ξεχαστεί στους σημερινούς κινητήρες;

Εν πάσει περιπτώσει, ο κατασκευαστής είναι κατηγορηματικός και δεν αφήνει την παραμικρή υπόνοια στα γραπτά του ότι λειτουργία στο πλαϊνό σταντ της R1200GS μπορεί να της δημιουργήσει τυχόν πρόβλημα.
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 15-04-2011, 13:31
Wicked_GS Ο/Η Wicked_GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: N.Heraklio
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή Απάντηση: στο club των πονεμενων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις, αλλά αυτό που λες περί 3 και όχι 2 αξόνων έρχεται σε πλήρη αντίφαση με τη θεωρία που υποστηρίζεις. Επίσης πως αντιλαμβάνεσαι ότι μια μοτοσυκλέτα κινείται επί δυο αξόνων μόνο; Ο κινητήρας της δεν ανεβοκατεβαίνει δρόμους; Δεν πάει δεξιά αριστερά; Δεν πλαγιάζει μαζί με τη μηχανή; Πόσοι άξονες είναι αυτοί; Ή επειδή το κάνει "λιγότερο" από ότι το κάνει ένα αεροπλάνο δεν έχει πρόβλημα;

Οι μερικοί μάστορες αφού σου λένε να μην βάζεις στο πλαϊνό σταντ τη μηχανή, όταν παίρνεις μια παρατεταμένη αριστερή στροφή, τι σου λένε; Ότι θα δημιουργηθεί πρόβλημα στο αριστερό κύλινδρο γιατί θα ξεμείνει από λάδι; Έχουν αντιληφθεί πως δουλεύει το κύκλωμα λίπανσης του κινητήρα και ότι άπαξ και τραβάει λάδι η αντλία του, είναι ανεξάρτητο βαρύτητας;

Επίσης η τεχνολογία από τα προπολεμικά διαμάντια που επέτρεπε μέχρι και ανάποδα να λειτουργούν οι κύλινδροι, έχει ξεχαστεί στους σημερινούς κινητήρες;

Εν πάσει περιπτώσει, ο κατασκευαστής είναι κατηγορηματικός και δεν αφήνει την παραμικρή υπόνοια στα γραπτά του ότι λειτουργία στο πλαϊνό σταντ της R1200GS μπορεί να της δημιουργήσει τυχόν πρόβλημα.
Συμφωνω απολυτα. Αντε και πες οτι στο δικο μου μοντελο που το σταντ ειναι παρα πολυ κοντο και η μηχανη γερνει αρκετα (σε σημειο πτωσης μερικες φορες) εχει μια πολυ μικρη βαση να πεις "μη την βαζεις μπροστα οταν ειναι στο πλαι". Αλλα και παλι στο δικο μου μοντελο εχει διακοπτη που δεν σε αφηνει να την βαλεις μπροστα με το σταντ κατεβασμενο.
Συμφωνω με τον gemara οτι οταν η τρομπα λειτουργει εχει τετοια δυναμη που μπορει να τροφοδοτησει και σπιτι με νερο...που λεει ο λογος...
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 15-04-2011, 13:31
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: στο club των πονεμενων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μερικοί μάστορες αφού σου λένε να μην βάζεις στο πλαϊνό σταντ τη μηχανή, όταν παίρνεις μια παρατεταμένη αριστερή στροφή, τι σου λένε; Ότι θα δημιουργηθεί πρόβλημα στο αριστερό κύλινδρο γιατί θα ξεμείνει από λάδι; Έχουν αντιληφθεί πως δουλεύει το κύκλωμα λίπανσης του κινητήρα και ότι άπαξ και τραβάει λάδι η αντλία του, είναι ανεξάρτητο βαρύτητας;
Εδώ έρχομαι να διαφωνήσω εγώ μαζί σου. Αλλο στην στροφή και άλλο στο stand. Κατά την ώρα της στροφής, λόγω της φυγοκέντρου, ο κινητήρας "νιώθει" κάθετα με το έδαφος, άρα σαν μην υπάρχει κλίση. Στο stand αν θεωρητικά ισχύουν όσα λέει ο δόκτωρ, τότε ναι ο κινητήρας αντιλαμβάνεται την κλίση....

Αυτό μπορείς να το τσεκάρεις με κλινόμετρο(κλισιόμετρο???), όπου στην μηχανή δεν λειτουργεί...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Σ/Κ στο Βόλο και στο βουνό των Κενταύρων 20-21/11/2010 Sakis Εκδρομές εντός Ελλάδος 600 04-12-2010 23:08
Παράνομη η απαγόρευση στο INTERNET των εργαζομένων !!! evan400f Ιδέες και σχόλια. 5 01-10-2010 13:55
Ατύχημα στο Indy 500 στην Indianapolis των Η.Π.Α. skippybi Κόσμος 2 01-06-2010 19:18
Νέος στο χώρο των GS victorakos Καλώς ήλθατε 26 31-03-2010 14:45
Η «μαύρη Παρασκευή» των κοινωνικών δικτύων στο Ίντερνετ. zastava Επικαιρότητα 0 23-10-2009 10:37


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!