GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 03-01-2009, 14:58
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Ελαστικά

Παιδιά λέω να αλλάζω παπουτσάκια σιγά-σιγά στο 800. Μιά σκέψη είναι να παίξω και με λίγο πιο χώμα τώρα τον χειμώνα (karoo T, conti tck 80, Heidenau k60). Αν συνεχίσω με δρόμου (Battlewing ή Anakee). Καμμιά ιδέα;;;

Last edited by yannis; 03-01-2009 at 17:44.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 04-01-2009, 13:35
leonidas Ο/Η leonidas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: GSA 1200
Μηνύματα: 1,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά

Anakee 2 - Μόλις ανοίξει ο καιρός τα πέρασα κι εγώ πάνω!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 04-01-2009, 14:03
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά

Γιάννη καλημέρα πιστεύω ότι το θεμα ελαστικού είναι καθαρα προσωπική υπόθεση....

Εξηγούμαι τα κριτήρια θα πρέπει να είναι (κατά την γνώμη μου)
τι οδήγηση θέλω ? Που θα κυκλοφορώ ο χριστιανός ?

Αν μόνο άσφαλτο τότε αποκλείονται τα ελαστικά 50%-50% (karoo, tkc κλπ.) μπορείς να τρέξεις με αυτό μέχρι 150 άρα εθνική ταξιδάκια δύσκολο εκτός και αν θές να φάς το ελαστικό σε ένα ταξίδι μόνο. Επίσης όλα σε κάποια ταχύτητα κάνουν θόρυβο άλλα λιγότερο άλλα περισότερο. Πας λοιπόν σε λάστιχο 80%-20%. Τέτοια είναι (Tourance, Brigestone , anakee κ.α.) Προσωπική γνώμη είναι πέρα από το πολύ καλό κράτημα το ελαστικό θα πρέπει να είναι και λίγο σκληρό για κανα απλό χωματόδρομο ή ζόρισμα σε κακοφτιαγμένη άσφαλτο, όχι πολύ ασφάλτινο ελαστικό σαν τα street, on off έχουμε. Αρα διαλέγεις και παίρνεις.

Στα χωματερά τώρα 50% - 50% .Δεν έχεις σίγουρα το κράτημα των παραπάνω, πάνε όμως ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ παντού απλά ΠΑΝΤΟΥ. Στην άσφαλτο με 140 χλμ/ώρα πας αξιοπρεπέστατα ακόμα και δικάβαλος με βαλίτσες με βροχή με λάσπη σε άσφαλτο και μή. Είναι πιο παιχνιδιάρικα, ποτέ δεν σε προδίδουν αν δεν τα φτάνεις στα όρια τους χαίρεσαι να πλαγιάζεις μαζί τους γιατί έχουν πλαινή αυλάκωση και το νιώθεις όταν το ελαστικό μπαίνει σε αυτό το αυλάκι !!!!!!. Στο χώμα είναι άπαιχτα σαν να οδηγάς τρακτέρ δεν καταλαβαίνουν από πέτρες λακούβες λάσπες κλπ. Διαρκούν όμως λιγότερο γύρω στα 5.000 - 8.000 χλμαπό τα άλλα και θέλουν λίγη πολύ λίγη προσοχή περισσότερη στην άσφαλτο με βροχή. Τα karoo είναι πιο χωματερά , τα Tkc 80 τα φέρνει η Yamaha πια, είναι λίγο πιο ασφάλτινα και στην βροχή απίστευτα αλλά πιο ακριβά , αρκετά πιο ακριβά κατα την γνώμη μου από τα karoo.

Αυτά τα ολίγα ελπίζω να βοήθησα.....

Οτι και να πάρεις ελπίζω να το χαρείς ...........
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 04-01-2009, 14:07
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από peterv Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη καλημέρα πιστεύω ότι το θεμα ελαστικού είναι καθαρα προσωπική υπόθεση....

Εξηγούμαι τα κριτήρια θα πρέπει να είναι (κατά την γνώμη μου)
τι οδήγηση θέλω ? Που θα κυκλοφορώ ο χριστιανός ?

Αν μόνο άσφαλτο τότε αποκλείονται τα ελαστικά 50%-50% (karoo, tkc κλπ.) μπορείς να τρέξεις με αυτό μέχρι 150 άρα εθνική ταξιδάκια δύσκολο εκτός και αν θές να φάς το ελαστικό σε ένα ταξίδι μόνο. Επίσης όλα σε κάποια ταχύτητα κάνουν θόρυβο άλλα λιγότερο άλλα περισότερο. Πας λοιπόν σε λάστιχο 80%-20%. Τέτοια είναι (Tourance, Brigestone , anakee κ.α.) Προσωπική γνώμη είναι πέρα από το πολύ καλό κράτημα το ελαστικό θα πρέπει να είναι και λίγο σκληρό για κανα απλό χωματόδρομο ή ζόρισμα σε κακοφτιαγμένη άσφαλτο, όχι πολύ ασφάλτινο ελαστικό σαν τα street, on off έχουμε. Αρα διαλέγεις και παίρνεις.

Στα χωματερά τώρα 50% - 50% .Δεν έχεις σίγουρα το κράτημα των παραπάνω, πάνε όμως ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ παντού απλά ΠΑΝΤΟΥ. Στην άσφαλτο με 140 χλμ/ώρα πας αξιοπρεπέστατα ακόμα και δικάβαλος με βαλίτσες με βροχή με λάσπη σε άσφαλτο και μή. Είναι πιο παιχνιδιάρικα, ποτέ δεν σε προδίδουν αν δεν τα φτάνεις στα όρια τους χαίρεσαι να πλαγιάζεις μαζί τους γιατί έχουν πλαινή αυλάκωση και το νιώθεις όταν το ελαστικό μπαίνει σε αυτό το αυλάκι !!!!!!. Στο χώμα είναι άπαιχτα σαν να οδηγάς τρακτέρ δεν καταλαβαίνουν από πέτρες λακούβες λάσπες κλπ. Διαρκούν όμως λιγότερο γύρω στα 5.000 - 8.000 χλμαπό τα άλλα και θέλουν λίγη πολύ λίγη προσοχή περισσότερη στην άσφαλτο με βροχή. Τα karoo είναι πιο χωματερά , τα Tkc 80 τα φέρνει η Yamaha πια, είναι λίγο πιο ασφάλτινα και στην βροχή απίστευτα αλλά πιο ακριβά , αρκετά πιο ακριβά κατα την γνώμη μου από τα karoo.

Αυτά τα ολίγα ελπίζω να βοήθησα.....

Οτι και να πάρεις ελπίζω να το χαρείς ...........
Πέτρο, ωραία προσέγγιση του θέματος!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 04-01-2009, 14:18
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά

Παιδιά ευχαριστώ και περιμένω κι' άλλες γνώμες, γιατί το θέμα των ελαστικών είναι μία μόνιμη αναζήτηση.
Πέτρο, συμφωνώ με την άποψή σου και "μάλλον" ψήνομαι για κανένα λίγο πιο παιχνιδιάρικο τώρα τον χειμώνα, που έτσι κι' αλλιώς δεν ενδείκνυται για μακριές διαδρομές στο κρύο. Ας πούμε "εντοπίζεις" μία καλή κοψιδερί με νοστιμότατη προβατίνα, στον απέναντι συνοικισμό, μετά από ένα λασπόδρομο με μερικά νεροφαγώματα. Ε, να, δεν θέλω τίποτα να με εμποδίσει σε αυτό το καρμικό ραντεβού!!!

Λεό, για δρόμο τα θεωρείς καλύτερα από τα EXP?

Στράτο, ευχαριστώ για το άμεσο ενδιαφέρον και την χρησιμότατη πληροφορία.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 18-01-2009, 15:43
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά

Και εγώ θέλω λάστιχα για το 850R ασφάλτινα εννοείτε αλλά δεν έχω καταλήξει σε μάρκα ή μοντέλο...

Κάθε βοήθεια δεκτή...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 19-01-2009, 15:14
epimelitisf Ο/Η epimelitisf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Κατακόκκινη...
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά

501-502...
Kάθε 25.000 χλμ τα αλλάζω και δεν με έχουν προδώσει ποτέ...
H Βridgestone τα σχεδιάσε για το 1200...

Για μένα, πληρούν τις προδιαγραφές που θέλω!
Κρατήμα, άμεση απόκριση στο-χωρίς προειδοποίηση- φρενάρισμα, χωρίς "γλυστρίματα" και λειτουργία abs, απροβλημάτιστα σε όλα τα επίπεδα δρόμου-ακόμα και χωματόδρομου με "Full project" φορτωτικής, 2 άτομα..."φαγωμένα" κλπ- και...πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής υπό σκληρές καθημερινές συνθήκες!
Εν ολίγοις...τα "βγάζουν" τα λεφτά τους!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 20-01-2009, 23:04
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά

http://www.conti-online.com/generato...twinner_en.pdf


Για δείτε κι' αυτό!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 21-01-2009, 00:32
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά

Ωραίο Γιάννη,
να ξέραμε και Γερμανικά........
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 21-01-2009, 09:39
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά

Εχω την εντύπωση οτι είναι στα Αγγλικά!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:04.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!