GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Χιούμορ (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=48)
-   -   σχετικα με τους ηγουμενους (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=15953)

vpentza 11-12-2010 14:49

Απάντηση: σχετικα με τους ηγουμενους
 
α ρε Ντινόπουλε............το συνεχίζεις ρε γαμώτο :hmmm:
το γεγονός ότι δεν απαντώ στις ειρωνίες σου στα διάφορα threads, καλό θα είναι να μην το εκλαμβάνεις σαν αδυναμία φιλαράκι.......
Γιορτές έρχονται...
είμαι πραγματικά καλοπροαίρετος και σου κάνω χάρη....;) αλλιώς ξέρω και να απαντώ και να δικαιολογώ την απάντησή μου....φιλαράκι;)

ntinopoulos 11-12-2010 15:18

Απάντηση: σχετικα με τους ηγουμενους
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 270872)
α ρε Ντινόπουλε............το συνεχίζεις ρε γαμώτο :hmmm:
το γεγονός ότι δεν απαντώ στις ειρωνίες σου στα διάφορα threads, καλό θα είναι να μην το εκλαμβάνεις σαν αδυναμία φιλαράκι.......
Γιορτές έρχονται...
είμαι πραγματικά καλοπροαίρετος και σου κάνω χάρη....;) αλλιώς ξέρω και να απαντώ και να δικαιολογώ την απάντησή μου....φιλαράκι;)

:sm2::sm2::sm2:
ευχαριστω πολυ!:D

paschalis 16-12-2010 21:17

Απάντηση: σχετικα με τους ηγουμενους
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 268530)
Στο σημερινό εκκλησιαστικό σύστημα οι βαθμοί της ιεροσύνης είναι τρεις. Ο βαθμός του διακόνου, του πρεσβυτέρου και του επισκόπου. Η εκκλησία όμως από νωρίς δημιούργησε και θεσμούς κατωτέρου κλήρου "δια χειροθεσίας απλής έξω του βήματος ευλογούμενος και μη κοινωνών του μυστηρίου της ιερωσύνης".

Στον κατώτερο κλήρο ανήκαν τα αξιώματα του υποδιακόνου, αναγνώστου, ψάλτη, ωδού, κηροφόρου, δεσποτάτου ή πυλωρού. Στη δυτική εκκλησία επιπρόσθετα υπήρχαν και θεσμοί του εξορκιστή και του ακολούθου. Στη σημερινή πράξη της εκκλησίας ισχύουν ακόμα οι θεσμοί του υποδιακόνου, του αναγνώστου και του ψάλτη.

Οι ορθόδοξοι ιερείς χωρίζονται σε δύο κατηγορίες. Το λευκό ή έγ#### κλήρο, καθώς και το μαύρο ή ά####. Τις εξουσίες κάθε βαθμού ρητώς και σαφώς αναφέρουν οι Αποστολικές Διαταγές. Σύμφωνα με το κείμενο ο διάκονος απαγορεύεται να τελεί το μυστήριο του βαπτίσματος ή να δίδει ευλογία ή να χειροτονεί. Ο πρεσβύτερος χειροθετεί, αλλά δεν μπορεί να χειροτονήσει, δεν δύναται να καθαιρέσει ή να αφορίζει. Το πρεσβυτέριο είναι φανερό μέσα από την πατερική παράδοση πως ουδέποτε παρενέβαινε στη διαδικασία της χειροτονίας.

Ο επίσκοπος χειροτονεί, χειροθετεί, ευλογεί, δύναται να καθαιρέσει κληρικό, πλην επισκόπου σύμφωνα με το κείμενο των αποστολικών διαταγών. Είναι ουσιαστικά ο μόνος αρμόδιος για την τέλεση του "μυστηρίου της ιεροσύνης". Όπως διαφαίνεται μέσα από την επιστολή προς Τιμόθεο, ο Τιμόθεος κατεστάθη ανώτερος λειτουργός της εκκλησίας, καθιστώντας κατά πόλη πρεσβυτέρους ή επισκόπους (με την καινοδιαθηκική έννοια). Κατά τον ίδιο τρόπο και ο μαθητής των Αποστόλων Τίτος. Οι μαθητές αυτοί λοιπόν όπως προλέχθη, καθίσταντο ήδη εν ζωή η τρίτη βαθμίδα ιεροσύνης και εν συνεχεία, όπως διαβλέπουμε στις επιστολές Ιγνάτιου, παρέδωσαν τις αρμοδιότητές τους στο σώμα των επισκόπων το οποίο πλέον διαχωρίστηκε από την έννοια του πρεσβυτερίου. Ο επίσκοπος από τον 6ο ή 7ο αιώνα πρέπει να είναι ά####ς, ενώ τουλάχιστον από το 14ο έπρεπε να είναι και μοναχός.

Αν κάποιος κληρικός αποφασίσει να εισέλθει στο σχήμα του κλήρου ά####ς, δεν επιτρέπεται εν συνεχεία να παντρευτεί. Επίσης αν κάποιος λάβει το ιερατικό σχήμα, δεν μπορεί εν συνεχεία να επανέλθει στο κοσμικό σχήμα. Φυσικά ουδέποτε η εκκλησία υποχρεώνει κάποιον σε τελεσίδικες αποφάσεις, αλλά αυτό αποτελεί βαρύτατο παράπτωμα, αφού είναι καταπάτηση της υπόσχεσης του ανθρώπου ενώπιον του Θεού. Τέλος η χάρη του σχήματος είναι ανεξάληπτη, δηλαδή δεν επιτρέπεται αναχειροτόνηση.

:cool:

Στα εκκλησιαστικα εισαι GEORGE P!!!

CPretenteriS 16-12-2010 21:31

Απάντηση: σχετικα με τους ηγουμενους
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από paschalis ( 274752)
Στα εκκλησιαστικα εισαι GEORGE P!!!

Σε όλα είμαι ο CP ή CPS κλπ... ;) :)

ckk 17-12-2010 00:14

Απάντηση: σχετικα με τους ηγουμενους
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 274756)
Σε όλα είμαι ο CP ή CPS κλπ... ;) :)

GPS? :sm7::sm7:

MARK 17-12-2010 00:19

Απάντηση: σχετικα με τους ηγουμενους
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 274847)
GPS? :sm7::sm7:

Zumo :sm7::sm7::sm7:

CPretenteriS 17-12-2010 03:30

Απάντηση: σχετικα με τους ηγουμενους
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 274847)
GPS? :sm7::sm7:

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από MARK ( 274850)
Zumo :sm7::sm7::sm7:

:o:rolleyes::D

syan 17-12-2010 09:09

Απάντηση: σχετικα με τους ηγουμενους
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 274756)
Σε όλα είμαι ο CP ή CPS κλπ... ;) :)

Σιγά μη σκίσεις κανένα καλτσόν....Βάλε και κανένα Link..;):cool:

siraxanz 18-12-2010 01:14

Απάντηση: σχετικα με τους ηγουμενους
 
:sm7:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:59.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!