GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Άξονας ή αλυσιδογράναζα ??? (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=20084)

ntinopoulos 05-05-2011 18:10

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από pirate ( 374325)
φίλε Διονύση καλό απόγευμα, νομίζω ότι είσαι λίγο λάθος, δεν έχω διαπιστώσει κάποιου είδους "τρομοκρατία" από τα μέλη και ειλικρινά το να εκφράζει κάποιος μια αντίθετη άποψη με λίγη δόση χιούμορ και όχι ειρωνείας θα έλεγα εγώ, αυτό δεν είναι τρομοκρατία, πέραν αυτών όμως αν κάποιος φίλος σου ή γνωστός σου έχει νιώσει τρόμο καλό θα ήταν να μας το πει ο ίδιος και να είσαι σίγουρος ότι μέσα από την συζήτηση και τον παραγωγικό διάλογο θα λυνόντουσαν όλες οι φοβίες.

δεν είναι άκομψο σε μια τόσο δραστήρια διαδικτυακή παρέα με τόσα μέλη σε όλη την Ελλάδα, που έχει μόνο στόχο και σκοπό της να γίνεται ολοένα και καλύτερη να κάνουμε τέτοιες αναφορές ;

ρε φιλε,αφου εισαι αγριοφατσα...:hmmm:
απο τοτε που εμφανιστηκαν φωτογραφιες σου στο forum,εχει τρομαξει πολυς κοσμος!:hmmm:
χαμογελα λιγο...:);)

paschalis 05-05-2011 18:13

Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 373112)
λοιπον φωτεινοι παντογνωστες και οι δυο σας που προσβαλλω την νοημοσυνη του ενος τουλαχιστον απο εσας.......
Ας αναρωτηθει ο προσβαλλομενος τα ποσα νοημοσυνης που διαθετει διαβαζοντας τα παρακατω και να τα συγκρινει με των μηχανικων που του αλαλζαν γραναζια καθε τοσο!!
Ετσι, να πατε και οι δυο να μαθετε τι σημαινει ''Κλιμακωτή μπαινιτική βαφή'' (σκληροτητα HV 1000) η οποια εφαρμοζεται στα μαμα γραναζια των γιαπωνεζων οταν ολοι οι ευρωπαιοι αφτερμαρκεταδες (AFAM, JT κ.λ.π) αλλα και ευρωπαιοι κατασκευαστες μοτοσυκλετων εφαρμοζουν λιγοτερο αξιοπιστες μεθοδους βαφης π,χ, απλη ανοπτηση (σκληροτητα HV 250)!!!!


Οταν μαθετε τι σημαινει ''ωστενιτης απο επαναφορα'' τις ιδιοτητες του και ποιοι κατασκευαστες το εφαρμοζουν τοτε να ερθετε να μου μιλησετε!!


Οταν αποκτησετε γνωσεις για τα παραπανω θα καταλαβετε, χωρις να ειναι απολυτα σιγουρο αυτο, απο μονοι σας γιατι τα μαμα γραναζια των γιαπωνεζων ΔΕΝ φθειρονται και ΔΕΝ αλλαζονται οπως των ευρωπαιων!
Ακομα θα καταλαβετε, χωρις να ειναι και παλι απολυτα σιγουρο αυτο, γιατι πιαστηκατε κοροιδα:p:p τοσα χρονια που καβαλαγατε αλυσιδες και γραναζια και τα αλλαζατε στο καθε κελευσμα του καθε τυχαρπαστου μηχανικου που ειχε μεινει στην δεκαετια του '70 - μέσα '80!!!

Το οτι καβαλαγατε τετοια μηχανακια σαν κι εμενα για δεκα χρονια δεν σημαινει οτι ξερετε και τον τροπο κατασκευης τους ουτε τα υλικα κατασκευης τους, ουτε τον τροπο βαφης καποιων εξαρτηματων π.χ. γραναζιων!! Αρα την τυφλα σας ξερετε!!!! Ξερετε οσα σας ελεγαν οι μηχανικοι σας και τιποτε άλλο!

Αντε μπραβο, που ολα τα ξερετε και αναθεμα αν ξερετε τιποτα!!!

Αν ειπε καποιος απο εσας κατι για ειρωνια εχω κι άλλη αν χρειαστει!!!!!!;)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Neo ( 373773)
Αχ, που είσαι καημένε Τσικριτζή (καθηγητής Μηχανολογίας και Τεχνολογίας Υλικών) να διαβάσεις και να αυτοπυρποληθείς.

Επειδή περισσότερους ''κουβάδες'' μαζεμένους δεν έχω διαβάσει ποτέ, θα προσπαθήσω να αποκαταστήσω την αλήθεια με τα υλικά.

1) Κλιμακωτή μπαινιτική βαφή έχουμε όταν ο ωστενίτης μετατραπεί εξ ολοκλήρου σε μπαινίτη. Η σκληρότητα του μπαινίτη κυμαίνεται μεταξύ 350-550 HV, απέχει δλδ πάρα πολύ από τα 1000HV!! που αναφέρονται παραπάνω.

2) Η ανόπτηση και η βαφή είναι διαφορετικές κατεργασίες που γίνονται για διαφορετικούς λόγους και δεν μπορείς να τις ... συγκρίνεις για το ποια είναι καλύτερη.

H ανόπτηση κατεργασίας είναι η θέρμανση του χάλυβα για κάποιο ορισμένο χρονικό διάστημα, που πραγματοποιείται συνήθως σε θερμοκρασία μεγαλύτερη από τη θερμοκρασία ανακρυστάλλωσης (περίπου
500°C για το μαλακό χάλυβα) μεταξύ 550°-650°C . Στόχος της είναι η εξάλειψη των εσωτερικών τάσεων, που έχουν προέλθει από την ψυχρή
μορφοποίηση του υλικού (έλαση, διέλαση, κ.λπ.).

Βαφή είναι η θερμική κατεργασία σκλήρυνσης, που περιλαμβάνει ένα στάδιο θέρμανσης και παραμονής του χάλυβα (ωστενιτοποίηση) σε θερμοκρασία ίδια με αυτή της πλήρους ανοπτήσεως και ένα ακόλουθο στάδιο απότομης
ψύξεως, με εμβάπτιση του χάλυβα σε κάποιο μέσο ψύξεως (αλατόνερο, νερό, λάδι, αέρας). Στόχος της βαφής είναι η βελτίωση των μηχανικών ιδιοτήτων του χάλυβα (σκληρότητα, αντοχή), που απαιτούνται για τη
λειτουργία του.

Βαφή και ανόπτηση έμαθα στο πρώτο έτος φοιτητής και μάλιστα με πειράματα και μετρήσεις. Εϊναι πραγματικά αστείο να πραγματοποιήσεις τις κατεργασίες, θέλεις απλά ένα κλίβανο (φούρνος υψηλών θερμοκρασιών) και ένα κουβά αλατόνερο για να βουτήξεις το δοκίμιο μόλις το βγάλεις! Έιναι το λιγότερο για γέλια να λέμε πως η Γερμανοί ή οι Ιάπωνες δεν εφαρμόζουν μια από τις δύο κατεργασίες που κάναμε εμείς 18 χρονών σε ελάχιστο χρόνο. :D


Επόμενη μεγαλειώδης φράση ''κουβάς'' που διάβασα είναι το φοβερό '' ωστενίτης από επαναφορά'' !!! Πάμε λοιπόν και εδώ στην αποκατάσταση της αλήθειας.

Ο ωστενίτης κατά την βαφή μετραρέπεται σε μαρτενσίτη. Ο μαρτενσίτης μετά από βαφή χαρακτηρίζεται από μεγάλη σκληρότητα αλλά και συνάμα από μικρή δυσθραυστότητα, με αποτέλεσμα το κατεργαζόμενο τεμάχιο να είναι ψαθυρό. Η βελτίωση της δυσθραυστότητας επιτυγχάνεται με την επαναφορά.
Επαναφορά καλείται η αναθέρμανση του χάλυβα μετά από τη βαφή σε θερμοκρασίες 250-650°C διάρκειας μερικών ωρών, ακολουθούμενη από ήρεμη ψύξη (λάδι, αέρας ή μέσα στο φούρνο).

Η επαναφορά έχει ως σκοπό:
την αύξηση της δυσθραυστότητας του χάλυβα με μικρή μείωση της αρχικής του σκληρότητας και τη μετατροπή του υπολειπόμενου ωστενίτη (του ωστενίτη που δεν έχει μετασχηματισθεί σε μαρτενσίτη κατά τη βαφή) σε μαρτενσίτη.

Προφανώς όπως καταλαβαίνετε ωστενίτης από επαναφορά απλά δεν υπάρχει..! :D

Το καλύτερο από όλα όμως είναι πως κάποιος ξέρει ποιες κατεργασίες χρησιμοποιούν οι Ιάπωνες στα εργαστήρια τους και ποιες οι Γερμανοί. Μάλιστα λέει και εταιρίες !!!!!!!!!!!!!:confused:


Δικάίωμα του καθενός είναι να πετάει κουβέντες ενυπωσιασμού για να δώσει βαρύτητα στο λόγο του αλλά καλό είναι να σέβεται το κοινό που απευθύνεται γιατί scripta manent... και υπάρχει κόσμος που τα διαβάζει και γελάει...


P.S. Βιβλιογραφία για να πιστοποιήσω τα παραπάνω υπάρχει άπειρη, αν ενδιαφέρεται κάποιος να ασχοληθεί μπορεί να μου ζητήσεις links. Πραγματικά η τεχνολογία των υλικών παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. ;)



Σου υπενθυμιζω φιλε και συμφορουμιτη Γιωργη οτι οφειλεις μια απαντηση για αυτα σε μας αλλα πρωτιστως στον εαυτο σου.

Ειδικα για το πως εμαθες εσυ τι κατεργασιες κανουν οι Ιαπωνικες και τι οι κατονομαζομενες Ευρωπαικες.
(Αυτο θα ενδιεφερε σιγουρα και τα τμηματα μακετινγκ των AFAM KAI JT)

Το απαιτω μαλιστα απο εσενα απο τη στιγμη που αναφερθηκες προσωπικα σε επιπεδα νοημοσυνης.
Σε αλλη περιπτωση νομιζω πως μενεις εκτεθειμενος στα ματια ΟΛΩΝ μας και αυτο ειναι πραγματικα κριμα.

pirate 05-05-2011 18:19

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos ( 374340)
ρε φιλε,αφου εισαι αγριοφατσα...:hmmm:
απο τοτε που εμφανιστηκαν φωτογραφιες σου στο forum,εχει τρομαξει πολυς κοσμος!:hmmm:
χαμογελα λιγο...:);)

:sm7: έτσι
ή
:D έτσι
;):)

pirate 05-05-2011 18:32

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από diomiles ( 374339)
Ρε παιδιά προς θεού.Λέτε να μην αγαπώ εγω αυτό το forum?

Τι σας κάνει εντύπωση απο αυτό που είπα?Υποθέτουμε λοιπόν ότι ένα νέο μέλος θέλει να μάθει για τα αλυσιδογράναζα και μπαίνει να δει ...εσεις βλέπετε ότι είναι όλα εντάξει?Δηλαδή το περιβάλλον που θα δει είναι φιλικό?
Δεν μίλησα για αντίθετες απόψεις ...για προσβολές μίλησα που κάνουν τον άλλον να μην θέλει να συμετέχει.
Αν πάλι βλέπω μόνο εγω προσβολές και τέτοια τότε παω πάσο γράψτε λάθος σε ότι είπα και δεν τρέχει τίποτα.
Εμένα η προθεσή μου ήταν καλή .....Αυτά και τέλος.

Διονύση αρχίζω από το τέλος, προφανώς και δεν εννοούσα ότι έχεις κακή πρόθεση, απλά όταν βγάζουμε αβίαστα συμπεράσματα δεν είναι και το καλύτερο, το ότι έχεις κάποια απορία είναι λάθος να λέμε αγνόησε την και πάμε πάσο, την συζητάμε, δεν έχουμε να χωρίσουμε και κανένα οικόπεδο όπως λένε εδώ στην Κρήτη, απλά το να έχω κάποιες ενστάσεις για κάποια αναφορά σου ή να σου ζητήσω να την τεκμηριώσεις με λίγη δόση χιούμορ (έστω με περισσότερο πιπέρι απ' ότι θα έπρεπε) δεν είναι λάθος είναι υγεία. Ένα νέο μέλος που θα διαβάσει αυτό το θέμα αλλά και το κάθε θέμα θα πρέπει να έχει κριτική σκέψη και να επιλέξει ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο, θα πρέπει να προβληματιστεί και αυτό είναι υγεία..... ;)
:)

ntinopoulos 05-05-2011 19:08

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από pirate ( 374345)
:sm7: έτσι

ή
:D έτσι

;):)

ετσι!
:sm3:

GeorgeP 06-05-2011 10:41

Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ
 
3 Συνημμένο(α)
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από paschalis ( 374343)
Σου υπενθυμιζω φιλε και συμφορουμιτη Γιωργη οτι οφειλεις μια απαντηση για αυτα σε μας αλλα πρωτιστως στον εαυτο σου.

Αν κι εχω βαρεθει να ''απολογουμαι συνεχως σε αναβατες των οποων οι γνωσεις αρχιζουν και σταματανε στις εξηγησεις των μηχανικων τους χωρις περαιτερω διερευνηση των απο τους ιδιους θα το κανω για τελευταια φορα και θα απαντησω στα ερωτηματα σου Φιλε (το ''Φ'' κεφαλαιο) Πασχαλη

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από paschalis ( 374343)
Ειδικα για το πως εμαθες εσυ τι κατεργασιες κανουν οι Ιαπωνικες και τι οι κατονομαζομενες Ευρωπαικες.
(Αυτο θα ενδιεφερε σιγουρα και τα τμηματα μακετινγκ των AFAM KAI JT)

Ηταν η πτυχιακη μου, αν μπορει να την ονομασει καποιος ετσι, οταν αποφοιτουσα απο το Πανεπιστημιο Μηχανικων Αεροσκαφων στο Περθ της Σκωτιας (Perth College Uhi).
Το κολεγιο πληρωσε, το 1980, τα εξοδα μεταφορας, διαμονης, σιτισης για 4 ημερες σε 3 αριστουχους μαθητες του ωστε να διαβουν στην χωρα που επιθυμουν για να συλλεξουν πληροφοριες για την πτυχιακη τους διατριβη. Εγω λογω της αγαπης μου για την μοτοσυκλετα διαλεξα ως χωρα την Ιαπωνια αφου αυτη, την εποχη εκεινη, πρωτοστατουσε σε τεχνολογια σε ολα τα επιπεδα της μοτοσυκλετας!!!!
Ως ειδικευομενος στην αντοχη υλικων τμηματων των αεροσκαφων επελεξα τα τμηματα R&D των εταιρειων Χοντα, Γιαμαχα και Σουζουκι για την κατασκευη κυλινδροπιστονων και γραναζιων κιβωτιου και τελικης μεταδοσης!! Εκει μου εξηγησαν τους τροπους κατασκευης των παραπανω εξαρτηματων που ισχυαν την εποχη εκεινη και οι οποιοι φυσικα εχουν αλλαξει ως προς τα κυλινδροπιστονα αλλα εχουν μεινει απαραλλαχτοι ως προς τα γραναζια διοτι οι γιαπωνεζοι μεχρι σημερα δεν χρησιμοποιουν αλουμινενια γραναζια, οπως οι ευρωπαιοι, στις μοτοσυκλετες παραγωγης τους εκτος απο κατι supersport ισως σημερα!!!!

Με τις τελευταιες δυο γραμμες της παραπανω παραγραφου απαντω και για τα τμηματα μακετινγκ των AFAM KAI JT που αναφερεις στο δικο σου ποστ.

Εν κατακλειδι σου λεω οτι, τα ατσαλενια γραναζια των γιαπωνεζων ειναι σκληροτερα κι ανθεκτικοτερα της καλυτερης ατσαλενιας αλυσιδας στον κοσμο γιαυτο και δεν καταστρεφονται ευκολα οπως τα αλουμινενια των ευρωπαιων πανω στην ιδια ατσαλενια αλυσιδα!!!

Για να εχεις μια εικονα δες τις παρακατω φωτογραφιες που αφορουν τα γραναζια του Βαραντερο, original και JT.
Του Βαραντερο ειναι ανωξειδωτο ατσαλι και τα JT απο αλουμινιο 7075 το πισω και απο χρωμιωμενο (οχι ανωξειδωτο) κραμα ατσαλιου(οχι 18/10) τυπου SCM420!
Το γνησιο εμπρος του Βαραντερο ζυγιζει 500gr+ και το πισω 300-350gr.
Ta αντιστοιχα JT ζυγιζουν 250γρ και 150-200γρ.
Ακομα και τελειωνω, το γνησιο εμπρος του βαραντερο εχει παχος στο καρε κοντα 15mm και αγκαλιαζει ΟΛΟ το εκτεθειμενο μηκος του δευτερευοντα αξονα της τελικης μεταδοσης ενω το JT μολις 4mm!!!!!!!! Ακομη προσεξε και το λαστιχο στο γνησιο το οποιο υπαρχει για να μην φθειρεται η ασφαλεια που το συγκρατει πανω στον αξονα και να προστατευει το καρτερ απο την αλλη μερια!!


Ελπιζω να σε καλυψα!!!


Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από paschalis ( 374343)
Το απαιτω μαλιστα απο εσενα απο τη στιγμη που αναφερθηκες προσωπικα σε επιπεδα νοημοσυνης.
............................................................

Eγω τι να απαιτησω για την παρακατω προσωπικη εναντιον μου εξυβριση?
θανατο δια λιθοβολισμου ισως???

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Neo ( 373977)
...........................................................
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ.....


Neo 06-05-2011 11:33

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Καλά ακούσαμε όλα τα παραπάνω τα οποία εκτός του ότι δεν μπορούμε να τα πιστοποιήσουμε αναφέρονται σε περασμένες δεκαετίες.

Εγώ περιμένω απάντηση για την ''Κλιμακωτή μπαινιτική βαφή'' (σκληροτητα HV 1000) που αναφέρεις, για τους Ευρωπαίους κατασκευαστές που χρησιμοποιούν απλη ανοπτηση (σκληροτητα HV 250)!!!!που επίσης αναφέρεις και τέλος το φοβερό και τρομερό ''ωστενιτης απο επαναφορα'' !!!

Για τα
παραπάνω άλλωστε έγινε όλο το θέμα και άρχισες να βρίζεις και να μειώνεις του δύο συνομιλητές σου εκμεταλευόμενος το γεγονός πως πιθανόν δεν διαθέτουν τεχνικές γνώσεις.

Απάντησε λοιπόν αφενός γιατί το οφείλεις σε αυτούς αφετέρου για να αποκαταστήσεις τη φήμη σου γιατί προσωπικά πιστεύω πως τα παραπάνω (μαρκαρισμένα) που έγραψες είναι κουραφέξαλα. Όπως είπα και στο πρώτο ποστ μου εδώ μέσα, βιβλιογραφία για να στηρίξω ότι λέω έχω άπειρη το ίδιο και links.

Φυσικά επιμένω στο:

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ,ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ.....

manro 06-05-2011 11:42

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Neo ( 374732)

........... άρχισες να βρίζεις και να μειώνεις του δύο συνομιλητές σου ...........



...........πιστεύω πως τα παραπάνω (μαρκαρισμένα) που έγραψες είναι κουραφέξαλα. ...


Ενώ εσύ είσαι με το σαβουάρ βίβρ .... Δάσκαλε που δίδασκεεεεεεες .... :(:(:(

Neo 06-05-2011 11:53

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από manro ( 374740)
Ενώ εσύ είσαι με το σαβουάρ βίβρ .... Δάσκαλε που δίδασκεεεεεεες .... :(:(:(


Προφανώς κι εγώ φίλε μου, μπήκα στο λούκι και απάντησα στο ίδιο ύφος.

Απλά εκνευρίστικα πολύ με το ύφος κυρίως μόλις είδα πως δεν υπάρχει καμία υπόσταση στα επιχειρήματα και ότι γίνεται καθαρά για λόγους εντυπωσιασμού.

Ωστόσο δεν δήλωσα δάσκαλος κανενός, ούτε και είπα ποτέ πως διδάσκω.
Αν δεις πίσω ο μόνος λόγος που έγραψα στο συγκεκριμένο thread είναι πως βγήκα από τα ρούχα μου!

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ 06-05-2011 12:19

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
(αλουμινια, σιδερα, κραμματα) και απασχολουμαι (πριν την ανεργια) στην Ναυτιλια!


το ειπες μονος σου.Αλλα με ..........................
...................................
.............................................


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:43.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!