GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Ξερογκαζια στο κατέβασμα (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44369)

aeriko 07-11-2013 21:41

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Nordic ( 970301)
Ακριβώς... δεν έδωσα συνέχεια όμως, αν και με πείραξε. Ωστόσο, πέραν απ' αυτό ουδέν άλλο.

Τι θα έλεγες για ένα στιγμιαίο "μπούκωμα";

Nordic 07-11-2013 21:55

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aeriko ( 970302)
Τι θα έλεγες για ένα στιγμιαίο "μπούκωμα";

Έτσι λέω γιαυτό δέν έδωσα ιδιαίτερη σημασία μετά. Πάντως είμαι σίγουρος, πώς άν ήταν αυτό, μετά ξεμπούκωσε ;) :).

panagiotis.farmer 07-11-2013 22:39

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Lepanto ii ( 970286)
Εγω και στο ανέβασμα το κάνω πολλές φορές νομίζω οτι κουμπώνει καλύτερα η ταχύτητα

Στα 1150 δεν εχουμε τετοια προβληματα....:ha16:

vpentza 07-11-2013 22:53

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Nordic ( 970295)
:)

:ye02:

Ωμοίως πράττω όποτε το "σηκώνει" η κατάσταση για συγχρονισμό στροφών... ασφαλώς όχι πάντα γιατί οι συνθήκες δεν είναι πάντα ίδιες.
Στην τελευταία βόλτα μου όμως, σε απλή ομαλή ξερογκαζούλα καθώς κατέβαζα ταχύτητα (με λίγα χιλιόμετρα), η μηχανή έσβησε. Και αυτό συνέβει δύο φορές... :(.
Γιατί... ; Με προβλημάτισε το θέμα.

Υπάρχει περίπτωση να έχεις αρρύθμιστες πεταλούδες..... ;)

Lepanto ii 07-11-2013 22:53

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis.farmer ( 970316)
Στα 1150 δεν εχουμε τετοια προβληματα....:ha16:

Η κουβέντα αφορά σύγχρονα γρήγορα μηχανάκια f650 f800 gs1200 τα καρβουνιαρικα1100 κ1150 δεν τα αφορά ψάξτε για σχάρες που σπάνε απ τους κραδασμούς :u60:

forester 07-11-2013 23:05

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 970319)
Υπάρχει περίπτωση να έχεις αρρύθμιστες πεταλούδες..... ;)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aeriko ( 970302)
Τι θα έλεγες για ένα στιγμιαίο "μπούκωμα";

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Nordic ( 970295)
:)



:ye02:

Ωμοίως πράττω όποτε το "σηκώνει" η κατάσταση για συγχρονισμό στροφών... ασφαλώς όχι πάντα γιατί οι συνθήκες δεν είναι πάντα ίδιες.

Στην τελευταία βόλτα μου όμως, σε απλή ομαλή ξερογκαζούλα καθώς κατέβαζα ταχύτητα (με λίγα χιλιόμετρα), η μηχανή έσβησε. Και αυτό συνέβει δύο φορές... :(.

Γιατί... ; Με προβλημάτισε το θέμα.



Αυτό στους boxer συμβαίνει λόγω ασυγχρόνιστων πεταλούδων, ή λόγω ακάθαρτου φίλτρου αέρα.
Αν το "θεματάκι" είναι λίγο ή στην αρχή του, το κάνει μια φορά στο τόσο.
Όταν το φίλτρο βρωμίσει για τα καλά, ή όταν οι ασυγχρόνιστοι κύλινδροι (οι πεταλούδες της εισαγωγής εκάστου) είναι πολύ ασυγχρόνιστοι, το πρόβλημα παρουσιάζεται πιο συχνά.



Μπούκωμα σε injection δεν υφίσταται.

forester 07-11-2013 23:08

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Sokolatas ( 970255)
Εσείς κάνετε χρήση της παραπάνω τεχνικής? Ειχα πρόσφατα την κουβέντα με φίλο μοτοσυκλετιστη, ο οποίος μου είπε ότι ο μηχανικός του, ισχυρίστηκε οτι η ξεροξαζια μπερδεύει το μοτέρ. Προσωπικά σχεδόν σε όλα τα κατεβάσματα, εκτος αν οι στροφές είναι χαμηλά, κάνω χρηση της ξερογκαζιας προσπαθώντας να ομαλοποιησω το κατέβασμα. Υπάρχει περίπτωση να κάνει η ξερογκαζια κακο στο μοτέρ? Εσείς τι κάνετε? Οι πιο έμπειροι ας πουν τη γνώμη τους.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk


Ένα σωστά ρυθμισμένο μοτέρ, και δη injection, δεν μπερδεύεται ποτέ!!!

1200GS 07-11-2013 23:30

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Και στο ανεβασμα και στο κατεβασμα. Ομαλοποιει τις αλλαγες στροφων
κινητηρα-σασμαν και δινει ενα χερακι βοηθειας στα συχρονιζε ;)

ΙoannisPanagiotidis 07-11-2013 23:35

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
προσωπικη μου αποψη!.....ξερογκαζιες !... κατα τις αλλαγες των ταχυτητων παιδες ... ναι!... οταν ετσι απλα ρολαρεις χαλαρα .... αλλα αν το πας σβελτα δεν προβλεπεται και δεν βρισκω και το λογο για να πω την αληθεια!

θυμαμαι ... πολυ παλιοτερα που κυκοφορουσα με τσοπεριά ...να παω ακομα πιο πισω ακομα και με το παπακι καποτε .... ηταν απιστευτη ικανοποιηση να κουμπωνεις τις ταχυτητες με ξερογκαζιά στην αλλαγη ...αλλα εως εκει !.... ξερογκαζιες με οριακες αλλαγες στο στροφομετρο ...ναι θα μπορουσαν μεχρι και ζημια να προκαλεσουν!

Nordic 07-11-2013 23:51

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 970319)
Υπάρχει περίπτωση να έχεις αρρύθμιστες πεταλούδες..... ;)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 970325)
Αυτό στους boxer συμβαίνει λόγω ασυγχρόνιστων πεταλούδων, ή λόγω ακάθαρτου φίλτρου αέρα....

Ναι αλλά το μενού θα είχε και άλλα προβληματάκια, φαντάζομαι... αλλά δεν παρατήρησα κάτι επιπλέον.
πχ οι στροφές στο ρελαντί σταθερές και νορμάλ, στο άνοιγμα του γκαζιού αναποκρίνεται όπως πάντα μιά χαρά...

Ευχαριστώ για τις σκέψεις πάντως, θα ρωτήσω τον και μηχανικό μου να δώ τί θα μου πει.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:36.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!