GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Ολοσωμη εξατμιση R1200GS adventure (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=26053)

giamil 26-11-2011 02:32

Απάντηση: Ολωσωμη εξατμιση R1200GS adventure
 
τουμπανο!
Ωραιος!
κολληση?αργκον?
το εξατμισακι τι ειναι αυτο?

paschalis 26-11-2011 07:59

Απάντηση: Ολωσωμη εξατμιση R1200GS adventure
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos ( 528073)
Δεν τα εμπιστεύομαι τα φρένα μου τόσο πολυ ακόμα.
Τα αισθάνομαι ασαφές. Προοδευτικά κ φιλικά αλλα ασαφές. Ίσως δεν τα έχω συνηθίσει ακόμα.

Σκασιματα κάνει. Όχι τόσα πολλα αλλα κάνει. Αυτο όμως διωρθωνεται. Αφού σεταριστουν τα μειγματα δε νομίζω να συνεχίσει να κάνει σκασιματα;

Τι ροικη εννοείς; Τι ακριβώς έκανες; Την έκανες στο "χέρι", εμπειρικά η σε flow bench;


Εξω οι κεφαλες λυσιμο και λειανση στο χερι αυλων εισαγωγης και εξαγωγης.
Χωρις μηχανημα μετρησης αλλα απο ενα μηχανικο που τα κανει αυτα απο την εποχη των katana!
Συγχρονως αλλαξα τσιμουχακια βαλβιδων καδενες και τεντωτηρες μιας και ημουνα ηδη στις 80000 χλμ.
Τωρα ειμαι στα 127000 και καθε πρωι περιμενω να ξημερωσει για να το βγαλω βολτα!
ΤΙ μενει?Μια δυναμομετρηση:)

Αν και με αυτα που βλεπω απο σενα ανοιγονται νεοι δρομοι!

stukas 26-11-2011 11:15

Απάντηση: Ολωσωμη εξατμιση R1200GS adventure
 
sorry ρε παιδες εγω να κανω κ λιγο το μ@λ@κ@...Οταν βγαζεις τον καταλυτη τι γινεται με τους ρυπους που βγαζει κ υποτιθεται οτι ειναι δουλεια του καταλυτη να τους κραταει..?Που απ`οτι ξερω(ισως εδω ειμαι κ παραπληροφορημενος..),ειναι εξαιρετικα επικινδυνοι(βλ. καρκινο...),που τους αναπνεει μετα ο καθενας μας..-το επιχειρημα:`ελα μωρε μ@λ@κ@,τωρα αυτο σε πειραξε?`,παρακαλω εξαιρειται....

xurxes 26-11-2011 11:31

Απάντηση: Ολωσωμη εξατμιση R1200GS adventure
 
Χαρα μου να διαβάζω τα postαρισματα σου φίλε μου...
Μπράβο για το εγχείρημα...:cool:
Η σταχτοπουτα μας δεν είναι μυγιαγκιχτη...αυτό ισχύει βέβαια για αυτούς που ναι σχετικοί με το θεμα;)...ΕΣΥ είσαι ένας απο αυτούς...καλή συνέχεια!!!!!

adventure 26-11-2011 13:55

Απάντηση: Ολωσωμη εξατμιση R1200GS adventure
 


Πολύ καλή δουλειά ως εφαρμογή όμορφο το αποτέλεσμα .

:sm8:

Για πές τι κόλληση έκανες και τη σωλήνα χρησιμοποίησες .

:) :) ;)

Alkinoos 26-11-2011 14:28

4 Συνημμένο(α)
Έχω μηχάνημα TIG, όλες οι κολλησεις ειναι αυτογενεις, έγιναν στο χέρι κ σωλήνες χρησιμοποίησα inox με πάχος 1,5mm.

Να κ μερικές μέρα κ μετα το πλύσιμο.

Alkinoos 26-11-2011 14:35

3 Συνημμένο(α)
Έβγαλα κ κανά δυο απο κάτω. Δε μπορούσα να βγάλω καλύτερες.

MOYTPO 26-11-2011 15:19

Απάντηση: Ολωσωμη εξατμιση R1200GS adventure
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από stukas ( 528246)
sorry ρε παιδες εγω να κανω κ λιγο το μ@λ@κ@...Οταν βγαζεις τον καταλυτη τι γινεται με τους ρυπους που βγαζει κ υποτιθεται οτι ειναι δουλεια του καταλυτη να τους κραταει..?Που απ`οτι ξερω(ισως εδω ειμαι κ παραπληροφορημενος..),ειναι εξαιρετικα επικινδυνοι(βλ. καρκινο...),που τους αναπνεει μετα ο καθενας μας..-το επιχειρημα:`ελα μωρε μ@λ@κ@,τωρα αυτο σε πειραξε?`,παρακαλω εξαιρειται....

Ετσι οπως τα λες ειναι. Τα αερια που βγαινουν ειναι ακρως βλαβερα και δεν θες να εισαι πισω απο την εξατμιση. Ομως σαν αερια ειναι αστεια ποσοτητα. Δεδομενου οτι τουλαχιστον το 95% του στολου των καταλυτικων εχει καταλυτη.
Τα γκαζια θελουν θυσιες και οι οικολογικες συνηδεισεις πανε περιπατο.

MOYTPO 26-11-2011 15:30

Απάντηση: Ολωσωμη εξατμιση R1200GS adventure
 
Μπραβο ρε φιλος ωραια δουλεια. Το σφιξες και λιγο για να δουλευει και το back pressure. Παντως δεν εχω καταλαβει ακομα. Χωρις καταλυτη με τον δευτερο λαμδα επανω και χωρις να τον εχεις ξεγελασει με καμια "ταπα" πως δεν εχεις λαμπακι αναμενο????

Alkinoos 26-11-2011 15:51

Γιατί κ οι δυο λαμδα είναι τοποθετημένοι στις εργοστασιακες θέσεις κ δεν έχουν καμία σχέση μα το Y pipe. Εκει που ήταν πριν, είναι κ τώρα. Δεν υπάρχει λόγος να ανάψει λαμπάκι.
Η θερμοκρασία που διαβάζουν είναι πριν το Y pipe. Έτσι ήταν κ η διάταξη τους πριν την αφαίρεση του καταλύτη. Δεν αλλάζει κάτι.

Εν το μεταξύ, αν παρατηρήσεις σε αλλα συστηματα, βλέπε Ρεμους κλπ, οι λαμδα τοποθετούνται πιο κοντά στις εξαγωγές ώστε να διαβάζουν πιο αμμεσα θερμοκρασία καυσαεριων.
Αυτο πιθανών να συμβαίνει γιατί λόγο αυξήσεις τις διατομης η θερμοκρασία πέφτει πιο γρήγορα κ αν οι λαμδα μπουν έστω κ 10 πόντους πιο πέρα, προφανώς ανάβει λαμπάκι.
Εγω στα downpipes δεν έχω αυξησει την διάτομη. Ίσα ίσα την έχω μειώσει 1μμ για να μου κρατάει χαμηλά κ συνεπώς έχω αφησει τους λαμδα στη θέση τους ανεπαφους.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:24.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!