GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Πολιτική επικαιρότητα στην Ελλάδα & στον κόσμο (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=131)
-   -   Πρόστιμα σχεδόν 6 εκατ. ευρώ για αδήλωτη εργασία (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44764)

diomiles 25-11-2013 19:21

Απάντηση: Πρόστιμα σχεδόν 6 εκατ. ευρώ για αδήλωτη εργασία
 
Εννοείται ότι δεν πρέπει να υπάρχει μαύρη εργασία....

Αυτό βέβαια να το πούμε και σε χιλιάδες εργαζόμενους που μια μέρα ήρθε ο εργοδότης τους και τους είπε........¨¨λυπάμαι αλλά πρέπει να σας διώξω διότι άρχισαν να γίνονται έλεγχοι και φοβάμαι μήπως με τσιμπήσουν.Εκανα μια προσπάθεια να δω αν βγαίνει η επιχείρηση να πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές αλλά δυστυχώς με την πτώση του τζίρου είναι αδύνατον οπότε προτιμώ να σας διώξω"""

Πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμη και η άποψη ενός τέτοιου απολυμένου εργαζόμενου.

tsompanis 25-11-2013 20:41

Απάντηση: Πρόστιμα σχεδόν 6 εκατ. ευρώ για αδήλωτη εργασία
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από diomiles ( 977361)

Πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμη και η άποψη ενός τέτοιου απολυμένου εργαζόμενου.

τι να σου πει ο έρμος ?

το πρόστιμο "10.500" δεν ξέρω αν έκανε καλό στην πάταξη της μαύρης εργασίας,σίγουρα όμως έστειλε πολύ κόσμο στα σπίτια τους:(

και σιγά μην εισπράξουν τίποτα δηλαδή....

GeorgeP 25-11-2013 22:12

Απάντηση: Πρόστιμα σχεδόν 6 εκατ. ευρώ για αδήλωτη εργασία
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από diomiles ( 977361)
Εννοείται ότι δεν πρέπει να υπάρχει μαύρη εργασία....

Αυτό βέβαια να το πούμε και σε χιλιάδες εργαζόμενους που μια μέρα ήρθε ο εργοδότης τους και τους είπε........¨¨λυπάμαι αλλά πρέπει να σας διώξω διότι άρχισαν να γίνονται έλεγχοι και φοβάμαι μήπως με τσιμπήσουν.Εκανα μια προσπάθεια να δω αν βγαίνει η επιχείρηση να πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές αλλά δυστυχώς με την πτώση του τζίρου είναι αδύνατον οπότε προτιμώ να σας διώξω"""

Πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμη και η άποψη ενός τέτοιου απολυμένου εργαζόμενου.

δηλαδη ΤΙ θα μπορουσε να πει αυτος ο εργαζομενος διαφορετικο απο τον αλλον που απολυθηκε για καποιον λογο και αυτος?

GeorgeP 25-11-2013 22:39

Απάντηση: Πρόστιμα σχεδόν 6 εκατ. ευρώ για αδήλωτη εργασία
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από tsompanis ( 977382)
τι να σου πει ο έρμος ?

το πρόστιμο "10.500" δεν ξέρω αν έκανε καλό στην πάταξη της μαύρης εργασίας,σίγουρα όμως έστειλε πολύ κόσμο στα σπίτια τους:(

και σιγά μην εισπράξουν τίποτα δηλαδή....

Eυτυχως εισπρατουν.......κι ευτυχως οχι απο προστιμα αλλα απο προσληψεις που αν και υφισταντο οι εργαζομενοι τους ειχαν κρυμμενους........δλδ πιο μονιμα πραγματα.;)

ortho 25-11-2013 22:41

Απάντηση: Πρόστιμα σχεδόν 6 εκατ. ευρώ για αδήλωτη εργασία
 
Ας πληρωθούν πρώτα τα πρόστιμα και βλέπουμε.

Την ΕΡΓΑΝΗ την έχει δει κανείς; ψάχνω να τη βρω για να δω τα στατιστικά, αλλά τζίφος μέχρι τώρα.....


Α! και σύμφωνα με τα στοιχεία της είχαμε μείωση της μισθωτής εργασίας τον Οκτώβρη...βέβαια ο Βρούτσης έχει τα πάντα απάντηση....φταίει η λήξη της τουριστικής σεζόν κι είναι παροδικό το φαινόμενο, αλλά συνεχίζεται και Νοέμβρη και Δεκέμβρη.

Πάντως με όσους συνομιλώ κι είναι πολλοί, ακόμη κι οι πιό αισιόδοξοι είναι πιά τουλάχιστον προβληματισμένοι.

Απορώ ρε Γιώργο με την αισιοδοξία σου. Μη με αρχίσεις και μου πεις ότι το baraonda προχθές ήταν γεμάτο, μάλλον στελέχη ναυτιλιακών γραφείων κρουαζιέρας θα ήταν. :u58::u58::u58:

yannis 26-11-2013 18:00

Απάντηση: Πρόστιμα σχεδόν 6 εκατ. ευρώ για αδήλωτη εργασία
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από jtnakos ( 977340)
...

...
Και ναι έγραψα και εγω στα πολιτικά :D


Να νηστέψεις τα σαλιγκάρια για τρία τέρμινα και να πας γονατιστός για τσίπουρα στο καφενείο!!!!:D:D:D


Σίγουρα θα σπάσουν αυγά, αλλιώς ομελέτα δεν γίνεται!!!
Τι είναι καλύτερο; Να δουλεύουν δύο φουλ οκτάωρο, χωρίς ασφάλιση και αντίστοιχη συνεισφορά στα ταμεία και στην εφορία (εργαζομένου αλλά κυρίως εργοδότη) ή ένας με πλήρη συμμετοχή;;
Θα μπορούσαν να δουλεύουν 2 ή 3 με μειωμένο ωράριο κλπ κλπ.
Φυσικά τελευταία η επιλογή των εργοδοτών είναι κυρίως το μπλοκάκι. Όμως έτσι είναι απαραίτητη η εισφορά του εργαζομένου στο ΤΕΒΕ. Αυτό θα πρέπει να μας προβληματίσει ιδιαίτερα και έχοντας κατά νου την πραγματικότητα, να προσπαθήσουμε να φανταστούμε το μέλλον και φυσικά τις επιλογές που αναδύονται.
Ας μην βιαστούμε να κατακρίνουμε την εξέλιξη. Ούτε εμένα μου αρέσει να "χάνω κεκτημένα" όμως η αγορά δεν δίνει δεκάρα τσακιστή για το τι αρέσει σε μένα...
Μελλοντικά θα μπορούσε να αποδώσει κάτι θετικό ή όχι;;

vpentza 26-11-2013 20:03

Απάντηση: Πρόστιμα σχεδόν 6 εκατ. ευρώ για αδήλωτη εργασία
 
Η όποια εξέλιξη θα εδραιωθεί no matter what
Άτυχοι είναι μόνο όσοι δραστηριοποιούνται στο μεσοδιάστημα, μέχρι δηλαδή το σύστημα να ισορροπήσει !!!
Ο πατέρας μου είχε 37 συνόμενα χρόνια προυπηρεσίας και μέχρι πρόσφατα μια πολύ καλή σύνταξη από το ΙΚΑ.....λίγο ακόμη να κρατούσε το σύστημα και θα είχε έναν ιδεατό βίο...
Η δική μου γεννιά κάηκε, δεν πρόκειτε ποτέ να έχει πλήρη σύνταξη
Τα παιδιά μου, που θα μπουν στην "αγορά" σε 15 χρόνια από τώρα είναι ιδιαίτερα πιθανό να διανύσουν έναν εξίσου ιδανικό με το παππού τους εργασιακό βίο....

tsompanis 26-11-2013 22:54

Απάντηση: Πρόστιμα σχεδόν 6 εκατ. ευρώ για αδήλωτη εργασία
 
γνωρίζει κανείς πόσο είναι το ΙΚΑ για έναν εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα?
Πόσα πρέπει να πληρώσει ο εργοδότης για έναν μήνα?

PLOIGOS 26-11-2013 23:19

Απάντηση: Πρόστιμα σχεδόν 6 εκατ. ευρώ για αδήλωτη εργασία
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από tsompanis ( 977805)
γνωρίζει κανείς πόσο είναι το ΙΚΑ για έναν εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα?
Πόσα πρέπει να πληρώσει ο εργοδότης για έναν μήνα?

Εξαρταται απο την ειδικοτητα...Βγαινει ποσοστο επι των ακαθαριστων αποδοχων κ βαραινει κ τον εργοδοτη κ τον εργαζομενο σε συγκεκριμενα ποσοστα...Με βαρεα κ ανθυγειινα πχ που ειμαι,ειναι 350+ ευρω τον μηνα...

tsompanis 26-11-2013 23:25

Απάντηση: Πρόστιμα σχεδόν 6 εκατ. ευρώ για αδήλωτη εργασία
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS ( 977819)
Εξαρταται απο την ειδικοτητα...Βγαινει ποσοστο επι των ακαθαριστων αποδοχων κ βαραινει κ τον εργοδοτη κ τον εργαζομενο σε συγκεκριμενα ποσοστα...Με βαρεα κ ανθυγειινα πχ που ειμαι,ειναι 350+ ευρω τον μηνα...


μάλιστα.δηλαδή για έναν μισθό των 700 ευρώ π.χ θέλει το κράτος ταρίφα άλλα μισά ?


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:19.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!