GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=41972)

nanoshophellas 18-09-2013 00:24

Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008
 
Hρεμια κυριοι........
Εγω εκανα την προταση για να δει ο Θοδωρης τι θελει και αν το θελει.
Α και δεν εχω εξατμιση η εξαγωγη μου ειναι μαμα, οτι εχω κανει ειναι μονο στην εισαγωγη.
Και κατι ακομα σε οποιον θελει προσφερω την εισαγωγη που εχω να παει να βγαλει αντιγραφο με την δεσμευση οτι εαν παθει κατι θα μου την αντικαταστησει.
Aυτη ειναι

forester 18-09-2013 00:31

Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nanoshophellas ( 947353)
Hρεμια κυριοι........
Εγω εκανα την προταση για να δει ο Θοδωρης τι θελει και αν το θελει.
Α και δεν εχω εξατμιση η εξαγωγη μου ειναι μαμα, οτι εχω κανει ειναι μονο στην εισαγωγη.
Και κατι ακομα σε οποιον θελει προσφερω την εισαγωγη που εχω να παει να βγαλει αντιγραφο με την δεσμευση οτι εαν παθει κατι θα μου την αντικαταστησει



Μου το χαλάς τώρα....
Εκεί που άρχισε η ίντριγκα:lo19::lo19::lo19:
Εγώ φιλαράκια θα λείπω μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου. Όταν γυρίσω τα λέμε. Κι αυτό που λες με την εισαγωγή, ακούγεται ενδιαφέρον;)

nanoshophellas 18-09-2013 00:47

Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 947356)
Μου το χαλάς τώρα....
Εκεί που άρχισε η ίντριγκα:lo19::lo19::lo19:
Εγώ φιλαράκια θα λείπω μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου. Όταν γυρίσω τα λέμε. Κι αυτό που λες με την εισαγωγή, ακούγεται ενδιαφέρον;)

Δεν ευκολο να φτιαχτει (το εψαξα) δεν ειναι και ακατορθοτο

IOTH1X 22-09-2013 20:27

Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από paschalis ( 947115)


Το μεγαλο ερωτηματικο για την επιτυχημενη
δουλεια του Γιαννη εξακολουθει να ειναι ενα.
Ποιες οι πραγματικες επιπτωσεις στην καταναλωση!!!

GSA Θεσσαλονίκη - Κέρκυρα - Θεσσαλονίκη
δικάβαλος
τριβάλιτσος + tank bag
Εγνατία 160km-170kn + τα εσωτερικά στο νησί (βολταριστός)
μέση κατανάλωση 7l/100km
μπετζίνα 95αρα, φίλτρο μαμα, ακράπα ταπωμένη (λόγω ταξιδιού)

Δεν θυμάμαι τι κατανάλωνε πριν γιατί ούτως η άλλως η κατανάλωση πάντα έπαιζε σύμφωνα με τα κέφια μου

Περιμένω από το Γιάννη μία 'ανάκληση' για να βελτιώσουμε ένα μικρό κομμάτι αλλά από κατανάλωση δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα

nanoshophellas 23-09-2013 11:00

Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008
 
GSA 08.......Λοιπον η βολτα εχθες ηταν δικαβαλος και η διαδρομη Αθηνα-Ελευσινα-Θηβα-Λειβαδια-Αραχωβα-Αμφισσα-Καλοσκοπη-Παυλιανη-Κατω Μπραλος-Γραβια-Λειβαδια-Θηβα-Αθηνα με σβελτη οδηγηση.

Η καταναλωση ηταν 6,928L/100KLM σε απλη αμολυβδη.

Nα πω οτι το μηχανακι πλεον εχει γινει το τελειο παιχνιδακι για ορεινες βολτες και στριψιμο!

Θοδωρη αυτο το fenistil το θελεις συγουρα!

Γιαννη νομιζω οτι περνει λιγο ακομα -(0,3-0,5λτρ) ρεγουλο, τι λες εσυ;

JohnGS1100 23-09-2013 11:49

Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008
 
Η μέση κατανάλωση στο gs είναι 6-7 λίτρα/100km σε μικτή οδήγηση. Με το πρόγραμμα η κατανάλωση θεωρητικά ανεβαίνει 5-10% λόγω αύξησης του μίγματος στους χάρτες.

Λόγω όμως μεγαλύτερης απόδοσης με το πρόγραμμα, για την ίδια παραγόμενη δύναμη δε χρειάζεται μεγάλο άνοιγμα στο γκριπ του γκαζιού.

Αυτό σε συνδυασμό με την αυξημένη ροπή από τις χαμηλές στροφές δε χρειάζεσαι συχνές αλλαγές ταχυτήτων ειδικά σε ορεινά, στροφές και αυξομειώσεις ταχύτητας, βελτιώνει ακόμα περίσσοτερο την αυτονομία.

Οπότε ουσιαστικά εφόσον πετύχει ο προγραμματισμός η τελική αυτονομία παραμένει η ίδια με το μαμά προγραμμα.

Έχω πλέον καταλήξει στις μεταβολές στους χάρτες που κάνω για να πετύχω τον καλύτερο συνδυασμό απόδοσης - κατανάλωσης - ασφάλειας κινητήρα.

Ηλία το πρόγραμμά σου είναι τσιτωμένο προς τα επάνω, οποιαδήποτε παρέμβαση θα αυξήσει δυσανάλογα την κατανάλωση.. χωρίς αισθητό όφελος στην απόδοση.

evo 23-09-2013 12:29

Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008
 
Φεύγω αύριο για Τουρκία και θα γραψω κι εγω μετρήσεις κατανάλωσης.

JohnGS1100 23-09-2013 12:42

Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από evo ( 949679)
Φεύγω αύριο για Τουρκία και θα γραψω κι εγω μετρήσεις κατανάλωσης.

Νίκο όταν επιστρέψεις το δικό σου θέλει update, ρύθμισα τον λ σου στο 0,93 οπότε θέλεις ή ram-air για να βγάλεις την απόδοση στις ψηλές ή να προγραμματίσω τον λ σου στο 0,95-0,96.

Φοράς το ίδιο πρόγραμμα με Χάρη και Ηλία αλλά νομίζω ότι θα κάψεις γύρω στα 8 λ/100km..

Κάτι έχω ακούσει ότι οι βενζίνες τουρκίας είναι άριστες μέχρι Κων/πολη έχε στο νου σου και αυτό.

Όπως και να χει, το τσεκάρουμε όταν επιστρέψεις με το καλό.

καλό ταξίδι να έχεις φίλε :ye02:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:28.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!