GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Επικαιρότητα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=42)
-   -   ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=41137)

GeorgeP 04-06-2013 08:41

Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από evo ( 904873)
Επιτέλους, έρχεται η ανάπτυξη, ζεστό χρήμα, προσλήψεις, φως στο τούνελ... πάω αύριο να πάρω LC ... κ cayenne turbo :hi46:

Α, γιαυτο σκας και χολοσκας? Πανε αυτα τελειωσανε, εξάλλου δεν τα αντεχε η Ελλαδα...τα δανεικα τα αντεχαν, και μιας και δανεικα δεν υπαρχουν πια κοιτα τα στις βιτρινες.
Μα, ποιος ειμαι εγω, κι εσυ και ο αλλος που με 2000 μισθο επαιρνε LT, Cayenne και δεν ξερω κι εγω τι αλλο? Που τα εβρισκαν τα 18χρονια και κυκλοφορουσαν με iPHONE και Samsung Galaxy του τοτε?
Οπως εχω πει κι αλλες φορες δεν μπορει ολοι οι Ελληνες να εχουν BMW, Mercedes, Cayenne, iPHONE και δεν ξερω κι εγω τι αλλο......αυτα ειναι για τους λιγους, τους ελαχιστους. Ουτε φυσικα GS, Crosstourer κ.α. μηχανακια των 18000ε.........

Κατα μια εννοια ξαναγυρναμε στην πραγματικοτητα ξυπνωντας απο την εικονικη πραγματικοτητα. :hi45:

lempoi 04-06-2013 08:47

Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Arkas ( 904817)
Να συμπληρώσω ότι ο Μάιος,
είναι ο κατεξοχήν μήνας των απολύσεων
της πλειονότητας των εκπαιδευτικών ξένων γλωσσών,
ορισμένου χρόνου.


Sent by Arkas via Tapatalk !

..και ενω σ ολη την ευρωπη η ανεργια αυξανεται... ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ .,.η φοβερη κυβερνηση με τους αισιοδοξους πολιτες την μειωνουν!!!!

Arkas 04-06-2013 08:49

Δεν σε αντελήφθην Πάνο ...


Sent by Arkas via Tapatalk !

lempoi 04-06-2013 08:51

Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Arkas ( 905064)
Δεν σε αντελήφθην Πάνο ...


Sent by Arkas via Tapatalk !

Τι δεν καταλαβες??

asotosios 04-06-2013 09:47

Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013
 
Αυτο που βλεπω και εγω στην αγορα ειναι απολυσεις παλαιων με "υψηλους" μισθους και προσληψεις νεων με χαμηλους "μισθους" (το νου σας στα " ")...ο λογος Γιωργο απλος...και δεν τον φανταζομαι τον λογο αλλα τον ξερω απο πρωτο χερι λογω θεσης...

ο παλιος αν του μειωσεις τον μισθο θα ειναι δισαρεστημενος και δεν θα σου δωσει το 100% και πολλες φορες το 110% που σου εδινε πριν την μειωση...το αντιθετο ισως...
Ο νεος χαμηλομισθος θα σου εχει και υποχρεωση...

Αρα αυτο που βλεπω και εγω ειναι απολυσεις και προσληψεις με νεους και πολυ κακους ορους εργασιας...4ωρους - 6ωρους που κατα το δωκουν μπορεις να κρατησεις εως και 8ωρο, χωρις τις εξτρα ωρες να τις πληρωνεις υπερωρεια αρα διπλο κερδος για τον εργοδοτη...

αυτο ονομαζεται ελλαστικη εργασια...και αυτο θελει ο εργοδοτης πλεον...και φυσικα του εχει δωσει το δικαιωμα ο νομος πλεον να το κανει οποτε θελει...

Το σωστο παλι ειναι ενας εργοδοτης να επενδυει πανω στον εργαζομενο του (πραγμα που τα χρονια που δουλευω στην Ελλαδα ΔΕΝ εχω δει να το κανει καμια απο τις εταιριες που συνεργαστικα) και να τον εχει ευχαριστημενο...
τοτε θα μπορει να παρει πολλα περισσοτερα απο τα 100-200ευρω διαφορα που θα κερδιζε απο μια νεα χαμηλου "μισθου" προσληψη...
αλλωστε θα ξαναπω οτι οι μισθοι στην Ελλαδα στον Ι.Τ δεν ηταν ποτε τοσο υψηλοι...ηταν παντα κατω του μεσου ορου της ανεπτυγμενης Ευρωπης...

Τωρα αν το παμε στην λογικη οτι και ευχαριστημενος να ειναι καποιος που εχει δουλεια τοτε ναι...αλλα εγω δεν μπορω να το δω ετσι...

Οσον αφορα τα Καγιεν και τα διακοποδανεια κτλ κτλ την γνωμη μου την ξερετε...το μονο καλο που εγινε στην Ελλαδα με αυτη την κριση ειναι οτι ο κοσμος τα εκοψε ολα αυτα...δεν ειναι δυνατον 8 στα 10 αυτοκινητα να ειναι των 50.000€+...δεν ηταν φυσιολογικο και δεν επρεπε να συνεχισει...σε αυτο θα συμφωνησουμε λοιπον...

Εγω αναρωτιεμαι...
οι μισθοι πεσανε...οι τιμες ωστε ο κοσμος να μπορει να ζει καλα με τον νεο του "μισθο" ποτε θα πεσουνε...???
Τοτε και μονο τοτε ο κοσμος θα μπορεσει να ηρεμησει γιατι θα δει οτι με τα λεφτα που περνει μπορει να ζησει αξιοπρεπως και ετσι πρεπει να γινει το κοστος ζως να ειναι αμεσα συνδεδεμενο με τον μισθο που περνει καποιος...και δεν μιλαω να παει να παρει καγιεν...

Νομοθετικα το κρατος εριξε τους μισθους αρα γιναμε ανταγωνιστικοι :sm7:...τις τιμες ποτε θα βοηθησει να τις ριξει...???

Το φορολογικο ποτε θα το σταθεροποιησει μπας και ερθει καμια σοβαρη εταιρια να κανει επενδυση στην Ελλαδα...???

την γραφιοκρατεια ποτε...???

καλημερα...

Arkas 04-06-2013 09:56

Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από lempoi ( 905066)
Τι δεν καταλαβες??

Tο "λεπτό χιούμορ" σου ...

ortho 04-06-2013 10:04

Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013
 
Κι αν από 2014 αρθεί η προστασία πρώτης κατοικίας από πλειστηριασμό......


είναι αυτό το περιβόητο φως στην άκρη του τούνελ......


Ολες οι ρυθμίσεις που πάνε να περάσουν για οφειλές προς δημόσιο και τράπεζες είναι εκ του πονηρού.....όταν στραγγίξουν τους πολίτες από ρευστό θα πάρουν και την ακίνητη περιουσία.....αυτός ήταν πάντα ο στόχος τους και τώρα πλησιάζουν στην επίτευξή του.

evo 04-06-2013 11:22

Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 905057)
Α, γιαυτο σκας και χολοσκας? Πανε αυτα τελειωσανε, εξάλλου δεν τα αντεχε η Ελλαδα...τα δανεικα τα αντεχαν, και μιας και δανεικα δεν υπαρχουν πια κοιτα τα στις βιτρινες.
Μα, ποιος ειμαι εγω, κι εσυ και ο αλλος που με 2000 μισθο επαιρνε LT, Cayenne και δεν ξερω κι εγω τι αλλο? Που τα εβρισκαν τα 18χρονια και κυκλοφορουσαν με iPHONE και Samsung Galaxy του τοτε?
Οπως εχω πει κι αλλες φορες δεν μπορει ολοι οι Ελληνες να εχουν BMW, Mercedes, Cayenne, iPHONE και δεν ξερω κι εγω τι αλλο......αυτα ειναι για τους λιγους, τους ελαχιστους. Ουτε φυσικα GS, Crosstourer κ.α. μηχανακια των 18000ε.........

Κατα μια εννοια ξαναγυρναμε στην πραγματικοτητα ξυπνωντας απο την εικονικη πραγματικοτητα. :hi45:

:ye31:

GeorgeP 04-06-2013 14:35

Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από asotosios ( 905095)
Αυτο που βλεπω και εγω στην αγορα ειναι απολυσεις παλαιων με "υψηλους" μισθους και προσληψεις νεων με χαμηλους "μισθους" (το νου σας στα " ")...ο λογος Γιωργο απλος...και δεν τον φανταζομαι τον λογο αλλα τον ξερω απο πρωτο χερι λογω θεσης...

ο παλιος αν του μειωσεις τον μισθο θα ειναι δισαρεστημενος και δεν θα σου δωσει το 100% και πολλες φορες το 110% που σου εδινε πριν την μειωση...το αντιθετο ισως...
Ο νεος χαμηλομισθος θα σου εχει και υποχρεωση...

Αρα αυτο που βλεπω και εγω ειναι απολυσεις και προσληψεις με νεους και πολυ κακους ορους εργασιας...4ωρους - 6ωρους που κατα το δωκουν μπορεις να κρατησεις εως και 8ωρο, χωρις τις εξτρα ωρες να τις πληρωνεις υπερωρεια αρα διπλο κερδος για τον εργοδοτη...

αυτο ονομαζεται ελλαστικη εργασια...και αυτο θελει ο εργοδοτης πλεον...και φυσικα του εχει δωσει το δικαιωμα ο νομος πλεον να το κανει οποτε θελει...

Το σωστο παλι ειναι ενας εργοδοτης να επενδυει πανω στον εργαζομενο του (πραγμα που τα χρονια που δουλευω στην Ελλαδα ΔΕΝ εχω δει να το κανει καμια απο τις εταιριες που συνεργαστικα) και να τον εχει ευχαριστημενο...
τοτε θα μπορει να παρει πολλα περισσοτερα απο τα 100-200ευρω διαφορα που θα κερδιζε απο μια νεα χαμηλου "μισθου" προσληψη...
αλλωστε θα ξαναπω οτι οι μισθοι στην Ελλαδα στον Ι.Τ δεν ηταν ποτε τοσο υψηλοι...ηταν παντα κατω του μεσου ορου της ανεπτυγμενης Ευρωπης...

Τωρα αν το παμε στην λογικη οτι και ευχαριστημενος να ειναι καποιος που εχει δουλεια τοτε ναι...αλλα εγω δεν μπορω να το δω ετσι...

Οσον αφορα τα Καγιεν και τα διακοποδανεια κτλ κτλ την γνωμη μου την ξερετε...το μονο καλο που εγινε στην Ελλαδα με αυτη την κριση ειναι οτι ο κοσμος τα εκοψε ολα αυτα...δεν ειναι δυνατον 8 στα 10 αυτοκινητα να ειναι των 50.000€+...δεν ηταν φυσιολογικο και δεν επρεπε να συνεχισει...σε αυτο θα συμφωνησουμε λοιπον...

Εγω αναρωτιεμαι...
οι μισθοι πεσανε...οι τιμες ωστε ο κοσμος να μπορει να ζει καλα με τον νεο του "μισθο" ποτε θα πεσουνε...???
Τοτε και μονο τοτε ο κοσμος θα μπορεσει να ηρεμησει γιατι θα δει οτι με τα λεφτα που περνει μπορει να ζησει αξιοπρεπως και ετσι πρεπει να γινει το κοστος ζως να ειναι αμεσα συνδεδεμενο με τον μισθο που περνει καποιος...και δεν μιλαω να παει να παρει καγιεν...

Νομοθετικα το κρατος εριξε τους μισθους αρα γιναμε ανταγωνιστικοι :sm7:...τις τιμες ποτε θα βοηθησει να τις ριξει...???

Το φορολογικο ποτε θα το σταθεροποιησει μπας και ερθει καμια σοβαρη εταιρια να κανει επενδυση στην Ελλαδα...???

την γραφιοκρατεια ποτε...???

καλημερα...

Συμφωνω και διαφωνω σε καποια απο τα παραπανω τα οποια συνοψιζονται στην εξης μια ερωτηση:

Γιατι συνδέετε, εξ απανεκαθεν, την δουλεια με το υψος του μισθου?

ξερετε οτι δεν ειναι λογικο αυτο.....ο μισθος σε Αγγλια, Αμερικη και Γερμανια που δουλεψα για λογαριασμο πολυεθνικης με βαση το Ντουμπαι ειναι συναρτηση της παραγωγης κι ερχεται με τον καιρο κι οχι απο την πρωτη μερα ¨η τον πρωτο χρονο.

ilias vara 04-06-2013 15:48

Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 905057)
Α, γιαυτο σκας και χολοσκας? Πανε αυτα τελειωσανε, εξάλλου δεν τα αντεχε η Ελλαδα...τα δανεικα τα αντεχαν, και μιας και δανεικα δεν υπαρχουν πια κοιτα τα στις βιτρινες.
Μα, ποιος ειμαι εγω, κι εσυ και ο αλλος που με 2000 μισθο επαιρνε LT, Cayenne και δεν ξερω κι εγω τι αλλο? Που τα εβρισκαν τα 18χρονια και κυκλοφορουσαν με iPHONE και Samsung Galaxy του τοτε?
Οπως εχω πει κι αλλες φορες δεν μπορει ολοι οι Ελληνες να εχουν BMW, Mercedes, Cayenne, iPHONE και δεν ξερω κι εγω τι αλλο......αυτα ειναι για τους λιγους, τους ελαχιστους. Ουτε φυσικα GS, Crosstourer κ.α. μηχανακια των 18000ε.........

Κατα μια εννοια ξαναγυρναμε στην πραγματικοτητα ξυπνωντας απο την εικονικη πραγματικοτητα. :hi45:


χωρις δανεικα δεν θα υπηρχε αναπτυξη.,.,.,.,

χωρις αναπτυξη δεν θα υπηρχαν μεγαλη μισθοι,.,.,.

και δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει παντα να συγκρινουμε τους μισθους η τον τροπο ζωης μας με αλλες χωρες.,.,
σε τη μοιαζουμε και πρεπει να συγκρινωμαστε και για πιο λογο θα πρεπει να περνουν οι ελληνες λιγοτερα απο τους αλλους.,.,.,


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:43.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!