GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Άλλες εταιρίες (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=32)
-   -   KTM 1190 Adventure R (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=39393)

angelo_balto 22-03-2013 11:55

Απάντηση: KTM 1190 Adventure R
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis ( 867869)
Στο μέγεθος δηλαδη ειναι μικρότερο απο το 990?


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Ναι, και σε φυσικό μέγεθος & σε αίσθηση !!

angelo_balto 22-03-2013 12:05

Απάντηση: KTM 1190 Adventure R
 
Ο προβληματισμός είναι ο εξής: το 1190 είναι ένα φανταστικό όχημα, μια τέλεια μοτοσικλέτα (πλην ζέστης).
Στην προσπάθεια όμως αυτή, έχασε ένα σημαντικό κομμάτι του off-road ταμπεραμέντου του. Έστω και αν αποδειχτεί σε αγώνες το ίδιο αποτελεσματικό με το 990, του λείπει η "αίσθηση Dakar" και γίνεται πιο mainstream on-off... δηλ γίνεται ακριβώς σαν τον ανταγωνισμό του (πλην boxer).

Αν τελικά χάνοντας hardcore κοινό & κερδίζοντας κοινό από άλλες εταιρίες (Honda, Suzuki, Triumph, Yamaha) τελικά κερδίζει σε πωλήσεις θα το δείξει ο χρόνος. Μπορεί (εμπορικά) να έχουν δίκιο.
Το σίγουρο είναι ότι το 1190 θα καθορίσει το μέλλον της ΚΤΜ & την μελλοντική της πορεία.

phoenix 22-03-2013 16:39

Απάντηση: KTM 1190 Adventure R
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από angelo_balto ( 867984)
Ο προβληματισμός είναι ο εξής: το 1190 είναι ένα φανταστικό όχημα, μια τέλεια μοτοσικλέτα (πλην ζέστης).
Στην προσπάθεια όμως αυτή, έχασε ένα σημαντικό κομμάτι του off-road ταμπεραμέντου του. Έστω και αν αποδειχτεί σε αγώνες το ίδιο αποτελεσματικό με το 990, του λείπει η "αίσθηση Dakar" και γίνεται πιο mainstream on-off... δηλ γίνεται ακριβώς σαν τον ανταγωνισμό του (πλην boxer).

Αν τελικά χάνοντας hardcore κοινό & κερδίζοντας κοινό από άλλες εταιρίες (Honda, Suzuki, Triumph, Yamaha) τελικά κερδίζει σε πωλήσεις θα το δείξει ο χρόνος. Μπορεί (εμπορικά) να έχουν δίκιο.
Το σίγουρο είναι ότι το 1190 θα καθορίσει το μέλλον της ΚΤΜ & την μελλοντική της πορεία.

συμφωνω και εγω μαζι σου
θεωρω ομως γενικα οτι θα χασει διοτι δεν υπαρχει προσωπικοτητα στο καινουργιο οπως το παλιο
θα δουμε!!!!!!

Μιχάλης 1988 22-03-2013 18:47

Απάντηση: KTM 1190 Adventure R
 
Θα το κάνω αύριο βόλτα και θα προσθέσω και τις δικές μου εντυπώσεις!

SenseiG 22-03-2013 19:31

Απάντηση: KTM 1190 Adventure R
 
:ye02: Πολυ καλη παρουσιαση..:th11:

Ωραιο το βλεπω!!

tattoopanther 22-03-2013 20:22

Απάντηση: KTM 1190 Adventure R
 

.,.,ωραίο το καινούριο θηρίο της ΚΤΜ.,.,

αν του βάζαν και κανα άξονα.,.,.,.,



johnny walker 23-03-2013 10:52

Απάντηση: KTM 1190 Adventure R
 
Θεωρω πως τα πραγματα ειναι απλα και οι καιροι αλλαξαν!Περασε η εποχη του on-off και ειμαστε στην on-touring με δυνατοτητα να διασχυζεις χωματοδρομους!Δηλαδη οι μηχανες εγιναν πιο ανετες στο ταξιδι θα φορτωνονται καλυτερα θα εχουν μεγαλυτερη ταχυτητα για εθνικη και καλυτερη καλυψη απ τον αερα και φυσικα οι αναρτησεις θα ειναι το σημα κατατεθεν. Αλλα θα μπορουν να διασχοιζουν χωματοδρομους.Δηλαδη δεν θα ειναι για χαβαλε στα βουνα!
Τωρα ποια εταιρια εχει το καλυτερο πακετο?Ο χρονος θα δειξει!

Μιχάλης 1988 23-03-2013 21:00

Απάντηση: KTM 1190 Adventure R
 
Θα γράψω και εγω τις εντυπώσεις μου απο το σημερινό test ride, οτι τουλάχιστον μπορω να αντιληφθω απο τη μικρή μου εμπειρία!

Μιχάλης 1988 24-03-2013 04:00

Απάντηση: KTM 1190 Adventure R
 
Το λοιπόν, αρχικά οι γνωμη μου για το εν λόγο εργαλείο ειναι ακριβώς η ίδια με ενός φίλου που πήγαμε μαζι για το test που ειναι και ο ίδιος ιδιοκτήτης Gs!
Η διαδρομή ήταν απο γκάζι, λεωφόρο Καβάλας, Εθνικη μέχρι γέφυρα λυκοβρυσης και ξανά πισω, ι το σημειώνω για να πάρετε μια ιδέα σε τι δρόμους περπάτησαμε. Η μοτο της δοκιμής ήταν το απλό 1190 με την αναρτηση
αν θυμαμαι καλα στο comfort ή normal(δεν θυμάμαι καλα λέω!!). Το traction απλα δεν υπάρχει(ακριβώς όπως το περιέγραψε ο άγγελος, αν και δεν έχω οδηγήσει όλα
Τα on/off).η δύναμη του κινητηρα αρκετη εώς περιττή και μη αξιοποιησημη,τα φρένα εξίσου δυνατά αλλα δεν μπορούσα να τα τσεκαρω καλα, γιατι οι δρόμοι ειναι χάλια και κανα δυο φορές μπήκε και το abs που αν θυμαμαι καλα(γιατι είχα γενικά μια σύγχυση να το πω,συγκίνηση, τεσπα κατι τέτοιο), εχει αμεση απόκριση..στο δια ταύτα τωρα: Εθνικη οδό στην διαδρομή που περιέγραψα δεν μου άρεσε καθόλου, ναι μεν στριβεις με 200+ αλλα το κουνημα και η ανασφάλεια δεν περιγράφονται, πιθανολογω οτι φτάει το mode της ανάρτησης, αλλα όπως και να εχει με χάλασε.Στην ευθεία πάλι απο τα 180 εώς τα 230 που είδα στο κοντέρ το τιμόνι πήγαινε βόλτα και μόνο με πολυ δύναμη το έκανες καλα(αλλα είχε και λίγο αέρα).βεβαιως ένα ΜΕΓΑΛΟ + ειναι η προθυμία και η ευκολία να αλλάξει κατεύθυνση με ταχύτητες πάνω απο 160, παρόλο που είχε αυτη την αργή ρύθμιση στις αναρτήσεις.
Μια γενική εντύπωση, μια ωραία κατασκευή αρκετα ποιοτική με ωραίο πλαίσιο( στιβαρο και ακαμπτο).... Κλπ αλλα που χρειάζεται κάποιες παραχώρησεις για την καθημερινή χρήση.
Οπως επίσης καμια σχέση με το Gs!!
Αν καποιος εχει καμια απορία που μπορω να απαντήσω,ευχαριστως!

Και κάποια σχόλια για υψηλές θερμοκρασίες σκληρές σελες κλπ, ενα εχω να πω, οτι τα πορτοκαλι μηχανακια ειναι για νέους που βράζει το αίμα τους!:D

giclas 24-03-2013 10:23

Απάντηση: KTM 1190 Adventure R
 
Μηχαλη καλημερα !
οταν λες υψηλες θερμοκρασιες ειναι οντος τοσο ψυλες που σου κανου την οδηγηση δυσκολη για μεσα σε κατηκημενες περιοχες πιστευω. αλλα οταν εισαι με ταχητητες πανω απο 130-140 χαω ειναι δυσκολο παλι?


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:14.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!