GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Κράνη (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=64)
-   -   SHOEI GT AIR (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=39250)

xrhstos 01-04-2013 20:44

Απάντηση: SHOEI GT AIR
 
Λοιπόν , πήγα και κοίταξα τα κράνη , και το neotec και το gt-air (που έχω από αμερική) και τα συνέκρινα με τα εγχώρια από ελληνική αντιπροσωπεία και είναι ακριβώς ίδια , ίδιο μέγεθος , ίδια εφαρμογή , απλά τα αμερικάνικα έχουν double d ring και είναι λίγα γραμμάρια πιο βαριά γιατί το inner liner από τα αμερικάνικα κράνη είναι βαρύτερο καθότι φτιάχνεται για αγωνιστικές προδιαγραφές (snell).
Πάντως εν συντομία είναι ίδια κράνη και γλιτώνεις πολλά λεφτά . Τα αντίστοιχα ευρωπαϊκα δεν έρχονται με double d ring κατόπιν παραγγελίας.

nivo 01-04-2013 21:07

Απάντηση: SHOEI GT AIR
 
το πηρα τελικα την παρασκευη ,πρωτες εντυπωσεις μετα απο 1000χλμ αρκετα καλες

απο θεμα αεροδυναμικης αριστο,το κρανος δεν κουναγε το κεφαλι μου καθολου,παρολο που χθες στην επιστροφη στο υψος της θηβας ειχε αρκετα δυνατο αερα

ειναι 1415γρ δεν καταλαβα τιποτα ,ειναι ενα καλοζυγισμενο κρανος και αυτο το βαρος δεν με ενοχλησε

η εσωτερικη ζελατινα για τον ηλιο ολα τα λεφτα,αν και δεν εχω μετρο συγκρισης με αλλο αντιστοιχο κρανος σαν το suberth πχ που εχουν γραφτει και ακουστει διαφορα για την εσωτερικη ζελατινα

απο θεμα θορυβου,σε σχεση με το arai δεν ειδα τρελη διαφορα ,σας λεω και παλι οτι ειχε τρελο αερα και στην επιστροφη κοινομουν με ταχυτητες 160εως ....:rolleyes:οποτε δεν μπορω να πω πολλα σε αυτο το θεμα,
ενα αλλο αρκετα δυνατο του σημειο ειναι οι αεραγωγοι,μηλαμε για πολλα κιλα αερα,οταν ειναι τερμα ανοιχτοι,πιστευω οτι το καλοκαιρι θα τα παμε καλα μαζι του
στην συσκευασια ειχε μαζι επιρρινιο-υποσιαγωνο-αντιθαμβωτικη ζελατινη(pinlock)

τωρα θα με ρωτησετε αν αξιζει τα λεφτα του ,κατ'εμε ναι ,δεν θεωρω οτι ειναι ακριβο ,σκεφτειτε μονο τι βαζουμε μεσα...;)

kornlaz 01-04-2013 21:08

Απάντηση: SHOEI GT AIR
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivo ( 873496)
τωρα θα με ρωτησετε αν αξιζει τα λεφτα του ,κατ'εμε ναι ,δεν θεωρω οτι ειναι ακριβο ,σκεφτειτε μονο τι βαζουμε μεσα...;)

:ye02::ye02::ye02:

SenseiG 01-04-2013 21:09

Απάντηση: SHOEI GT AIR
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivo ( 873496)
το πηρα τελικα την παρασκευη ,πρωτες εντυπωσεις μετα απο 1000χλμ αρκετα καλες


απο θεμα αεροδυναμικης αριστο,το κρανος δεν κουναγε το κεφαλι μου καθολου,παρολο που χθες στην επιστροφη στο υψος της θηβας ειχε αρκετα δυνατο αερα

ειναι 1415γρ δεν καταλαβα τιποτα ,ειναι ενα καλοζυγισμενο κρανος και αυτο το βαρος δεν με ενοχλησε

η εσωτερικη ζελατινα για τον ηλιο ολα τα λεφτα,αν και δεν εχω μετρο συγκρισης με αλλο αντιστοιχο κρανος σαν το suberth πχ που εχουν γραφτει και ακουστει διαφορα για την εσωτερικη ζελατινα

απο θεμα θορυβου,σε σχεση με το arai δεν ειδα τρελη διαφορα ,σας λεω και παλι οτι ειχε τρελο αερα και στην επιστροφη κοινομουν με ταχυτητες 160εως ....:rolleyes:οποτε δεν μπορω να πω πολλα σε αυτο το θεμα,
ενα αλλο αρκετα δυνατο του σημειο ειναι οι αεραγωγοι,μηλαμε για πολλα κιλα αερα,οταν ειναι τερμα ανοιχτοι,πιστευω οτι το καλοκαιρι θα τα παμε καλα μαζι του
στην συσκευασια ειχε μαζι επιρρινιο-υποσιαγωνο-αντιθαμβωτικη ζελατινη(pinlock)


τωρα θα με ρωτησετε αν αξιζει τα λεφτα του ,κατ'εμε ναι ,δεν θεωρω οτι ειναι ακριβο ,σκεφτειτε μονο τι βαζουμε μεσα...;)


Καλοριζικο Νικολα μαλλον θα το παρω και εγω.Το βλεπω πολυ καλο.:ye33:

nivo 01-04-2013 21:15

Απάντηση: SHOEI GT AIR
 
κατι αλλο βασικο που ξεχασα,το κουμπωμα
δεν ειναι dd αλλα ειναι ατσαλι ολος ο μηχανισμος
οποτε δεν εχει θεμα,πλαστικο πανω στο μηχανισμο καθολου
δεν νομιζω να εβγαζε ενα τετοιο κρανος μια μεγαλη εταιρια
και να κανει τσιγκουνιες σε αυτο το θεμα

forester 01-04-2013 23:41

Απάντηση: SHOEI GT AIR
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Papadopaidi ( 866482)
Πάω πάσσο αν κ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου,
προτιμώ carbon, με ζελατίνα αντιθαμβωτική κ άθραυστη στα 3,2 χιλ,
2η ζελατίνα φυμέ, τσάντα μεταφοράς, 1100 γρ. κ φυσικά
Double D ring, 5αστερο στη SHARP κ τιμή στα 450 ευρά :ye33:.
Καλό ψάξιμο κ αν σου κάνει εύχομαι να το αποκτήσεις γρήγορα
κ να κοσμεί το κεφάλι σου. :ye32:



Kαλέ μου φίλε, μου λες σε παρακαλώ κάποια κράνη σε αυτά τα γραμμάρια που πληρούν ΚΑΙ όλα τα υπόλοιπα που θέτεις ως προδιαγραφές - προϋποθέσεις? Εννοείται σε νούμερα ενηλίκων, από 56cm περίμετρο κεφαλής και πάνω....
Τα καλά full face κράνη που παίζουν στα 500€ (τάξη μεγέθους...)είναι από 1350 έως 1500+ γρ, αναλόγως μεγέθους κλπ. Το XR1100 που έχω φλερτάρει με τα 1450...
Το Ν90, ως ανοιγόμενο, είναι σαφώς πιο βαρύ , στα 1650 γρ.

forester 01-04-2013 23:42

Απάντηση: SHOEI GT AIR
 
Καλά ταξίδια Νίκο με τη νέα κρανούμπα:ye33:

squad 30-07-2013 21:12

Απάντηση: SHOEI GT AIR
 
Shoei GT Air Journey TC2 at Helmet City εχει double d ring?

Thodoras 30-07-2013 22:25

Απάντηση: SHOEI GT AIR
 
Έτσι γράφει:
Double D Chin strap fastening

Η τιμή πάντως τσιμπάει λίγο...
Το δικό μου (μονόχρωμο) το πήρα από την Ηλιούπολη στα 400 ευρώ...βέβαια δεν έχει double d ring....

Translatoras 30-07-2013 23:29

Απάντηση: SHOEI GT AIR
 
Έχω την εντύπωση ότι double-D ring έχουν όσα πωλούνται στο Αμέρικα.

Τα Ευρωπαϊκά έχουν την μικρομετρική πόρπη.

Μάλλον αυτοί στο HelmetCity αντέγραψαν από κάπου τις αμερικάνικες προδιαγραφές και δεν το πρόσεξαν.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:18.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!